گل زیبای یاسمن

معرفی گل یاسمن و نکات مهم نگهداری گل یاس | تکثیر گل یاسمن

زمان مطالعه : 4 دقیقه

 آشنایی با گل یاسمن

نام علمی گل یاسمن ، Jasminum polyanthum و از خانواده Oleaceae می باشد. این گل زیبا ، بومی ماداگاسکار است و کاریرد دارویی درمانی هم دارد. یاسمن گلی زینتی است که بوی خیلی خوشی دارد.این گل در رنگ های سفید و زرد یافت می شودئو ارتفاع آن به بیش از یک متر نیز می رسد.
گل های این گیاه در زمستان و اوایل بهار شکوفا می شوند و منظره دلنشینی می سازند. از گل یاسمن در صنایع عطر سازی هم اسفاده می شود.
این گل برای پرورش در در زمستان بسیار فوق العاده است ؛ اما باید دمای خانه را گرم نگه دارید. در تابستان می توان آن را به بیرون از خانه منتقل کرد. این گل برای هدیه دادن بسیار مناسب است.

گل یاسمن

نگهداری از گل یاسمن:

آبیاری: 

برای آبیاری این گیاه ، آبیاری متوسط کافی است و می تواند جوابگو باشد. در تابستان که فصل گل دهی این گیاه است ، شما باید آبیاری را بیشتر کنید و خاک گیاه نباید خشک شود و در زمستان هم بالعکس. به طور کلی ، هر زمان که خاک گیاه در حال خشک شدن بود ، می بایست گیاه را آبیاری کنید.
اگر این گیاه در زمستان بیش از حد آبیاری شود ، موجب کمرنگ شدن و نهایتا ریزش برگ ها می شود.

نکته : در هنگام آبیاری از پاشیدن آب بر روی گل ها خودداری کنید، بهترین راه برای آبیاری گل یاسمن این است که زیر گلدانی را از سنگ ریزه پر کنید و سپس تا لبه آن را پر از آب کنید. سپس گلدان را روی سنگ ریزه ها قرار دهید تا با تبخیر شدن آب زیر گلدانی رطوبت مورد نیاز گیاه در فصل تابستان فراهم شود.

گل یاسمن

خاک:

خاک با زهکشی بالا و دارای رطوبت ، خاک مناسبی برای این گیاه است. اگر برگ های تازه ، ریز و رنگ پریده باشند و گلدهی نیز بسیار کم باشد ، مواد غذایی برای این گیاه کم است. بنابراین باید هفته ای دو بار کود مخصوص به او بدهید.

نور:

این گیاه نیاز به 4 ساعت نور مستقیم در روز دارد. اگر میزان نور مناسب نباشد در نهایت باعث کاهش گل دهی می شود.
توجه داشته باشید که در زمستان گل را از آفتاب مستقیم ظهر دور نگه دارید ، چون باعث آسیب شدید به گیاه می شود.

 دما:

برای نگهداری گل یاسمن نیاز نیست دمای هوا خیلی بالا باشد. مناسب ترین دما برای پرورش این گیاه دمایی بین 16 تا 18 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه در فصل تابستان ، هوای خنک را می پسندد. گل یاسمن برای اینکه بتواند در فصل رشد به گل بنشیند باید به مدت ۶ هفته سرما ببیند تا بتواند تا اواخر زمستان به مرحله گل دهی برسد. بدین جهت شما حتما باید گیاهتان را هنگام پاییز به خارج از خانه در مکانی نیمه سایه با درجه دمایی ۴ تا ۱۶ درجه سانتی گراد انتقال دهید تا نیاز سرمایی خود را تامین کند.
یکی از دلایلی که گیاه در فصل رشد به گل دهی نمی رسد ، این است که نیاز سرمایی اش مهیا نشده است.

آفات و بیماری های گل یاسمن :

شپشک آرد آلو، شته و دیگر شپشک های گیاهی می تواند برای این گیاه آفت به حساب بیاید که به رشد آن آسیب می زنند.

هرس گل یاسمن :

عمل هرس کردن بعد از گل دهی باید انجام شود. در غیر این صورت گیاه رشد خوبی نخواهد داشت. بعد از گلدهی در بهار، از اواسط بهار تا اوایل تابستان ۷۰٪ طول شاخه‌هایی که گل داده بودند را کوتاه کنید. از اواسط تابستان به بعد ، عمل هرس را انجام ندهید ؛ زیرا در این زمان است که غنچه‌های گل تشکیل می‌شوند.

 نحوه تکثیر گل یاسمن

برای کاشت و تکثیر گل یاسمن می توانید از روش قلمه استفاده کنید.
شما باید این کار را در اوایل تابستان انجام دهید و اقدام به تهیه قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر کنید. سپس قلمه را باید در یک بستر کاملا مرطوب بکارید. البته می توانید از طریق خوابانیدن هم اقدام به این کار کنید.

کافیست ساقه را به صورت خوابیده در خاک قرار دهید طوری که نصف آن درون خاک و نصف دیگر آن زیر روی خاک باشد.

بعد از آن می توانید گیاه را به عنوان گیاه مادر بکارید. زمانی که گل قلمه زده شده را به گلدان انتقال دادید ، نوک ساقه اصلی را بزنید تا دیگر ساقه ها تحریک شوند و رشد کنند. بعد از کاشت یاسمن از طریق قلمه سال بعد شروع به گلدهی خواهد کرد.

 

گل یاسمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *