معرفی کامل گل زنبوری (لیمونیوم) + روش نگهداری از گل زنبوری

زمان مطالعه : 3 دقیقه

نام علمی گل زنبوری Limonium spp بوده و از خانواده Plumbaginaceae می باشد. این گل دارای حدود 120 گونه از نوع خود می باشد. گل زنبوری گونه های یک ساله و چند ساله دارد که گونه های چند ساله ، مانند درختچه خزان کننده هستند و گونه های دیگر علفی هستند.
این گیاه ، نام معروف دیگری نیز دارد که به آن لیمونیوم می گویند.
گل لیمونیم ، بومی مناطق آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا است و در مکان های مختلف این قاره ها یافت می شود.

زمان گل دهی گل زنبوری در بهار است ؛ اما برخی از گونه های آن در تابستان نیز گل دهی می کنند.
این گیاه رنگ های متفاوتی مانند صورتی، بنفش، آبی، قرمز، سفید، زرد و ارغوانی را در گل های خود دارد.
از این گل زیبا و خاص ، برای تزئین فضای سیز استفاده می شود. از ویژگی های گل زنبوری ، جذب پروانه ها به اطراف خود است. اگر شما به پروانه ها علاقه مند هستید و دوست دارید شاهد آن ها در منظره مورد نظرتان باشید ، می توانید این گیاه را نگهداری کنید.
گیاه زنبوری به طور عادی 20 تا 70 سانتی متر رشد دارد. اما اگر شرایط برای رشد آن مساعد باشد ، می تواند تا 2 متر نیز رشد داشته باشد.

گل زنبوری

روش نگهداری از گل زنبوری

آبیاری:

گل زنبوری در برابر خشکی ، مقاوم است. پس خیلی نگران آبیاری این گیاه نباشید.

در تابستان که هوا گرم است ، باید هر زمان که خاک گیاه کامل خشک نشده ، گیاه را آبیاری کنید. در واقع حدودا هر هفته یک بار به زنبوری ها آب دهید.
در زمستان چون هوا سردتر است ، می توانید هر 10 روز هنگامی که خاک گیاه خشک شد ، آن را آبیاری کنید.

خاک:

گل زنبوری حساسیت زیادی نسبت به خاک ندارد و می تواند در هر خاکی ، به خوبی رشد کند. از مواردی که باید آن را رعایت کنید ، زهکشی خاک است که باید بالا باشد. پرورش این گیاه در خاک شور نیز امکان پذیر است.

نور:

این گیاه به نور آفتاب زیادی نیاز دارد و حداقل به روزی 6 ساعت آفتاب مستقیم احتیاج دارد. اما توجه کنید که آفتاب مستقیم در  تابستان برای گیاه مضر است و می تواند به ان آسیب برساند. توصیه می شود که در تابستان گیاه را فقط جلوی آفتاب صبح وعصر قرار دهید. همچنین این گیاه می تواند در نور غیر مستقیم زیاد خورشید نیز به زندگی ادامه دهد. اما دیگر گلی شاداب نیست.

دما:

گیاه زنبوری می تواند در اکثر دما ها رشد خوبی داشته باشد. اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم دمای بین 12 تا 21 درجه برای این گیاه مناسب است. توجه کنید که دمای گیاه از 10 درجه سانتی گراد پایین تر نرود.

گلدهی گل زنبوری : 

این گیاه در اوایل اردیبهشت تا خرداد گل دهی می کند. برای افزایش گلدهی گیاه ، بهتر است شاخه های خشک را در پاییز هرس کنید.

تهیه گل خشک:

می توان از گل زنبوری برای تهیه گل خشک استفاده کرد. برای تهیه گل خشک ، شما باید هنگامی که گل ها باز می شوند ساقه را از پایین قطع کنید و به صورت وارونه در مکان تاریک قرار دهید. بعد از مدتی گل های خشک شده را جدا کنید.

گل زنبوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *