گل های زیبای نرگس
زمان مطالعه : 4 دقیقه

خواص گل نرگس | خاصیت گل نرگس برای پوست ، مو و افسردگی

نام علمی این گل Narcissus و از خانواده نرگسیان می باشد .این گیاه دائمی و پیاز دار می باشد.پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد.
گل های نرگس در سه رنگ سفید، زرد و نارنجی پیدا می شود.
گل نرگس دارای چهار تا شش برگ دراز و باریک می باشد که معمولا با گل‌ها از ریشه یا پیاز گیاه خارج می شود.
عطر نرگس شاداب کننده است و برای مخاط و سینوس ها مفید است و از سرماخوردگی جلو گیری می کند. این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود و روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد. گل نرگس در کشورهای غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان به صورت خودرو می روید. در کشور ولز این گل به عنوان گل ملی شناخته شده است.نرگس در ایران بیشتر در استان های فارس، کرمان، سیستان و طبس دیده می شود.

گل زیبای نرگس

خواص گل نرگس:

  • متخصصان علوم پزشکی، در تحقیقات خود موفق شدند ترکیب ضد سرطانی طبیعی را از نوعی گل نرگس به دست بیاورند. این ترکیب می‌تواند تولید پروتئین موثر در رشد سلول‌های سرطانی را متوقف نماید.
  • مصرف روغن گل نرگس و عسل در کنار هم می تواند موجب آرام شدن اعصاب شود.همجنین این ترکیب می تواند کرم های روده را از بین ببرد.
  • از پیاز این گل می توان برای درمان خونریزی، کوبیدگی،ضرب دیدگی و در رفتگی استفاده کرد. برای این کار باید پیاز گل نرگس را له کرده و بخار پز نمایید، سپس با زرچوبه مصرف کنید تا از کوبیدگی و خون مردگی چلو گیری کنید.
  • ماده ای به نام گالان در گل نرگس وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن از بروز آلزایمر جلوگیری کنید.
  • برای مادرانی که مشکل خشک شدن شیرشان را دارند ،مصرف مخلوط روغن نرگس و عسل و ماساژ آن روی سینه‌ها سبب جاری گشتن شیر می‌گردد.
  •  جهت درمان برونشیت از دم کرده‌ی آن مصرف نمایید. اگر چند گل نرگس را در خانه قرار دهید، کسانی که در خانه ساکن هستند نسبت به سرماخوردگی در امان هستند و مبتلا به این بیماری نمی‌گردند

گل زیبای نرگس

بوییدن گل نرگس

بوییدن گل نرگس سر درد را آرام می کند و  گرفتگی بینی را باز می نماید.

سخن بزرگان در مورد گل نرگس:

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: گل نرگس را حداقل در هر روز یا در هر هفته یا در هر ماه یا در هر سال و یا در طول عمر یک بار بو نمایید؛ چون در دل انسان ریشه ای از جنون و جذام و برص موجود است که استشمام گل نرجس آن را از بین می برد.

امام علی (ع) می فرمایند : گل نرگس را  حداقل در هر سال یک بارببویید؛ زیرا در دل انسان حالتی می باشد که تنها گل نرگس آن را معالجه می نماید.

گل نرگس برای افسردگی

دسته ای از گل های می تواند حال هر کس را بهتر کند اما گل نرگس از همه تاثیر بالاتری دارد. آنها می توانند کلیدی برای درمان افسردگی تلقی شوند. دانشمندان کشف کرده اند که مولفه های تشکیل دهنده گونه های گل برف در آفریقای جنوبی و گلهای نرگس می توانند از سد خونی مغزی یا دیوار دفاعی که مغز را منزوی نگاه می دارد، عبور کنند.این سد مشکل مهمی برای پزشکان در درمان شرایط مغزی چون افسردگی است، چرا که دربرگیرنده پروتئینهایی است که به محض ورود دارو آن را پس می زند.این درحالی است که بیگر برودین که این تحقیق را در دانشگاه کپنهاگ انجام داده اظهار داشت که مولفه های تشکیل دهنده در این گلها می تواند از این سد عبور کند.

گل زیبای نرگس

خواص گل نرگس برای مو

اگر مو های شما رشد خوبی ندارد شما می توانید از گل نرگس استقاده کنید. برای انجام این کار حدود 10 گرم گل یا ساقه نرگس را در حدود یک لیوان آب بجوشانید و بر سر مالش دهید.

درمان ورم یا جوش با گل نرگس

از ترکیب نرگس و عسل و گاودانه ترکیبی درست می کنند که می تواند در رفع جوش و ورم موثر باشد.

خواص گل نرگس برای پوست:

در افرادی که لاغر می باشند و دارای پوست سفت و سختی هستند و منافذ پوستی اش بسته گردیده، بهتر است در فصل زمستان قبل از بادکش پوست او با روغن نرگس روغن مالی نماید.

نرگس و به ویژه ریشه ی آن را با سرکه مخلوط  کرده، لکه‌های سیاه و بهک را درمان می کند. ضماد پیاز نرگس با سرکه پاک کننده‌ی کک و مک می باشد.

معرفی گیاهان ثروت ساز در فنگ شویی
چرا رشد گیاه متوقف می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو
بستن

سبد خرید

اخیرا مشاهده شده
بستن

ایجاد حساب کاربری در شرمیلا!

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

از داده های شخصی شما برای پشتیبانی از تجربه شما در سراسر این وب سایت ، مدیریت دسترسی به حساب کاربری خود ، و اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی ما شرح داده می شود ، استفاده می شود.

قبلا ثبت نام کردید؟
بستن

بستن

دسته بندی ها