چه چیزی گیاه را خشک می کند

چه چیزی گیاه را خشک و پژمرده می کند؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که گیاه آپارتمانی شما خشک شده است و هر کاری می کنید به حالت قبل خود بر نمیگردد. در این مقاله می خواهیم برای شما دلایل خشک شدن گیاه را توضیح دهیم. با شرمیلا همراه باشید.

دلایل مختلف که ممکن است گیاه را پژمرده کند

1- جای گیاه مناسب نیست
2- به گیاه بیش از حد آب می دهید
3- به گیاه کم آب می دهید
4- ماندن آب در زیر گلدان
5- کمبود مواد معدنی
6- خاک نامناسب
7- نور نامناسب
8- بیماری ها

خاک مناسب

اولین نکته حیاتی و مهم خاک گل است. گیاهان برای اینکه انرژی داشته باشند ، به خاک خوب و مغذی احتیاج دارند که سرشار از مواد معدنی باشد.

گل هایی که در خاک نگهداری میشوند باید بعد چند مدت ، گلدان و خاک آن تعویض شوند. به همین سبب خاک اسیدیته خود را از دست میدهد و نمیتواند رشد خوبی داشته باشند.

نور

یکی دیگر از دلایل اینکه گیاهان رشد خوبی ندارند ؛ نور کم میباشد. هر گل به نور مشخصی نیاز دارد و اکثر گل ها نور غیر مستقیم را دوست دارند.

هیچ نور مصنویی نمیتواند به جای نور طبیعی برای گیاهان مفید باشد. اگر سطح نور اندک باشد؛ باعث کم پشت شدن برگ ها و لاغر شدن ساقه گل میشود.

اگر نور خورشید نیز بیش از حد نیاز باشد؛ باعث سوختگی برگ و ساقه میشود. یکی دیگر از دلایلی که گیاهتان رشد خوبی ندارد، نبودن نور مناسب است.

کود دهی

استفاده نکردن از کود و مواد مغذی باعث کم رشد شدن گیاه میشود. خاک نمیتواند تمام مسائل را حل کند و باید در فصول رشد گیاه از کوددهی و مواد مغذی برای گیاه استفاده شود. بهتر است که گیاهان خود را در فصول رشد کوددهی کنید تا تاثیر پذیری بیشتری داشته باشد. به این نکته نیز دقت فرمایید که اگر کوددهی بیش از حد نیاز باشد باعث میشود تا به گیاه آسیب جدی وارد کند.

گیاه زرد و پژمرده شده

بیماری ها

یکی دیگر از دلایل رشد کم گیاه ، بیماری های متنوع است. حشراتی مانند شته ، مگس هستند. این حشرات از شیره گیاه تغذیه میکنند و به گیاه آسیب میرسانند.

گل ها زمانی که دچار آفت می‌شوند درگیر مبارزه با آفت شده و سعی می‌کنند از خود دفاع کنند که بیشتر انرژی گیاه در این راه تلف می‌شود. گیاهان خود را به طور مرتب و با دقت بررسی کنید تا دچار آفت زدگی نشوند.

آبیاری

یکی از بیشترین دغدغه های افراد علاقه مند به نگهداری گل و گیاه ، چگونگی آبیاری گیاهان است. در واقع آن ها نمی دانند که بهترین زمان و روش صحیح آبیاری گیاهان چگونه است. در صورت نداشتن یک برنامه منظم ، ممکن است گیاه خود را از دست بدهند. باید بدانید که مرز باریکی بین خاک خشک و تشنه وجود دارد. هر دو حالت برای سلامت (soggy) و اشباع گیاه مضر است. ابزار هایی مانند رطوبت سنج می توانند برای تشخیص زمان آبیاری موثر واقع می شوند. نکته ی مهم در آبیاری گیاهان آپارتمانی ، تنظیم فواصل آبیاری در فصل های مختلف سال است. مطابق با جدید ترین بررسی های انجام شده دلیل مرگ اکثر گیاهان آپارتمانی زیاده روی در آبیاری است.

در ادامه چند مورد از پژمردگی های گیاه را نام می بریم و روش حل آن را شرح می دهیم.

 • برگ ها زرد شده و به سوی داخل پیچ خورده است.
  روش حل آن: گیاه کم آب شده و باید آن را آبیاری کنید.
 • زردی غیر عادی همراه با بد شکل شدن گیاه.
  روش حل آن: کود این گیاه مواد غذایی مانند بور و کلسیم را ندارد. برای آن تهیه کنید.
 • زرد شدن کامل گیاه برگ ها می تواند بریزد یا نریزد.
  روش حل آن: دما مشکل احتمالی شماست. اگر در دمای سرد یا گرم نگهداری می کنید باید ابتدا تحقیق کنید که گیاه چه دمایی را می پسندد و سپس آن را در دمای مورد نیاز قرار دهید.
 • گیاه کمی زرد می شود بدون ریزش برگ.
  روش حل آن: اگر چنین چیزی را در گیاه دیدید به احتمال بیشتر کود کم برای گیاه است.
 • زرد شدن برگ ها و از بین رفتن رنگ سبز.
  روش حل آن: اگر چنین چیزی را مشاهده کردید به احتمال بالا رطوبت گیاه است که مناسب گیاه نیست. همچنین ممکن است که گیاه دچار آفت پشه های قارچی شده باشد.
  اگر شما گیاه را بیش از حد آبیاری کرده باشید نیز ممکن است این اتفاق بیفتد.

برگ زرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *