عطر گل رز

گیاهان مورد استفاده در عطرسازی | گلهایی که در صنعت عطرسازی بکار میروند

زمان مطالعه : 10 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به گیاهانی که در عطرسازی مورد استفاده قرار گرفته اند بپردازیم. همراه ما باشید.

موارد مختلفی در ساخت عطر نقش دارد. از گیاهان معطر گرفته تا مواد معدنی ، موادی که از حیوانات به دست می آید و مواد های ساخته شده مصنویی. اما گیاهان معطر در ساخت عطر همیشه نقش فراوان و پرکاربردی داشته اند. همچنین جزء اولین منایعی هستند که بشر به آنها دسترسی داشته است. به همین دلیل گیاهان متعدد  و متنوعی را می توان نام برد که از چندین قرن قبل در ساخت عطر کاربرد داشته و بشر روش های مختلفی برای استخراج آن به کار برده است.

شما نیز اگر به بسته بندی عطر محبوب خود نگاه کنید حتما چند نام نمونه رایحه گیاهان معطر به کار رفته در آن را مشاهده خواهید کرد. اما مهم‌ترین و پرکاربرترین گیاهانی که در ساخت عطر به کار می‌روند کدامند؟

 

گیاهان مورد استفاده در عطر سازی

بلسان

بلسان یا بالزام نوعی صمغ طبیعی می باشد که از ساقه نوعی درخت و بوته به همین نام به دست می‌آید. این ماده بویی شبیه به وانیل دارد. پرکاربرد ترین انواع بلسان در عطرسازی مدرن ، در کشور های پرو و کلمبیا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ترنج

روغن نارنجی که از پوست ترنج به دست می آید از موارد پرکاربرد در ساخت عطر است و در 33 درصد از عطر های زنان مورد استفاده قرار گرفته می باشد و بوی فوق العاده ای دارد.

 

نارنج

میوه مرکباتی هم در پوست خود ماده‌ای روغنی و خوشبو دارد که در ساخت عطر کاربرد دارد. گل درخت نارنج یا همان بهارنارنج نیز از گیاهان معطر مورد استفاده در  عطرسازی است.

 

گل یاسمن

پس از گل سرخ ، گل یاسمن مهم ترین و پرکاربرد ترین گیاهی می باشد که در عطر سازی به کار رفته است. این ماده در بیشتر از 80 درصد عطر های امروز مورد استفاده قرار گرفته است. بوی گل یاسمن بسیار دلنشین و شیرین می باشد و عطر های آن نیز بسیار رایحه فوق العاده ای دارند.

در میان انواع مختلف گل یاسمن ، یاسمن اسپانیایی از قرن شانزدهم به بعد در عطر های اروپایی به کار برده می شود. تنها یک دهم درصد از حکم گل یاسمن به عصاره آن تبدیل می‌شود و به همین دلیل این عطر از گرانترین عطرهای جهان است.

یاسمن صورتی که در زمستان گل می دهد و رونده است ، یکی از بهترین انواع گل یاسمن می باشد و که رایحه ای بی نظیر دارد.

 

عطر یاسمن

کندر هندی

کندر هندی نوع صمغ می باشد که از درخت کوچکی که در جنوب شبه جزیره عربستان و سومالی می روید ، به دست می آید. این صمغ از هزاران سال قبل در عطرسازی به کار رفته است. رومانیان باستان مقدار زیادی از کندر هندی را وارد کشور خود کرده بودند. کندر هندی امروزه در 13 درصد از عطر های امروزی به کار رفته است.

 

باریجه

باریحه نوعی گیاهی از رازیانه می باشد که در ایران پرورش داده می شود. این گیاه بوی تندی و شبیه به برگ دارد. همچنین رایحه مشک را نیز در خود دارد.

 

گل لوندر

اسطوخوندوس یا لوندر یکی از گیاهانی می باشد که بسیار در ساخت عطر های متنوع به کار برده می شود و کاربرد بسیار زیادی دارد. این گیاه از دوران رم باستان مورد توجه قرار می گرفته است. امروزه زمین های گسترده ای در فرانسه و انگلیس ، تحت کاشت این گیاه قرار گرفته است. از هر جریب زمین آنها ، حدود هفت کیلوگرم روغن اسطوخودوس به دست می آید.

لوندر ها از خانواده نعنا می باشند و گیاهی چند ساله به حساب می آیند. از اسانس گل لوندر در وسایل بهداشتی و آرایشی نیز استفاده می شود. از روغن سنبله آن به دلیل ارزان تر بودن در تولید صابون استفاده می شود. از گلهای خشک آن برای معطر کردن لباسها و فراری دادن بید استفاده می شود.

این گیاه بومی منطقه معتدله و مدیترانه ای است و به علت داشتن ریشه های عمیق در شیب ها رشد می کند و در برابر سرما و خشکی بسیار مقاوم می باشد. این گیاه به هوای آفتابی و نوری احتیاج دارد تا معطر بودن خود را حفظ کند. لوندر بیشتر در مناطقی که زمستان سرد و تابستان خنک دارد ، می روید. همچنین در مناطق تهران ، اصفهان ، کرج و فارس نیز یده می شود.

 

لیمو

روغن پوست لیمو نیز مانند مرکبات دیگر در ساخت عطر مورد استفاده قرار میگیرد و از هر هزار لیمو ، می توان نیم کیلو روغن لیمو استخراج کرد. این ماده در ساخت عطرهای باکیفیت و گران‌قیمت کاربرد دارد که بویی دلپذیر و شاد از خود متصاعد می‌کند.

 

گل موگه

عصاره این گل خوشبو و کمیاب به روش های گوناگونی استخراج می شود. البته که گران بودن آن باعث شده تا مواد مصنویی ساخته شود. این ماده در 14 درصد از عطر های امروزی به کار رفته می باشد.

از این گیاه در صنایع آرایشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

موگه پس از گلدهی، میوه‌های قرمز رنگ و ریزی تولید می‌کند. فراموش نکنید که موگه به طور کامل سمی است و هیچ بخش از آن (حتی میوه) قابل خوردن نیست.

این گل برای استفاده در مراسم عروسی بسیار کاربرد دارد.

روایت است که می گویند وقتی شیطان از بهشت رانده شد ، گریه کرد و اشک های او موجب شد تا گل موگه پدید آید. طبق یک افسانه دیگر که در بین مسیحیان رایج است، موگه از اشکهای حضرت مریم هنگامی که به صلیب حضرت عیسی نگاه کرد رشد کرده است.

دقت داشته باشید که گل موگه به شدت سمی می باشد و خوردن آن موجب مشکلاتی خواهد شد.

 

عطر گل موگه

مر

مر نوعی صمغ است که از درختی به همین نام که در عربستان سعودی و اتیوپی می‌روید به دست می‌آید و از گذشته‌های دور در عطرسازی و داروسازی کاربرد داشته است.

بوی این صمغ شبیه به بوی بلسان می باشد. و قدرت ترکیبات بالایی دارد. که امروزه 7 درصد از آن در عطر ها استفاده می شود.

 

گل بهار نارنج

شکوفه های درخت بهار نارنج که در قرن دوازدهم از سرزمین های اسلامی وارد اروپا شد ، به افتخار شاهزارده ایتالیایی نرولی نامگذاری شد. بوی این شکوفه ها تند و شیرین می باشد. بوی شبیه به خاک و چوب که رایحه مشک مانندی نیز در خود دارد. این گلها 12 درصد در عطر های امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

میوه، گل و برگ این درخت پر از خاصیت است؛ شکوفه های کوچک این گیاه عطری مسحور کننده دارد و در صنعت عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی های فصلی و عرق های گیاهی و همچنین در تهیه مربا، گز، سوهان و … کاربرد بسیار زیادی دارد.

بهار نارنج بسیار دارا خواص های گوناگون نیز می باشد که مهم ترین آن درمان اختلالات گوارشی ، درمان اختلالات خواب ، و بهبود رفتار می باشد.

 

زنبق زرد

نوعی روغن زرد که از ریشه های گیاه زنبق به دست می آید و بویی مانند گل بنفشه ایجاد می کند.

فرآیند استخراج این ماده از ریشه ساده نمی باشد و زمان زیادی طول می کشد. بیشتر عطر های گران قیمت امروزی ، این ماده را در خود دارند.

 

درخت یلانگ یلانگ

این درخت در جنوب شرق آسیا می روید که برگ های بسیار خوشبویی دارد. این درخت بویی شبیه به گل یاسمن تولید می کند. این درخت در استفاده از عطر های امروزی کاربرد فراوانی دارد و حدود 40 درصد در عطر های مدرن استفاده می شود.

 

رز محمدی

رز و محمدی و رز دو تا از مهم ترین گیاهان در ساخت عطر می باشند. عطر گل محمدی بسیار گران بها می باشد ، به طوری که در ساخت آن تنها یک گرم گل رز بیش از ۱۰۰۰ شکوفه گل نیاز داریم. این عصاره معمولا به روش عرق گیری به دست می آید.

گل محمدی به صورت گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز پر کاربرد می باشد.

روغن این گل معمولا در بلغارستان ،ترکیه یا در فرانسه تهیه شده و به کشور های دیگر فرستاده می شود .

گل محمدی در ایران به گل گلاب نیز معروف است و به دلیل خاصیت دارویی و بوی خوبی که دارد ، پرورش داده می شود. یکی از شهر هایی که به صورت عمده و زیاد گل محمدی را پرورش می دهد ، شهر کاشان می باشد.

این گیاه به آبیاری کم مقاوم می باشد اما در زمان گلدهی باید به خوبی آبدهی شود. خاک گل محمدی نباید به شک غرقاب و خیس در بیاید.  کمبود آب در زمان تولید گل منجر به کاهش کیفیت و عمر گل‌ها و همچنین شکوفایی غنچه‌های گل خواهد شد.

این گل به مکانی حداقل 6 ساعت نور خورشید در روز نیازمند می باشد. عدم نور کافی منجر به گلدهی نا مناسب ، بلند و باریک شدن ساقه ها و پریدگی رنگ آنان می شود.

محمدی به تابستان های خشک و معتدل نیازمند می باشد. این گل می تواند زمستان های سرد را به خوبی تحمل کند. بهترین گلدهی محمدی زمانی صورت میگیرد که دمای روزانه آن 21 درجه سانتی گراد باشد. با گرم شدن هوا میزان گلدهی گل محمدی نیز کاهش پیدا می کند اما گیاه مقاومت خود را نشان می دهد و همچنان رشد می کند.

 

گل ابریشم

این گل زیبا در مناطقی به نام گیاه سوزنی نیز شناخته می شود. گل ابریشم کاربرد زیادی در صنعت عطر سازی دارد.

عصاره این گل از طریق عرق گیری یا تقطیر به دست می آید. هند بزرگترین تولید کننده عطر گل ابریشم می باشد.

بلندی درخت ابریشم از 5 تا 15 متر می باشد. این گیاه فواید و خواص زیادی نیز دارد.

آب جوشانده ی پوست ساقه گل ابریشم  را بنوشید. قابض است، برای معالجه ی اسهال ساده و اسهال خونی و معالجه ی بواسیر مفید میباشد، خونریزی های داخلی را بند می آورد.

پوست ریشه گل ابریشم  را بکوبید و به صورت غبار درآورید و به منظور سفتی و استحکام لثه آن را به لثه ها بمالید.

عطر گل ابریشم

گل میخک

گل میخک یکی از جذاب ترین گیاهانی می باشد که بوی فوق العاده ای دارد. این گل در صنعت عطر سازی ، ساخت لوازم بهداشتی و آرایشی به کار می رود.

ملکه الیزابت علاقه زیادی به گل میخک داشت و این گیاه را در گلدان های کوچک و جعبه های گل کنار پنجره قرار می داد تا هوای آمیخته با عطر این گل را استشمام کند.

این گل نماد عشق و جذابیت می باشد.

گل میخک به نور زیاد و مکان روشن نیازمند می باشد. نور نباید به صورت مستقیم به این گیاه برخورد کند ، چون باعث سوختگی آن خواهد شد. وقتی میزان نور کم باشد ، گل انگیزی کند می شود و گیاه هدف خودش را بر روی برگ میگذارد.

دمای مناسب سرعت گلدهی و با کیفیت شده گلها را افزایش می دهد. دمای بالا باعث کاهش قطر گلها می شود.

گل مریم

این گل دلفریب و عاشقانه یکی از بهترین گیاهانی است که در صنعت عطر سازی استفاده می شود و بوی بی نظیری دارد. این گل زیبا نماد صداقت در عشق را می دهد.

گل مریم برای رشد عالی نیازمند رطوبت مناسب می باشد. زمانی که خاک گیاه خشک شد ، برگ ها تیره می شوند. از غرقاب کردن گل مریم اجتناب کنید ،‌چون باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد.

رشد گل مریم مانند آفتابگردان به نور مستقیم خورشید نیازمند می باشد. این گیاه در سایه رشد مطلوبی را نخواهد داشت. در طول روز باید 6 ساعت به این گل نور مناسب بدهید.

این گیاه به دمای مناسب برای رشد و گلدهی خود نیازمند می باشد. بهترین دما برای گل مریم ، 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه خود را هرگز کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید.. همچنین دقت داشته باشید تا در فصل زمستان ، گیاه را به داخل منزل منتقل کنید.

 

گل رز

رز ها یکی از بهترین و معروف ترین گل های جهان می باشند. این گیاهان برای چندین هزار سال به خاطر معطر بودنشان برای تولید گلاب و روغن کشت می شده است. گل رز نماد عشق می باشد و می توانید در روز های ولنتاین و سالگرد ازدواج خود ، به همسرتان هدیه دهید.

برای اینکه در فصل پاییز شاهد رویش گل‌های رز در باغچه باشید، لازم است که اواسط تابستان برای مراقبت از آن‌ها اقداماتی انجام دهید. اگر هم رزهای باغچه‌تان هنوز سرخ‌وصورتی و شاداب به نظر نمی‌رسند، باز هم به این اقدامات نیاز پیدا می‌کنید. وقتی شکوفهٔ گل‌ها برای آخرین‌بار باز شدند، وقت هرس‌کردن تابستانی‌شان فرا می‌رسد.

آفت و حشرات نیز به اندازه ما عاشق گل رز می باشند و ممکن است که به آنها صدماتی وارد کنند. شما می توانید با نگهداری استاندارد و درست ،‌گیاه خود را از خطرات حمله حشرات و آفت های مختلف دور کنید.

 

گل رز

در اینجا سعی کردیم تا برای شما گل ها و صمغ های مختلف را که در عطرسازی مورد استفاده قرار میگیرد ، شرح دهیم. امیدوار هستیم که رضایت کامل را داشته باشید.

اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، در قسمت کامنت ، برای ما ارسال کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *