گل خزه اسپانیایی

معرفی و روش نگهداری خزه اسپانیایی | روش تکثیر گل خزه اسپانیایی

زمان مطالعه : 12 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به معرفی گل خزه اسپانیایی بپردازیم. همراه ما باشید.

خزه اسپانیایی یکی از زیبا ترین گیاهان هوازی و آویزی می باشد که می توانید آن را در داخل آپارتمان خود نگهداری کنید. این گیاه به خاطر زیبایی خاص خود می تواند دکوراسیون منزل شما را جذاب کند. روش نگهداری خزه اسپانیایی سخت نمی باشد. گل خزه اسپانیایی چون که هوازی می باشد ، نیازی به خاک و گلدان ندارد ، بنابراین هر چند وقت یکبار لازم نیست که خاک و گلدان را تعویض کنید. اگر به تازگی به گل و گیاه علاقه مند شده اید ، گل خزه اسپانیایی می تواند انتخاب عالی ای برای شما باشد.

خزه اسپانیایی، یک خزه واقعی نیست! در واقع، یک گیاه گل دار است که روی درختان رشد کرده و در کمال بزرگواری، از عناصر مغذی آنها تغذیه نمی‌کند! این گیاه بومی مناطق شمالی، مرکزی و جنوبی آمریکا بوده و به خانواده بروملیادها یا همان خانواده آناناس‌ها تعلق دارد.

همانطور که در قبل گفتم ، خزه گیاهی هوازی می باشد. گل های هوازی ، گیاهانی هستند که روی یکدیگر قرار میگیرند و رشد می کنند اما انرژی میزبان خود را نمیگیرند و به آنها حمله ور نمی شوند. خزه اسپانیایی در طبیعت به صورت کلونی یافت می شود.  این حالت کلونی و دسته جمعی تنها محدود به روی درختان نیست، بلکه کابل‌های برق، سیم‌ها و روی سنگ‌ها نیز محل خوبی برای زندگی آنهاست.

جوانه های خزه اسپانیایی بسته به فرم ظاهری خود می توانند ضخامت و طول های متفاوتی داشته باشند. خزه اسپانیایی معمولا در ماه های گرم گلدهی انجام می دهد. گل های خزه اسپانیایی به رنگ سبز و زرد می باشند.

این گیاه در ابتدای روز که نور کمی وجود دارد ، عطر دل انگیزی از خود منتشر می کند. مانند سایر گیاهان هوازی ،‌این خزه نیز آب و عناصر مورد نیاز خود را از ذرات موجود در هوا تامین میکند.

خزه نماد چیست؟

خزه ها نماد خوش شانسی و پول زیاد هستند. شما می توانید این گیاه را در خانه و یا در آکواریوم ، تراریوم و کوکداما خود نگهداری کنید و از آن به عنوان یک گیاه خوش یمن استفاده نمایید. حتی می توانید این گیاه را با سایر وسایل دیگر تزئین نموده و به عزیزان خود هدیه دهید.

روش نگهداری خزه اسپانیایی

-نوردهی

به طور کلی گل خزه اسپانیایی نور نسبتا زیاد و غیر مستقیم را بسیار دوست دارد. نور مستقیم برای خزه اسپانیایی مناسب نمی باشد و سبب سوختگی برگ های آن می شود. تهویه مناسب از دیگر نیازمندی های گل خزه اسپانیایی می باشد.

مکانی را برای این گل انتخاب کنید تا نور صبحگاهی و ظهر را به خوبی دریافت کند. یکی از مکان های مناسب برای قرار دادن خزه اسپانیایی ، پشت پنجره می باشد. از آنجایی که نور باید به‌طور غیرمستقیم به این گیاه بتابد، بهتر است نور ابتدا از یک درخت یا پرده عبور کند و سپس به خزه اسپانیایی برسد.

در نگهداری از این گیاه توجه داشته باشید. اگر در منطقه گرمسیر زندگی می کنید ، در تابستان هرگز خزه را کنار پنجره و یا دیوار داغ نبرید. زیرا حرارت به خزه اسپانیایی منتقل می شود و گیاه دچار مشکلاتی خواهد شد.

اگر رنگ خزه شما به سمت سیاه شدن رفت ، یعنی اینکه نور بسیار زیادی دریافت کرده است. برای برطرف کردن این مشکل ، گیاه را به جایی منتقل کنید که نور مناسب وجود داشته باشد.

نور بسیار کم نیز باعث خمیده شدن گیاه خزه اسپانیایی می شود.

-آبیاری

خزه اسپانیایی به آب و رطوبت زیادی احتیاج دارد تا رشد عالی ای داشته باشد. هفته ای دو بار در فصل رشد این گیاه ، آن را به خوبی آبیاری کنید. در زمستان آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش دهید. چون هوا به حد کافی خنک می باشد و نیاز زیادی به آب نیست.

اگر در منطقه ای گرم و خشک زندگی میکنید ، باید خزه اسپانیایی را دائما مرطوب نگه دارید. البته که مرطوب نگه داشتن به معنا خیس شدن نمی باشد. شما می توانید برگ های این گیاه را نیز مرطوب کنید. در مناطق مرطوب و بارانی نیاز زیادی به آب پاشی برگ ها نمی باشد. اگر خزه شما مرطوب باشد و آن را مجددا آبیاری کنید ،‌سبب پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه خواهد شد.

اگر سیستم آبیاری قطره ای ندارید و نمی توانید دائما آن را آبیاری کنید ، جلو نور مستقیم خورشید قرار ندهید. همچنین دقت داشته باشید که گل خزه اسپانیایی به کلر آب حساسیت دارد. پس بهتر می باشد تا گیاه را با آب تصفیه شده و باران ، آبیاری کنید. کلر اضافی در آب لوله کشی ، می تواند باعث مرگ گیاه شود. همچنین دقت داشته باشید که از آب های ولرم برای گیاه خزه اسپانیایی استفاده کنید. آب های سرد باعث صدماتی به ریشه گیاه می شود.

نکته مهمی که باید به آن دقت کرد ، خشک کردن گیاه ، پس از خیساندن آن است. پس از اینکه خزه را به مدت زمان طولانی در آب قرار دادید ،‌آن را حدود 30 دقیقه جلوی نور مستقیم خورشید قرار دهید و یا حوله روی آن قرار دهید ،‌ تا آب های اضافی از گیاه گرفته شود. مقدار اضافی آب می تواند باعث آفت های قارچی و باکتری هایی برای خزه اسپانیایی شود.

-رطوبت

رطوبت یکی از  فاکتور های مهم در رشد خزه اسپانیایی می باشد ، به خصوص که خزه را در منزل نگهداری می کنید. جهت خشک نشدن بخش های پشتی و میانی گیاه ، بهتر می باشد تا آب را به تمام قسمت های آن اسپری کنید. یکی از اشتباهات رایج مردم ، اسپری نکردن تمام بخش های گیاه می باشد. این اشتباه موجب نرسیدن رطوبت به تمام بخش های گیاه خزه می شود. بهتر می باشد تا هنگام اسپری کردن ، گیاه خزه اسپانیایی را برگردانید تا تمام بخش های آن آبیاری و غبار پاشی شود.

-کوددهی

خزه اسپانیایی در حالت طبیعی به کوددهی زیادی احتیاجی ندارد. زیرا می تواند شخصا نیاز های خود را برطرف کند. اگر گیاه شما رشد طبیعی ندارد و درحال کمرنگ شدن می باشد ، می توانید به آن کود برسانید. کوددهی سبب حفظ سلامتی گیاه شما نیز می شود. در فصل تابستان ، ماهی دو یا سه بار و در فصل زمستان ، ماهی یکبار کوددهی را انجام دهید. کود انتخابی را در آب رقیق کنید و سپس به گیاه اسپری کنید. همچنین می‌توانید به‌جای کود کمپوست چای نیز به گیاه اسپری کنید.

فقط یادتان باشد کمپوست چای نیز باید با اندازه برابری از آب ترکیب و سپس به گیاه اسپری شود.

-هرس کردن

برای هرس کردن گل خزه اسپانیایی می توانید به سادگی شاخه هایش را با قیچی ببرید و اندازه آن را به حالت اصلی برگردانید. از هرس کردن بیش از حد ،‌جدا خودداری کنید. زیرا سبب رشد بد گیاه می شود.

-دما

درمورد نگهداری این گیاه در نظر داشته باشید که در مانطق سردسیر ، احتمال از بین رفتن خزه اسپانیایی در فصل زمستان بالا می باشد. زیرا نمی تواند دمای کمتر از 10 درجه را تحمل کند. دقت داشته باشید که خزه اسپانیایی می تواند تا دمای -5 درجه را تحمل و مقاومت کند ، اما به مدت خیلی کوتاه! پس برای زنده ماندن خزه اسپانیایی ، در فصل زمستان آن را به داخل خانه خود منتقل کنید.

این گیاه را در نزدیکی یک پنجره نورگیر آویزان کنید و دما را نیز در حدود 15 تا 21 درجه سانتی گراد نگه دارید.

-نگهداری از خزه اسپانیایی در تابستان

برای نگهداری این گیاه در فصل تابستان ، یک سایه نسبی ایجاد کنید و آبیاری را افزایش دهید. در روز هایی از تابستان که هوا به شدت گرم می باشد ،‌خیس کردن کل بخش های گیاه می تواند برای خزه اسپانیایی مفید باشد.

 

-چند نکته راجب نگهداری گل خزه اسپانیایی

این گیاهان همیشه دوست دارند تا از جایی آویزان باشند.

در جایی قرار بگیرند تا هوا بتواند به راحتی از لایه ساقه آنها عبور کنند و رشد خوبی داشته باشند.

اگر گل خزه اسپانیایی را در بیرون از منزل خود نگهداری میکنید ، مواظب پرنده ها باشید! چون آنها از ساقه خزه اسپانیایی برای آشیانه خود استفاده می کنند.

 

خزه

مشکلات گل خزه اسپانیایی

گل خزه اسپانیایی حاوی عناصر دفع بیماری می باشد و کمتر آفت هایی مزاحم این گیاه می شوند. بنابراین در این باره نگران نباشید. ولی اگر گیاه خود را در خارج از منزل نگهداری می کنید ،‌ در نظر داشته باشید که بسیاری از موجودات مانند مارهای رت ،‌عنکبوت های جهنده ،‌کنه و شب پرک می توانند به گیاه شما صدماتی وارد کنند. قبل از اینکه می خواهید آن را هرس کنید ،‌حتما دستکش را در دست خود قرار دهید تا با آنها تماسی نداشته باشید. به طور کلی ،‌گل خزه اسپانیایی دچار آفت خاصی نمی باشد و از این نظر یک نوع مزیت به حساب می آید.

 

تکثیر خزه اسپانیایی

احتمالا بسیاری از شما دوست داشته باشید تا گیاه خزه اسپانیایی بیشتری داشته باشید. دراین‌باره باید بگوییم در اغلب اوقات، تکثیر خزه اسپانیایی به‌طور طبیعی با پخش شدن تکه‌های ریشه و ساقه آن در هوای بادی و بارانی انجام می‌شود. البته این موضوع به شرطی می باشد که گیاه خزه اسپانیایی را در خارج از منزل خود نگهداری کنید. اگر گیاه را در خانه نگهداری می کنید و خودتان قصد تکثیر آن را دارید ،  می توانید این کار را به روش تقسیم کردن انجام دهید.

در سوی دیگر برای رویاندن این گیاه از دانه نیز، باید دانه‌ها را در لایه زیرین خاک بکارید و آن را در مکانی روشن قرار دهید. گلدان انتخابی باید دارای حفرات زهکشی کافی باشد. به‌خاطر داشته باشید با اینکه رطوبت فرآیند جوانه زنی را تکثیر می‌کند، اما پس از جوانه زنی، آبیاری مداوم و پیوسته می‌تواند سبب فاسد شدن گیاه جوان شود.

دقت داشته باشید که از دانه روندی آرام و طولانی دارد و پس از چند ماه به ارتفاع 1 سانتی متر می رسد. بهتر می باشد اگر حوصله این کار را ندارید ، سراغ خرید گیاه رفته و پس از مدتی آن را تکثیر کنید.

 

-تکثیر از طریق کاشت بذر

تکثیر خزه اسپانیایی از طریق بذر زمان زیادی می خواهد.

یک گلدانی را پر از مخلوط خاکی مخصوص جوانه زنی بذر کنید. سپس بذر ها را روی خاک بریزید. گلدان را آب بدهید و یک پلاستیک بر روی آن بکشید تا رطوبت حفظ شود. آن را در جای نور مناسب قرار دهید تا به خوبی جوانه بزند.

 

-تکثیر از روش تقسیم ساقه

یک ساقه سالم گیاه خود را انتخاب کنید. آن را به تکه های ده سانتی متری تقسیم کنید. سپس آن ها را در جایی مرطوب و نیمه آفتاب قرار دهید. هر کدام از قسمت های جدا شده گیاه خزه اسپانیایی به طور جزا رشد می کنند و گیاه کاملی می شوند.

 

استفاده از خزه اسپانیایی در دکوراسیون منزل

بعد از روش نگهداری و تکثیر خزه اسپانیایی ،‌ نوبه به اهمیت این گیاه در دکوراسیون خانه می باشد. به همین منظور می توانید از روش های مختلفی برای زیبا کردن دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. استفاده از خزه اسپانیایی در دکوراسیون منزل ، به خلاقیت شما بستگی دارد. در ادامه روش های قرار دادن خزه اسپانیایی در منزل را برایتان شرح میکنیم.

-تراریوم‌ها

اکثر تراریوم ها ، گلدان های زیبا و خاصی هستند و برای هدیه یا تزئین منزل بیار مناسب می باشد. شکل و اندازه های مختلفی از تراریوم در بازار وجود دارد. می‌توانید کمی شن، سنگریزه، سنگ، صدف، تزئینات پلاستیکی و … به آن اضافه کنید تا زیبایی تراریوم را چند برابر کنند. حتی امکان این را دارید که کف تراریوم را با سنگ بپوشانید تا زندگی خزه اسپانیایی همچنان ادامه پیدا کند.

شما می توانید تراریوم را به دوستان نزدیک خود نیز هدیه دهید و آن ها را خوشحال سازید. همچنین می توانید بر روی میز های مختلف منزل خود قرار دهید و از ترکیب به دست آمده لذت کافی را ببرید. می توانید با نوار های تزئینی ،‌ گلدان خود را زیبا تر از قبل کنید.

-آئریوم‌ها

آئریوم نیز مانند تراریوم راه بسیار خلاقانه ای برای به نمایش گذاشتن گل خزه اسپانیایی می باشد. مانند تراریوم، می‌توانید عناصر تزئینی مختلفی مانند سنگریزه، سنگ، شن و صدف در آن بریزید و آن را با یک زنجیر زیبا آویزان یا بر روی سطوح مختلف قرار دهید.

-آویزان کردن به سقف

خزه اسپانیایی بدون کمک هیچ پایه ای می توانید به صورت آویزان قرار بگیرد تا ساقه های بلند اش ، فرصت رشد داشته باشند. البته که شما می توانید از پای ثابت برای آویزان کردن این گل نیز استفاده نمایید.

خزه می تواند حتی با تکیه دادن بر روی جسمی ، به رشد خود ادامه دهد.

 

خزه

در اینجا سعی کردیم تا برای شما گل خزه اسپانیایی را به طور کامل معرفی کنیم و امیدواریم که مورد رضایت شما واقع شده باشد.

بسیار ممنون که تا آخر همراه ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ،‌برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *