نکات طلایی نگهداری گل شفلرا در منزل

زمان مطالعه : 7 دقیقه
زمان انتشار : 1 فروردین 1402
نکات طلایی نگهداری گل شفلرا در منزل

در این مقاله میخواهیم به آموزش نحوه صحیح نگهداری از گل شفلرا در منزل بپردازیم. تا آخر همراه ما باشید.

گل شفلرا بومی آسیا و کشور استرالیا می باشد که برگ های آن سبز براق و چرمی است. دمبرگ های بلند در انتهای این گل وجود دارد که به شکل پنجه هستند و تعداد آنها به ۸ تا میرسد.

اگر بتوانید به خوبی از گیاه شفلرا مراقبت کنید، میتواند تا سه متر هم رشد داشته باشد.

شکل ظاهری این گیاه با گیاهان دیگر فرق دارد و فقط یک شاخه اصلی در گل شفلرا وجود دارد.

گل شفلرا جزو گیاهان محبوب آپارتمانی بوده زیبایی خاصی به خانه شما میبخشد. بهترین مکان برای قرار دادن این گل زیبا، در پذیرایی و گوشه حال شما می باشد. شفلرا قابلیت این را دارد که فضاهای خالی خانه شما را پوشانده و جذاب کند.

شفلرا در ایران معروفیت خاصی دارد و اکثرا این گل را میشناسند.

نگهداری گل شفلرا در آپارتمان و منزل

-نور مناسب شفلرا

گل شفلرا به نور معمولی و غیر مستقیم نیاز دارد. بایستی هر روز حداقل 3 ساعت نور غیر مستقیم به این گیاه بتابد. اگر از نور کافی بهره مند نشود، شادابی خود را از دست خواهد داد.

همچنین نور مستقیم برای گیاه اصلا خوب نیست و موجب سوختگی برگ های آن میشود.

در صورتی که نور کافی و مناسب به گل ها نرسد، برگها میریزند و به نوعی گیاه کچل میشود. به همین خاطر سعی کنید صبح ها آن را کنار پنجره و یا تراس قرار دهید تا شادابی به این گیاهان بازگردد.

نور بیش از اندازه نیز برای گل شفلرا مناسب نیست.

-آبیاری مورد نیاز گل شفلرا

بین دو آبیاری گل شفلرا، باید حتما خاک شما خشک شود. در فصل تابستان آبیاری را افزایش و در فصل زمستان از آن بکاهید.

سعی کنید به طور منظم و مرتب آبیاری را انجام دهید.

از غرقاب کردن گیاه جدا خودداری کنید. خیس شدن کامل گیاه باعث پوسیدگی ریشه آن میگردد و در نهایت خفگی به گیاه دست میدهد. اگر گل شما دچار پوسیدگی شد، ابتدا آبیاری را کم کنید. سپس سم کاپتان به خاک بزنید. آبیاری کم نیز گیاه را ناراحت و پژمرده میکند. پس به میزان متعادلی به آن اب دهید.

گل شفلرا در گلدان سفید

-دما

گل شفلرا معمولا در برابر سرما و گرمای زیاد تا حدودی مقاوم است. حداکثر دمایی که گل شفلرا در زمستان تحمل میکند، 18- درجه سانتی گراد می باشد. همچنین این گیاه میتواند 28 درجه سانتی گراد در تابستان را نیز تحمل کند. اگر درجه دما بالاتر از این باشد ، باید جریان هوا برقرار شود تا گیاهتان نمیرد. درست است که مقاومت شفلرا در این دما ها خوب است، اما رشد چشمگیری نخواهد داشت.

اگر در زمستان هوا به شدت سرد شد ، گل را به خانه منتقل کنید. از گذاشتن گل شفلرا کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی به شدت خودداری کنید.

بهترین رشد گل شفلرا، در دمای 10 تا 25 درجه سانتی گراد رقم میخورد.

-رطوبت لازم برای گیاه شفلرا

در تمام طول سال ، دو بار غبار پاشی برای این گیاه کافی می باشد. اگر هوا خشک باشد، افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار، رطوبت پایدار درست میکند.

در صورت مرطوب نبودن و خشکی هوا، گیاه شادابی خود را از دست میدهد.

اگر در گل خود، نقاط قهوه ای رویت کردید، غبار پاشی را متوقف کنید و یک جزیره برای گیاه بسازید. شما میتوانید به صورت آرام بر روی برگ های این گیاه نیز ، آبپاشی انجام دهید تا گیاه شاداب شود.

عکس گیاه شفلرای شاداب در منزل

-تغذیه و کوددهی شفلرا

گل را با کود های محلول در آب تغذیه کنید. کود های محلول، مناسب گیاهان زینتی می باشد. هر دو هفته یک بار، گیاهان خود را تغذیه کنید تا رشد آنها بهتر شود.

کوددهی را در فصل بهار و تابستان انجام دهید. به یاد داشته باشید که کوددهی بیش از حد به گل شما آسیب می رساند.

-خاک

سعی کنید همیشه از خاکی سبک و دارای زهکشی بالا استفاده نمایید. این گل با هر خاکی کنار می آید،‌ اما در خاک دارای ترکیب پیت ماس، پرلیت، خاک برگ و کوکوپیت و کمی ماسه بسیار لذت میبرد و رشد عالی نیز خواهد داشت.

-زمان مناسب تعویض گلدان شفلرا

گیاهان جوان هر سال دو بار نیاز به تعویض گلدان دارند ، تا به راحتی بتوانند رشد کنند و احساس خفگی به آنها دست ندهد. در صورت بزرگ تر شدن گیاه ، هر سال و یا هر دو سال بکبار ، گلدان و حتی خاک آن ها را نیز تعویض کنید.

بعضی ها برایشان سوال پیش آمده که آیا زودتر از این زمان ها هم میتوان تعویض گلدان را انجام داد؟ باید بگویم که بله ، میشود ، اگر ریشه های گل شما از گلدان به بیرون زده باشند ، نشانه این است که وقت تعویض گلدان فرا رسیده است. یکی دیگر از شرایط تعویض گلدان ، این است که گیاه به خوبی رشد نمیکند و یا برگ های آن بدون دلیل زرد میباشد.

تعویض گلدان شفلرا

-تمیز کردن برگ ها

غبار پاشی برای نگه داشتن تامین رطوبت برگ ها و تمیز کردن آنها کافی میباشد. به هیچ عنوان از مواد های شیمیایی براق کننده استفاده نکنید. اما اگر دوست دارید میتوانید با احتیاط کامل هر یک ماه یکبار استفاده کنید. گرچه از نظر سایت شرمیلا این کار اصولی و خوب نمیباشد. بهتر است از انجام آن پرهیز کنید.

در صورت غبارآلود بودن برگها، با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با اسفنج یا پارچه مرطوب انها را تمیز کنید. شفلرا گیاهی مقاوم به شرایط نامساعد است. به همین دلیل برای راهروها و ادارات مناسب میباشد؛ چرا که نگهداری آسانی دارد. همچنین این گیاه دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد. البته که این میوه ها بیشتر جنبه تزیینی دارند و خوراکی نیستند ، بهتر است آنها را نخورید.

شفلرا

هرس کردن شفلرا

شفلرا رشد خوبی دارد و به همین دلیل میتوانید برای مرتب سازی گیاه خود، هرس کردن را هر چند وقت یکبار انجام دهید.

پروسه هرس کردن را در تابستان و بهار شروع کنید. هیچوقت در فصل استراحت گیاه(زمستان) هرس کردن را انجام ندهید.

لازم است بدانید که هرس کردن اجباری و لازم نیست. هرس کردن بیش از حد به گیاه شوک منفی میدهد. پس به آرامی شاخ و برگ های زشت و پوسیده را هرس کنید تا جذابیت دوباره به گل شما بازگردد.

ممنون که تا این لحظه همراه ما بودید ، اگر سوالی دارید، در انتها برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *