معرفی جامع گل پیچ امین الدوله | نحوه تکثیر گل پیچ امین الدوله

زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان انتشار : 29 اسفند 1401
تکثیر گل پیچ امین الدوله

در این مقاله به معرفی و نحوه تکثیر گل پیچ امین الدوله می پردازیم. با ما همراه باشید. نام انگلیسی گل پیچ امین الدوله، Lonicera caprifolium است.

گل پیچ امین الدوله گیاهی چند ساله میباشد که از جنس Lonicera است.

این گل زیبا مخصوص مکان های عمومی و فضا های باز میباشد. همچنین پیچ امین الدوله دارای عطر فوق العاده ای است که فضا را خوشبو میکند. این گل ها در ابتدا به رنگ سفید هستند؛ اما رفته رفته به زرد تبدیل میشوند و برگ های آن سبز براق می شوند. البته گل های قرمز رنگ هم نیز وجود دارد.

این گل ها بخاطر رشد سریعی که دارند، برای باغ های کوچک مناسب نیستند. گیاه پیچ امین الدوله برای رشد خوب، نیاز به آبیاری فراوان و خاکی سبک و دارای مواد مغذی دارد.

گل پیچ امین الدوله مقاومت بالایی دارد و در برابر کم ابی تا حدی میتواند مقاومت کند؛ اما رشد آن بسیار کم خواهد شد.

این گل ها هنگام باز شدن به رنگ سفید هستند و سپس به رنگ زرد متمایل میشوند. بخش انتهایی این گل ها بسیار شیرین میباشد.

در صورت نگهداری خوب میتواند تا چند سال نیز عمر کند و گلدهی خوبی داشته باشد. همچنین میتواند بین 6 تا 9 متر رشد داشته باشد؛ به همین دلیل نگهداری آن در منزل مناسب نیست!

علت نامگذاری پیچ امین الدوله چیست؟

جالب است بدانید که این گیاه متناسب با علی‌خان امین‌الدوله، صدر اعظم مظفرالدین شاه قاجار میباشد که گفته شده است اولین بار این گیاه را در ایران و در باغ امین‌الدوله کاشته بوده.

گل پیچ امین الدوله سفید

نحوه تکثیر گل پیچ امین الدوله

گل پیچ امین الدوله میتواند به سه روش تکثیر شود. یکی از روش های مفید آن قلمه زدن میباشد. یکی دیگر از روش های رایج در ایران ، کاشت بذر است و روش دیگر نیز خواباندان شاخه است. در ادامه به بررسی روش تکثیر با قلمه زدن و خواباندن گیاه پیچ امین الدوله میپردازیم.

-قلمه زدن گل پیچ امین الدوله

بیشتر پیچ امین الدوله ها از طریق قلمه زدن تکثیر میشوند. این قلمه ها را در تابستان و تیر ماه که در بهترین شرایط و گلدهی خود هستند، تهیه کنید.

از حرارت ملایم برای تحریک ریشه قلمه ها استفاده کنید. گیاهانی که جوان هستند را به محیطی خنک منتقل کنید.

با اینکار گل پیچ امین الدوله، خود را به شیوه خاصی تکثیر می‌کند. به این‌صورت که شاخه‌های خود را روی سطح زمین گسترده می‌کند و این شاخه‌ها به مرور زمان ریشه می‌دهند.

-خواباندن گیاه پیچ امین الدوله

در روش خواباندن گیاه، نیازی به جدا کردن شاخه نیست. یکی از شاخه های بلند را انتخاب نمایید و قسمتی از آن را در عمق 3 سانتی متری قرار دهید. سپس روی آن خاک بریزید؛ اما باید سر شاخه گیاه بیرون از خاک باشد.

پس از مراحلی که انجام دادید، گیاه بعد از چند روز شروع به ریشه زایی میکند.

تکثیر گل پیچ امین الدوله

 

بهترین روش از نظر کارشناسان سایت ما ، تکثیر از طریق قلمه زدن میباشد. این روش که رایج ترین نوع تکثیر پیچ امین الدوله است بسیار راحت انجام میشود.

ممنون که تا این لحظه همراه ما بودید. اگر سوالی دارید ، برای ما در انتها کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *