بیماری های گل محمدی

معرفی جامع آفات و بیماری های گل محمدی

زمان مطالعه : 8 دقیقه

در این مقاله به معرفی آفات گل محمدی میپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با گل محمدی

گل محمدی یکی از خوشبوترین گل های سرخ به حساب می آید. نام دیگر گل محمدی، سوری می باشد.

یکی از مزیت های گل محمدی، خودرو بودن آن است. گل محمدی با نام علمی «Rosa damascene» شناخته می شود که از گل های خوش عطر و پرخاصیت است. گیاه گل محمدی بومی ایران بوده و در طب سنتی ایرانی جایگاه ویژه ای دارد.

پیدایشگاه درختچه گل محمدی برای اولین بار کشور ایران بوده است و در ایران به گل گلاب نیز معروف است.

این گل از راه دمشق به کشورهای دیگر وارد شده و پس از آن در دیگر کشورها کشت گردید؛ به همین علت در زبان انگلیسی به گل محمدی (Damask rose) می گویند.

طبع گل محمدی معتدل است و سرد مزاج ها بهتر است این گیاه را با رازیانه مصرف کنند. به شکل های مختلف از جمله چای و دمنوش گل محمدی، روغن گل محمدی و گلاب نیز استفاده می شود. حدود ۲۵۰ گونه گل سرخ در کل جهان وجود دارد که از این تعداد ۳ گونه برای گلاب گیری مناسب هستند و مهم ترین آن ها گل محمدی است.

از عطر فوق العاده گل محمدی در صنعت عطر سازی نیز استفاده شده است.

در ادامه به معرفی آفات رایج این گل زیبا نیز میپردازیم.

آفات گل محمدی

-آفات مکنده

این آفات شیره گیاه را با دهان خود می مکد و این اثر بر روی پشت و روی برگ ها دیده میشود. گل محمدی خسارات زیادی از این آفات می بیند.

-شته گل سرخ

سایز این حشرات مزاحم به 4 سانتی متر میرسد. شته ها در اوایل بهار روی شاخه ها ، برگ ها و غنچه های گل دیده میشوند. شته به وسیله خرطوم بلندی که دارد از شیره پرورده داخل آوند های گیاه تغذیه میکند. در اثر حمله این آفت، رشد گل کم و کند میشود و ماده چسبنده‌ای به نام عسلک روی بوته‌ها ایجاد می‌شود.

در نتیجه برگ ها و گل های آلوده نیز تغییر شکل میدهند.

گل هایی مانند نسترن، محمدی و رز ها، کمتر دچار این آفت می شوند؛ اما رز های پرپر و پیوندی ، همیشه در معرض خطرات حمله این آفت هستند.

این شته ها در اوایل بهار کم کم ظاهر میشوند. البته در فصل گرما دیگر مزاحم گل های شما نمیشوند و پس بعد از گرما ، دوباره ظاهر میشوند.

بیماری گل محمدی

 

-سپردار سفید گل سرخ

این حشرات طول زیادی دارند و کشیده هستند که به رنگ های قرمز کم رنگ وجود دارند.

سپردار ها با خرطوم خود از شیره ساقه گیاهان تغذیه میکنند. در فصل بهار شپشك ماده تخم هاي خود را زير سپر مادري مي گذارد. در اواسط تابستان پوره ها از زیر سپر خارج میشوند و شروع به تغذیه از گیاهان میکنند و پس از مدتی در یک قسمت از گیاه ساکن میشوند.

زمانی که پوره ها از زیر سپر خارج شدند، سم پاشی را انجام دهید.

-زنجرک گل سرخ

این حشره زرد رنگ به طول 3 میلی متر می باشد که دارای دو چشم قرمز رنگ است. زمستان خود را به صورت تخم گذاری میگذارند. از اواسط بهار و فروردین، تخم ها تفریخ شده و پوره ها خارج میشوند. حشرات گل سرخ در اواسط اردیبهشت نمایان میشوند. سپس بعد از تغذیه خود، مجدد به مدت 30 روز تخم گذاری میکنند. تخم های دسته ای و یا انفرادی زیر برگ ها شکل میگیرند.

علائم حمله این آفت برای گل محمدی، نقاط و لکه های زرد بر روی برگ می باشد. البته که این نقاط به مرور زمان خشک میشوند. اگر دیدید برگ های گل محمدی شما بدون علت شروع به ریزش کردند، از علائم بیماری زنجرک گل سرخ می باشد.

-سفید بالک رز

حشره ای به اندازه 4 سانتی متر که با پر های سفید پوشیده شده است و قابل دید چشمان ما نمی باشد. این حشرات نیز دارای خرطوم های بلندی هستند. در سطح زیرین برگ های گل محمدی به صورت بالغ وجود دارند و درحال تغذیه از شیره گیاهی آن هستند.

هنگام زمستان این آفت به شکل تخم می باشد. در بهار با خوب شدن شرایط ، از پوره های خود خارج میشوند و دوباره شروع به تغذیه شیره گیاهان میکنند. سپس زایده هایی از خود ترشح کرده و تبدیل به شفیره می‌شوند.

شما میتوانید برای از بین بردن این حشرات از سموم های کم دوام استفاده کنید؛ زیرا اگر جلوی این آفات را نگیرید، موجب مرگ گیاه خود میشوید.

آفات شایع گل محمدی

 

-تریپس توتون

اندازه این حشرات دو میلی متر هم نمیشود. بسیار کوچک هستند و اصلا قابل مشاهده نیستند. حشرات تریپس توتون رنگ زرد مایل به قهوه ای دارند. حشرات ماده ی بزرگ هنگام اردیبهشت در بافت گیاهان شروع به تخم ریختن میکنند. پوره ها طی تابستان و پاییز از شیره سلولی گیاه تغذیه میکنند و به شفیره تبدیل میشوند.

برای از بین بردن این آفات گل محمدی، میتوانید از سموم سیستمیک استفاده کنید.

-کنه دو نقطه

روی سطح پشتی این کنه ها دولکه قهوه ای مایل به تیره وجود دارد. بیشتر کنه های دو نقطه روی سطح پایین برگ ها زندگی میکنند و آنجا را به آلودگی میکشند.

این حشرات با استفاده از قطعات دهانی خود ، از شیره گیاه تغذیه میکنند. بعد از این امر ، روی سطح برگ ، لکه های سبز کمرنگ و خاکستری ایجاد میشود. به خاطر این کنه ها، خسارات شدیدی برای گل اتفاق می افتد.

-سوسک گل خوار بور

سوسک پشمالو به رنگ سیاه مات با بالپوش های کوچک سفید و از کرک های متراکم مایل به زرد پوشیده شده است. این حشرات در بهار پیدا میشوند و به تغذیه از شهد و گرده گل هایی که باز نشدند، میپردازند. سپس تخم های خود را درون ماده پوسیده روی زمین قرار میدهند. تخم ها حدود دو هفته بعد تفریخ شده و لارو در داخل خاک به سر میبرد و در همان محل به شفیره تبدیل میشود.

گل محمدی چه بیماری هایی دارد

 

-سوسک گل خوار سیاه

این حشره کوچک به رنگ سیاه با لکه های سفید بر روی گیاهان می باشد. سوسک گل خوار سیاه، به گل درختان و یا رز حمله ور میشود. سپس از گلبرگ ها و شهد آنان تغذیه میکنند و باعث خسارات زیادی برای گل ها میشوند. این حشرات بالغ و بزرگ سال در بهار ظاهر میشوند و پس از تغذیه از گیاهان، در زمین تخم میگذارند.

-سوسک سبز گل سرخ

این حشرات بالغ از کل درختان میوه و گل محمدی تغذیه میکنند و بیشترین خسارات را به گل ها وارد میکنند. سوسک سبز در فصل زمستان خود را در توده خاک و بقایای گیاهی و یا داخل کود ها سپری میکند.

در فصل بهار ، حشرات بالغ از شهد و گرده گل ها تغذیه میکنند و در داخل خاک یا زیر پوش گیاهان شروع به تخم گذاری میکنند. پس از گذشت زمان، لارو ها بیرون می آیند و در همان مكان از بقاياي گياهي تغذيه نموده و دو مرتبه پوست اندازي مي‌كنند و زمستان را نيز به همان صورت در داخل خاك مي‌گذرانند.

-کرم سفید ریشه

این حشرات بسیار بزرگ تر از سایر حشرات هستند؛ چرا که سایز انها به اندازه 3 تا 6 سانتی متر میباشد. رنگ این کرم ها قهوه ای بوده و لکه های سفید بر روی آنان وجود دارد.

در مناطق سرد ، حشرات بالغ در خرداد ماه ظاهر میشوند و در اوایل تیر ماه ، جمعیت آنان بسیار بیشتر شده و همگی شروع به تخم گذاری میکنند.

برگ سیاه شده گل محمدی

 

در این مقاله به معرفی انواع حشرات و بیماری های خطرناک گل محمدی پرداختیم. اگر در نگهداری از گل محمدی خود دقت به عمل آورید، دچار ویروس و بیماری های بسیار کمی میشود.

ممنون که تا پایان همراه شرمیلا بودید. اگر سوالی دارید، در قسمت کامنت برای ما ارسال فرمایید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *