معرفی گیاه فیکوس لیراتا | نگهداری فیکوس لیراتا

زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان انتشار : 1 فروردین 1402
معرفی گیاه فیکوس لیراتا و روش نگهداری آن

گیاه فیکوس لیراتا جزو گیاهان پرطرفدار آپارتمانی بوده که از خانواده گیاهان گلدار Moraceae میباشد. فیکوس متعلق به غرب آفریقا بوده که در جنگل های بارانی استوایی رشد می کند. برگ های فیکوس لیراتا پنج ضلعی هستند و ظاهر خاصی به گیاه بخشیده اند. اگر آن را در حیاط و باغ خود بکارید می تواند بین 12 تا 15 متر ارتفاع هم داشته باشد. اما با نگهداری از فیکوس در آپارتمان، نهایت تا ۲ متر رشد می کند.

نام گیاه فیکوس لیراتا به انگلیسی Ficus lyrata میباشد. این گل خارق العاده گونه ای از درختان استوایی همیشه سبز بومی مناطق استوایی غرب آفریقا است. برگ های آن شبیه به کمانچه ها هستند. برگ‌های فیکوس به چند شکلی بودنشان معروف هستند. به عبارت ساده تر، این بدان معنی است که شکل برگ ها می تواند برای مراحل مختلف زندگی متفاوت باشد، یک ویژگی نسبتا منحصر به فرد. در واقع، برگ های بیشتر گیاهان دیگر در طول زندگی خود به یک شکل است، اما فیکوس کمی متفاوت است. این گیاه دارای برگ های بزرگ و چرمی شکل به رنگ سبز تیره مشخصی دارد.

فیکوس لیراتا محیط مرطوب و گرم را دوست دارد و در برابر سرما حساس است.  اگر در مناطق خشک و سردسیر زندگی می کنید، فیکوس را در منزل خود نگه دارید. چرا که مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر را دوست دارد و در محیط گرم خانه شما می تواند به خوبی رشد کند.

بزرگترین مزیتی که فیکوس لیراتا دارد این است که هوا را تصفیه کرده و رطوبت محیط را تامین میکند. افرادی که این گیاه را در منزل خود دارند، کمتر دچار بیماری سرماخوردگی می شوند.

چنانچه قصد نگهداری آن را دارید، دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. برگ های فیکوس سمی بوده و مشکلات گوارشی ایجاد میکند.

گیاه فیکوس لیراتا در منزل

نحوه نگهداری گیاه فیکوس لیراتا

آبیاری:

سعی کنید خاک گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید. بین هر دو بار آبیاری منتظر بمانید تا خاک گیاه کمی خشک شود. دقت داشته باشید که بیش از حد آن را آبیاری نکنید تا برگ های آن نریزند. همچنین اگر آبیاری کم باشد لکه های قهوه ای روی گیاه ظاهر می شود. به طور کلی همیشه رطوبت گیاه را تامین کنید تا شاداب باقی بماند.

اگر فیکوس شما دچار لکه های قهوه ای رنگ شده، مقاله علت لکه های قهوه ای روی برگ فیکوس را مطالعه فرمایید.

خاک مناسب فیکوس:

به خاکی با زهشکی بالا و مواد آلی فراوان نیاز دارد. ترکیب پیت ماس و پرلیت دانه درشت ترکیب مناسبی برای آن محسوب می شود. از خاک کاکتوس یا خاک رس باغچه به هیچ عنوان استفاده نکنید.

نور مورد نیاز فیکوس لیراتا:

سعی کنید همیشه نور غیر مستقیم را برای گیاه فراهم کنید. دقت داشته باشید که هیچ گاه آن را جلوی نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ زیرا برگ های گیاه می سوزد.
اگر نور کم به گیاه برسد گیاه دچار ریزش برگ می شود.

خاک مناسب فیکوس لیراتا

رطوبت:

فیکوس به رطوبت بالایی احتیاج دارد؛ زیرا این گل بومی مناطق گرم و مرطوب است و در طول تکامل خود به هوای شرجی عادت کرده است. البته با گذاشتن یک سینی پر از آب زیر گلدان طوری که با گلدان در تماس نباشد، میتوان رطوبت پایداری برای وی ایجاد کرد. همچنین می توانید جزیره ای برای او درست کنید. لیراتا مانند فیکوس های دیگر نیاز به غبار پاشی روزانه دارد.

ترجیحا روزی ۲ بار، یکبار صبح و یکبار هم شب با آب بدون املاح مانند آب جوشیده یا معدنی غبار پاشی کنید. اگر با آب شیر غبارپاشی کنید بعد از یک مدت لکه های آب روی برگها به جا میماند.

دما:

دمای 16 تا 25 درجه برای گیاه کاملا مناسب است. دقت داشته باشید که دما برای گیاه کمتر از 10 درجه نشود؛ زیرا به گیاه آسیب های جدی می رسد.

اگر سوالی در خصوص نگهداری از فیکوس لیراتا دارید، در قسمت کامنت نظر و سوال خود را ارسال فرمایید تا پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *