معرفی گیاهان و در ختان حساسیت زا | گل های آلرژی آور

زمان مطالعه : 18 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به گل هایی که حساسیت زا هستند بپردازیم. همراه ما باشید.

گیاهان حساسیت زا بر خلاف ظاهر بسیار زیبایی که دارند که معمولا به دلیل گرده افشانی در فصل هایی همچون بهار و پاییز باعث حساسیت افراد زیادی می شود.

گیاهان آلرژی زا می تواند باعث آبریزش بینی ، خار چشم و تب شوند ، اما باید آگاه باشید که اکثر آنها زینتی نبوده و به طور معمول با این دسته از گیاهان در ارتباط نیستند.

اگر شما به گرده گلها و گیاهان آلرژی دارید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید گیاهان ماده در منزل یا آپارتمان خود نگه داری می کنید ، گرده و مواد عطسه آور تولید نمی کنند.

به طور کلی گیاهان طراوت و شادابی فوق العاده به محیط منزل می دهند اما در این میان گیاهانی هستند که با تولید گرده افشانی واکنش آلرژیک در بدن شوند. خوشبختانه همه گیاهان آلرژی زا نیستند و به نظر می رسد گیاهان پیوندی حساسیت کمتری ایجاد کنند ، اما در هر صورت گرده افشانی برای آنها ضروری و لازم است.

گیاهان آلرژی زا معمولا زینتی نمی باشند ، زیرا گل‌هایی با رنگ روشن و درخشان زنبورها را به طور طبیعی جذب می‌کنند و گرده‌های سنگینی دارند، بنابراین زیاد نمی‌توانند حساسیت زا باشند. گیاهانی همچون آزالیا، کاکتوس، گل کاغذی، حسن یوسف، شمعدانی و ختمی ضد حساسیت هستند و افراد حساس به راحتی می‌توانند از آنها در خانه نگهداری کنند.

گیاهان خانگی حساسیت زا ، گرده ای سبک دارند و به راحتی در هوا پخش می شود ، بنابراین اگر شما آلرژی دارید ، از این دسته از گیاهان دوری کنید.

در ادامه به گیاهانی که حساسیت زا هستند اشاره خواهیم کرد.

 

چرا بعضی از گل ها و گیاهان حساسیت زا هستند

گل‌ها و گیاهان برای تکثیر خود و تولید مثل خود گرده افشانی می‌کنند. آن‌ها با کمک باد، زنبور‌ها یا پرندگان این گرده‌ها را آزاد می‌کنند تا بتوانند نسل خود را ادامه دهند. این گرده‌ها اگرچه امری طبیعی هستند و برای بقای گل‌ها و گیاهان لازم‌اند، اما می‌توانند در انسان‌ها باعث تحریک نشانه‌های آلرژی مانند عطسه، خارش بینی یا قرمزی چشم‌ها شوند.

گرده گل ها در واقع حاوی گامت های نرینگی هستند که در ترکیب با گیاهان دیگر می توانند باعث تولید گل شوند. برخی گرده ها به شدت سبک هستند و می توانند روی باد ها شناور باشند اما عده ای دیگر سنگین هستند و برای حرکت دادن به حشرات و یا پرندگان استفاده میشود. گرده‌های سبک‌تر می‌توانند با شدت بیشتری باعث تحریک آلرژی در انسان‌ها شوند زیرا به‌راحتی توسط باد به سمت بینی یا چشم‌ها حرکت می‌کنند. در نتیجه گل‌هایی که گرده سبکی دارند، جز گل ها و گیاهان آلرژی زا به‌شمار می‌رود.

جالب است بدانید که معمولا گل های بزرگ گرده های سنگین تری دارند و از این رو گرده ها به باد منتقل نمی شوند.

 

برخی از حقایق درباره گیاهان آلرژی زا

در گذشته به آلرژی ای که توسط گرده ایجاد می شد ، تب یونجه می گفتند ، زیرا تصور می کردند که عطر یونجه باعث ایجاد خارش در بدن می شود.

در دهه 1800 میلادی مردم عقیده داشتند که آلرژی حاصل از گرده گل‌ها یک بیماری اشرافی است و تنها قشر مرفه جامعه با آن درگیر می‌شوند.

برخی از مردم عقیده داشتند که استعمال تنباکو می‌تواند اثرات حاصل از این آلرژی را تسکین دهد.

 

نشانه های آلرژی

 • آبریزش بینی
 • تحریک سینوس ها
 • خارش چشم
 • عطسه
 • ورم زیر چشم
 • سرفه

حساسیت

گل ها و تحریک میگرن

گل ها و گیاهان نه تنها می توانند باعث آلرژی شوند ، بلکه می توانند میگرن را نیز تحریک کنند. این موضوع به عطر گل ها ربط دارد و گیاهانی که عطر و بوی زیادی داشته باشند ، می توانند میگرن را در افرادی که به میگرن دچار هستند ، افزایش دهند.

اگر شما مستعد میگرن هستید نگران نباشید و از گل‌ها نترسید ما اینجا هستیم تا با معرفی گل ها و گیاهان آلرژی زا به شما کمک کنیم که هنگام خرید گل انتخابی درست داشته باشید و گلی که می‌خرید باعث تحریک میگرن شما نشود.

 

معرفی گیاهان حساسیت زا

-گل آستر

بیشتر گیاهان حساسیت زا از خانواده آستر ها می باشند. این گل محبوب در ماه های گرم سال در همه جا قابل رویت می باشد و بسیاری از مردم آن را به عنوان گیاهی تراریومی استفاده می کنند. بیشتر آستر ها گرده افشانی به وسیله باد انجام نمی دهند اما باز هم بسیاری از افراد به آنها حساسیت دارند. هر چند که تب یونجه در بهار شایع و شدید تر است ، اما شکوفه های آخر فصل استر ها می توانند واکنش آلرژی شدیدی ایجاد کنند.

اگر کسانی که حساسیت ندارند و دوست دارند این گیاه را نگهداری کنند ،‌ باید بدانند که اصلا نگهداری سختی ندارد و فقط باید به نکاتی توجه کنند. مینا یا استر را در منطقه ای بگذارید تا مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد ، این گیاه برای رشد خوب به نوری کامل احتیاج دارد. شما می توانید هر چند وقت یکبار گیاه را بچرخانید تا تمام آن مقابل نور خورشید قرار بگیرند ، در این صورت گیاه رشد یکدستی خواهد داشت.

گل مینا یا استر به آبیاری متوسط و رو به بالا احتیاج دارد. باید به طور مرتب خاک آن مرطوب شود. از آب های سرد و دارای کلر برای آبیاری گیاه استر استفاده نکنید.

گیاه استر دمای خنک را دوست دارد ، گرچه که سرمای زمستان را نیز تحمل می کند.

 

گل استر

-گل نفس کودک

گل نفس کودک یکی از بهترین گیاهانی است که همیشه در فروشگاه های گل و گیاه ، خودنمایی و عرض اندام می کند و بسیار طرفداران زیادی دارد. دقت داشته باشید که گل های کوچک نفس کودک مناسب دست زدن برای افراد حساس نیستند و گرده های زیادی را در هوا پخش می کند. به نظر می رسد که نوع دو گل نفس کودک گرده کمتری نسبت به نوع معمولی تک گل آن پراکنده می کند و گلبرگ‌های فشرده آن باعث کمتر پخش شدن گرده در هوا می‌شود.

 

-گل کوکب

گل های کوکب به اندازه کافی زیبا و رنگارنگ هستند که حشرات گرده افشان آن را به صوی خود جذب می کنند ، اما به عنوان عضوی از خانواده آستر ها گرده‌های آن می‌توانند در طول تابستان باعث تب یونجه شوند. برخی از گل های پیوند کوکب تعداد زیادی گلبرگ های کرکی دارند و گرده ای نیز تولید نمی کنند.

کسانی که به گل کوکب حساسیت ندارند ، می توانند آن را در منازل خود نگهداری کنند. این گیاه به نور کامل خورشید در روز احتیاج دارد تا گلدهی عالی ای داشته باشد.

گل کوکب نیاز به آبیاری بالایی دارد و پس از کاشت باید به خوبی آبدهی شود.

بهترین دما برای نگهداری گل کوکب ،‌15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه به سرما حساسیت دارد و نباید در زمستان خارج از منزل نگهداری شود.

در نهایت توجه داشته باشید اگر پوست حساسیت زایی دارید ، به گلهای کوکب نیز دست نزنید.

 

گل کوکب

-گل مارگریت

ممکن است فکر کنید که گل مارگریت نسبت به بقیه استر ها حساسیت کمتری تولید می کند اما باید بدانید که این گیاه گرده بسیار زیادی تولید می کند. به احتمال بالا شاهد حضور زنبور های زیادی در اطراف این گل بوده اید و همین نشانه ای است که گرده های آن توسط باد منتقل شوند. اما دقت داشته باشید که آفرادی که آلرژی دارند ، باید از گل مارگریت دوری کنند.

 

-گل ژربرا

یکی از زیبا ترین و بهترین اعضای خانواده استر ها ، گل جذاب ژربرا می باشد. این گل گرده هایی دارد که باعث ایجاد سرفه و عطسه می شود. اگر قصد دارید که گیاه را در منزل خود نگهداری کنید ، باید مراقب باشید و اگر نیز به گرده گل ها حساسیت دارید ، یک گیاه دیگر را برای نگهداری انتخاب نمایید.

کسانی که حساسیت زیادی ندارند و می خواهند گل ژربرا را نگهداری کنند ، باید بدانند که این گیاه به نور غیر مستقیم و زیاد خورشید برای رشد و گلدهی نیازمند می باشد.

فرقی نمی کند که گیاه را جدیدا کاشته اید یا مدتی میگذرد ، ژربرا باید آب خوبی دریافت کند تا بتواند بهترین عملکرد خودش را به نمایش بگذارد.

بهترین دما برای گل ژربرا 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه نسبت به سرما حساسیت دارد و باید در منزل نگهداری شود.

 

-گل بابونه

از دیگر اعضا خانواده استر ها می توان به گل بابونه اشاره کرد که بسیار دردسر ساز است. این گل ها گرده تحریک کننده زیادی دارند. به طور معمول بابونه در چای و نوشیدنی ها استفاده می شود. باید توجه داشته باشید که گرده‌ها خاصیت حساسیت زایی خود را حتی بعد از دم کردن نیز حفظ می‌کنند و می‌توانند برای افراد حساس مناسب نباشند. پس اگر حساسیت دارید ، از خرید گل بابونه اجتناب کنید.

 

-گل داوودی

گل داوودی یکی از گیاهان زیبا و فوق العاده می باشد که از لحاظ داشتن گرده های حساسیت زا شباهت زیادی به آستر ها دارد. این گل ها به طور معمول در پاییز باعث آلرژی و حساسیت می شوند. گیاه داوودی بسیار مقاوم است و در طیف وسیعی از رنگ ها و ابعاد ها وجود دارد و در فضای داخل منزل نیز می تواند از آنها استفاده کرد.

اگر می خواهید غیر از فصل پاییز این گیاه را نگهداری کنید ، باید بدانید که این گیاهان عاشق نور خورشید هستند و در روز باید حداقل 6 ساعت نور دریافت کنند.

گیاه داوودی برای اینکه از رشد خوبی برخوردا باشد ، باید در فصل بهار و تابستان به خوبی آبیاری شود. در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید.

بهترین دما برای گل داوودی ، 20 تا 28 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی نگهداری نکنید.

 

گل داوودی

-گل آمبروسیا

گیاه آمبروسیا یا ابروسیا که به آن پیربهار هم می‌گویند از علف‌های هرز و خطرناک است اما به دلیل شباهتش با گیاه علف طلایی به اشتباه گرفته می شود. آمبروسیا از گیاهانی است که حساسیت شدیدی را ایجاد می کند اما باید بدانید که علف طلایی گرده افشانی نمی کند و آلرژی زا نیست. آمبروسیا تمایلی به رشد در کنار جاده ها و مناطق خالی دارد و متعلق به خانواده آستر ها می باشد.

 

-گل آفتابگردان

اندازه بزرگ این گیاه نور پسند نشان می دهد که گرده زیادی را در خود جای داده است. این گرده ها توسط باد پراکنده می شوند و برای افرادی که آلرژی دارند ، جساسیت زا می باشند. از آنجایی که گل آفتابگردان رایحه ای ندارد ، خیلی ها تصور می کنند که جزء گیاهان حساسیت زا نمی باشد و معمولا از آنها غافل می شوند. البته که برخی از آفتابگردان ها وجود دارد که گرده سنگینی ایجاد می کنند اما حساسیت زا نیستند.

اگر فکر می کنید که حساسیتی به این گرده ها ندارید و می خواهید آن را در منزل خود نگهداری کنید ، باید بدانید که آفتابگردان برای رشد خوب نیازمند هوای گرم و خشک می باشد.

آفتابگردان نیز مانند هر گیاهی باید به خوبی آبیاری شود تا شاهد رشد چشمگیر آن باشیم. در اوایل کاشت گیاه ، باید هفته ای دو بار آن را آبیاری کنید. اما پس از اینکه گیاه به خوبی رشد کرد و در خاک مستقر شد، هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است. آبیاری آفتابگردان نامنظم است، اما باید بسیار زیاد و عمقی صورت بگیرد؛ پس چند لیتر آب برای آفتابگردان فراهم کنید.

دمای مناسب برای گل آفتابگردان 20 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد.

باید بگویم که گل آفتابگردان سمی نمی باشد اما دقت داشته باشید که در صورت خوردن آن توسط کودکان و حیوانات ، اثرات منفی روی آنها می گذارد.

 

-گل تاج خروس

نوع زینتی گیاه تاج خروس در باغچه ، گلدان و پارک ها کاشته می شود و یکی از عوامل اصلی ایجاد آلرژی در ایران و سراسر نقاط جهان می باشد. گرده نوعی علف هرزه به نام تاج خروس وحشی و دیگر اعضای هم خانواده این گیاه در بیشت نواحی ایران به صورت خود جوش رشد می کند و به عنوان یکی از علل شایع آلرژی تنفسی در بین بیماران آلرژیک به شمار می‌آید. در بسیاری از نقاط کشور ما ، این گیاه به عنوان سبزی برای سالاد ،‌ آش ، خورشت و به صورت دمنوش دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

گل تاج خروس

-گل گچ دوست

یکی دیگر از گل هایی که باعث حساسیت و آلرژی می شود ، گچ دوست می باشد. گچ دوست به عنوان گیاهی دارویی استفاده می شود و خواص های گوناگونی دارد اما برای افرادی که حساسیت دارند ، اصلا مناسب نمی باشد. گیاه گچ دوست گرده زیادی از خود تولید نمی کند اما برای کسانی که آلرژی دارند ، باعث ایجاد عطسه می شود.

اگر که شما حساسیت و آلرژی زیادی به این گل ندارد و میخواهید آن را پرورش دهید ، باید بدانید که این گیاه به هوای گرم و خشک عادت دارد. روزانه باید چند ساعت نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند ،‌ تا با طراوت باقی بماند.

این گیاه به آبیاری معمولی اما منظم احتیاج دارد. بین دو آبیاری بگذارید تا کمی از سطح خاک خشک شود. همچنین از آب های ولرم و بدون املاح استفاده نمایید.

بهترین دما بای گل گچ دوست‌  ، 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ،‌ چون در اثر تغییرات برگ های آن زرد خواهد شد.

درختانی که بسیار حساسیت زا هستند

لازم است بدانید که بیشتر گیاهان حساسیت زا ، گلها نیستند و دلیل آلرژی شما می تواند به خاطر وجود درختان نیز باشد. برای اینکه بسیاری از درختان تکثیر شوند و تولید مثل کنند ، گرده های خود را در هوا آزاد و از طریق باد منتقل می کنند ، بنابراین می تواند باعث ایجاد حساسیت شود. معمولا درختان گلدار و بهاری آلرژی زا نیستند ، به این سبب که گل ها باعث جذب زنبور ها می شود. درختانی که باعث حساسیت می شود شامل :

 • درخت زبان گنجشک (Ash)
 • سرو سیمین (Arizona cypress)
 • صنوبر (Aspen)
 • درخت نارگیل (Beech)
 • درخت توسی (Birch)
 • درخت افرای سیاه (Boxelder)
 • درخت سدار (Cedar)
 • درخت سپیدار (Cottonwood)
 • درخت نارون (Elm)
 • درخت گردوی آمریکایی (Hickory)
 • درخت سدار لبنانی (Mountain cedar)
 • درخت توت کاغذی (Mountain elder)
 • درخت بلوط (Mulberry)
 • درخت پکان (Pecan)
 • بید مجنون (Willow)

 

مقیاس گرده گل چگونه بدست می آید؟

مقیاس گرده یا شمارش گرده یک واحد اندازه گیری برای محاسبه میزان گرده معلق در هوا می باشد. در برخی مناطق این مقیاس در اخبار هوا شناسی ممکن است اعلام شود تا هم گل های آلرژی زا را بهتر و بیشتر بشناسید و هم افرادی که نسبت به این گرده ها حساس هستند ، بتوانند برای حضور در بیرون از منزل تصمیم بگیرند.

البته باید توجه کنید که مقیاس گرده نمی‌تواند همیشه قابل اعتماد باشد. به‌طوری‌ که ممکن است در شرایطی تعداد گرده‌های معلق در هوا زیاد باشد اما از نوعی باشد که آسیب‌زا نیستند و باعث ایجاد حساسی نمی‌شوند. در مقابل ممکن است تعداد گرده‌های معلق کم باشد اما از نوعی باشد که می‌تواند به‌راحتی باعث ایجاد آسیب و حساسیت شود.

از سوی دیگر این مقیاس در فضای بزرگ و باز محاسبه می شود و ممکن است باغچه همسایه شما یا نزدیک ترین گل فروشی باعث شود تا گرده های بیشتر در اطراف شما نسبت به دیگر مناطق باشد.

به طور کلی هر گلی که گرده بیشتری داشته باشد ، حساسیت بیشتری نیز دارد.

آیا گل رز نیز حساسیت زا است؟

باید بگویم که گل های رز تقریبا حساسیت زا نیستند و هرچقدر که گرده یک گل بزرگ تر باشد ، بهتر است و کمتر ممکن است باعث ایجاد التهاب شود. شما می توانید یک شاخه گل رز را از نزدیک بو کنید و نگران هیچ اتفاقی نباشید ، به خاطر اینکه گرده های گل رز بسیار سنگین و بزرگ هستند و نمی توانند توسط هوا جا به جا شوند.

گل‌های رز حساسیت زا نیستند اما برخی از آن‌ها عطر زیادی دارند. اگر می‌خواهید این عطر زیاد شما را اذیت نکند می‌توانید سراغ رزهای زیر بروید:

 • رز چای هیبریدی
 • رز فلوریبوندا
 • رز بوربون
 • رز گراندی‌فلورا
 • رز انگلیسی

 

آیا گل گاردنیا حساسیت زا است؟

یکی از سوالات پر تکرار شما این است که آیا گل گاردنیا حساسیت زا می باشد یا خیر! گل گاردنیا گرده بسیار کمی دارد اما در مقابل عطر زیادی از خود تولید می کند که ممکن است باعث تحریک میگرن در افراد شود.

 

آیا گل های خشک شده باعث آلرژی می شوند؟

خوشبختانه گل های خشک شده نمی تواند باعث حساسیت و آلرژی شخصی شود ، زیرا این گل ها گرده خاصی ندارند.

 اگر قصد نگهداری از گل‌های خشک شده یا تهیه یک دسته گل زیبا از گل‌های خشک شده دارید دیگر نباید نگران هیچ مشکلی از باب حساسیت نباشید.

آیا وجود گل ها درون خانه می تواند باعث حساسیت شود؟

بله امکان این اتفاق وجود دارد. آوردن یک گل به داخل خانه و یا محل کار باعث نمی شود تا حساسیت گیاهان از بین برود. در واقع ممکن است حتی احتمال ایجاد آلرژی در افراد حساس بیشتر شود، زیرا معمولا فضای داخل خانه یا محیط کار فضایی بسته است که هوای بیرون در آن جریان ندارد و در نتیجه این گرده‌ها به راحتی در فضای داخل خانه گشت و گذار می‌کنند. اگر فردی حساس در اطراف شما است باید مراقب این مساله باشید.

 

حساسیت

سخن پایانی

توجه داشته باشید که گیاهان خانگی حساسیت زا تنوع زیادی دارند و بسیاری از آنها رایج هستند، بنابراین در انتخاب آنها دقت کنید و در صورت بروز علائمی همچون خارش چشم و آبریزش بینی از این گیاهان به ویژه درختان دوری کنید. گیاهانی که گرده سنگینی دارند به طور معمول ، درخشان و رنگارنگ هستند و برای افراد حساس مناسب می باشد و به راحتی می تواند محیط منزل را شاد کند.

اگر گلها و گیاهان گرده افشان را از خانه و محیط کار خود دور کرده اید ، اما هنوز از آلرژی رنج می برید ، به این نکته دقت داشته باشید که امکان دارد گلهایی که در فضای باز کاشته شده اند ، باعث حساسیت شما شود.

در این مطلب سعی کردیم تا به طور کامل به گیاهانی که آلرژی دارند بپردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم ، شما می توانید با بهره گیری از این مطالب ، گیاهی بدون آلرژی و باب میل خود تهیه کنید و از آن نهایت لذت را ببرید.

بسیار متشکرم که تا آخر همراه سایت شرمیلا بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، حتما برای ما در قسمت کامنت ارسال کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *