آموزش نگهداری گل گازانیا

آموزش نگهداری گل گازانیا در منزل | گل گازانیا چند ساله است؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه

گل گازانیا یکی از گیاهان بسیار زیبا و جذاب است که مناسب بالکن و فضای باز میباشد. سوال اصلی برخی افراد که قصد تهیه این گل را دارند این است که گل گازانیا چند ساله است؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که گل های گازانیا در مناطق سرد تا یکسال عمر میکنند و در مناطق معتدل و مرطوب تا چند سال زندگی میکنند.

یکی از ویژگی های جالب و عجیب گیاه گازانیا این است که صبح ها باز و شب ها بسته میشود.

این گیاه زیبا در طیف رنگ های متفاوتی وجود دارد. زمان گلدهی گازانیا از اواخر بهار شروع شده و تا اوایل زمستان ادامه دارد.

در ادامه به نحوه پرورش و مراقبت از گازانیا می پردازیم. با ما همراه باشید.

گل گازانیا زیبا رنگارنگ

نگهداری از گل گازانیا

– نور مناسب گازانیا

گل گازانیا نور را دوست دارد و در روز حداقل 6 ساعت نور مستقیم برایش کافی است. این گل را در مقابل پنجره قرار دهید تا نور کافی را دریافت کند. اگر نوردهی این گیاه کم باشد و در مکانی قرار دهید که سایه باشد، به مرور زمان گلدهی آن کم خواهد شد. چنانچه میخواهید گازانیا را در باغچه بکارید، مکانی که بیشترین نور را دارد را انتخاب نمایید.

– آبیاری مورد نیاز گازانیا

گیاه گازانیا می تواند خشکی و کم آبی را تحمل کند؛ اما بهتر است آبیاری آن به صورت منظم و دقیق انجام شود. آبیاری منظم باعث گلدهی فراوان و و شادابی گیاه می شود.

به یاد داشته باشید که اگر در آبیاری زیاده روی کنید، آبیاری زیاد باعث پوسیدگی گیاهتان خواهد شد. چنانچه این گل را در گلدان کاشتید، حتما آن را زهکشی کنید تا آب های اضافی از گلدان خارج شوند. همچنین آبیاری کم نیز برایش مفید نیست و خشک می شود. هر زمان که خاک گیاه خشک شد زمان مناسب برای آبیاری است.

– دما

بهترین دما برای این گیاه بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد میباشد. گل گازانیا در برابر گرما مقاوم است و اگر آبیاری آن منظم انجام شود، مشکلی برایش پیش نخواهد آمد.

قسمت زیرزمینی گیاه میتواند حتی دمایی تا صفر درجه را نیز تحمل کند. اگر دمای محیط برای گیاه شما کمتر از 15 درجه سانتی گراد شود یعنی ۱۵- درجه، گلدهی آن کم میشود و به زودی گیاه از بین میرود.

– خاک مناسب

این گل در اکثر خاک ها میتواند رشد کند؛ اما بهترین خاک برای گازانیا، ترکیب شن و خاک برگ میباشد.

حتما خاک خود را زهکشی کنید تا آب های اضافی را از گلدان خالی کند تا گیاه غرقاب نشود.

گل گازانیا زرد

– کوددهی

اگر خاک مناسبی برای گازانیا تهیه کنید ، دیگر نیاز به کوددهی ندارد؛ اما اگر خاک مطلوبی ندارید، از کود محلول برای تقویت گیاه استفاده نمایید.

از کود محلول تقویتی فقط یکبار در فصل بهار و تابستان استفاده کنید و در فصل استراحت گیاه یعنی زمستان به آن کود ندهید.

– هرس کردن

بعد از اینکه فصل گلدهی گازانیا به پایان رسید و گل ها شروع به پژمرده شدن کردند، دم گل های پژمرده و پوسیده را از جایی که متصل به برگ است، جدا کنید.

با این روش گل ها تحریک به گل دادن و رشد بیشتری میشوند.

اگر به نکات گفته شده توجه نمایید و شرایط مناسب برای گل گازانیا فراهم کنید، میتوانید گیاهان شاد و سلامتی در منزل و یا حیاط خود داشته باشید.

سوالات خود را در قسمت پایین مقاله برای ما ارسال فرمایید. همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *