معرفی گل آمارلیس و نحوه نگهداری آن

زمان مطالعه : 8 دقیقه
زمان انتشار : 28 اسفند 1401
گل آمارلیس

آمارلیس یک گیاه علفی و پیاز دار است که بومی آن آمریکای جنوبی است و اولین بار در این مناطق کشت شده است. امروزه گل آمارلیس در اکثر کشور هایی که آب و هوای مدیترانه ای دارند یافت می شود. نام علمی این گیاه Hippeastrum و از خانواده AMARYLLIDACEAE می باشد. نام انگلیسی این گیاه Amaryllis است.

آمارلیس یک گیاه بسیار محبوب است که از آن استفاده های خیلی زیادی به عنوان شاخه بریده می شود. این گیاه به دلیل مقاومت خوبی که در زمستان دارد و همچنین زیبایی آن محبوب شده است. شما می توانید از آمارلیس به عنوان یک گیاه زینتی در خانه یا فضای بیرون خانه نگهداری کنید.

گل های این گیاه بسیار دل ربا و دلنشین هستند که اگر کمی دقت داشته باشید به راحتی گیاهتان به گل دهی می رسند. شما می توانید آن را از مهر تا اسفند بکارید تا دوره گل دهی آن از بهمن ماه تا خرداد باشد. در اصل این گیاه را در فضای باز می کارند و در پاییز به گلدهی میرسد که گیاه گلدانی با تغییراتی همراه بوده است.

این گیاه زینتی می تواند 5 تا 10 متر ارتفاع و 5 تا 10 متر گستردگی داشته باشد و حدود 5 تا 11 هم طول می کشد که این گیاه به رشد کامل خود برسد.

مشخصات:

گلهای برجسته قیفی یا شیپوری شکل معمولا از زمستان تا بهار روی ساقه‌های گلدهنده بدون برگ ظاهر میشوند. شما می توانید گل های آن را در  رنگ‌های قرمز، سفید، صورتی، حنايی و نارنجی و یا با طرح‌های راه‌راه پیدا کنید.
در پایان فصل زمستان که گلدهی گل آماریلیسپایان مییابد ، برگهای گل آمارالیس شلاقی و براق نمایان میشود و تا تابستان آتی سبز میماند.

تمام گونه های این جنس دارای پیاز به نسبت درشتی هستند که از هر پیاز به طور معمول یک و گاهی دو ساقه گلدهنده تولید می شود. اگر پیاز به حد کافی درشت باشد و تمام شرایط محیطی فراهم باشد، می تواند تا بیش از سه شاخهگل تولید کند. پیاز ها بسیار حساس هستند و در زمستان باید در مکان گرم نگهداری شوند.

این گیاه به خشکی و رطوبت نیاز دارد که دوره خشکی آن از زمانی آغاز می شود که برگ ها زرد شوند و پیاز به خواب برود.دوره رطوبت آن نیز زمانی است که پیاز رسد نموده و تولید برگ نماید. به طور کلی گل دهی بین این دو دوره صورت می گیرد.

از این گل بیشتر به عنوان یک گیاه گلدانی استفاده می شود و خیلی کم پیش می آید که از آن به عنوان گل شاخه بریده استفاده شود. در ادامه روش نگهداری گل آمارلیس را معرفی می کنیم.

گل آمارلیس

روش نگهداری گل آمارلیس

این گیاه برای رشد به نگهداری خیلی دشواری نیاز ندارد اما نگهداری از آن خیلی هم آسان نیست. همانطور که گفته شد این گل بومی مناطق گرمسیری است که همین امر سبب می شود به دما و رطوبت زیادی نیاز داشته باشد.

نور:

برای رشد به نور زیادی نیاز دارد. به طور کلی در روز باید حدود 6 ساعت نور مستقیم برای گیاه فراهم باشد تا گل هایی زیبا را به شما هدیه دهند.

اگر نور به درستی برای آن فراهم نشود ، گل پس از مدتی از رشد دست می کشد و گل های آن خراب می شود. نور زیاد برای آمارلیس مفید است و اگر آن را در روز از حدود 6 ساعت نور مستقیم برخودار کنید گیاهتان به خوبی رشد می کند.

دما:

برای رشد دوست دارد که در دمای زیاد باشد. به طور دقیق تر دمایی بین 14 تا 26 درجه بهترین دما برای نگهداری از گل آمارلیس است.

گل آمارلیس از سرما متنفر است ، سعی کنید که همیشه آن را از سرما دور نگه دارید. در غیر این صورت گل ها یخ می زنند و می ریزند. دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد هم آسیب های جدی به گیاه می رساند. اگر دما خیلی بالا باشد گل ها خشک و چروکیده خواهند شد.

به یاد داشته باشید که گلدان گیاه را از وسایل سرمایشی مانند کولر و وسایل گرمایشی مانند بخاری دور نگه دارید.

آبیاری:

برای اینکه بهترین رشد را داشته باشد به آبیاری متوسط نیاز دارد و آبیاری زیاد یا کم هر دو می تواند برای گل آمارلیس مضر باشد. به طور کلی هر زمان که خاک گیاه خشک شد شما می توانید برای آبیاری گل اقدام کنید.

برای اینکه تشخیص دهید خاک خشک شده است یا نه می توانید انگشت خود را حدود 3 تا 4 سانتی متر درون خاک ببرید و ببینید که آیا خاک رطوبت دارد. اگر خاک خیس بود نیاز به آبیاری نیست و باید صبر کنید تا خاک خشک شود. اما اگر خاک خشک شده بود سریعا آبیاری را انجام دهید.

آبیاری بیش از حد باعث می شود که برگ ها زرد و شل شوند.همچنین سبب می شود که ریشه پوسیده شود و به همین دلیل گیاه به راحتی از بین می رود.

آبیاری کم نیز مشکلاتی دارد. اگر آبیاری کم باشد برگ ها خشک خواهند شد.

در تابستان که هوا گرم است نیاز گل به آبیاری هم بیشتر خواهد شد. در تابستان آبیاری را به حدود 2 بار در هفته برسانید و هر زمان که مشاهده کردید خاک خشک است آن را آبیاری کنید. در زمستان که هوا خنک تر است آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش دهید.
در دوره خفتگی گیاه، آبیاری باید به طور کامل قطع شود چون این گیاه برای دوباره گلدهی نیاز به یک دوره خشکی ۲ تا ۳ دارد.

سعی کنید از آبی استفاده کنید که در خود املاح نداشته باشد چون املاحی مانند کلر به این گل آسیب می رسانند. اگر از آب لوله کشی استفاده می کنید می توانید قبل از آبیاری آن را برای 1 ساعت در فضای باز قرار دهید تا کمی از کلر موجود در آب کم شود.

گل آمارلیس

خاک مناسب:

گیاهان پیازدار به خاک های سبکو با زهکش بالا احتیاج دارند. همچنین اگر خاک آن کمی اسیدی باشد می تواند به آن کمک کند. ترکیب خاک این گیاه میتواند خاک لوم باعچه، خاکبرگ پوسیده و کود دامی پوسیده به نسبت مساوی به عنوان بهترین خاک برای گلدان آماریلیس توصیه شده است. توجه داشته باشدی برای رشد بهتر سوپر فسفات به این خاک باید اضافه شود.

تعویض گلدان:

آمارلیس رشد خیلی سریعی ندارد اما برای هر گلی پیش می آید که بعد از مدتی نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. هنگامی که دیدید گیاه دیگر رشد نمی کند و خیلی وقت است که یک اندازه دارد می تواند دلیل این باشد که گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد. برای مطمعن شدن نگاهی به کف گلدان بیندازید و بببیند که ریشه به کف گلدان رسیده است یا نه. اگر رسیده بود یعنی وقت تعویض گلدان فرا رسیده است.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید رعایت کنید گلدان مناسب است. بعضی تصور می کنند که اگر از گلدان بزرگ تر استفاده کنند فضای بیشتری برای گیاهشان وجود دارد و گیاه از رشد بهتری برخوردار خواهد بود که باید بگوییم این باور کاملا اشتباه است. سعی کنید گلدان اندازه و مناسب گل خود استفاده کنید.

در هنگام تعویض گلدان دقت کنید که به ریشه آسییب نرسد چون ریشه خیلی حساس است و به راحتی نمی توان آسیبب های آن را جبران کرد.

نحوه کاشت:

نحوه کاشت این گیاه به گونه ای است که شما باید پیاز ها را به نحوی خاص قرار دهید. باید طوری قرار دهید که  که گردن و شانه‌های آن بالای خاک قرار گیرد. توجه داشته باشید که در هنگام کاشت پیاز ریشه های آن را قطع نکنید.
در انتخاب گلدان توجه کنید که قطر دهانه گلدانه حداقل ۵ سانتیمتر از خود پیاز بزرگتر باشد. بعد از آن سعی کنید خاکی که گفته شد را برای گیاه فراهم کنید و حتما گیاه را در محلی پر نور قرار دهید. بعد از اینکه ریشه دهی انجام شد بباید آبیاری را به طور کامل شروع کنید.

گل آمارلیس

تکثیر گل آمارلیس

این گل به دو روش کاشت بدر و پیاز ها تکثیر می شود. در ادامه در مورد این دو روش بیشتر توضیح خواهیم داد.

کاشت بذر:

زمان اصلی کاشت بذر در اسفند ماه می باشد. دان نهال ها با والدین خود متفاوتند،بنابراین این روش برای تولید ارفام جدید استفاده می شود.
هنگامی که بذر ها رشد می کنند به گیاهانی تبدیل می شوند که پیاز های کوچکی دارند. گل دهی این پیاز ها بسته به شرایط محیطی است و اگر شرایط محیطی به درستی فراهم باشد تا 2 سال به گل دهی خواهد رسید. زمان عادی گل دهی تا 4 سال است.

جدا کردن پیاز ها:

محبوب ترین و راحت ترین روش تکثیر گل آمارلیس جدا کردن پیاز ها می باشد.

در فصل پاییز بعد از زرد شدن برگها ، پیاز مادری را از خاک بیرون آورید و پیازکهایی که به اندازه 1/4 و یا 1/4 پیاز مادری میباشند را جدا کرده و بکارید…پیازها را به این صورت میکارند که گردن و شانه‌های آن بالای خاک قرار گیرد. ریشه‌های همراه پیاز را حذف نمیکنند.

پیازهایی توانایی گلدهی را دارند که حداقل محیط آنها 20 سانتی متر باشد. بهتر است پیازها به صورت منفرد در گلدان هایی به قطر 12تا 17  سانتی متر کشت شوند این اندازه باید به طوری باشد که از اندازه دور کمر پیاز بزرگ تر باشد.
دمای کمتر از 15 درجه برای آن زیان آور است و دمای بالاتر از 20 درجه نیز طول دوره گلدهی را کاهش می دهد. شما در خانه میتوانید از اتاق هایی که دمای بالاتری دارند به عنوان گلخانه و اتاق هایی که دمایی پایینی دارند به عنوان سرد خانه جهت پرورش این گیاه استفاده کنید.

گل آمارلیس

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *