گل رز محمدی

فرق گل رز سرخ با گل محمدی چیست؟

زمان مطالعه : 11 دقیقه

گل محمدی یکی از گل های بسیار محبوب است که به گل گلاب معروف است چون از آن گلاب ساخته می شود. گل رز را هم می توان یکی از محبوب ترین گل های دنیا دانست که در هر مکانی می شود از آن و رنگ های مختلف آن بهره بردشاید برای شما هم سوال باشد که فرق گل محمدی با گل سرخ یا همان رز چیست؟ این دو چه تنوعی نسبت به یک دیگر دارند. در ادامه بیشتر در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تفاوت گل سرخ با گل محمدی:

در جواب این سوال باید بگوییم که این دو  با یک دیگر فرق ندارند و تقریبا با یک دیگر یکی هستند. بسیاری از افراد تصور می کنند که گل های سرخ با گل محمدی متفاوت هستند اما اینگونه نیست و این دو گل از یک خانواده هستند و تنها فرق های کوچکی با یک دیگر دارند.

در حالت کلی گل محمدی گونه ای از گل رز است. گل های رز انواع خیلی زیادی دارند که گونه های دیگر آن تفاوت هایی با گونه محمدی دارنند.

گل محمدی چگونه به وجود آمده است:

گل سرخ از خانواده گل رُزاسه بوده و بیش از هزاران نوع مختلف دارد که 13 نوع آن در ایران کاشت و برداشت می‌شود. اولین گل محمدی در جنگ های صلیبی توسط یک فرد جنگجو به نام رابرت از شهر شام در سوریه به اروپا برده شد. بعد از آن این گل در اروپا گل سرخ محمدی به گل رُز دمشقی شهرت دارد.
به طور کلی این  گل قدمت تاریخی دارد به طوری که در  در قرن هجدهم در زمان ناپلئون بناپارت و لوئی چهاردهم، این گل جایگاه خاصی در طبقه اشرافی پیدا کرد و از این گل به عنوان یک گل سلطنتی یاد می‌کردند.
در همان هنگام ژوزفین همسر ناپلئون علاقه خیلی زیادی به گل کاشتن و باغبانی پیدا کرد و گونه های خیلی زیادی از آنها را پرورش داد.

این گیاه در زبان انگلیسی Damask rose خوانده می‌شود. زیرا ازنظر غربی‌ها این رز برای اولین بار از پایتخت کشور سوریه یعنی دمشق Damascus به کشورهای دیگر راه یافت و به همین دلیل بدین نام نیز خوانده شد.

گل محمدی

تاریخچه گل رز:

گل رز، تاریخی غنی و طولانی دارد. فسیل‌هایی از آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت شده که نشان می‌دهد گل رز 35 میلیون سال قدمت دارد.
در چین نیز رز‌های زراعتی تاریخی ۵ هزار ساله دارند، و از آن زمان به دست انسان کشت می‌شده است. اما تا قرن 18 میلادی به اروپا معرفی نشدند که البته سر منشا بیشتر رزها به همین‌جا باز می‌گردد.
در سال 107 میلادی، تاجی از گل رز در مقبره‌ای پیدا شد که قدیمی‌ترین نوع رز محسوب می‌شود که امروزه نیز موجود است. اما قدیمی ترین بوته گل رزی که هنوز زنده است، اکنون روی دیوار کلیسای جامع هیلد شایم در آلمان است.

همچنین میتوانید خواص و مضرات گل محمدی را مطالعه نمایید.

مشخصات گل سرخ یا گل محمدی چیست؟

گل سرخ به صورت درختچه ای رشد می کند. این گیاه برگ های ریز و ارتفاعی تا حدود 2 متر دارد. روی شاخه های این گل از خار پر شده است. این درختچه از اردیبهشت تا اوایل تیرماه شروع به گل‌دهی کرده و ازصورتی روشن تا سرخ دارای رنگ‌های متنوعی می‌باشد. به طور کلی این گل در مناطقی که آب و هوای خشک دارد بهتر رشد می کند.
گل سرخ در ایران قدمت خیلی زیادی دارد و از زمان هخامنشیان در ایران وجود داشته است. در قدیم این گل در شهر هایی مانند استان فارس و استان کرمان وجود داشته است و این شهر ها اولین شهر هایی بوده اند که این گل را پرورش داده اند. اما امروزه این گل در استان های  اصفهان، مرکزی، سمنان، آذربایجان شرقی کشت می شود.

در ادامه چند گونه از گل های رز که نسبت به دیگر گل ها معروف هستند را معرفی می کنیم.

انواع گل رز:

الف) رز های گونه ای زا ژنوتیپ:

گل محمدی:

همانطور که گفته شد گل محمدی یکی از گونه های گل رز می باشد .این گونه دلیل عطر و خاصیت دارویی به صورت گسترده  پرورش داده می‌شود. یکی از شهرهایی که به صورت فراوان گل محمدی در آن پرورش داده می‌شود شهر کاشان در ایران می‌باشد که از آن برای گلاب گیری و روغن گیری استفاده می‌شود. نام علمی گل محمدی Rosa damascena  می‌باشد.

2- نسترن:

گل نسترن را میتوان در یک گوشه از باغ کشت کرد. این گل زیبایی را در بهار و تابستان به شما هدیه میدهد و همچنین میتوانید میوه های آن را در فصل زمستان استفاده کنید.

نسترن گل وحشی با میوه های خوراکی است و این گیاه زیبا به آب نیاز دارد و مقاومت زیادی به سرما دارد. این گل بومی اروپا، شمال غربی آفریقا و آسیای غربی می باشد.
ارتفاع بوته گل نسترن 1 تا 1 و نیم متر است و دارای ساقه های کوچک و ریز میباشد.

دارای گل های سفید مایل به صورتی است و در ایران بعنوان پایه مورد استفاده قرار می گیرد. بسیار مقاوم به سرما و آهک و عوامل نامساعد خاکهای رسی است.

3- رز چینی

نام علمی این گیاه (Hibiscus Sabdariffa) می باشد. این گونه را با نام های چای ترش یا چای قرمز ،رزول، راسل، هیبیسکوس،  Belchanda ، Tengamora نیز شناخته می شود.
رز چینی یک گیاه یک ساله است که حدود 2 متر ارتفاع دارد.این گونه

بومی غرب آفریقا بوده و تا حالا ۲۰۰ گونه از آن شناخته شده است  ولی در کل دنیا علی الخصوص در هند، استرالیا، مالزی، و خیلی از کشورهای گرمسیر این گیاه کشت می شود.

گل رز چینی

رز ژاپنی یا آبشار طلایی:

این گونه گل های زرد و دلربایی دارد که به زیبایی آن افزورده است. در بهار کاشت این گل برای ایجاد فضای قشنگ بسیار مناسب است. گلهای کِریا می تواند کم پَر یا پُرپَر باشد.

ب) رزهای هیبرید چای یا رزهای گل درشت

معمولا از این گل به عنوان شاخه های بریده استفاده می شود و از ترکیب کردن گل های چینی و اروپایی به دست می آید. این گونه از گل های رز نمی تواند در گرمای تابستان گل دهی نمی کند و پروروش آنها در مناطق گرم اصلا توصیه نمی شود.

جزء محبوب ترین گروه از گل رز بوده ، همچنین دارای شکوفه های بزرگ و زینتی با ۳۰ تا ۵۰ گلبرگ می باشد که از ساقه های بلند جوانه می زنند.

هزاران گل رز ترکیبی وجود دارد که پرورش داده شده اند و با معرفی گونه های جدید به طور مداوم ، جایگزین انواع منسوخ شده می شوند.

ج) رزهای خوشه ای یا دسته ای

این گونه از رز ها از ترکیب دو گونه گل های رز چای و پاکوتاه به دست می آید. شاخه گل در این گل ها منشعب است.در ادامه گونه هایی از آن را نام می بریم.

گل رز فرانسوی:

فرانسوی یکی از قدیمترین رزهایی است که از دوران باستان در اروپا جهت عطرسازی کشت می شود. در حدود ۱۲ سده پیش از میلاد این گل در ایران باستان جهت استفاده در مراسم مذهبی کشت می شده است. از سه تا چهار سده پیش از میلاد در آسیای صغیر و یونان کشت می شده است و از آنجا به روم صادر شده است. در سده ۱۳ میلادی در منطقه پروانس آلپ-کوت دازور بطور وسیع به هدف عطرسازی کشت می شده است.

گل رز ایرانی:

گل رز ایرانی ، متعلق به شهر زیبای شیراز است. در واقع، بسیاری از مردم سراسر دنیا شیراز را با رز زیبایش می‌شناسند.
این گل، در بین انواع مختلف رز بسیار محبوب است. رز ایرانی ساقه بلند و برگ هایی تیره دارد. عطر رز ایرانی دلنشین است، به همین دلیل از رایحه آن در تهیه محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.
اگر قصد دارید برای دیدن این گل به شیراز سفر کنید، در فصل بهار سری به آنجا بزنید. بهار فصل باز شدن گلهای رز، محمدی، نرگس و بابونه در ایران است. گلاب محبوب و بی‌نظیر ایرانی، از همین گل بدست می‌آید.

رز میننیاتوری:

گل رز مینیاتوری (گل ساناز) گیاهی چند ساله از خانواده Rosaceae بومی نیمکره شمالی و جنوب غربی چین است که به عنوان رز چینی در جهان شهرت دارد. عمدتاً در مناطق معتدل پرورش داده می­شود. گل آذین به صورت دیهیم و یا خوشه گرزن (پانیکول) است. برخی از گونه ­های وحشی دارای 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم هستند.

گل رز دو رگه:

ز دورگه چای قدیمی‌ترین نوع گل رز جدید است. این گل در سال ۱۸۶۷ در کشور فرانسه از ترکیب Hybrid Perpetual و رز چای ایجاد شده‌است. این گل در میانه پدر و مادر خود قرار دارد و صفات والدین خود را داراست. دارای گل‌های بزرگی است که شکل آن به صورت محور غنچه بالا است که گل توسط یک شاخه راست یا سربزیر حمایت می‌شود. هر گل ۱۲٫۵–۸ سانتیمتر پهنا دارد. رز دورگه چای محبوبترین نوع رز در سرتاسر جهان است.

رز پاسیویی:

اگر گل رزی می خواهید که بزرگ تر از گل مینیاتوری اما نه به بزرگی اندازه یک رز استاندارد باشد، رزهای پاسیویی را امتحان کنید. این رز ها نوعی از فلوریبوندا هستند که در مقیاس کوچک تری پرورش می یابند.

رز درختچه ای:

رز درختچه ای تقریبا خزان کننده یا نیمه خزان کننده است ،نوع گل آذین گل رز پانیکول یا خوشه گرزن هستش و دارای گلهای کامل یعنی نر و ماده روی یک گل هستن و  خودگرده افشان نبوده و در این گل  گرده افشانی توسط زنبور و باد انجام می شود , و در نهایت به یک میوه به نام هیپ hip ختم می شود.

محصولات گل رز:

از گل رز استفاده های خیلی زیادی می شود و انواعی از محصولات را می توان با استفاده از این گل تهیه کرد. در ادامه برخی از محصولات را معرفی می کنیم.

گلاب ،مربای گل سرخ،شربت گل سرخ، اسانس گل سرخ، روغن گل سرخ، دمنوش گل سرخ و چای گل سرخ و گل سرخ خشک شده از معروف ترین فراورده هایی گل رز است که می توان استفاده های فراوان از آن برد.
کشورهای ایران، افغانستان، ترکیه و عربستان از جمله فعالان در حوزه عطرگیری از گل سرخ هستند و سالانه چندین لیتر گلاب و اسانس گل سرخ از ایران به کشور های دیگر صادر می شود.

گل رز

گلاب:

گلاب یکی از نوشیدنی‌هاي پرمصرف در طب سنتی است. گلاب طبع میانه تا حدودی رو به خنکی دارد.

این مایع اصل ، شفاف، روشن و بدون رسوب است که بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است. طعم گلاب نیز سنگین و کمی مایل به تلخی است که از جمله مهم‌ترین نشانه‌های اصل بودن گلاب به‌شمار می‌رود.

«اسانس گل سرخ یا رز یا محمدی گرانترین اسانس دنیا است و هرکیلو اسانس و یا همان عطر خالص گل محمدی حدود ۸هزار دلار قیمت دارد.»

«گل سرخ یا رز یا محمدی، گیاهی است که بومی ایران است و خاستگاه و موطن اصلی آن ایران است که تا حدود ۳۵۰ سال پیش غیراز ایران جایی دیگر رویش نداشته‌است و در زمان سلسله صفویه و زمانی که دولت عثمانی همسایه ایران بوده‌است، این گل و کلیه دستگاه‌های گلابگیری از ایران به ترکیه و سپس به سوریه و بلغارستان برده شده‌است.»

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید.همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *