گیاه آگلونما

معرفی انواع گیاه آگلونما -شرمیلا

زمان مطالعه : 7 دقیقه

آگلونما ، بومی مناطق شرق آسیا بوده و همچنین یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است. علت محبوبیت آن نیز نگهداری آسان از این گیاه است. این گیاه نور کم را می تواند به خوبی تحمل کند و رشد کافی را داشته باشد، آگلونما از گیاهان همیشه سبز است و برگ های آن به صورت معمولی به شکل مستطیل است، گل های شیپوری آن در تابستان ظاهر می شود اما گاهی در پاییز و بهار نیز قادر به مشاهده گل‌های این گیاه خواهیم بود. همچنین برای تصفیه هوای محیط از سموم بنزین و فرمالدئید نیز مناسب می‌باشد. در واقع میتوان گفت گیاه آگلونما یک گیاه بسیار مناسب برای نگهداری است.

آگلونما ها گونه های زیادی دارند که در ادامه چند گونه از آن را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1-آگلونمای قرمز

زیستگاه اصلی این گیاه ، جنوب شرقی آسیا به ویژه جزایر کشور مالزی است. این گیاه ، برگهای به رنگ قرمز با خال های به رنگ سبز تیره دارد. طول برگ ها حدود ۲۰ سانتیمتر و ۱۰ سانتیمتر پهنا دارند. ساقه های آن کوتاه ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین است.
طول این گیاه حداکثر به ۶۰ سانتی متر میرسد. این گیاه در کشور چین بسیار پر طرفدار است ؛ چون اعتقاد دارند که شانس و روزی با خود به همراه دارد.
این گیاه مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد. آگلونما نیاز به آبیاری متوسط دارد. بهترین زمان برای ابیاری بعد از خشک شدن خاک گلدان است. همچنین به نور کم مقاوم است ؛ یعنی در محیط‌ های کم نور نیز به رشد خود ادامه می‌دهد.

آگلونمای قرمز

2-آگلونمای مودستوم

آگلونمای مودستوم توسط ناسا بهترین تصفیه کننده هوا لقب گرفته است. اگر دنبال گیاهی می‌گردید که در نور کم و سایه هم سبز بماند و رشد کند این گیاه مناسب است.

طول برگ‌ها تا ۲۰ سانتی‌متر و عرض آن‌ها تا ۱۰ سانتی متر خواهد رسید. ارتفاع آن نیز گاهی تا ۶۰ سانتی‌متر هم میرسد.

آگلونما ، انواع آگلونما | معرفی 11 نوع از زیباترین گونه های آگلونما | کافه گلدون فروشگاه آنلاین

 

3- آگلونمای کاتلاس

این نوع آگلونما ، به آگلونما قمه ای نیز معروف است و این نام گذاری به دلیل شکل برگ های گیاه است که کشیده و باریک مانند خنجر می باشد.

به نور زیادی احتیاج ندارد و میتواند به خوبی در نور کم رشد کند. آفتاب پراکنده یا نور غیر مستقیم خوب و روشن را با رطوبت ثابت از بهار تا پاییز ترجیح می دهد.

آبیاری متوسط برای این گیاه مناسب است.در صورت آبیاری بیش از حد گیاهان ممکن است پوسیدگی ایجاد کند.

کاتلاس

4-آگلونما سیلور کینگ

بسیار شبیه به آگلونمای کویین است با این تفاوت که خطوط هشتی و رنگ نقره‌ای کمتری دارد.

سیلور کینگ

5-آگلونمای سیلور کویین

سیلور کویین ها طبق تحقیقات بیشترین گونه های رویشی در جهان هستند .

سیلور کویین

6-آگلونمای سوزی

آگلونمای سوزی یک گیاه محبوب آپارتمانی است.

همچنین رگه‌هایی از رنگ صورتی نیز بر روی برگ‌های آن وجود دارد.

آگلونمای سوزی

7-آگلونمای سفید

آگلونما سفید یکی از انواع پرطرفدار آگلونما است که روی برگ های آن پر از لکه های سفید رنگ است و این رنگی بودن برگ ها بر روی شرایط نگهداری گل آگلونما سفید تاثیر دارد. این گیاه برای ادامه دار بودن طراوت و زیبایی به نور زیادی نیاز دارد.
اما این گیاه کمیاب است و برای یافتن آن در گل فورشی ها نمیتوان آن را یافت.
برگ‌ها در این گیاه سفید با حاشیه و رگه های سبز رنگ خواهد بود.

 گلدان گیاه آگلونمای سوزی

 8-آگلونمای بلک

آگلونما بلک یکی از انواع مقاوم و محبوب آگلونما است که به دلیل رنگ تیره برگ هایش به نور کمتری احتیاج دارد.
سرعت رشد این گیاه نسبت به هم نوع های خود کمتر است. اما توانایی آن در رشد با نور کم از هم نوع های آن بهتر است.
اندازه برگ‌ها بر حسب گونه به طول ۲۵ سانتی‌متر و پهنای ۱۲ سانتی‌متر نیز میتواند باشد.
همچنین لازم به ذکر است که این گونه نسبت به سایر گونه های آگلونما ، مقاوم تر می‌باشد.

گلدان گیاه آگلونمای بلک

9-آگلونما پاتایا

این گیاه بسیار زیبا ، بومی جنگلهای انبوه گرمسیری و مرداب های جنوب شرقی آسیا است. برگ های آن  ابلق با ساقه ها کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین با طول 12 تا 15 سانتیمتر است . همچنین مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد.
آگلونما پاتایا در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود؛ حداقل دماى قابل تحمل این گیاه تا 15 – 10 درجه سانتیگراد است . در زمستان که رشد گیاه کندتر می شود باید آب آن را تقلیل داد و از نگهداری گیاه در نزدیکی شوفاژ یا بخاری خودداری نمود.

گلدان گیاه آگلونما پاتایا

10-آگلونما طلایی

آگلونما طلایی یکی دیگر از گونه های آگلونما است که با برگهای پهن و بلند و ترکیب رنگ سبز و طلایی زیبایی خاصی دارد. این گیاه به علت وضع برگ ها و ،ساقه های کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف،نیزه ای شکل و خم شده آن مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند. سادگی در نگهداری و زیبایی این گیاه باعث شده است طرفداران زیادی در بین مردم پیدا کند.

این گیاه نسبت به سایه مقاوم بوده و در سایه، رگه های طلایی رنگ خود را از دست می‌دهد.

آگلونما طلایی

11-آگلونمای پیکتوم

آگلونمای پیکتوم یا آگلونمای سه رنگ یک گیاه بسیار زیبا است. که مثل یک تابلوی نقاشی با الگو از طرح لباس های جنگی این گیاه چند ساله همیشه سبز بومی اندونزی است.

رنگ تیره این گیاه باعث شده در محیط های کم نور مقاومت بیشتری داشته باشد . همچنین نور کامل خورشید گیاه میسوزاند پس در نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

آگلونما پیکتوم

 

 

 

 

 

 

نظرات (1)

  1. سعید

    خیلی لذت بردیم . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *