گیاهان مناسب پنجره شرقی | گل هایی که برای قرار دادن پشت پنجره شرقی منزل مناسب هستند

زمان مطالعه : 11 دقیقه

در این مقاله میخواهیم گیاهانی را معرفی کنیم که برای قرار دادن در پشت پنجره شرقی منازل مناسب هستند.

پنجره های رو به شرق همیشه منبع بهتری برای دریافت نور غیر مستقیم می باشند. این پنجره ها می توانند بخش زیادی از نور صبحگاهی را وارد منزل بکنند و نور را به فضا اضافه کنند. در این صورت شما گیاهان شاداب تری را دارید.

البته که گیاهانی نیز هستند که نور پنجره شرقی را دوست ندارند و برایشان مفید نمی باشد.

 

گیاهان آفتاب دوست پنجره شرقی

-نخل اریکا 

یکی از معروف ترین و محبوب ترین نخل هایی که می توان آن را در منزل پرورش داد ، اریکا می باشد. این نخل زیبا و جذاب برای سالم ماندن نیازمند نوری بسیار و غیر مستقیم می باشد. در صورتی که بتوانید نیاز نوری اش را برطرف کنید ، رشد عالی ای خواهد داشت.

در خصوص نگهداری این گیاه نیز باید بگویم که به آب متوسط و منظم برای رشد عالی نیازمند می باشد. در فواصل رشد سعی کنید تا همیشه خاک اریکا را مرطوب نگه دارید. در فصل های استراحت گیاه ، آبیاری را کاهش دهید.

بهترین دما برای نخل اریکا ، 16 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. نخل اریکا را از قرار دادن کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی خودداری کنید.

نخل اریکا رطوبت زیاد را دوست دارد و از آن لذت می برد. اگر دیدید که برگ های نخل اریکا قهوه ای شده بود ، یعنی اینکه رطوبت مورد نیاز برای نخل اریکا تامین نشده است.

نخل اریکا قدرت تصفیه کنندگی هوا را نیز دارد و به هیچ عنوان سمی نمی باشد ، به همین دلیل می توانید آن را در اتاق فرزندان خود قرار دهید.

 

آرالیا 

آرالیا گیاهی زیبا و همیشه سبز می باشد که برگ های بسیار پهن و زیبایی دارد. برگ های پهن آرالیا برای رشد خوب نیازمند نوری عالی و غیر مستقیم می باشند. دقت داشته باشید تا جلوی نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این گیاه بلند و بوته ای ، بومی مناطق گرمسیر جهان می باشد.

بهترین مکان برای قرار دادن آرالیا ، پشت پنجره شرقی منزل می باشد. چون در آنجا می تواند تمام نیاز های نوری خودش را دریافت کند و همیشه سرحال باشد. بهترین آفتاب برای آرالیا ، صبح می باشد.

گل آرالیا نیازمند رطوبت بالا می باشد. اگر رطوبت مورد نیاز برای این گیاه تامین نشود ، برگ هایش دچار مشکل می شوند.

این گل هوای خنک را ترجیح می دهد. بهترین دما برای آرالیا 15 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد. دقت داشته باشید تا در فصل زمستان گیاه را به داخل خانه منتقل کنید ، چون دچار سرما زدگی می شود.

گیاه آرالیا به خاکی سبک و زه کشی شده نیازمند است و در فصول رشد باید کوددهی شود.

گل آرالیا باید مرتبا آبیاری شود. بین دو آبیاری صبر کنید تا کمی از سطح خاک آن خشک شود ، سپس آبیاری را انجام دهید. از دادن آب های سرد به گیاه آرالیا پرهیز کنید ، چون به ریشه صدماتی وارد می کند.

آرالیا برای کودکان و حیوانات داخلی غیر سمی می باشد اما شیره وجود این گیاه ممکن است به پوست صدماتی وارد کند.

 

برگ انجیری 

برگ انجیری گیاه رونده و محبوب می باشد که به دلیل داشتن برگ های براق ، شکاف دار و پهن ظاهر گرمسیر بسیار خاصی دارد. برگ انجیری بدون وجود نور ، نمیتواند رشد خوبی را داشته باشد. اگر رویت کردید که برگ های گیاه شما نازک شده اند ، به دلیل نبود کافی نور می باشد. گیاه برگ انجیری خود را در کنار پنجره شرقی خانه خود قرار دهید. اگر هر چه نور دریافتی این گیاه بیشتر باشد ، شما برگ انجیری سالم و قوی ای خواهید داشت.

گل برگ انجیری علاوه بر اینکه نور غیر مستقیم زیاد را دوست دارد ، به رطوبت بالا نیز علاقه مند است.. آنها خاک غنی و متخلخل ، رطوبت ثابت و هوای نسبتا گرم را دوست دارند.

برای اینکه رشد برگ انجیری شما مساعد و عالی باشد ، حتما با دقت آبیاری را انجام دهید. از آب های ولرم استفاده کنید. هفته ای یک بار آبیاری برای برگ انجیری مناسب می باشد.

بهترین دما برای این گیاه ، 14 تا 21 درجه سانتی گراد می باشد. سعی کنید تا دمای کمتر از 5 درجه را به گیاه برگ انجیری ندهید.

شاخ و برگ برگ انجیری حاوی اگزالات کلسیم است و برای حیوانات خانگی سمی است.

 

برگ انجیری

 -فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا یا فیکوس برگ ویلونی با نام علمی Ficus lyrata از خانواده Moraceae (انجیر) و بومی غرب آفریقاست.

فیکوس لیرانا نیز یکی دیگر از گیاهان گرمسیر می باشد که روزانه باید 3 و یا 4 ساعت نور غیر مستقیم فیلتر شده به او برسد. قرار گرفتن لیراتا در نور زیاد غیر مستقیم از دو مشکل رایج آن یعنی قهوه ای شدن برگها و ریزش آنها جلوگیری می‌کند. توجه کنید که فیکوس را مقابل نور مستقیم خورشید نبرید ، چون برگ هایش دچار سوختگی می شود.

فیکوس لیراتا برای اینکه همیشه سرحال باقی بماند ، نیازمند رطوبت بالا می باشد. رطوبت 50 درصد برای این گیاه مفید می باشد.

چون که برگ های گل فیکوس لیراتا پهن هستند ، باید مرتبا و زیاد آبیاری شوند. از آبیاری بسیار زیاد نیز پرهیز کنید ، چون سبب ریختن برگ ها می شود. بعد از آبیاری باید خاک گلدان غرقاب از آب نباشد.

فیکوس به خاکی با زهکش خوب و دارای مواد آلی فراوان نیاز دارد.

بهترین دما برای گل فیکوس لیراتا ، 16 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه فیکوس به دمای ثابت علاقه دارد و از نوسانات دمایی اصلا خوشش نمی آید.

 

شفلرا

شفلرا یک گیاه زیبا در رنگ بندی ابلق و سبز می باشد که به صورت طبیعی برگهای پایینی خود را از دست می‌دهد تا به شکل یک درختچه چتری خودنمایی کند. شفلرا میتواند طیف وسیعی از شرایط نور مختلف را تحمل کند اما بهترین نور برای این گیاه غیر مستقیم و پشت پنجره شرقی منزل می باشد.

شفلرا بومی سرزمین استرالیا می باشد. این گیاه در صورت نگهداری خوب ، به سه متر رشد نیز می رسد.

برعکس اکثر گياهان زينتي که با حذف جوانه انتهايي شاخه هاي جانبي رشد می‌کنند، در اين گياه فقط يک شاخه اصلي موجود است.

برای آبیاری گل شفلرا بگذارید تا سطح رویه آن خشک شود ، سپس آبیاری را انجام دهید. آبیای بیش از نیاز موجب پوسیدگی و قهوه ای شدن برگ های شفلرا می شود.

بهترین دما برای رشد عالی شفلرا ، 20 تا 30 درجه می باشد. البته که میتواند دمای بالاتر را نیز تحمل کند ، اما رشد خوبی نخواهد داشت. دقت داشته باشید تا گیاه را کنار بخاری و کولر قرار ندهید.

شفلرا به رطوبت نسبی نیازمند است و باید هر دو هفته یک بار آن را غبار پاشی کنید.

جهت کوددهی نیز می توانید از تقویت کننده های گیاهان زینتی ، طبق دستور العمل ذکر شده ، عمل کنید.

گل شفلرا در صورت خورده شدن سمی می باشد و باعث مسمومیت می شود ، به همین دلیل بهتر است از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شود.

 

-هویا

هویا گیاهی رومیزی با شاخه های رونده و آویز و گلهای بسیار ظریف و زیبا است. نگهداری هویا اصلا کار سختی نمی باشد و مهم ترین نکته آن نوردهی به گیاه می باشد. نور غیر مستقیم و زیاد خورشید را برای گل هویا فراهم کنید تا شاهد رشد عالی و شکوفا شدن آن شوید. بهترین مکان برای قرار دادن گل هویا ، پشت پنجره شرقی منزل می باشد.

گل هویا در فصل رشد خود ، به آبیاری مداوم بعد از خشک شدن رویه خاکش نیازمند می باشد. همچنین رطوبت متوسط را برای گل خود فراهم کنید.

گل های هویا به دمای معتدل و معمولی علاقه مند هستند. نباید دمای این گیاهان کمتر از 10 درجه و بیشتر از 35 درجه شود. همچنین از قرار دادن آنها در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی جدا خودداری کنید.

گیاه هویا برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نمی باشد اما شیره برگ های آن اگر به پوست برخورد کند ، آن را تحریک خواهد کرد و دچار التهاب می شود.

 

گل هویا

-کالاتیا 

کالاتیا گیاهی گرمسیری می باشد که پنجره شرقی منزل را ترجیح می دهد و به نور غیر مستقیم علاقه دارد.اما حتی در صورت قرار گرفتن در نور مناسب نیز نگهداری از این گیاهان کمی دشوار است و مراقبت های زیادی را شامل می‌شود.

کالاتیا به آبیاری منظم و رطوبت بالا احتیاج دارد تا همیشه سرحال باقی بماند. در فصل های استراحت کالاتیا ، آبیاری را کاهش دهید. چون هوا به حد کافی خنک می باشد و نیاز زیادی به آبیاری نیست.

خاک زهکشی شده و آب تصفیه شده برای جلوگیری از لکه برگی گیاه ضروری است.

کالاتیا متعلق به مناطق گرمسیر ایران می باشد ، پس دمای معتدل برای این گیاه مفید و مناسب می باشد. کالاتیا خود را در بازه دمایی 16 تا 24 درجه سانتی گراد حفظ کنید. گیاه کالاتیا را نباید در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار دهید.

کالاتیا برای حیوانات و کودکان غیر سمی می باشد اما بهتر می باشد که برگ های آن جوییده نشود. پس گیاه کالاتیا خود را دور از دسترس کودکان و حیوانات خود قرار دهید.

اگر شما نوری خوبی در آشپزخانه و یا حمام دارید ، گیاه کالاتیا را در آنجا قرار دهید. چون که کالاتیا رطوبت را بسیار دوست دارد.

 

– آلوئه ورا 

آلوئه ورا نیز از جمله گیاهانی است که نور مستقیم خورشید را  بسیار دوست دارد. این گیاه نیازمند مراقبت سخت و پیچیده ای نمی باشد. این گیاه سبز علاوه بر زیبایی چشم نوازی که دارد ، دارای خواص بیشماری می باشد. گل آلوئه ورا به دلیل اینکه در شب اکسیژن تولید می کند ، بسیار برای اتاق خواب مناسب می باشد. مایع درون این گیاه که به اصطلاح به آن ژل آلوئه ورا می‌گویند، به عنوان یک ماده ی کمک های اولیه برای انواع بریدگی و سوختگی کاربرد دارد.

بهترین مکان برای کاشت گیاه آلوئه ورا درون یک گلدان بزرگ و پشت پنجره شرقی می باشد تا خوب رشد کرده و برگ های آن زیبا و بزرگ تر شوند.

در خصوص نگهداری آلوئه ورا نیز باید عرض کنم که این گیاه چون که آب را در برگ های خودش ذخیره می کند ، نیازی نیست تا مداوم آبیاری شود و باید اجازه دهید تا سطح خاک آن خشک بشود. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید ، چون باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد.

آلوئه ورا بومی مناطث گرمسیر می باشد و به همین سبب باید در دمای گرم و مطلوب نگهداری شود. بهترین دما برای این گیاه 18 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. در فصل سرما گیاه را به داخل منزل خود منتقل کنید تا سرما زده نشود. اگر در آب و هوای گرم و معتدلی زندگی می‌کنید، می‌توانید در بهار و تابستان او را به فضای باز منتقل کنید.

اثرات بی نظیری از آلوئه ورا بر روی سلامت پوست اثبات شده. می‌توانید از ژل پرخاصیت آن ( که در داخل برگهایش نهفته است) برای تقویت پوست و موی خود استفاده کنید. همچنین دیگر نیازی به کرم های مختلف با هزینه های بالا نیست! آلوئه ورا را دست کم نگیرید.

 

گل آلوئه ورا

پاپیروس 

پاپیروس همان گیاه مصری که برای ساخت قایق و کاغذ از آن استفاده می شود. پاپیروس جزء اصیل ترین گیاهان آپارتمانی می باشد. بهترین مکان برای قرار گیری پاپیروس ، پشت پنجره شرقی منزل می باشد.

این گیاه زیبا در حاشیه برکه ها رشد کرده و به داشتن ساقه های مرطوب عادت دارد بنابراین رطوبت یکی از علاقه مندی های این گیاه است.

برای اینکه پاپیروس شما سرحال و شاد باشد ، باید رطوبت مناسب آن را فراهم کنید. قرار دادن در یک ظرف شیشه ای پر از آب است و باید زمانی که آب آن تیره شد آن را مرتبا عوض کنید. اگر این کار را انجام دهید ، رطوبت پاپیروس را تامین کرده اید.

پاپیروس در مناطق گرم و نیمه گرم رشد خوبی دارد. گل پاپیروس علاقه چندانی به سرما ندارد و اگر مدت زمانی طولانی در دمای زیر 10 درجه قرار بگیرد ، دچار یخ زدگی خواهد شد. بهترین دما برای پاپیروس 20 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد.

پاپیروس در فصل های رشد به آبیاری مرتب و منظم احتیاج دارد. بین دو آبیاری نیز صبر کنید تا کمی از خاک خشک شود. آبدهی بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه پاپیروس خواهد شد.

گل پاپیروس اصلا سمی نمی باشد و برای کودکان و حیوانات خانگی خطری را به همراه نخواهد داشت.

 

-کروتون 

کروتون یکی از زیبا و جذاب ترین گیاهان آپارتمانی ایران می باشد. کرتون ثابت کرده است تا بدون داشتن گل نیز می توان زیبا بود. این برگ های زیبا و رنگی برای پابرجا بودن ، نیازمند نوری زیاد و غیر مستقیم می باشند. بهترین مکان برای قرار گیری گل کروتون ، پشت پنجره شرقی منزل می باشد. اگر برگ های کروتون قهوه ای شد ، نشان دهنده این است که در مکان تاریک قرار گرفته است.

گل کروتون رطوبت بسیار را دوست دارد و از آن لذت می برد.

گیاه کروتون نیاز به آبیاری مرتب دارد. بین دو آبیاری بگذارید تا سطح رویه خاک خشک شود ، سپس آبیاری را انجام دهید. از دادن آب سرد و کلر دار به کروتون خودداری کنید ، چون به ریشه های آن صدماتی وارد می کند. در فصل زمستان نیز آبیاری را کاهش دهید.

سعی کنید تا کروتون را در درجه حرارتی ثابت نگهداری کنید. بهترین دما برای کروتون در تابستان 27 درجه سانتی گراد و در زمستان 15 درجه سانتی گراد می باشد.

می تواند در فصل های رشد گیاه ، هر دو هفته یکبار ، محلول به همراه آب به کروتون بدهید.

 

گل کروتون

 

ممنون که تا پایان همراه ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، در قسمت کامنت برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *