گیاه یشم

معرفی جامع گیاه یشم و نگهداری آن در خانه

زمان مطالعه : 4 دقیقه

نام علمی این گیاه  Crassula ovata بوده و از خانواده Crassulaceae می باشد. گل یشم بومی جنوب آفریقا است که بسیار محبوب است زیرا به خوبی می تواند در خانه رشد کند و به عنوان یک گیاه آپارتمانی شناخته می شود. شما می توانید این گیاه را در اکثر مناطق جهان پیدا کنید.
یشم را با نام  کراسولا نقره ای نیز می شناسند. جالب است بدانید که گیاه یشم بیش از ۱۴۰۰ گونه دارد که کراسولا یشم، کراسولا خرفه‌ای، کراسولا نقره‌ای یا کراسولا قاشقی، کراسولا آتشین یا کاپیتلا، کراسولا بورگاندی یا پلاتی‌فیلا و کراسولا درختی از مهمترین انواع این گیاه زیبا و دوست داشتنی هستند.

گیاه یشم گیاهی گوشتی (بافت برگها و ساقه می توانند آب در خود ذخیره کنند)، همیشه سبز با برگهایی ضخیم و براق می باشد و رشدی آهسته و کند دارد و پس از گذشت سالها حداکثر  ۳-۱ متر رشد می‌کند و ارتفاع می‌یابد.

همچنین یشم جزء گیاهان انرژی زا بوده و و فضای خانه را مطبوع و پرانرژی می کند. نگهداری این گیاه در خانه سبب تبادل انرژی های مثبت شده، رفاه و آرامش را برای شما و خانواده تان به ارمغان می آورد.

رنگ برگها نیز معمولا سبز یشمی است و به همین دلیل این گیاه ، گیاه یشم خوانده می شود. اگرچه با تغییر شرایط نوری و وجود نور مستقیم آفتاب در برگ برخی از ارقام ته مایه ای از رنگ قرمز نیز می تواند پدیدار شود. رنگ ساقه های جوان نیز سبز یشمی است اما ساقه با بزرگ و بالغ شدن قهوه ای رنگ و چوبی می‌شود. تحت شرایط مساعد محیطی گلهایی ستاره‌ای شکل به رنگ سفید و یا صورتی در بهار شکوفا می شوند.

گلدان گیاه کراسولاروش نگهداری از گیاه یشم

نور:

این گیاه نور زیاد را دوست دارد. سعی کنید همیشه 5 تا 6 ساعت نور مستقیم خورشید را برای او فراهم کنید؛ اما دقت داشته باشید که در هوای گرم تابستان آن را جلوی آفتاب ظهر قرار ندهید؛ زیرا به گیاه آسیب می رساند.
اگر گل یشم نور کافی دریافت نکند، فاصله بین برگ های آن در بین شاخه ها زیاد خواهد شد.

آبیاری:

آبیاری گیاه یشم متوسط است. هر زمان که خاک گیاه کمی خشک شد می توانید یک بار به گیاه آب دهید. اما برای بار دوم اجازه دهید خاک گیاه کامل خشک شود. در تابستان گیاه نیاز بیشتری به آب دارد.

آبیاری بیش از حد و نامنظم در این فصل باعث از بین رفتن ریشه و نابودی این گیاه خواهد شد. در زمستان اجازه دهید، سطح خاک تا عمق ۳ سانتی متری خشک گردد و در تابستان هفته ای دو مرتبه به صورت میانگین می توانید این گیاه را آبیاری نمایید.
آبیاری کم، باعث پژمردگی برگ ها و ریزش آنها می شود.

خاک:

سعی کنید خاکی را فراهم کنید که زهکشی خیلی زیادی داشته باشد.
شما می توانید از ترکیباتی مانند خاک برگ + کوکوپیت + ورمی کمپوست + پرلیت  و یا ماسه + پیت ماس + پرلیت استفاده کنید.

تعویض گلدان:

گیاه رشد آهسته ای دارد و نیاز نیست که گلدان را هر سال عوض کنید. هر گاه ریشه در کف گلدان دیده شد می توانید گلدان را عوض کنید. معمولا این اتفاق هر سه سال یک بار رخ می دهد.

هرس:

این گیاه به هرس نیازی ندارد؛ اما شما می توانید آن را به دلخواه هرس کنید. دقت داشته باشید که بیش از ۳۰% شاخ و برگ های آن را هرس نکنید؛ زیرا گیاه دیگر توان رشد را نخواهد داشت. سر زنی اندک در این گیاهان می تواند به تراکم شاخ و برگ ها کمک کند.
سعی کنید عمل هرس کردن را در اوخر زمستان تا اوایل بهار انجام دهید.

گلدان گیاه کراسولا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *