گل بابا ادم

معرفی گل بابا ادم | توضیح کامل نحوه نگهداری آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه

نام علمی این گیاه  Alocasia spp و از خانواده Araceae می باشد. بابا ادم اولین بار در مناطق استوایی و نیمه استوایی در آسیا کشف شده است  و خاستگاه اصلی آن مناطق استوایی است. این گیاه خواص و ویژگی های  فوق العاده اش طرفدارن زیادی دارد. گیاه بابا آدم دارای 15 گونه مختلف است كه تماما چند ساله بوده و می توانید آنها را در گلخانه و خانه پرورش دهید. این گیاه را به نام های دیگر مانند فیلگوش،کالادیوم و آلوکازیا هم می شناسند. دلیل این نام گذاری ظاهر این گیاه است. چرا که گیاه بابا آدم دارای برگ هایی بزرگ شبیه به گوش فیل است که رنگ سبز آن زیبایی خاصی به این گیاه بخشیده است.
برگ های گیاه بابا ادم بسیار درشت و بزرگ هستند که میزان بزرگ شدن آن بسته به نوری است که شما برایش تامین می کنید. هر چه نور بیشتر باشد ، برگ ها بزرگ تر خواهند شد. برگ ها به شکل تیر کمانی بوده و روی یک دمبرگ طویل قرار دارند. همچنین روی برگها ، لكه های سفید و قرمز دیده می شود. بعضی از برگها نیز دارای  رگبرگها و لبه های سفید ، گرم و یا قرمز می باشند.
برگ های کوچک این گیاه به شکل قلب و هنگامی که برگ ها بزرگ شوند مانند گوش فیل خواهند شد. دارای ارتفاعی در حدود 22 تا 40 سانتی متر می باشد و گسترش آن در حدود 30 سانتی متر است.
این گیاه دارای ساقه ای شبیه به پوست مار است که روی آن را خزه پوشانده است.همچنین ساقه آن تک غده ای می باشد که در فصل پاییز به حالت رکود می رود و در طی این مدت نیاز به آبیاری ندارد. گیاه بابا آدم علاقه بسیار زیادی به رطوبت دارد و رشد آن در محیط های مرطوب ایده آل خواهد بود. به همین دلیل است که در کشور ما ، پرورش و نگهداری گیاه بابا آدم در شهرهای شمالی کشور که دارای آب و هوایی مرطوب هستند ، بیشتر مرسوم میباشد. گیاه بابا آدم در این شهرها طرفداران بسیار زیادی دارد.
این گیاه ، خواص بسیار زیادی دارد که در ادامه چند مورد از آنها را توضیح می دهیم.

خواص گل بابا ادم :

 • جوش های صورت را برطرف می کند.
 • ادرار آور و معرق است.
 • سیستم لنف بدن را تمیز می کند.
 • بیماری های پوستی نظیر اگزما، گل مژه و زخم ها را برطرف می کند.
 • تورم را از بین می برد.
 • تقویت کننده بدن است.
 • جوشانده برگ های بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می برند.
 • جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی کننده است و در معالجه ذات الریه بکار می رود.
 • تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می کند.
 • در معالجه یبوست موثر است.
 • نقرس را برطرف می کند.
 • درد سیاتیک را آرام می کند.
 • در برطرف کردن کمر درد موثر است.
 • آب آوردن بدن را درمان می کند.
 • هضم غذا را تسریع می کند.
 • کهیر را برطرف می کند.

گل بابا ادم

شرایط نگهداری گل بابا ادم

 

نور: 

گونه های مختلف این گل ، نور مختلفی را می پسندند. اما اصلی ترین نور برای گل بابا ادم نور غیر مستقیم خورشید است. هرگز گیاه را جلوی نور مستقیم در تابستان نگذارید زیرا به گیاه آسیب های جدی وارد می شود و سبب سوزش برگ ها خواهد شد.

دما:

گل بابا ادم از نظر دما و هوا خیلی حساس است و باید دمای خوبی را برایش فراهم کنید. بهترین دما برای پرورش و نگهداری از این گل دمایی بین 15 تا 28 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه بابا ادم به سرما خیلی واکنش نشان می دهد. اگر مدتی دما برایش به کمتر از 15 درجه سانتی گراد برسد برگ هایش دچار شوک شده و گیاه به سرعت خراب می شود. سعی کنید که آن را در محل گرم نگهداری کنید.

خاک:

یکی از مهم ترین عوامل رشد ایده آل گیاهان تأمین خاک مناسب برای آن ها است.

گیاه بابا آدم در صورت مناسب بودن خاک آن می تواند به راحتی در محیط منازل مسکونی یا آپارتمان ها رشد یابد. خاکی که گیاه بابا آدم در آن کاشته می شود، باید خاکی سبک و دارای مواد مغذی باشد. همچنین خاک این گیاه باید از مقدار کافی مواد آلی نیز برخوردار باشد.

برای تأمین خاک مناسب برای پرورش و نگهداری گیاه بابا آدم باید مخلوطی از پیت ماس و پرلایت تهیه کرده و گیاه بابا آدم را در آن بکارید.

یکی از نکات بسیار مهم که در هنگام کاشت گیاه بابا آدم باید به آن توجه داشته باشید این است که گلدانی که این گیاه در آن کاشته می شود، باید دارای زهکشی مناسب باشد تا فرایند تخلیه آب به شکلی کاملاً مناسب صورت گیرد.

در صورت مناسب نبودن زهکشی و عدم تخلیه مناسب و به موقع آب از خاک گیاه بابا آدم، ریشه های آن دچار پوسیدگی خواهند شد.

آبیاری:

گل بابا ادم نیاز به آبیاری خیلی زیادی دارد. به طوری که در هفته باید آن را سه بار آبیاری کنید تا گیاه بتواند به رشد خود ادامه دهد.به طور دقیق تر هر زمان که خاک گیاه در معرض خشک شدن قرار گرفت آن را آبیاری کنید.
آبیاری کم می تواند گیاه را پژمرده و خشک کند.البته در زمستان باید کمی از آبیاری آن بکاهید چون هوا کمی سرد تر است.
دقت داشته باشید که ریشه گیاه نباید در آب قرار بگیرد چون باعث پوسیدگی ریشه می شود.

رطوبت:

همانطور که گفته شد این گیاه به رطوبت خیلی زیادی نیاز دارد. شما میتوانید رطوبت مورد نیاز آن را با غبار پاشی تامین کنید. در هفته حدود 2 بار غبار پاشی کردن برای گیاه کافی است.

کود دهی گیاه بابا ادم :

بهتر است بدانید که گیاه گوش فیل در واقع گیاهی کم توقع است و می توانید کود مورد نیاز آن را در طول هر دو هفته یک مرتبه به مقدار ۲ گرم در لیتر مورد استفاده قرار دهید. همچنین توصیه می شود که روند کوددهی را از فصول بهار تا اواخر تابستان انجام دهید ؛ زیرا درصد جذب گیاه در این فواصل بیشتر است. همچنین توصیه می شود جهت تمیز نگه داشتن و نگهداری گیاه گوش فیل نیز از برس مخصوص و نرم نیز استفاده نمایید و از مالش گیاه با پارچه یا اسفنج و همچنین استفاده از براق کننده ها پرهیز نمایید. زیرا صدمات جبران ناپذیری را به گیاه وارد خواهد کرد.

هرس کردن گل بابا آدم :

گل بابا آدم ، خیلی نیازی به هرس کردن ندارد. فقط باید برگ های خشک و ساقه های مرده را از قسمت زیرین گیاه هرس کنید.

گل بابا ادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *