چه چیزی گیاه را در خاک نگه می دارد؟ علوم سوم فصل یازدهم

زمان مطالعه : 2 دقیقه

تحقیق علوم سوم ابتدایی

چه چیز گیاه را در خاک نگه می دارد؟ جواب: ریشه

هرگیاه ریشه ، ساقه و برگ دارد. هنگامی که دانه رشد می کند ، یک قسمت رو به بالا رشد می کند که جوانه نام دارد و قسمت دیگر که رو به پایین رشد می کند ریشه نامیده می شود.

ریشه مهم ترین قسمت گیاه است که هر گیاهی به آن وابسته است. ریشه وظایف جذب آب و مواد لازم برای غذاسازی و نگه داشتن گیاه در خاک را دارد.

انواع ریشه: ۱ – ریشه ی راست ۲ – ریشه ی افشان

معرفی ریشه ی افشان: یک ریشه ی اصلی ضخیم و چندین ریشه ی نازک وجود دارد. مانند ریشه ی هویج ، کاهو و …

ریشه ی راست به عمق خاک فرو می رود و از منابع عمقی آب استفاده می کند. در بیابان ها و جاهای کم آب که در عمق زمین آب وجود دارد ، ریشه ی راست مناسب تر است. این ریشه دوام بیش تری داشته و عمر بیش تری دارد. ریشه ی راست برای جلوگیری از بین رفتن خاک مفید است. گیاهانی که برگ های پهن دارند ، دارای ریشه ی راست می باشند و هم چنین دانه ی این گیاهان دو قسمتی است.

ریشه افشان: همه ی ریشه ها هم قطر هستند. در ریشه های افشان تعداد زیادی ریشه ی کوچک از اطراف ریشه ی بزرگ رشد می کند و در خاک پخش می شوند. مانند ریشه ی گندم ،جو ، برنج و …

که آب را از سطح خاک جذب می کنند. در جاهایی که بارش باران کم است ، ریشه ی افشان بعضی از گیاهان مانند کاکتوس ، در زیر سطح خاک پخش شده و آب باران های کمیاب را ، سریع جذب می کنند. ریشه های افشان ، عمل جذب را در قسمت سطحی خاک انجام می دهند. ریشه ی گیاهانی که برگ های دراز و باریک دارند ، افشان است.

ریشه راستریشه افشان

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *