جزیره گیاه چیست

همه چیز در مورد جزیره گیاه (نحوه ساخت، گیاهان جزیره دوست و ...)

زمان مطالعه : 5 دقیقه

در این مقاله به طور کامل با مفهوم جزیره گیاهان و نحوه ساخت جزیره برای گل ها و گیاهان آشنا می شوید.

در فصل گرمای بهار و تابستان، برخی از گیاهان نیاز به دمای خنک و رطوبت زیادی دارند. اگر رطوبت مورد نیاز آنها تامین نشود، دچار پژمردگی شده و ممکن است از بین بروند. بسیاری از گیاهان آپارتمانی گرمسیری عاشق رطوبت هستند؛ اما از دائم خیس بودن متنفرند و از طرفی آبیاری زیاد باعث پوسیدگی آنها می شود. خاکی که همیشه مرطوب باشد مانع از رسیدن اکسیژن به ریشه ها شده و به مرور باعث خراب شدن ریشه گیاه می شود. خبر خوب این است که یک راه حل ساده و آسان برای افزایش رطوبت گیاهان شما وجود دارد؛ یک جزیره برای گیاهان خود درست کنید!

سطح رطوبت داخل خانه در مقایسه با یک محیط مرطوب گرمسیری بسیار پایین است. با تامین رطوبت توسط جزیره گیاهان و روش های دیگر به شادابی گیاهان خود کمک کنید. در نظر داشته باشید که گیاهان رطوبت دوست به پاکسازی هوا و ایجاد اکسیژن بیشتر در محیط کمک می کنند.

برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاهان گرمسیری خود چند گزینه دارید:

چگونه رطوبت گیاهان را تامین کنیم؟

از طریق ۴ روش می توانید گیاهان را مرطوب نگه دارید.

  • هر روز با اسپری شاخ و برگ های گیاهان خود را با آب اسپری کنید.
  • گیاهان رطوبت دوست خود را با هم به یک منطقه با رطوبت بالاتر منتقل کنید؛ مانند حمام یا آشپزخانه.
  • جزیره ای برای گیاهان خود درست کنید.
  • دستگاهی برای تامین رطوبت بخرید. مانند دستگاه بخور آب سرد که رطوبت مناسبی در هوا ایجاد می کند.

*نکته ای که لازم است در نظر داشته باشید این است که ایجاد جزیره گیاه مناسبتر از سایر روش ها است. جزیره گیاهان طی روز رطوبت را به میزان مناسب و یکنواختی ایجاد میکنند. به همین دلیل رطوبت گیاه به طور تمام و کمال در اختیار آن قرار می گیرد.

جزیره گیاهان آپارتمانی با سنگریزه

آشنایی با مفهوم جزیره گیاه

ساخت جزیره گیاه یک راه عالی برای تامین رطوبت گیاهان شما است و علاوه بر آن، ظاهری خاص و زیبا به گل ها و گیاهان شما میبخشند.

همچنین یک راه ساده و کم هزینه برای افزایش رطوبت هواست. کافیست یک سینی یا زیر گلدانی پر از سنگریزه، چوب، سفال یا حتی تیله را تهیه کنید و کمی آب در آن بریزید. هدف از قرار دادن سنگ یا هر قطعه کوچکی این است که فاصله ای بین گلدان گیاه شما با آب ایجاد کند.

جزیره گیاه یک سینی سنگریزه کم عمق پر از سنگریزه یا سنگ های کوچک به همراه آب است. این سینی زیر گلدان گیاهان شما قرار میگیرد. علاوه بر تامین رطوبت کمی گیاه را خنک می کند و نسبت به دمای محیط، دمای خنک تری برای گیاه فراهم می کند.

دقت داشته باشید که قسمت پایین گلدان را داخل جزیره قرار ندهید؛ در چنین حالتی ریشه گیاهان شما پوسیده می شوند. باید جزیره را زیر گلدان خود قرار دهید و توجه داشته باشید که گلدان در داخل آن نگذارید.

ساخت جزیره برای گلدان

ظرف، سینی یا زیر گلدانی کم عمقی پیدا کنید که آب را در خود نگه دارد تا رطوبت اضافی مورد نیاز گیاه را بتواند تامین کند. به سلیقه خود می توانید سینی را با سنگریزه، تیله های رنگی یا سنگ های تزئینی پر کنید.

آب را اضافه کنید، مطمئن شوید که قسمت بالای سنگریزه ها کمی بالاتر از سطح آب قرار بگیرد. به این ترتیب، زمانی که گیاه خود را روی آن قرار می دهد، ریشه ها در آب قرار نمی گیرند.

اکنون شما یک جزیره برای گلدان گیاهان خود ایجاد کرده اید! به همین سادگی. بهتر است به طور مرتب چک کنید که در صورت نیاز آب مورد نیاز سینی را تامین کنید. جزیره گیاهان در طول فصل گرما و در مکان های خشک کاربرد بسزایی دارند و به شاداب و تازه ماندن گیاهان کمک میکنند.

آموزش نحوه ساخت جزیره گلدان

چه گیاهانی نیاز به جزیره دارند؟

گیاهانی که رطوبت دوست هستند، معمولاً بومی محیط های گرمسیری هستند. برخی از گیاهان محبوب آپارتمانی که دوستدار رطوبت میباشند عبارتند از: گیاه ارکیده، سرخس، بگونیا، بنفشه آفریقایی، بامبو، گیاه بنجامین، پتوس، ماداگاسکار و آگلونما.

اگر سوالی دارید در قسمت پایین این مقاله سوال خود را مطرح نمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *