معرفی جامع پرفروش ترین گیاهان آپارتمانی | گل های پر فروش در ایران

زمان مطالعه : 17 دقیقه
زمان انتشار : 23 اسفند 1401
گیاهان آپارتمانی

در این مقاله میخواهیم به پر فروش ترین گیاهان آپارتمانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بدون شک داشتن گیاهان آپارتمانی می تواند باعث جذاب تر شدن منزل هر شخصی شود. به خصوص گیاهان رنگی که میتوانند به خانه صفا تازه ای بدهند و انرژی مثبتی به محیط روانه کنند.

نگهداری از گیاهان در منزل باعث می شود تا به آنها وابسته شوید و حس خوبی دریافت کنید.

از بین تمام گیاهان آپارتمانی ، تعدادی از آنها بسیار محبوب هستند و مردم بیشتر این دسته از گل ها را میخرند.

مناسب ترین گیاهان آپارتمانی :

بهترین گل های آپارتمانی آن هایی هستند که نیاز به مراقبت کمتری دارند. اما به این بستگی دارد که چقدر زمان خود را در خانه سپری می کنید و ایا انقدری وقت و حوصله دارید که از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید که نیاز به مراقبت زیاد دارند. در غیر این صورت حتما از گیاه پتوس، سانسوریا، انواع کاکتوس ها استفاده نمایید که به مراقبت کمتری نیاز دارند.

برای نگهداری گل و گیاه در آپارتمان از چه گیاهانی استفاده نماییم؟

این که از چه گیاهانی استفاده نمایید بستگی به سلیقه شما دارد. اما اگر شرایط محیطی برای گیاه مهم است ازاین رو بهتر است ابتدا محیط و میزان نورگیر بودن مکان گیاه را مورد بررسی قرار دهید و بعد اقدام به خرید گیاه مورد نظر خود کنید.

 

در ادامه به گیاهان آپارتمانی پر فروش در ایران میپردازیم تا ببینیم علت خرید زیاد مردم از این گل ها چیست

 

پر فروش ترین گیاهان آپارتمانی

-انواع کاکتوس

یکی از گیاهان محبوب و پر فروش کشور ما ، گل کاکتوس می باشد. حداقل از هر 10 خانواده ، 5 نفر این گل را در خانه خود دارند. کاکتوس ها به دلیل اینکه مقاومت بسیاری دارند ، برای منازل آپارتمانی بسیار کارساز هستند. کاکاتوس ها انواع مختلفی دارند و میتوانند با وسایل خانه تطبیق بپذیرند. کاکتوس ها میتوانند در هرجای خانه رشد خوبی داشته باشند.

این گیاهان به آبیاری کمی نیاز دارند ، زیرا آب را تبخیر نمیکنند و در داخل خودشان نگه میدارند. جالب است که کاکتوس ها به نور کم نیز مقاوم اند ،‌ اما بهتر است نور کافی برای آنها فراهم نمایید تا انتظار رشد خوبی از آن را داشته باشید. اگر به هر دلیلی نمیتوانید به این گیاه نور طبیعی بدهید ، از نور های مصنویی استفاده کنید.

 

-شمعدانی

یکی از بهترین گل های ایران بدون شک شمعدانی می باشد. ظاهر زیبای این گیاه باعث شده تا همه عاشق آن شوند. این گل زیبا در رنگ های مختلف وجود دارد و مناسب خانه های آپارتمانی و منازل ویلایی می باشد.

گیاهان شمعدانی برای اینکه سرحال و تازه باقی بمانند به نور زیادی نیاز دارند و هر روز باید حداقل 4 ساعت نور غیر مستقیم خورشید دریافت کنند. نور مستقیم برای این دسته از گیاهان مناسب نمی باشد و سبب پریدگی رنگ های آن و سوختگی بر روی برگ گل شمعدانی می شود. همچنین این گل به آبیاری متوسط تا زیادی برای درخشان ماندن نیاز دارد.

این گل از سال 90 جزء پر فروش ترین گل های کشور شده است.

شمعدانی

-کالانکوئه

گیاه کالانکوئه یکی از گل های زیبا و پر فروش ایران و حتی جهان می باشد که بسیار برای منازل آپارتمانی مناسب است. از این گل ها میتوان به عنوان گیاهان زینتی نیز استفاده کرد.

دلیل محبوبیت این گیاه رنگ های متنوع آن است که میتواند شادی و نشاط را به خانه و اهالی خانه منتقل کند.

کالانکوئه (کالانکوا) به نور متوسط و آبیاری زیاد احتیاج دارد ، تا رشد خوبی داشته باشد.

برای اینکه بدانید چه زمانی وقت آبیاری است ،‌انگشت خود را به خاک آن بزنید ، اگر یک بند انگشت خشک بود ، آبیاری را انجام دهید. گل کالانکوئه رشد خوبی دارد و میتواند فضاهای خالی خانه را بپوشاند و از این نظر نیز کارساز است.

 

 

-بامبو

یکی از زیبا ترین و پر انرژی ترین گل های ایران ،‌ بامبو می باشد. بامبو به گیاه شانس نیز معروف است و روایت است که میگویند هرکس که این گیاه را داشته باشد ، صاحب شانس و اقبال خواهد شد.

گیاه بامبو از خانواده دراسنا ها می باشد. میتوان گفت که بامبو به درسنا روبانی نیز شهرت دارد.

این گیاه در آب نگهداری می شود. البته که نیاز نیست تمام آن درون خاک قرار بگیرد ، ظرف را تا حدی از آب پر کنید که 3 تا 5 بند از ساقه بامبو در آب قرار بگیرد.

از نکات دیگر مهم درمورد نگهداری گل بامبو این است که نباید در مقابل نور شدید خورشید قرار بگیرد ، چون باعث سوختگی و پوسیدگی ریشه گیاه آن می شود.

بهتر است که گل بامبو را در دمای متعادل و مرطوب نگه داری کنید. همچنین این گیاه را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ، چون دمای متغیر را دوست ندارد و برگ های آن زرد میشوند.

 

 

-پتوس

پتوس از گیاهان پر فروش و زیبا ، می باشد. پتوس گیاهی از خانواده شیپوریان و بومی جزایر سلیمان است. این گیاه جذاب در بین مردم به نام دلبر نیز شناخته می شود.

میتوانید این گل را برای کسانی که خانه جدید خریدند ، هدیه ببرید و آن ها را خوشحال کنید.

یکی از دلایل فروش خوب این گیاه این است که به مراقبت زیادی احتیاج ندارد. این گیاه در برابر نور کم پژمرده نمی شود و از این نظر فوق العاده عالی می باشد. همچنین به آبیاری زیادی نیز احتیاج ندارد ، ولی برای اینکه بهترین رشد اش را داشته باشد و بدرخشد ، بهتر است که هر وقت خاکش خشک شد ، به آن آب بدهید.

پتوس را در دمای 10 الی 20 درجه نگهداری کنید تا همیشه سرزنده بماند.

پتوس

 

-سانسوریا

رسیدیم به یکی از بهترین گل های ایران ،‌سانسوریا یا زبان مادر شوهر! این گل زیبا همیشه جزء پر فروش ترین و معروف ترین گل های ایران از قدیم تا به امروز بوده است.

سانسوریا انواع متفاوتی دارد که عمده آن: پاکوتاه ،‌شمشیری ، ابلق ، مهتابی و نیزه ای می باشد. تنوع بالای گل سانسوریا باعث شده است تا بین مردم عزیز باشد.

گیاه سانسوریا میتواند هوای خانه را تصفیه کند و انرژی های منفی را از خانه دور سازد و انرژی های مثبت را روانه کند.

برای نگهداری از این گیاه باید به نکاتی توجه کنید. نور غیر مستقیم و به نسبت زیاد به این گل بدهید تا همچنان شاداب باشد. این گل را در دمای متعادل نگهداری کنید. از آبیاری بسیار زیاد پرهیز کنید و فقط در حد مرطوب شدن خاک هایش ، به آن آب بدهید.

 

سانسوریا

-قاشقی

قاشقی گیاهی در تمام طول سال سبز و معروف ایران می باشد. برگ های این گیاه مانند قاشق هستند و به همین دلیل اسم این گل ها ،‌قاشقی می باشد.

این گیاه به دلیل اینکه در برابر سایه بسیار مقاومت دارد ، برای گیاهان آپارتمانی کاملا مناسب می باشد. البته که نوع ابلق این گیاه نیاز به نوری زیاد دارد تا رشد خوبی داشته باشد ، اما در کل نوع های دیگر این گیاه اینگونه نیستند و با هر نوری سازگاری میکنند.

گیاه قاشقی به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و بهتر می باشد که بعد از اینکه خاک آن خشک شد ، آبیاری را انجام دهید.

قاشقی

 

-زاموفیلیا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی که حتی مبتدیان نیز میتوانند آن را نگهداری کنند ،‌گیاه زاموفیلیا می باشد. این گیاه به آبیاری زیاد حساسیت دارد و فقط باید زمانی آبیاری شود که خاک اش خشک شده باشد.

زاموفیلیا به نور غیر مستقیم نیاز دارد و اگر نور مستقیم باشد ،‌سبب سوختگی برگ های آن میگردد. برای اینکه زاموفیلیا جذاب تر و شاداب تری داشته باشد ،‌هر چند وقت یکبار آن را غبار پاشی کنید.

زاموفیلیا

-شامادورا

گیاه شامادورا به دلیل مراقبت آسان و تصفیه کنندگی هوا ،‌بسیار پر فروش می باشد. نخل های شامادورا برگ های نازک به رنگ سبز مایل به تیره دارند که بسیار زیبا می باشد.

رشد این گیاه مناسب خانه های آپارتمانی می باشد و نهایتا تا 2 متر می تواند رشد کند. نخل شامادورا را میتوانید در پذیرایی خانه خود بگذارید و از آن لذت ببرید.

برای آبیاری این گیاه ، اول باید خاک آن خشک شود. یادتان باشد که آبیاری زیاد برای نخل شامادورا مناسب نمی باشد و سبب پوسیدگی ریشه آن می شود.

این گیاه تا حدودی سایه را تحمل میکند اما بعد از مدتی رنگ های آن میپرد. روزی حداقل 3 ساعت نور خورشید به شامادورا بدهید.

شامادورا

-اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم یکی دیگر از گل های معروف و پر فروش در ایران که در انگلیس به نام گل صلح شناخته می شود. این گیاه با گلبرگ های زیبای سفید اش ، به هر خانه ای زیبایی و جذابیت را هدیه می دهد. یکی از مزایا خوب گیاه اسپاتی فیلوم ، تصفیه کنندگی هوا است.

نیاز های کم و مزایای زیاد این گل ، باعث شده است تا در بین مردم بسیار محبوب شود.

آبیاری اسپاتی فیلوم کار سختی نمی باشد و باید خاک آن خشک شود ، سپس آبیاری انجام گردد. برگ های این گیاه برای اینکه بگویند تشنه اند ، خم می شوند. بعد از آبیاری برگ ها به حالت اول باز میگردند ،‌ نگران نباشید.

نیاز نوری گل فیلوم بسیار کم است و حتی میتواند در مکان های نیمه سایه نیز زندگی کند. البته که اگر در طولانی مدت در سایه قرار بگیرد ، باعث بی حال شدن گل می شود.

 

 

-آنتوریوم

این گل  بسیار زیبا است و میتواند برای دکوراسیون منزل شما بسیار مناسب باشد.

یکی از علت های محبوبیت و پر فروش بودن این گیاه ، طول عمر بالای آن می باشد.

در بسیاری از گل آرایی های مختلف از آنتوریوم برای زیبا سازی استفاده می شود.

آنتوریوم به آبیاری متوسط و حداقل 3 ساعت نوری در روز احتیاج دارد تا همچنان سرحال و شاداب باقی بماند. در فصل زمستان آبیاری این گیاه را به هفته ای یکبار کاهش دهید. همچنین نور غیر مستقیم به این گیاه بدهید.

اگر احتیاج به تعویض گلدان داشتید حتما این کار را بعد از تمام شدن دوران گل دهی انجام دهید تا به گل های آنتوریوم آسیبی وارد نشود.

گل آنتوریوم

 

 

-سیکلامن

یکی دیگر از گل های جذاب و پر فروش ، سیکلامن می باشد. این گل یکی از گیاهان ملی کشور ما نیز به شما می آید.

سیکلامن دارای گونه و نوع های متفاوتی می باشد که هر گونه این گیاه دارای ویژگی خاصی است.

یکی از دلایل خرید زیاد این گل ،‌طیف رنگی گوناگون این گیاه می باشد.

برگ های سیکلامن سبز و به شکل کروی موجود میباشند.

گل سیکلامن به عنوان گیاه آپارتمانی در فصل زمستان تهیه می شود.

خاک این گیاهان باید همیشه مرطوب باشد ، تا بتوانند به خوبی گلدهی را انجام دهند. همچنین به نور متوسط در روز احتیاج دارد. به طور کلی گیاه کم توقعی است.

 

 

-شیپوری

گل شیپوری نماد کشور ایرلند می باشد و امروزه به عنوان گیاهان زینتی در بازار ها موجود هستند. این گیاهان برای منازل آپارتمانی نیز بسیار مناسب هستند.

زیبایی بی نظیر و فوق العاده آن باعث شده است که شیپوری در بین پرفروش ترین گلهای آپارتمانی جای بگیرد.

گل شیپوری دارای طیف رنگی متفاوتی می باشد که بهترین آن سفید است.

گل  شیپوری خود را حتما در مکانی پر نور نگه داری کنید تا کاملا شاداب باشد.

این گیاهان برای رشد خوب و مطلوب نیازمند یک دمای مناسب هستند. بهترین دما برای این گیاهان 10 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. دمای پایین تر از 10 و بالا تر 30 آسیب و صدماتی به گیاه وارد می شود.

 

 

لیلیوم

یکی دیگر از گل های زیبا و پر فروش در ایران ، لیلیوم می باشد.

زیبایی فوق العاده و عالی این گیاه باعث شده است تا در بین مردم حسابی محبوب شود.

این گل زیبا بسیار خوشبو می باشد و میتواند به منازل بویی تازه هدیه دهد.

لیلیوم در فصل های تابستان و پاییز گلدهی میکند.

این گل نماد معصومیت و پاکی را میدهد.

یکی از معایب گل لیلیوم ،‌سمی بودن آن است و بهتر میباشد که کسانی که فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارند ،‌ لیلیوم را تهیه نکنند.

البته که این گل فواید گوناگون و زیادی دارد.

از این گل می توان روغن های بسیار مفیدی برای پوست به وجود آورد که برای رفع التهاب، ماساژ، مرطوب کننده و … مورد استفاده قرار می گیرد.

لیلیوم نگهدرای آسانی دارد. نور مورد نیاز این گل در روز حداقل 3 ساعت و آن هم غیر مستقیم می باشد. هر زمان که خاک این گل خشک شد ، آبیاری را انجام دهید.

 

 

– بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی با برگ های مخملی و کرک دارش ، بسیار برای منازل آپارتمانی مناسب می باشد.

گل های بنفشه میتوانند به رنگ های ارغوانی ، آبی و بنفش باشند.

این گیاه بسیار در ایران فروش دارد و همچنین نگهداری آن نیز سخت نمی باشد.

یکی از ویژگی های فوق العاده گل بنفشه آفریقایی این است که میتواند در تمام سال گلدهی کند.

نگهداری این گیاه آسان می باشد و فقط باید آبیاری و نور آن تنظیم شود.

بهترین دما برای گلدهی بنفشه آفریقایی ، دمای 10 الی 20 درجه سانتی گراد می باشد.

گل بنفشه آفریقایی

 

 

-گل پول چینی

گل پول چینی جدیدا در کشور ما بسیار معروف و محبوب شده است. همانطور که از اسمش پیداست ،‌این گیاه بومی کشور چین می باشد و با گذر زمان و با دلایل مختلف ،‌امروزه وارد کشور ما شده است و مردم نیز از آن استقبال کرده اند.

بسیاری از مردم این گیاه را با نام  پپرومیا پیله آ میشناسند.

شاید گل پول چینی جزء مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی باشد.

این گیاه به نور کم نیز مقاوم است و یکی از بهترین گل ها برای منازل آپارتمانی می باشد.

 

-گیاه حسن یوسف

یکی دیگر از بهترین های گل های ایران ، حسن یوسف می باشد. این گل از نظر ظاهری بسیار زیبا می باشد و همچنین بوی خوبی نیز دارند. ساقه های این گیاه دارای چهار گوش می باشند

رنگ های این گیاه ،‌ صورتی ،‌ سبز ، زرد  و ارغوانی هستند.

این گیاه توانایی این را دارد که به صورت دائم رشد کند ،‌ اما بهتر است که در فصل زمستان ، در داخل خانه نگهداری شود.

از نیاز های این گل میتوان به آبیاری زیاد ،‌ خاک قلیانی و نور زیاد اشاره کرد. همچنین رطوبت خانه شما نیز باید 60 درصد باشد تا حسن یوسف شما پوسیده نشود.

حسن یوسف برای رشد خوب به محیطی روشن احتیاج دارد. بهترین نور برای این گیاه ، غیر مستقیم می باشد.

میتوانید برای رشد بهتر گیاه ،‌ به آن هر هفته از فروردین تا شهریور ، 3 گرم کود بدهید.

بهترین خاک برای گل حسن یوسف ،‌ خاک باغچه و ماسه می باشد. دقت کنید که خاک شما باید سبک و دارای زهکشی بالا باشد تا آب های اضافی از آن خارج شوند.

 

گل حسن یوسف

 

-پرنده ی بهشت

از دیگر گیاهان فوق العاده برای منازل آپارتمانی ‌، گل پرنده بهشتی می باشد. ارتفاع این گل زیبا در صورت نگهداری خوب به 6 متر نیز میرسد و از این نظر بسیار عجیب و خارق العاده می باشد.

برای اینکه پرنده ی بهشتی رشد خوبی داشته باشد ،‌ نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد. بهترین مکان برای گذاشتن این گیاه ،‌پشت پنجره و یا تراس می باشد.

از علت های دیگر رشد خوب این گیاه ،‌خاکی سبک و دارای زهکشی مناسب می باشد.

در کل پرنده بهشتی بسیار فوق العاده می باشد و جلوه تازه ای به منازل آپارتمانی می دهد.

گل پرنده بهشتی

-آگلونما

یکی دیگر از گل های بی نظیر و پر فروش در ایران ،‌ اگلونما می باشد.

گیاه همیشه سبز آپارتمانی ، با ساقه کوتاه و برگ های نیزه ای شکل و هم شده که طول این برگ حدود 10-25 سانتیمتر است و پهنای 10-15 سانتیمتری دارد. لکه های برگ متفاوت بوده و اغلب نظم خاصی را رعایت می کنند. مقاوم به سایه و خشکی است. زمانی که گیاه گل بدهد، به رنگ سفید نمایان می شود.

 

نام بردن گل آگلونما به عنوان گیاه اصلی اشتباه است ؛ چرا که گل مفهوم متفاوتی دارد و اسم گیاه مناسب است. اغلب گیاهان آپارتمانی از دسته گیاهان همیشه سبز هستند و آگلونما هم در این دسته قرار می گیرد. گیاه آگلونما را که ببینید به ظاهر مدیترانه ای آن کاملا پی می برید. آگلونما در برابر سایه و کم آبی مقاوم است و ارتفاعی نسبتا کوتاه دارد.

 

برگ های ابلق آگلونما ساقه های کوتاهی دارد که از سطح خاک بیرون زده اند. برگ ها حدود 20 سانتیمتر طول و 10 سانتیمتر پهنا دارند ، نیزه ای شکل بوده و به سمت پایین خم شده است. در برخی گونه ها رگه های قرمز هم درون برگ ها دیده می شود.

برای آبیاری این گیاه باید صبر کنید تا خاک آن خشک شود. همیشه از خاک های غنی شده از مواد آلی به گیاه خود بدهید تا شادابی فوق العاده ای داشته باشد.

این گیاه برای رشد عالی نیاز به نور غیر مستقیم و متعادل دارد. همچنین باید محیط خانه شما مرطوب باشند ،‌ تا گل آگلونما شما خشک نشود.

در فصل های بهار و تابستان که گیاه آگلونما می تواند خیلی خوب رشد کند ، میتوانید به آن کود مایع بدهید. بهترین کود برای این گیاه دو گرم در لیتر می باشد.

همچنین بهتر می باشد تا شاخه های مرده و یا زشت این گیاه را هرس کنید ، اینکار باعث رشد بهتر گل شما و برگشتن جذابیت آن می شود.

 

 

-برگ انجیری

یکی دیگر از گیاهان فوق العاده و پر فروش ،‌ برگ انجیری می باشد. برگ های این گیاه قلبی شکل و پهن هستند و به رنگ سبز می باشند که بسیار زیبا هستند.

برگ انجیری دارای 50 گونه متفاوت می باشد که هر کدام از آنان ویژگی های خاص خودشان را دارند.

این گیاه باید در محیط گرم و مرطوب زندگی کند. یکی از مزایا خوب برگ انجیری این است که تغییرات دمایی را میتواند به خوبی تحمل کند.

بهترین دما برای گل برگ انجیری 20 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه به سرما حساس است.

این گیاه نور معمولی و نیمه سایه را بسیار دوست دارد و از آن لذت میبرد.

برگ انجیری آبیاری زیاد را دوست ندارد و باید پس از خشک شدن خاک این گل ، به آن آب بدهید.

 

 

-فیکوس بنجامین

یکی دیگر از گل های فوق العاده زیبا و دوستداشتنی ،‌ فیکوس ها هستند. این گل ها برای مکان های مختلف استفاده می شوند.

فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیر مثل هند و استرالیا است اما به عنوان یک گیاه خانگی می تواند به راحتی در آب و هواهای سرد تر هم پرورش یابد. فیکوس در بیرون از خانه تا 15 متر هم می تواند رشد کند! اما در فضای خانه رشد کمتری دارد.

روشن ترین بخش منزل خود را برای فیکوس بنجامین در اختیار بگذارید. این گل ها برای اینکه رشد خوب و عالی داشته باشند ، نیاز به نوری فوق العاده دارند. اما نور آنها نباید مستقیم باشد.

این گیاه آبیاری معمولی را دوست دارد. هر زمان که خاک فیکوس خشک شد آن را آبیاری کنید. آبدهی بیش از حد برای فیکوس بنجامین مناسب نمی باشد و سبب پوسیدگی ریشه آن می شود.

بهترین دما برای رشد فیکوس بنجامین 18 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد.

 

 

-کاج مطبق

کاج مطبق یکی از گیاهانی است که قیمت متعادلی دارد و همچنین دارای فروش بالایی در ایران می باشد.

قد این گیاه کوچک است و به همین دلیل برای کاشتن در گلدان بسیار عالی می باشد.

بهترین دما برای کاچ مطبق 10 تا 15 درجه سانتی گراد می باشد. این گل نباید تغییرا دمایی گوناگونی را دچار شود. بهترین دما برای این گیاه در زمستان 5 تا 10 درجه سانتی گراد می باشد.

این گیاه به آبیاری بسیار زیادی احتیاج ندارد. آبیاری های کم در صبح و غروب برای این گیاه عالی می باشد.

بهترین رطوبت برای این گیاه 80 درصد می باشد.

درخت کاج مطبق نور مستقیم خورشید را دوست ندارد، اما کمی از صبح و غروب آفتاب را تحمل می کند. در غیر این صورت، یک محل سایه دار با فضای کافی بسیار خوب است. باید کاملاً روشن باشد، چون کاج فقط چیزی در مقابل نور خورشید مستقیم دارد، اما به سایه نیاز ندارد.

 

کاج مطبق

 

در اینجا برای شما پر فروش ترین و محبوب ترین گل ها را به اشتراک گذاشته ایم و امیدواریم که برایتان کارساز باشد.

اگر میخواهید گیاهان آپارتمانی را خریداری نمایید ، روی کلمه آبی کلیک کنید.

ممنون که تا این لحظه همراه ما بودید ، اگر سوالی دارید ، برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو به سوالات شما هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *