گل سگ زبان

خواص معجزه آسای گل سگ زبان | آشنایی با مضرات گل سگ زبان

زمان مطالعه : 3 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به خواص گل سگ زبان بپردازیم.

همراه ما باشید.

 

گل سگ زبان گیاهی دو ساله میباشد که دارای گل های قرمز به شکل خوشه های پراکنده است. برگ های آن بیضه ای ، دراز و نرم هستند.

ساقه های این گل نهایتا تا 70 سانتی متر رشد خواهند کرد. ریشه گیاه سگ زبان بسیار ضخیم و گوشتی میباشد و همچنین دوکی شکل و به رنگ خاکستری است.

تکثیر این گیاه از طریق بذر انجام میشود که در پاییز در زمین کاشته میشود. از آنجایی که ریشه این گیاه دراز است ، باید خاک مزرعه را به طور عمیق شخم زد.

گل سگ زبان در مناطق سنگلاخ و رودبار خود به خود یافت میشود.

این گیاه در اروپا، امریکای شمالی و آسیا رشد زیادی دارد و همچنین می توان ان را در مناطق شمالی ایران مشاهده نمود.

فواید گل سگ زبان

گل سگ زبان برای درمان بیماری های ریوی کارساز بوده و ضد اسپاسم میباشد.

ریشه این گیاه گوشتی ضخیم، رنگ خارج آن خاکستری و مقطع آن سفید است و همچنین بوی تهوع آوری دارد. از ریشه ان به عنوان رفع خون برای سینه و اسهال استفاده میشود.

همچنین ریشه این گیاه از داروهای ضد تشنج و مواد مخدر یاد میشود.

پماد برگ های تازه سگ زبان و یا ریشه له شده آن و همچنین کمپرس جوشانده برگ و ساقه آن در سوختگی ها و تسکین درد آن ها و التیام زخم های سطحی بدن و در موارد شقاق پستان و بواسیر و رفع خارش نافع است.

در فرانسه از دم کرده برگ های آن به عنوان نرم کننده استفاده می شود.

برای تهیه جوشانده سگ زبان باید 10 گرم ریشه آن را در 1000 گرم آب بجوشانید و صاف کنید و برای بند آوردن اسهال از آن بنوشید.

برای تهیه شربت خیسانده سنگ زبان باید ریشه سگ زبان را خرد کرده 32 گرم از آن را در مدت 12 ساعت در 192 گرم آب بخیسانید و بدون فشار صاف کنید و 1000 گرم شربت ساده قند به آن بیفزایید و تبخیر کنید. آنقدر که آماده مصرف گردد. در استعمال خارج و برای کمپرس ممکن است 60 گرم ریشه خرد شده را در یک لیتر آب جوش بخیسانند و پس از 10 ساعت صاف کنند و برای پاک کردن زخم ها و کمپرس و مالیدن روی شقاق پستان، بواسیر و … مصرف نمایند.

مصرف دمنوش این گیاه برای درمان سرما خوردگی و خلط سینه کاربرد دارد. همچنین از خواص دیگر دمنوش سگ زبان ، میتوان به جلوگیری از ریزش مو و لاغری اشاره کرد.

 

مضرات گل سگ زبان

گفتنی است که این گیاه کمی سمی  است. هنوز مسمومیتی از انسان ها برای خوردن این گیاه یافت نشده است ، اما نباید در خوردن ان زیاده روی کرد. اگر زیاده روی شود موجب ناراحتی معده میگردد.

این گیاه برای درمان سرطان کاربرد دارد ، اما از طرفی مصرف بیش از حد ان خودش نیز سرطان زا است.

عوارض مسمومیت این گیاه مختلف و پیچیده است. ولی به طور کلی شامل اختلال در گوارش ، تشنج و کما میشود.

 

گل سگ زبان

بهتر است که این گیاه را با تجویز پزشک مصرف نمایید.

اگر سوالی دارید، در انتها این بخش برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *