شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود چه نوع آفتی است؟| همه چیز در مورد شپشک آرد آلود

زمان مطالعه : 6 دقیقه

این حشره متعلق به خانواده pseudiciccidae و راسته homoptera می باشد.  شپشک در مکان های گرم به کار خود ادامه می دهد. به همین دلیل است که شما اکثیر در محیطی مثل گل خانه آن ها را می یابید.
اگر شما از کسانی باشید که خیلی به گل کاری علاقه دارید و سال ها است که این کار انجام می دهید احتمالا با این حشره آشنا هستید و مضرات آن را برای گیاه می دانید.
این حشرات در مکان های مخفی و سایه گیاه زندگی می کنند. به صورت نقاط سفید و پودری هستند که به گیاه  به گیاه حمله کرده و با ایجاد زخم و مکیدن شیره گیاه باعث نابودی آن می‌شود.طول این حشرات حدود 3 میلی لیتر می باشد و بدن آن پشمالو و به راحتی قابل تشخیص می باشد.
شپشک های آرد آلود به سرعت تکثیر می یابند و برخلاف حشرات سپردار دیگر می توانند به راحتی حرکت کرده و به سرعت به تمامی اندام گیاه حتی ریشه هم سرایت کنند.

این گیاهان علاقه شدیدی به کاکتوس و ساکولنت دارند. و اگر از این دو گیاه د رخانه خود نگهداری می کنید باید بسیار مراقب باشید که گیاه به این آفت دچار نشود و گرنه گیاه از بین می رود.

این آفت به شکل گروهی بر روی قسمت‌های مختلف گیاه همانند ناحیه اتصال برگ به ساقه، بین زوایای موجود بین ساقه‌های گیاه، در زیر پوسته‌های زخمی و نه چندان محکم ساقه گیاه، لابه‌لای گلبرگ‌ها و کاسبرگ‌ها گل‌ها و حتی بر روی ریشه گیاه بخصوص در ناحیه اتصال ساقه به ریشه جمع می‌شود.

گونه های مختلفی از این گیاه وجود دارد که ممکن است از نظر چگونگی رشد،. اندازه حشرات در مراحل مختلف زندگی. زواید و رشته های اطراف بدن دوره تخمگذاری و …متفاوت باشند.

شپشک آرد آلود

این حشرات دو جنس ماده و نر دارند:

حشرات ماده به راحتی قابل مشاهده هستند. آنها ابتدا فعالیت خود را با مصرف شیره گیاهی آغاز می کنند.این حشرات به شکل بیضی هستند. این حشرات با پا هایشان حرکت می کنند.
در اطراف بدن این حشرات چندین جفت رشته‌های کوتاه سفید رنگ مویی وجود دارد که ضخامت و بلندی برخی از آنان بخصوص آنهایی که در انتهای بدن حشره قرار گرفته متفاوت با دیگران است و ضخیم‌تر و طویل‌تر است.

حشرات نر بالغ دارای بال هستند و می توانند با راحتی بین گیاه جا به جا شود و به سختی قابل مشاهده هستند.

نشانه های وجود شپشک آرد آلود

همانطور که گفته شد این حشرات به راحتی دیده می شوند. تخم های آنان نیز مانند خودشان با پشم پوشیده شده است اگر چنین چیزی را مشاهده کردید نشانه از وجود آنها در گیاه شما است. تخم های آنان می توانند کمی نارنجی و یا صورتی باشند.
البته گاهی اوقات ممکن است این حشرات خود را در لابلای برگها و یا تیغ ها پنهان کنند و یا فقط در درون خاک و اطراف ریشه حضور داشته باشند که در اینصورت بررسی دقیق تری نیاز است.

وجود شیره عسلی بر روی سطح گیاه نیز می تواند دلیلی بر حضور این حشرات باشد. البته ناگفته نماند برخی از کاکتوس ها به طور طبیعی این شیره را از خود ترشح می کنند ولی معمولا شیره ای که شپشک ها ترشح می کنند مورد هجوم قارچ های سیاه رنگ قرار می گیرد. وجود این شیره بر روی گیاه موجب جذب مورچه ها نیز می شود و در واقع مورچه ها به نوعی پرورش دهنده این حشرات می باشند. پس ازدحام مورچه ها در اطراف گیاه می تواند دلیل بر وجود این آفت باشد.

شپشک آرد آلود

اگر در گیاه وجود داشته باشند گیاه به سرعت دچار توقف رشد و بیماری می شود.این حشرات علاقه به قسمت های تر تازه گیاه هستند و در صورت وجود این حشرات گیاه شکل اصلی خود را از دست می دهد.

راه های مبارزه با گیاه:

برای مبارزه با این آفات حتماً برگ‌های مرده و یا قسمت‌های هرس شده گیاه را از محیط خارج کنید. در مبارزه بیولوژیک علیه این افت از کفشدوزک در نوع cryptolaemus montrouzieri می‌توان محیط‌های سر بسته همانند گلخانه برای مبارزه با این افت استفاده کرد. توجه کنید که لارو کفشدوزک شباهت‌های زیادی با لارو شپشک آرد آلود دارد. هم لارو و هم حشره بالغ کفشدوزک می‌توانند از شپشکها تغذیه کنند.

یکی دیگر از حشراتی که از شپشک ها تغذیه می کنند زنبور پارازیت با نام علمی leptomastix spp است هم کفشدوزک و هم زنبور پارازیت برای فعالیت خود به دمای بالایی نیاز دارند و در برابر بسیاری حشره کشها حساس هستند.

مورد شپشکهای آردآلود که بر روی ریشه فعالیت خود را دارند علاوه بر استفاده از سموم مناسب باید خاک گلدان را نیز عوض کرد و ریشه‌ها را نیز از وجود مخلوط خاک قدیمی پاک کرد و سموم را بر روی قسمت‌های مختلف ریشه استفاده کرد و دوباره گیاه را در گلدان با مخلوط خاکی ضد عفونی شده کاشت تا احتمال شیوع مجدد این افت به حداقل ممکن برسد از جمله سموم مؤثر بر روی این نوع حشرات که پوشش محافظ دارند می‌توان به Deltamethrin. Dinotefuran. Imidacliprid pyriproxifen اشاره کرد.

 

شپشک آرد آلود

شما می توانید هنگامی که تعداد این گیاهان در گل زیاد نشده باشد از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کیند و بر روی گیاه استفاده کنید تا این حشرات زا از بین ببرید.کافی است که ۲ قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی را با نیم لیتر آب مخلوط کرده و بعد به شکل اسپری بر روی ناحیه اجتماع و زندگی شپشکها اسپری کرد و شپشک ها را با تکه ای پنبه یا پارچه جمع کرد.شما میتوانید برای اینکه اثر این مایع بیشتر شود کمی روغن به گیاه افزون کنید.

روش شیمیایی مبارزه با این حشرات:

چون این حشرات پوششی پشم مانند دارند نمی توان با هر سمی  آن ها را از بین برد. بهترین سم سموم سیستمیک است که این سموم وارد شیره گیاه می شود و هنگامی که این حشرات از شیره تغذیه کنند از بین می روند.

سموم مالاتیون برای استفاده تماشی استفاده خوبی برای این گیاه دارد اما برای خانواده کراسولاسه توصیه نمی شود.از این سم می توان به صورت پاششی بر روی گیاه استفاده کرد.همچنین شما می توانید همراه با آبیاری از این سم استفاده کیند تا این شپشک ها از بین بروند.

فن پروپاترین از سموم کنه کش تماسی و غیر سیستمیک است که علاوه بر کنه، طیف وسیعی از حشرات آفت دیگر را نیز نابود می کند. البته در مورد همه کاکتوس ها و ساکولنت ها توصیه نمی کنیم.

نکته: استفاده از سموم تماسی برای از بین بردن این گیاهان خیلی موثر نیست چون این گیاهان اکثر به این سموم مقاوم هستند.

نکته: سموم تماسی اکثر دارای روغنی بوده که اگر تابش آفتاب بر روی آن قرار گیرد به راحتی برگ های گیاه می سوزد به همین دلیل توصیه می شود که تا میتوانید از سموم تماسی استفاده نکنید.

شپشک آرد آلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *