گلدان پلاستیکی بهتر است یا سفالی

گلدان سفالی بهتره یا پلاستیکی ؟ | مقایسه کامل گلدان سفالی و پلاستیکی

زمان مطالعه : 3 دقیقه

همواره این سوال در ذهن مردم وجود دارد که گلدان سفالی بهتر است یا پلاستیکی؟ در این مقاله مزایا و معایب این دو را بررسی می کنیم تا بتوانید انتخابی بهتر و مناسبتر داشته باشید.

مزایای گلدان سفالی :

از بهترین نکاتی که می توان به گلدان های سفالی اشاره کرد این است که این گلدان ها به طبیعت نزدیک ترند و حس و حالی که یک گلدان سفالی می‌تواند از نزدیکی با طبیعت القا کند، از گلدان‌های پلاستیکی بسیار بیشتر است. در نتیجه باعث می شود که گیاه حس بهتری داشته باشد.

این گلدان ها بسیار سنگین هستند ؛ این امر هم می تواند جزو معایب باشد و هم جزو مزایا! به این ترتیب که سنگین بودن آن باعث می شود که گلدان کج نشود.

این گلدان ها دریچه هایی در خود دارند. همین دریچه ها باعث می شود که آب درون گیاه نماند و از پوسیده شدن گیاه جلوگیری میکند. این را می توان جز نکات مثبت گلدان های سفالی دانست.

احتمالاً در گلدان‌های سفالی قدیمی‌تر مشاهده نموده اید که لایه‌ای سفید‌رنگ بر جداره بیرونی نقش بسته است. این نمکی است که از گلدان بیرون آمده است. اما برای گلدان های پلاستیکی شما باید نمک ها را هر چند وقت یک بار بشویید و باعث می شود که زمان شما گرفته شود.
همچنین گلدان های سفالی چون لایه لایه هستند ، ریشه می تواند به راحتی نفس بکشد.
این گلدان ها در برابر نور خورشید مقاوم هستند.

اگر گلدان سفالی طرح دار را انتخاب کنید ، می توانید گلدان هایی خاص و لاکچری را در خانه خود داشته باشید.

گلدان های سفالی

مزایای گلدان پلاستیکی:

سبک بودن گلدان های پلاستیکی ، جز بارزترین مزیای این نوع گلدان هاست. داشتن گلدان سنگین ، مطمئنا برای شما جذاب نیست.

گلدان های سفالی اگر از ارتفاع سقوط کنند به راحتی می شکنند و این اتفاق کار نگهداری را بسیار سخت می کند و شما باید سختی های گلدان جدید را تحمل کنید. اما گلدان های پلاستیکی احتمال کمتری نسبت به شکستن دارند.

این گلدان ها چون راه های تنفسی کمتری برای گیاه دارند ، می توانند آب را بیشتر در خود نگهداری کنند و به آب کمتری نیاز دارند.

همچنین این گلدان ها قیمت مناسب تری نسبت به گلدان های سفالی دارند.

هنگام تعویض گلدان به راحتی جداره‌های درونی‌اش تمیز می‌شوند. یک تکان حسابی ، تقریباً تمامی خاک‌ها را پاک می‌کند و با فشار آب تمامی جداره ها تمیز می‌شود.

گلدان پلاستیکی را انتخاب کنیم یا گلدان سفالی؟

این که کدام را انتخاب می کنید بستگی به سلیقه شما دارد. اگر می خواهید گلدانی سبک داشته باشید و سبک بودن آن برایتان مهم است ، یا اگر دوست ندارید که گلدان ها به راحتی بشکنند ، بهتر است که از گلدان های پلاستیکی استفاده کنید.
اما اگر شما جز دسته افرادی هستید که دوست دارید گلدانی خاص و تک داشته باشید و رشد بهتری برای گیاه فراهم باشد ، می توانید از گلدان های سفالی استفاده نمایید.

گلدان های پلاستیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *