معرفی پریسکا

معرفی جامع گیاه پرسیکا + روش تکثیر و نگهداری آن

زمان مطالعه : 12 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به معرفی گیاه پرسیکا بپردازیم. همراه ما باشید.

نام انگلیسی گیاه پرسیکا، pereskia می باشد. این گیاه از خانواده Cactaceae می باشد.

پرسیکا از خانواده کاکتوس ها می باشد. این گیاه بیشتر شبیه بوته گل رز می باشد تا یک کاکتوس.  پرسیکا نیز مانند کاکتوس دارای آرئول و خار می باشد. این گونه جزء کاکتوس های برگ دار حساب می شود. دارای ساقه های چوبی و خار دار می باشد و در صورت نگهداری خوب می تواند تا سه متر نیز رشد می کند. پرسیکا دارای 15 گونه مختلف است که مهم ترین آن ، Pereskiopsis spathulata است که به عنوان پایه برای جوانه های کاکتوس استفاده می شود. جوانه های کاکتوس بر روی گیاه پرسیکا چند برابر رشد بیشتری دارند.

این گیاه بومی آمریکای جنوبی می باشد.

پرسیکا گیاهی چند ساله ، دو لپه ای ،‌ عمر گل آنها کوتاه است ، گیاهانی درخت مانند ، دارای برگ های پهن ف گلها دارای دم گل به صورت دسته ای ، بوته تیغ دار پرسیکا های گل درشت جزء آن می باشد ، پایه خوبی برای سایر کاکتوس ها است.

 

نحوه نگهداری گیاه پرسیکا

-آبیاری

یکی از ارکان مهم در رشد گیاه پرسیکا ، آبیاری مرتب و درست می باشد. اگر بتوانید تا نیاز آبیاری پرسیکا را به طور صحیح بر طرف کنید ، راه زیادی را در رشد این گیاه طی کرده اید.

این گیاه نیاز به آبیاری مرتب و منظم دارد تا بهترین رشد خودش را داشته باشد. پرسیکا نیاز زیادی به آبیاری ندارد و اگر آب بیش از حد به خاک آن برسد ، باعث مرگ گیاه خواهد شد. بین دو آبیاری صبر کنید تا خاک گیاه خشک شود ،‌ سپس آبیاری را انجام دهید.

ساکولنت ها و کاکتوس ها به طور طبیعی در محل خود می توانند در صورت کم آبی رشد خوبی داشته باشند. اما بهتر می باشد تا شما آنها را به طور مرتب اما به تعداد کم آبیاری کنید.

همانطور که گفتم آبیاری زیاد برای گیاه پرسیکا اصلا مناسب نمی باشد و پوسیدگی ریشه آن می شود. شما می توانید خاک آن را زه کشی کنید تا آب های اضافی از آن خارج شوند.

برای گیاه پرسیکا خود از آب های ولرم و بدون املاح استفاده کنید. این گیاه از آب های سرد خوشش نمی آید و برای ریشه هایش دردسر درست می کند. بهترین آب برای پرسیکا ،‌ آب مقطر و تصفیه شده است. اگر شما به این آب ها دسترسی ندارید ،‌ می توانید آب لوله کشی را به مدت 24 ساعت درون اتاق قرار دهید تا ولرم شود ، همچنین املاح آن بپرد.

در فصل زمستان آبیاری گیاه را کاهش دهید ،‌ چون که هوا به حد کافی خنک می باشد و احتیاج زیادی به آبیاری مداوم نیست. همچنین گیاه در این فصل به استراحت خود می پردازد. در روز های گمر سال ،‌ آبیاری را افزایش دهید ، چون که آب دریافتی گیاه زود تبخیر می شود و خاک آن سریعا خشک خواهد شد.

دقت داشته باشید که آب را فقط بر روی خاک گیاه پرسیکا بریزید. اگر آب بر روی برگ های آن ریخته شود ، برگ های گیاه به رنگ زرد تغییر خواهند کرد.

 

-نوردهی

از دیگر ارکان مهم در رشد گیاه پرسیکا ، نوردهی عالی می باشد. این گیاه به نور زیاد در روز احتیاج دارد و حداقل باید 5 ساعت نور خورشید را دریافت کند. بهترین نور برای پرسیکا ، نور غیر مستقیم می باشد. این گیاه در برابر نور مستقیم خورشید مقاومت خوبی دارد ، اما بهتر می باشد تا به آن نور مستقیم ندهید ، چون ممکن است برگ های گیاه بسوزد. شما می توانید در فصل زمستان و پاییز گیاه را مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید ، چون در این فصل ها خورشید به صورت سوزان نمی تابد.

یکی از مشکلات رشد کم گل پرسیکا ، نوردهی کم می باشد. اگر نتوانید نیاز نوری این گیاه را برطرف کنید ، رشد خوبی نخواهد داشت.

بهترین مکان برای قرار گیری گل پرسیکا ، پشت پنجره جنوبی منزل می باشد. در این صورت گیاه نور غیر مستقیم را دریافت می کند و همیشه با طراوت باقی می ماند. شما می توانید در بعد از ظهر گیاه خود را به تراس منتقل کنید و در مکانی نیمه سایه قرار دهید تا به استراحت بپردازد.

هر زمان که گیاه شما نور بیشتری دریافت کرد ، به همان اندازه آبیاری آن را افزایش دهید.

اگر به هر دلیلی نمی توانید به گیاه پرسیکا نور طبیعی بدهید ، می توانید از  نور های مصنویی در این امر یاری بخواهید.

 

-دمای مناسب

دما همیشه برای رشد گیاهان حائز اهمیت است و تاثیر زیادی بر روی آنها می گذارد.

هر گیاهی برای اینکه رشد و گلدهی خوبی داشته باشد ، نیاز به محیطی مناسب برای زندگی دارد. گیاه پرسیکا برای رشد و بقا خود تیازمند دمای متعادل دارد. بهترین دما برای این گیاه ، 21 تا 28 درجه سانتی گراد می باشد ، البته که می تواند دمای بیش از این را نیز تحمل کند. حداکثر دمایی که گل پرسیکا تحمل می کند ، 35 درجه سانتی گراد است. بعضی از گلفروشی ها می گویند که این گل قابلیت تحمل دمای 50 درجه سانتی گراد را نیز دارد ، اما اگر رشد مطلوب و استاندراد می خواهید ، در بازه درست دمایی از آن مراقبت کنید.

بهترین دما برای گل پرسیکا در فصل زمستان ، 10 تا 15 درجه سانتی گراد است.

گیاه پرسیکا را در فصل زمستان به خارج از منزل خود منتقل نکنید ، چون ممکن است سرما و یا یخ زده بشود. البته که این گیاه می تواند تا حدودی سرما را نیز تحمل کند ، اما هوای زمستان برایش مفید نمی باشد. حداکثر دمایی که پرسیکا می تواند مقاومت کند ، 5 درجه سانتی گراد می باشد.

به گیاه خود شوک دمایی وارد نکنید. به طور مثال وقتی گیاه پرسیکا شما در دمای 25 درجه سانتی گراد قرار دارد ، آن را به طور ناگهانی به دمای زیر 10 درجه منتقل نکنید. در این صورت به گیاه شما استرس وارد می شود و ممکن است از بین برود.

نکته بعدی بسیار مهم این است که گیاه پرسیکا را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ،‌ هیچ گیاهی تغییرات دمایی را دوست ندارد. اگر به طور طولانی مدت گیاه کنار وسایل مصنویی باشد ، برگ های آن زرد خواهند شد.

 

-خاک مناسب پرسیکا

ترکیب خاک شامل ۱ قسمت خاک لومی شنی ، ۱ قسمت کود گاوی پوسیده ، ۲ قسمت خاک برگ پوسیده ، ۱ قسمت شن شسته شده ، مقدار کمی پودر استخوان ph=6.5-7 از خاکهای کمی اسیدی را دوست دارند.

مخلوطی از ۶۰% شن شسته شده ، ۲۰% پست ماس ، ۵% ذغال چوب خرد شده ، ۱۰% کود دامی پوسیده ، ۵% خاک برگ پوسیده خاک غنی از پتاسیم بدون ازت.

گل های کاکتوس و ساکولنت ها به خاک سبک تری احتیاج دارند ، زیرا در برابر رطوبت حساس هستند.

به‌طور کلی مخلوط خاک باید دارای ساختمانی باشد، که آب بتواند به راحتی در آن نفوذ کند و تخلخل  خاک در وضعیتی باشد که آب اضافی را خارج کند تا به ریشه‌ی گیاه صدمه نزند و باعث خفگی آن نشود و از طرفی بر اثر آبیاری‌های پی در پی متراکم و سطح خاک سفت نشود. پس حتما از زه کش بودن خاک خود مطمئن باشید ، چون اگر خاک شما زه کشی نشده باشد ، گیاه دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد.

از خاک های بسیار سبک برای گل پرسیکا خود استفاده نکنید ، چون در صورت آبیاری ، خاک آن کاملا شسته خواهد شد.

 

-کوددهی

می توان از کودهای npk به صورت اسپری و آبیاری در فصل رشد هر دو هفته استفاده کرد.

بسیاری از مردم فکر می کنند که باید در همه زمان ها به گیاه خود کود بدهند ، اما این گونه نیست! گیاه باید سر سبز و با طراوت باشد تا کوددهی انجام شود. اگر در نگهداری گل پرسیکا کوشا نیستید ، کوددهی نیز نمی تواند به آن کمکی بکند.

کاکتوس و یا سایر گیاهانی که برگ‌های گوشتی همانند کاکتوس دارند معمولاً به دلیل زینتی بودن ساقه و برگ‌هایشان نگهداری می‌شوند و بنابراین در ابتدای امر به نظر می‌رسد که فرمول‌هایی با نیتروژنی بیش از فسفر و پتاسیم برای آنها مناسب است. اما نباید این نکته را فراموش کرد که این گیاهان نیاز زیادی به کوددهی ندارند و اگر به صورت زیاد و مکرر تغذیه شوند ، ریشه دچار سوختگی خواهد شد. بنابراین باید برای چنین گیاهانی فرمول‌های ملایم‌تری را به کاربرد و یا کودها را با نصف و یا حتی ۴ / ۱ غلظت معمول مورد استفاده قرار داد.

 

-رطوبت

بیشتر گیاهان در شرایط هوای گرم و خشک ممکن است آسیب ببینند ، اما گیاهانی مانند پرسیکا که برگ های ضخیم و گوشتی دارند ، مقاومت بیشتری نسبت به هوای گرم خواهند داشت و به همان نسبت گیاهان با برگ های نازک مانند حسن یوسف ، مقاومت بسیار کمی نسبت به رطوبت و خشکی دارند.

نشانه های کمبود رطوبت عبارت است از:

نوک یا لبه‌ی برگ‌های گیاه زرد یا قهوه‌ای می‌شود.
• گیاه خمیده و افتاده می شود
• برگ‌های گیاه زرد می‌شوند.
• شاخه و برگ‌ گیاهان خشک و نازک می‌شوند.
• نوک برگ‌ها به سمت داخل پیچ می‌خورد.
برگ‌های جدید گیاه به درستی رشد نمی‌کنند و بد شکل می‌شوند.
• غنچه‌های گیاه قبل از باز شدن خشک می‌شوند و می‌افتند.

اگر فکر میکنید که گیاه شما رطوبت کمی دارد و به همین دلیل شاداب نیست ، می توانید هر دو هفته یکبار گیاه خود را غبار پاشی کنید. اما از نظر سایت شرمیلا گل پرسیکا نیاز به رطوبت زیادی ندارد.

 

-تعویض گلدان

بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه پرسیکا هر دو سال یکبار و در فصل بهار می باشد. دقت داشته باشید که گلدان گیاه را در فصل زمستان تعویض نکنید.

بهتر می باشد تا هر چند وقت یکبار ریشه های گل پریسکا را بررسی کنید ، در صورتی که دیدید ریشه جا و فضای کافی ندارد و یا از گلدان خارج شده است ، یعنی وقت تعویض گلدان می باشد.

در زمان جا به جایی گیاه به گلدان جدید ، اگر رویت کردید که ریشه دچار بیماری و آفت شده است ،‌ آن بخش بیماری زا را حذف کنید تا به بخش های دیگر منتقل نشود. در هنگام به جا به جایی گیاه نیز دقت داشته باشید که به گیاه صدمه ای وارد نشود.

گلدان‌های پلاستیکی به خاطر این که از تنوع رنگی بالا، قیمت مناسب، وزن ایده آل برخوردار هستند بسیار مورد پسند هستند.

دقت داشته باشید که سایز گلدان جدید شما نباید بسیار بزرگ باشد ،‌ چون گل پرسیکا در گلدان های بسیار بزرگ رشد خوبی را به همراه نخواهد داشت.

 

پریسکا کاکتوس

تکثیر گیاه پریسکا

تکثیر پرسیکا بیشتر از طریق قلمه زدن شکل می گیرد. می توانید در فصل بهار و تابستان قلمه های ده سانتی از قسمت های چوبی شده تهیه کرد و در خاک گلدان کاشت. به مدت یک هفته قلمه ها را آبیاری نکنید ،‌ تا ریشه بدهند. جالب است بدانید که قلمه پرسیکا به راحتی ریشه دار می شود. گیاهان این گونه را باید داخل آپارتمان و گلدان نگهداری کرد. برای تولید گل زیاد باید در مکان هایی قرار بگیرند که جریان هوا و دمای مناسب وجود داشته باشد.

 

آفات و بیماری پریسکا

مهم ترین بیماری پرسیکا  توسط شپشک ها بخصوص شپشک آردآلود و انواع قارچ ها و شته ها اتفاق می افتد. بررسی مداوم و دور نگه داشتن از گیاهان آلوده به بیماری همچنین آبیاری منظم می تواند از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کند. در صورت دیدن بیماری و آفت هایی که ذکر شد ،‌ می توانید از سموم مخلف قارچ کش استفاده کنید. اگر آفت ها هنوز به تعداد وسیعی بر روی گیاهان نیستند ،‌ می توانید با دست آنها را از بین ببرید. این آفت و بیماری ها در صورت نگهداری بد اتفاق می افتد.

در ادامه به مشکلات گیاه پریسکا در اثر نگهداری بد می پردازیم.

ریشه گیاه دچار پوسیدگی شده است:

اگر چنین اتفاقی برای گیاه شما افتاد ، یعنی اینکه به طور بیش حد آبیاری شده است. شما باید آبیاری گیاه خود را کاهش دهید و از زه کش بودن خاک خود مطمئن شوید.

برگ های گیاه زرد رنگ شده اند:

چنین اتفاقی برای گیاه می تواند به دلایل مختلف باشد. اول اینکه گیاه خود را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ، چون در اثر تغییرات دمایی رنگ برگ های آن تغییر خواهد کرد.

ریختن آب بر روی برگ ها می تواند باعث زرد شدن آنها باشد.

سوختگی بر روی برگها:

اگر چنین اتفاقی برای گیاه شما افتاد ، یعنی اینکه نور مستقیم به آن برخورد کرده است. شما باید گیاه خود را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا نور به همه قسمت های گیاه برخورد کند. در این صورت گیاه شما دچار سوختگی نخواهد شد.

در ظهر گیاه خود را در تراس قرار ندهید ، چون اشعه خورشید در این زمان سوزان است و برگ های گیاه شما سوخته می شود.

لکه قهوه ای بر روی برگها:

چنین مشکلی نیز می تواند به دلایل گوناگونی باشد. آبیاری زیاد می تواند باعث چنین اتفاقی باشد. از دلایل دیگر این اتفاق ، کوددهی بیش از اندازه است. آبیاری و کوددهی خود را تنظیم کنید تا این مشکل بر طرف شود.

خمیده شدن برگها:

یکی از مشکلاتی که همه مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند ، خمیده شدن و پژمرده شدن گیاه پرسیکا میباشد. این مشکل به خاطر آبیاری و نوردهی کم به گیاه می باشد. شما باید حداقل در روز 4 ساعت به گیاه نور دهید و هفته ای یکبار به گیاه خود آب برسانید.

سوختن ریشه گیاه:

اگر چنین مشکلی برای گیاه شما پیش آمد ، یعنی اینکه به گیاه خود کود فراوان داده اید. همینطور که مطلع هستید ، گل پرسیکا به کود زیادی احتیاج ندارد و خودش می تواند به خوبی رشد داشته باشد.

 

پیوند گونه های دیگر کاکتوس بر روی پرسیکا

در ادامه وسایل مورد نیاز آن را برای شما شرح می دهیم و به بررسی آن میپردازیم.

-پابه پرسیکا

-پیوندک: -کاکتوسی را می توانید انتخاب کنید. کاکتوس انتخابی خیلی سنگین نباشد. اندازه آن طوری باشد که پایه بتواند آن را نگهدارد.

کاتر تیز

انبر

الکل برای ضد عفونی کردن چاقوی بی کاتر

-برش پایه

ابیتدا کاتر خود را با الکل ضد عفونی کنید سپس ساقه پرسیکا را از آنجایی که که چندین برگ در انتهای خود دارد کات کنید. ( حدود 5 سانی متر ) . سعی کنید برشتان صاف باشد.

-برش پیوندک

برای اینکار کاکتوس هایی که نهایتا 4 ماهه هستند ، استفاده کنید. هر چه سن کاکتوس ها کمتر باشد ، عمل پیوند بهتر انجام خواهد شد. پیوندک را از محل سالمی برش بزنید.

اتصال پایه و پیوندک

سپس پایه و پیوندک را قبل از اینکه خشک بشوند و آبدار هستند بر روی یکدیگر قرار دهید. دقت کنید در این اتصال آوندهای آن ها بر یکدیگر منطبق باشند تا پیوندک بتواند از پایه تغذیه کند. در غیر این صورت عمل پیوند موفق نخواهد بود.

 

نگهداری از پیوند

در این نوع پیوند نمی توانیم با کش ، پایه و پیوندک را به یکدیگر متصل نگه داریم ، پس سعی کنید تا حد امکان ، از جا به جا کردن و تکان دادن آن خودداری کنید. مکانی که این پیوند را نگه می دارینپد بهتر است تاریک و مرطوب باشد. حدودا 5 روز آن را در این مکان نگهدارید سپپس آن را به مکان پور نور انتقال دهید. در طول تمام این مراحل میزان آبیاری معمولی باشد و خاک کاکوس مرطوب باشد. نیازی نیست خاک کاکتوس غرقابی باشد.

این یک روش از انواع پیوندهای پرسیکا با کاکتوس های دیگر بود.

 

پریسکا

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل به گل پرسیکا بپردازیم و آن را برای شما شرح دهیم ، امیدوار هستیم که از آن رضایت کامل را داشته باشید. شما با بهره گیری این مطالب می توانید به راحتی گیاه خود را تکثیر کنید و به نگهداری آن بپردازید.
بسیار متشکرم که تا آخر همراه سایت ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ،‌ برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *