معرفی گیاه دافنه و نحوه نگهداری آن | نحوه تکثیر گل دافنه

زمان مطالعه : 11 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به معرفی گیاه دافنه و روش نگهداری آن بپردازیم. همراه ما باشید.

دافنه یا میخک هندی ، درختچه ای همیشه سبز و زیبا با برگ های ضخیم به رنگ سبز تیره و باریک به طول 5 سانتی متر و گلهای سفید و معطر که در اوایل اردیبهشت ماه شکفته شده و بین باغبانان میخک هندی شناخته می شود. حداکثر بلندی گیاه دافنه 4 متر و گستردگی آن 3 متر می باشد.

گیاه دافنه بومی کشور چین و ژاپن است و در باغ های شمال کشور یافت می شود. دافنه در شمال کشورمان و آب و هوای تهران و کرج به خوبی رشد می کند. این گیاه به خاطر اینکه در برابر سرما حساس است ، در گلخانه مراقبت می شود. محل سایه و روشن برای گیاه دافنه مناسب است. البته که این گیاه در محل آفتابی نیز به خوبی رشد می کند.

در نواحی که تابستان های خنک دارند ، باید گیاه را طوری بکارند که در برابر باد های شدید در امان باشد.

درختچه دافنه دارای 90 تا 105 گونه مختلف است و از گلهایی می باشد که در تمام طول سال سبز است. گلهای گیاه دافنه تبدیل به میوه های معطر و انگور مانندی می شود که البته قابل خوردن نیست.

دافنه دارای برگ های چرمی مانند با رنگ سبز ملایم با خوشه های گل تقریبا بزرگ به رنگ صورتی ارغوانی که بوته زیبا دافنه را از اواسط زمستان تا اوایل بهار می پوشاند.

گلهای دافنه دارای عطر قوی و شیرین است که حتی در روز های سرد زمستان نیز ، رایحه آن باقی می ماند.

گیاه دافنه در اروپا بسیار مورد توجه است و زنان زیادی از آن به عنوان آرایش خود استفاده می کنند.

دافنه‌ها مستعد ابتلا به بیماری منقوط یا لک‌دار شدن هستند و حالت از ریخت‌افتادگی یا واپیچش و کج و کولگی حاصل از اختلالات ویروسی‌اند که ممکن است روی گل‌دهی آنها اثر سوء بگذارد.

 

واریته های درختچه دافنه

-ژاکلین پستیل

این واریته از درختچه دافنه دارای رشدی مستقیم ،‌همیشه سبز با برگ های بیضی شکل چرمی به رنگ سبز و گلهای صورتی رنگ معطر این واریته مناسب کاشت در باغچه های کوچک می باشد. چون رشد آهسته و کندی دارد که در اواخر زمستان گلهایش شکوفا می شود.

-مزروم

این واریته از انواع برگریز می باشد با برگ های باریک به رنگ سبز ملایم و گلهای سفید بسیار معطر که قبل از باز شدن برگ ها در اواخر و اوایل بهار شکوفا می شود که به دنبال آن میوه های کوچک زردی تولید می شود.

-ربکا اودورا

درختچه دانه واریته ریکا که به دافنه زمستانی نیز معروف است. درختچه ای پا کوتاه و همیشه سبز که بلندی آن به یک و نیم متر می رسد. برگ های این واریته به رنگ سبز تیره با گل هایی معطر بنفش که از درون جوانه های صورتی رنگ در زمستان و اوایل پاییز بیرون می آید.

-بولوا لیمپسفیلد

درختچه ای با اندازه متوسط و متراکم با برگ های چرمی براق همیشه سبز با گلهای خوشه ای انتهایی صورتی روشن-سفید و بسیار معطر که در اواخر زمستان شکوفا می شود. به دنبال این گل ها ، میوه های ریز و کوچکی به رنگ سیاه تولید می شود.

-بولوا پیتر اسمیترز

این واریته گیاه دافنه در طول سال همیشه سبز است و با اندازه ای متوسط و عادت رشدی مستقیم و برگ های چرمی ، کشیده و بلند بیضی شکل و گلهایی بسیار معطر ، صورتی رنگ که در انتهای شاخه به صورت خوشه ای وجود دارد که در اواخر زمستان باز می شوند. به دنبال آن میوه هایی به رنگ سیاه تولید می شود.

 

کاربرد های درختچه دافنه

درختچه دافنه برای کاشت در حاشیه ها و باغ های صحرایی مناسب می باشد. این درختچه در پارک های تهران نیز دیده می شود و نمایی زیبایی را به شهر داده است. همچنین دارای رشد مطلوبی می باشد. این درختچه می تواند محیط را سرشار از رایحه ای فوق العاده و بی نظیر کند.

بوته های دافنه به خاطر طرح و حالت طبیعی و معتدل خود شهرت یافته اند. دافنه ها بیشتر به خاطر عطر فوق العاده ای که دارند کاشته می شوند. البته که زیبایی گلهای آن نیز در کاشت دافنه بی تاثیر نیست. این گیاه را می توان در ظرف نیز پرورش داد. گلهای آن به شکل ستاره ای و به رنگ صورتی و سفید هستند.

 

گلدهی

گونه ی اودورا معمولا در سراسر زمستان و گاها تا اوایل بهار نیز گلدهی خود را انجام می دهد. اما گونه و نوع های  بورکوودی و کنئوروم از اوایل تا اواسط بهار گل می دهند.

 

میوه دافنه

نگهداری گیاه دافنه

-نوردهی

یکی از شرایط مهم در رشد گیاه دافنه ،‌ نور دریافتی مناسب می باشد. این گیاه نور صبحگاهی را به شدت دوست دارد و در آن رشد مطلوبی را خواهد داشت.

نور زیاد اصلا برای گیاه دافنه مضرر نمی باشد و سبب گلدهی و رشد بهتر آن نیز می شود. سعی کنید تا در روز حداقل 5 ساعت نور خورشید به گیاه دافنه بدهید. بهتر می باشد تا نور دریافتی گیاه غیر مستقیم باشد. نور مستقیم باعث سوختن برگ های گیاه دافنه می شوند. گیاه خود را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا تمام بخش های آن مقابل نور خورشید قرار بگیرند. در این صورت گیاه دافنه شما به صورت یکدست رشد می کند.

بهترین مکان برای قرار گیری گل دافنه ، پشت پنجره و فیلتر نور می باشد. شما می توانید در بعد از ظهر ها گیاه خود را به مکانی نیمه سایه منتقل کنید تا به استراحت بپردازد.

نور کم برای گیاه دافنه موجب گلدهی نا مناسب و کاهش یافتن رشد آن می شود. همچنین رنگ برگ های دافنه را نیز از بین می برد.

نور دریافتی گل دافنه باید از لا به لای شاخ و برگ درختان  بتابد.

 

-آبیاری

یکی دیگر از نیاز های مهم گل دافنه برای زندگی با طراوت و شاداب ، آبیاری استاندراد است. گیاه در فصل رشد نیاز به آبیاری دقیق و منظم دارد. بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.

آبدهی بیش از حد به گیاه دافنه موجب پوسیدگی ریشه آن خواهد شد. از زه کش های خاک دافنه مطمئن شوید تا آب های اضافی از این طریق خارج شوند.

آبیاری کمتر از نیاز گیاه دافنه نیز منجر به خمیدگی و پژمردگی آن می شود.

گیاه مرطوب بودن خاک را دوست دارد اما از غرقابی متنفر است.

آب دریافتی گیاه نباید سرد و دارای املاح بالا باشد. گیاه دافنه به آبی ولرم و بدون املاح (کلر) نیاز دارد. بهترین نوع آب برای گیاه دافنه ،‌ آب مقطر و تصفیه شده است. اگر به این نوع آب ها دسترسی ندارید ، می توانید یک ظرف آب لوله کشی را شب  تا صبح در اتاق قرار دهید ، تا املاح آن بپرد.

 

-دمای مناسب

دمای مناسب نیز در زندگی گیاه دافنه تاثیر بسیار زیادی دارد. این گیاه به دمای 15 تا 25 درجه سانتی گراد نیازمند می باشد. دافنه می تواند دمای بیش از این را نیز تحمل کند ، اما در آن صورت گلدهی مناسبی از خود نشان نمی دهد.

گل دافنه نسبت به سرمای زیاد حساسیت دارد ، به همین خاطر گیاه خود را در فصل زمستان به بیرون از منزل منتقل نکنید. دمای کمتر از 10 درجه برای گیاه دافنه مناسب نمی باشد.

دقت داشته باشید تا این گل را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ، چون تغییرات دمایی مصنویی را دوست ندارد و برگ هایش زرد خواهد شد. به این نکته نیز دقت بفرمایید که گیاه دافنه از شوک دمایی متنفر است. به عنوان مثال گیاه را از دمای 20 درجه ،‌به طور ناگهانی به دمای زیر 5 درجه منتقل نکنید. اینکار شما موجب استرس به گیاه می شود و ممکن است که از بین برود.

 

-خاک مناسب

خاک گیاه دافنه باید دارای زه کشی مناسب ، سبک و دارای مواد آلی باشد. ریشه های این گیاه لازم است تا با خاک ، برگ و یا کود دامی کاملا پوسیده از گرما شود. دقت داشته باشید که مالچ یا کود های پاشیدنی جدا از بوته های دافنه ریخته می شوند.

 

-اقلیم

گل دافنه برای مناطق حاره مناسب نمی باشد. واریته های بورک وودی و کنئوروم آب و هوای سرد را ترجیح می دهند ولی واریته اودورا به آب و هوای گرم نیازمند می باشد.

 

-هرس کردن

شما باید عمل هرس کردن را قبل و یا بعد از گلدهی انجام دهید. بهترین زمان برای اینکار اواخر زمستان و قبل از شروع بهار می باشد. شاخه های مرده ، ناتوان ، بیمار و پیر را هرس کنید ، تا گیاه انرژی خودش را برای شاخه های جوان و سالم بگذارد.

عمل هرس کردن به زیبا شدن گیاه شما نیز کمک شایانی می کند.

قطع گل های بوته گیاه دافنه نیز برای تزئین خانه شما می تواند مناسب باشد.

 

-کوددهی

شما می توانید در اوایل بهار از آرد استخوان یا غذای مخصوص آزالیا و کاملیا استفاده نمایید.

 

-تعویض گلدان

اگر می خواهید گیاه دافنه را در گلدان بکارید ،‌ نیاز است تا هر دو سال گلدانی بزرگ تر برای آن تهیه کنید. سعی کنید تا هر چند وقت یکبار ریشه گیاه دافنه را بررسی کنید ، در صورت اینکه دیدید ریشه از گیاه خارج شده است و یا فضای کافی برای آن وجود ندارد ، یعنی وقت تعویض گلدان می باشد.

بهترین فصل برای جا به جایی گلدان ، بهار می باشد.

در طول جا به جایی گیاه نیز دقت نمایید تا به دافنه شوک وارد نشود. همچنین اگر رویت کردید که ریشه گیاه دچار بیماری شده است ، آن بخش آفت زده را حذف کنید تا به بقیه گیاه سرایت نکند.

بسیاری از مردم فکر می کنند گلدان بزرگ برای گیاهان مفید است ، که باید در جواب بگویم خیر! اگر گلدان از نظر سایز بندی بسیار بزرگ تر از گل باشد ، گیاه نمی تواند رشد مطلوبی را داشته باشد.

 

-رطوبت

گیاه دافنه علاقه زیادی به رطوبت ندارد اما شما می توانید از خشک شدن خاک آن جلوگیری کنید. مراقب باشید تا گیاه را غرقاب از آب نکنید. در روز های گرم سال ،‌ امکان این را دارید که گیاه را غبار پاشی کنید تا رطوبت مورد نیاز آن تامین شود.

 

درختچه دافنه

تکثیر گیاه دافنه

تکثیر و ازدیاد آن بسیار آسان و از طریق کاشت قلمه‌های پاشنه‌داری است که در پاییز گرفته می‌شوند و همچنین می‌توان آن را از کاشتن بذر در پاییز یا خوابانیدن شاخه‌های سال قبل در بهار یا پیوند ارقام گزینش شده در بهار و تابستان نیز اضافه کرد. اما بهترین روش تکثیر گیاه دافنه ، از طریق قلمه زدن آن می باشد.

-تکثیر دافنه از طریق قلمه

تکثیر از طریق قلمه ریشه در درختچه زمستان گل دافنه چه در انواع هیرید و چه غیر هیرید بسیار نتیجه مثبتی داده است. همچنین تکثیر از طریق قلمه نیمه سخت که در اوایل تابستان گرفته می شود ، بسیار خوب ریشه زدایی می کند به خصوص اگر از هورمون های ریشه زدایی استفاده شود. گاهی قلمه ها نیازمند به مه و غبار پاشی دارند تا رطوبت آنها باقی بماند. قلمه ها معمولا پس از شش هفته ریشه می دهند ، هر چند که این قلمه ها بسیار حساس می باشند و باید از تابش نور مستقیم خورشید در امان باشند. پس قلمه ها را در مکانی نیمه سایه نگه داشت و می توان روی قلمه ها را تا زمان ریشه دهی با پلاستیک پوشاند. بهتر می باشد که بر روی پلاستیک چند حفر ایجاد کنید تا هوا رد و بدل شود.

 

مشکلات گیاه دافنه

مرگ ناگهانی دافنه ها عموما به خاطر پوسیدگی و گندیدگی ریشه ها اتفاق می افتد. همچنین ممکن است که مورد حمله حشرات سپر دار قرار بگیرد. شما می توانید با پارچه ای نم دار آنها را بردارید یا با روغن زمستانه سم پاشی ، نابودشان کنید. گیاه دافنه دچار چند بیماری ویروسی نیز می شوند که راه درمانی ندارد. علائم این نوع بیماری ها ، پیچیدن برگ ها ، لکه های زرد بر روی برگ ها ، سیاه شدن جوانه ها و کاهش یافتن رشد می باشد. شما اگر بتوانید در نگهداری این گیاه دقت و تمرکز نمایید ، دچار بیماری ویروسی نخواهد شد.

-زرد شدن برگ گیاه دافنه

اگر برگ های گیاه شما دچار زردی شدند یعنی اینکه آب کافی دریافت نکرده اند. از دلایل دیگر این اتفاق می تواند نور نا مناسب نیز باشد. به این امر نیز دقت کنید که گیاه دافنه نباید کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی منزل قرار بگیرد.

-سوختگی بر روی برگ های گیاه دافنه

اگر برگ های گیاه دافنه دچار سوختگی شده اند ،‌ یعنی که نور مستقیم به آنها برخورد کرده است. شما برای رفع این مشکل ، باید گیاه را در مکانی که نور غیر مستقیم خورشید وجود دارد ، نگه داری کنید.

-خمیدگی گیاه دافنه

اگر احساس کردید که گیاه شما دچار خمیدگی و پژمردگی شده اند ‌،‌ این می توان به خاطر چند علت باشد. یکی از دلایل این مشکل ، آبیاری کم است. آبدهی گیاه خود را به شیوه صحیح انجام دهید تا این مشکل برطرف شود. از علت های دیگر خمیدگی گیاه دافنه، نور کم باشد. گیاه خود را به مکانی پر نور منتقل کنید.

-لکه های سفید بر روی گیاه دافنه

اگر بر روی برگ های گیاه دافنه لکه سفیدی مشاهده کردید ،‌ یعنی که گیاه به سفیدک پودری مبتلا شده است. شما می توانید با نگهداری درست ، این مشکل را برطرف کنید و یا از سموم های استاندرارد برای رفع آن بهره ببرید.

 

سمی بودن

بسیاری از سوالات مردم راجب گیاه دافنه ، درباره سمی بودن و یا نبودن آن می باشد. باید بگویم که تمام بخش های گیاه دافنه سمی می باشد و نباید خورد شود. این گیاه را از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی خود دور نگه دارید.

در صورت خوردن برگ ها ، یا میوه های زرد و قرمز این گیاه ، موجب استفراغ شدید ،‌ خونریزی داخلی ، کما و یا حتی مرگ خواهید شد. اگر فرزند کوچک دارید ، این گیاه را هرگز تهیه نکنید ، چون بسیار خطرناک می باشد.

 

گیاه دافنه

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل به گیاه دافنه بپردازیم. امیدواریم که مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *