تقویت خاک گلدان در منزل

۶ روش طبیعی تقویت خاک گلدان در منزل

زمان مطالعه : 5 دقیقه

برای تقویت خاک حتما لازم نیست که از کود استفاده کنید. شما می توانید با بسیاری از روش های خانگی، کود خانگی مورد نیاز گیاه را در منزل فراهم نمایید. در ادامه روش های تامین کود در خانه و تقویت خاک گلدان را برای شما شرح می دهیم.

۱- تقویت خاک با پوست تخم مرغ:

پوست تخم مرغ می تواند به رشد گیاه کمک بسزایی کند. هنگامی که از تخم مرغ استفاده می کنید، پوست آن را دور نیندازید و آن را برای تقویت خاک گلدان هایتان استفاده کنید. پوست تخم مرغ به نوعی یک کود طبیعی به حساب می‌آید. حتی بعضی افراد معتقدند که پوست تخم مرغ نیازی به آسیاب کردن ندارد؛ چرا که این پوست با جای گرفتن در خاک، نم نم تجزیه شده و به خاک تبدیل می‌شود.

در پوست تخم مرغ موادی مانند کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و منیزیم وجود دارد که این مواد می توانند به گیاه کمک بزرگی کنند. این مواد در کود عادی نیز وجود دارند و باعث افزایش رشد گیاه می شوند.

همچنین شما می‌توانید تخم مرغ را بپزید و آب آن را داخل گلدان‌هایتان بریزید. این کار نیز می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان شود.

شما میتوانید از بخش بهترین ترکیب خاک برای گیاهان آپارتمانی با ترکیب خاک گلدان مناسب گیاهان آشنا شوید.

تقویت خاک با پوست تخم مرغ

۲- تقویت خاک با قهوه و چای:

هنگامی که چای و یا قهوه مصرف می کنید، تفاله و آشغال های آن را دور نریزید؛ زیرا آن ها می توانند برای تقویت خاک گلدان مناسب باشد. نیتروژن موجود در قهوه باعث می‌شود که ساقه‌های آن سبز رنگ و محکم شوند. منیزیم و پتاسیم درون قهوه نیز برای رشد مطلوب گیاه داخل گلدان ضرورت دارد.
همچنین تفاله‌های چای سرشار از یکسری مواد مغذی برای گیاه است؛ موادی که می‌تواند باعث تقویت گیاه شود. برخی از خواص تفاله چای برای گیاه عبارت اند از :

  • مواد مغذی که باعث رشد گیاه می شوند و جایگزین خوبی برای کود های شیمیایی هستند.
  • تفاله چای ریشه گیاه را هرگز نمی سوزاند
  • تفاله‌های چای می تواند باعث شفاف شدن رنگ برگ‌های گیاهان شود.

۳- تقویت خاک با آسپرین:

آب حاوی آسپرین می تواند برای رشد گیاه بسیار مفید باشد. برای این کار می‌توانید یک و نیم عدد از قرص آسپیرین را با 2 لیتر آب ترکیب کنید و به خاک اضافه کنید. این مخلوط را داخل بطری بریزید و سپس هر 3 هفته یک بار به روی گیاه اسپری نمایید. این کار می‌تواند باعث تقویت گیاه شود و از بیماری‌های آن هم جلوگیری کند.

۴- تقویت خاک با صدف:

صدف ها مقدار زیادی کربنات کلسیم دارند. اگر شما در مناطق ساحلی زندگی می کنید، سعی کنید حتما برای گیاهتان صدف را تامین کنید. برای این کار باید صدف ها را خرد کرده و در گلدان بریزید.

۵- استفاده از خاکستر در خاک:

اگر در روستا زندگی میکنید، شاید توده‌ای آتشین داشته باشید که در آن چیزهایی مثل آوار، شاخه‌های شکسته و .. وجود داشته باشد. شما می‌توانید آن‌ها را دور بریزید و از خاکسترشان برای تقویت خاک خود استفاده نمایید. چرا که حاوی مقادیر زیادی کلسیم، پتاسیم و مواد قلیایی بالاست. این مواد می‌توانند باعث گلدهی و شکوفه دادن گیاهان شوند.

۶- تقویت خاک گلدان با پوست موز:

در موز موادی مانند پتاسیم، کلسیم و فسفر وجود دارد. هنگامی که از پوست موز برای تقویت گیاه استفاده کنید، می تواند به رشد گیاه سرعت ببخشد.
برای استفاده از پوست موز شما می توانید پوست موز را آسیاب کرده و آن را بر روی خاک بریزید. البته می توانید پوست موز را خشک و تکه تکه کرده سپس آن را در کودی که برای گیاه استفاده می کنید بریزید.

استفاده از موز برای تقویت خاک گلدان

شما همچنین می توانید پوست موز را به شکل یک دست به صورت نواری آماده نمایید و آن را داخل سینی فر بگذارید. دمای فر بایستی بین 77 درجه تا 93 درجه سانتی گراد باشد. پس از این که پوست موزها داخل فر، تغییر رنگ داد و خشک شد، می توانید از فر در بیاورید و منتظر سرد شدن آن بمانید و سپس در خاک استفاده نمایید.

راه دیگر این است که قسمتی از پوست موز را داخل پلاستیک بگذارید و آن را در فریزر قرار دهید تا پوست از بین نرود و مواد درون آن بماند. سپس ان را در خاک قرار دهید تا تقویت شود.

نکته: دقت داشته باشید که پوست موز به صورت مستقیم به روی ریشه نباشد. همچنین باید پوست موز کامل خشک شود و سپس آن را به گیاه اضافه کنید.

با این کار حجم موز کم می شود و سبب فاسد شدن ان نمی شود. دقت داشته باشید که از پوست موز فاسد شده استفاده نکنید؛ زیرا به گیاه آسیب می رساند و حشرات را در کنار خود جمع می کند.
این ترکیب میتواند باعث تقویت خاک و تولید میکروب‌های سودمند خاک شود. این میکروب‌ها می‌توانند مواد مغذی لازم را برای گیاه فراهم آورند و باعث رشد گیاهان اپارتمانی شما شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *