علت خشک شدن گیاه

چگونه گلی را که در حال خشک شدن است نجات دهیم؟

زمان مطالعه : 14 دقیقه

امروزه شما کمتر کسی را پیدا می کنید که در خانه خود از گل ها و گیاهان نگهداری نکند چون گیاهان هم می توانند فضای خانه ما را زیبا تر کنند و هم بعضی از آنها قابلیت تصفیه کردن هوا را دارند که این ویژگی آنها کمک خیلی زیادی به ما می کند .اماگاهی اوقات گیاهان ممکن است که خراب شوند و هیچ کس را پیدا نمی کنید که از گیاهان خراب و پژمرده خوشش بیاید و همه دوست دارند که  گل ها و گیاهانشان سرحال و سرزنده باشند.
گاهی این اتفاق ناخواسته برای فرد می افتد و می بیند که گیاهانش در حال خشک شدن هستند و نفس های آخر خود را می کشند و این موضوع برای شما ممکن است بسیار ناراحت‌کننده باشد.
یکی از بدترین مشکلاتی که وجود دارد این است که مردم فکر می کنند که اگر گیاهشان در حال خراب شدن باشد می توانند با آب دادن به آن کمک کنند که باید بگویم این تصور کاملا اشتباه است و اگر این کار را انجام دهید نه تنها گیاه خود را سرحال تر نمی کنید بلکه آن را بدتر و پژمرده تر می کنید.
همه ما می دانیم که هر کاری بیش از حد می تواند برای هر چیزی مضر باشد و اگر به او آب دهید شاید برای آن مفید نباشد. بهتر است که قبل از این کار حتما تحقیقات لازم را انجام دهید تا بدانید در این مواقع انجام دادن چه کاری بهتر است.
در بعضی مواقع به راحتی می توان تشخیص داد که مشکل گیاه چیست. به طور مثال اگر شما گیاهتان را جلوی نور مستقیم خورشید قرار داده اید و خودتان هم می دانید که ایجاد شدن مشکل به دلیل همین کار بوده نیازی نیست که به راه حل های گوناگون فکر کنید و با دور کردن آن از آفتاب می توانید به حال و هوای گیاهتان کمک کنید. البته که قبل از انجام هر کاری باید اطلاعات لازم را راجع به گیاه خود داشته باشید، به طور مثال این اطلاعات می تواند شامل طرز آبیاری گیاه، نور مناسب برای گیاه ، خاک مناسب برای گیاه و … باشد. پس بهتر است که همیشه دنبال راه های ساده تر باشید تا آن ها را حل کنید. اگر احیانا نتوانستید آنها را حل کنید می توانید به سراغ مشکل های بزرگ تر بروید. در ادامه روش هایی برای درمان گیاهان را معرفی می کنیم.

توجه به نیاز گیاهان:

به طور کلی همه می دانند که گیاهان نیز مانند تمام انسان ها و جانوران موجودات زنده هستند و هرکس برای زنده و سلامت ماندن نیاز هایی را دارد. این نیاز ها برای هر موجود زنده متفاوت است.

شاید لازم باشد از روش های مختلفی برای حفظ گل در حال خشک شدن خود استفاده کنید تا آن را به زندگی برگردانیم.
نیازهای گل می تواند با شرایط آب و هوایی و فصلی متفاوت باشد و باید مطمئن شوید که نیاز گلها را به طور دقیق و صحیح برآورده کرده اید تا از خشک شدن آنها جلوگیری کنید.
 این را هم بدانید که اگر روش احیا را به درستی انجام ندهید به گیاه آسیب بد تری می رسد و شاید دیگر نتوانید گیاه خود را نجات دهید. پس دقت کنید که همیشه نیاز های آن را بدون نقص فراهم کنید تا گیاه به حالت اول خود برگردد.
در ادامه ما به دلایل خشک شدن گیاه می پردازیم. با سایت شرمیلا همراه باشید.

علت خشک شدن گیاه

تشخیص علت خشک شدن گیاه:

خب در این مرحله اول باید ببینید که گیاهتان چه مشکلی دارد تا بتوانید آن را حل کنید. بعد از  اینکه در مورد نیاز های اولیه گیاه خود تحقیق کردید و در مورد آنها اطلاعات کسب کردید باید ببینید که چه چیزی را برای آن کم گذاشته اید.
سه مورد از مهم ترین نیاز های یک گیاه آب کافی، نور کافی و تغذیه درست می باشد.

دقت کنید که این موارد را برای گیاهتان به درستی فراهم کرده اید یا نه. چون که کم یا زیاد این موارد می تواند به گیاه آسیب وارد کند.

هیچکس مانند شما از وضعیت گیاهتان خبر ندارد و فقط شما می توانید آن را درمان کنید. سعی کنید که به چند روز قبل فکر کنید و ببینیید که چه نیاز هایی را کم یا بیش از حد فراهم کرده اید.
به عنوان مثال، اگر گل خود را برای مدت طولانی زیر آفتاب قرار دهید یک راه حل ساده برای نجات گل در حال خشک شدن، انتقال آن به سایه است.
یا اگر احساس می کنید که در نگهداری اخیر به درستی به آن آب نداده اید یا به طور مثال به آن کم آب داده اید می توانید کمی آبیاری را برای گیاه بیشتر کنید.
همچنین اگر زمان بسیار زیادی از موقع تعویض خاک پای گلدان و ریختن کود پایه گلدان می‌گذرد.
می‌توانید برای نجات گل در حال خشک شدن تنها با ریختن کمی کود پایه گلدان، گل خود را به زندگی بازگردانید و از خشک شدن آن جلوگیری نمایید‌.

آبیاری کمتر از حد یا بیش تر از حد:

همانطور که گفته شد آب یکی از مهم ترین نیاز های گیاه است و با مشکل داشتن در آن گیاه شما هم مشکلات زیادی دارد.

آبیاری بیش از حد و یا کمتر از حد هر دو برای گیاه مضر هستند. در ادامه علائم آبیاری بیش از حد و یا کمتر از حد را معرفی می کنیم.

آبیاری بیش از حد:

آبیاری بیش از حد یعنی اینکه خاک شما در اثر مرطوب بودن خیلی زیاد به گیاهتان آسیب بزند. آبیاری بیش از حد باعث می شود که برگ های گیاه به نوعی زرد و نرم شوند. برگ ها شل و افتاده خواهند شد که نشانه آبیاری بیش از حد است. همچنین گاهی اوقات در بعضی گل ها رنگ برگ ها به سوی زرد مایل به قهوه ای یا قهوه ای می رود.
به یاد داشته باشید هنگامی که متوجه شدید مشکل از آبیاری است هرگز نباید از مواد غذایی یا کود های مصننوعی برای گیاهتان استفاده کننید.

گیاهان را که بیش از حد آبیاری می شوند حتماً از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و تا زمانی که مطمئن نشوید ریشه آنها کاملاً خوب شده است به آنها آب خیلی کمی بدهید.
تا زمانی که خاک گلدان به حالت اولیه برگردد باید رطوبت زیادی برای گیاه فراهم نشود. سعی کنید رطوبت آن همان رطوبت عادی باشد.
یکی از نکاتی که باید رعایت کنید خاک است. خاک برای آبیاری کردن بسیار مهم است و ممکن است خاکی که شما استفاده می کنید دارای زهکش کمی باشد و با آبیاری کم نیز گیاهتان دچار مشکل شود. ابتدا باید ببینید که گیاه شما چه خاکی را می پسندد. اگر گیاهتان خاکی با زهکش زیاد نیاز داشت باید حتما از خاکی استفاده کنید که ماسه زیادی در خود داشته باشد.

کم آبی:

آبیاری کم یکی دیگر از مشکلاتی است که می تواند سبب خشک شدن و پژمردگی گیاهتان شود. اگر آب برای گیاه کمتر از حد باشد در مدت طولانی سبب خشکی مکرر خاک و ایست رشد گیاه می شود. همچنین برگ های گیاه حالت خشک به خود می گیرند و رطوبت آنها کم می شود.
باید سعی کنید که هیچ وقت نگذارید خاک گیاه کاملا خشک شود. برای اینکه ببینید خاک گیاه خشک شده است یا نه می توانید انگشت خود را حدود 3 تا 4 سانتی متر درون خاک ببرید و بیینید که خاک شما هنوز رطوبت دارد یا نه. در صورتیی که رطوبت کافی را داشت نیاز نیست که گیاه را آبیاری کنید اما اگر خاک خشک شده بود همان لحظه گیاهتان را آبیاری کنید.
در تابستان که هوا گرم است باید آبیاری را اقزایش دهید چون هوای گرم سبب می شود که خاک گیاه زود تر خشک شود و همین سبب می شود گیاه شما نیاز بیشتری به آب داشته باشد.
در زمستان هم  که هوا سرد است نیازی نیست در آبیاری زیاده روی کنید و کمی از آبیاری آن بکاهید.
سعی کنید آبی که استفاده می کنید خیلی سرد یا خیلی داغ نباشد و ایده آل ترین آب آبی است که ولرم و گرم است.  آبی که در خود املاح دارد می تواند به گیاه آسیب برساند در همین جهت شما باید وقتی که از آب لوله کشی استفاده می کنید ، آب را مستقیم به روی گیاه نریزید.  بهتر است که قبل از آن ، آب را درون یک محفظه در باز بریزید و بعد از حدود 1 ساعت از آن استفاده کنید. این کار باعث می شود که املاح مانند کلر که در آب وجود دارند از بین بروند.

علت خشک شدن گیاه

نور:

یکی دیگر از مهم ترین نیاز های گیاه نور می باشد. در واقع گیاه بدون نور اصلا نمی تواند رشد داشته باشد چون مهم ترین عمل ، یعنی عمل فوتوسنتز از طریق نور صورت می گیرد.
هر گیاهی یک نور را دوست دارد و همه گیاهان نمی توانند در یک نوع نور به زندگی خود ادامه دهند. مهم ترین اقدامی  که باید انجام دهید این است که در مورد نوع و نژاد گیاه خود تحقیق کنید و بعد نور مناسب را فراهم کنید.

به عنوان مثال، بعضی از گیاهان در طول روز که خورشید در آسمان است، باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.
اما بعضی از گیاهان این مقدار نور را تحمل نمی کنند و نور باید از طریق پنجره و فیلترهای مختلف به آنها برسد.

بنابراین توجه داشته باشید که می توانید با توجه به نوع گل خود و نوع نیاز به نور برای نجات گل در حال خشک شدن خود گام بردارید.

برای مثال انتقال گیاه از یک اتاق به اتاق دیگر می‌تواند یکی از دلایل خشک شدن و آسیب رسیدن به گیاه شما باشد. که می‌تواند گیاه شما را شوک زده کند و این شوک باعث آسیب رسیدن به گیاه شما می‌شود.

نور بیش از حد :

نور بیش از حد برای گیاهان یک مشکل بسیار اساسی است و حل کردن این مشکل بسیار دشوار است. به طور کلی اگر نور بیش از حد به گیاه برخورد کند در نهایت گیاه شما بی رنگ و سفید می شود. همچنین تیره شده و یا قهوه ای شدن برگ ها روی گیاه مشاهده می شود که مانند سوختگی هستند.
اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید به آن آب کافی بدهید و برگ هایی که آسیب دیده اند را هرس کنید.

 

کم نوری:

اما در رابطه با نشانه‌های کم نوری می‌توانیم به کوچک‌‌تر شدن و رنگ ‌پریده‌تر شدن برگ‌ها، و همچنین ضعیف شدن ساقه‌ها و کند شدن رشد گیاه اشاره نماییم.

که راه‌ حل نجات گل در حال خشک شدن در این زمینه این است که آن ‌ها را به مکان پر نور تری ببرید.

مرتباً برگ‌‌های گیاه خود را از گرد و غبارها تمیز کنید.

و همچنین شیشه پنجره خودتان را تمیز نمایید تا انعکاس نور بیشتری به گیاه شما و خاک و ماسه‌های شما برسد.

 

آفت ها:

آفات یکی دیگر از دلایل خشک شدن گیاه است.
آفات موجودات کوچک موذی هستند که می توانند به گل شما آسیب برسانند. اما باید بگوییم که این فات خیلی نگران کننده نیستند و به راحتی از بینن می روند. الته به یاد داشته باشید که اگر هرچه سریع تر دست به کار نشوید ممکن است که گیاهتان خراب شود.
برای مثال می‌توانید در اطراف گیاه خود گیاهان و مواد گوناگونی را قرار دهی که باعث دور شدن این حشرات از گیاه شما می‌شود.
توجه کنید هنگامی که برگ‌های گیاه شما تغییر شکل داده و یا بی‌‌رنگ شده
می‌تواند نشان ‌دهنده این باشد که جانور موذی در حال جویدن برگ شما می‌باشد. رشد غیرطبیعی قسمت های گیاه نیز می تواند وجود  موذی یا تخم گذاری آن در داخل گیاه شما را نشان دهد.
برای مطالعه چرا گل ارکیده پژمرده می شود؟ کلیک کنید.

آفات هجوم آورنده به گیاهان آپارتمانی هیچ خطری برای شما نداشته و تنها علت حضور آنها، آسیب رساندن به گیاه آپارتمانی شما است.

هنگامی که آفات به گیاهان خانگی اعم از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما و گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما هجوم می آورند تحقیقات علمی نشان داده است که گیاه نوعی سیگنال که به سیگنال پریشانی شهرت دارد را به برگ ها می فرستد تا برگها بتوانند در مواجهه با آفات گیاهان خانگی از خود مراقبت کنند.

از سویی دیگر شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد زمانی که یک گیاه مورد هجوم آفات قرار می گیرد، اگر احساس کند گیاه دیگری در نزدیکی خود رشد و نمو می کند، سینگال مربوطه را به گیاه کناری خود نیز انتقال می دهد.

شما می توانید این آفات را به روش های مختلفی از بین ببرید. از جمله استفاده از سموم مصنوعی و یا استفاده از مواد خانگی برای از بردن آنها. در ادامه یکی از روش ها خانگی از بین بردن آفات را معرفی می کنیم.

روش از بین بردن آفات در منزل:

روغن مایع یک آفت کش خانگی

ترکیبات روغنی برای از بین بردن آفات گیاهی مثل شپشک و شته‌ها بسیار کاربرد دارد. برای تهیه آفت کش‌های خانگی روغنی یک قاشق غذاخوری از مایع ظرفشویی را با روغن پخت و پز مخلوط و ترکیب آن با یک فنجان آب را روی گیاه اسپری می‌کنند. (در نوع روغن گیاهی با صابون و آب)

گوجه فرنگی برای تهیه آفت کش های خانگی

ترکیبات به کار رفته در گوجه فرنگی دفع کننده و کنترل کننده شته و سایر حشرات است. از این رو مخلوط صاف شده از مخلوط دو فنجان برگ و ساقه گیاه گوجه فرنگی با دو فنجان آب را پس از یک روز نگهداری بعنوان آفت کش خانگی به گیاه اسپری کنید. (برای گیاهان شته زده بسیار کاربردی است.)

کمبود مواد غذایی:

 

یکی دیگر از موارد شایع برای خشک شدن گیاه کمبود مواد غذایی است. اگر کود دهی برای گیاه کم باشد در نهایت آسییب هایی به گیاه وارد می شود.

اگر شما از مناسب بودن آب نور و عدم وجود آفت در اطراف گیاه خودتان اطمینان حاصل کردید و گیاه شما هنوز به حالت اولیه خودش بازنگشته است احتمالاً دچار کمبود مواد مغذی می‌باشد.
اگر برای مدت زیادی به گیاه خودتان کود و مواد مغذی را اضافه نکرده‌اید و گیاه شما در حال خراب شدن است می تواند نشانه این باشد که گیاه شما به کود نیاز دارد.

و اگر گیاه شما بسیار بد است سعی کنید از کودهای غنی تر برای تغذیه گیاه خود و صرفه جویی در آن استفاده کنید.
ضعیف شدن و خشک شدن ساقه های گل، تغییر رنگ و وضعیت برگ ها و همچنین توقف یا کاهش رشد گیاه از علائم کمبود مواد مغذی است و راه حل برای نجات گل خشک کننده تغییر خاک گیاه شماست.
آن را به گلدان بزرگتر منتقل کنید، و کود و مواد مغذی را به گیاه خود اضافه کنید.
علت خشک شدن گیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *