معرفی گل شکر پاره و روش تکثیر آن

زمان مطالعه : 3 دقیقه

نام علمی این گیاه Protea cynaroides و از خانواده Proteaceae  می باشد. این گل بومی آفریقای جنوبی می باشد. گل شکر پاره در منطقه فینبوس وجود دارد و به عنوان بزرگ ترین گل در این منطقه شناخته شده است.
یک گیاه معروف در سطح جهان می باشد که علاقمندان خاص خودش را دارد. این گل به عنوان گل ملی آفریقای جنوبی انتخاب شده است.
بیشتر این گیاهان یک متر بیشتر را رشد دارند اما این گل میتواند تا دو متر نیز رشد داشته باشد.
گیاه شکر پاره یک ساقه چوبی بسیار بزرگ دارد که به سوی بالا به گل ها ختم می شود. گل های این گیاه می تواند حدود۱۲۰ میلی متر تا ۳۰۰ میلی متر باشند.
رنگ گل های این گیاه از سفید خامه ای گرفته تا زرشکی عمیق متغیر است. همچنین گیاه می تواند به رنگ صورتی باشد که بسیار به زیبایی گیاه می افزاید.
گیاهان بزرگ در یک فصل شش تا ده گل به بار می آورند. هرچند برخی از گیاهان استثنایی می توانند تا یکصد گل در یک گیاه تولید کنند.

گل شکر پاره

 

ویژگی گل شکر پاره :

از ویژگی های این گیاه طاغت آوردن در مقابل هوای گرم است. حتی می تواند در آتشفشان ها نیز زندگی کنند و توسط ساقه  ضخیمی که دارد از زمین تغذیه کند.

گل های این گیاه که در مرکز وجود دارند ، بسیار زیبا و دلنشین هستند. این گیاهان رشد بسیار طولانی دارند. اما به زیبایی آنها نیز می ارزد.

دانه های گل شکر پاره بسیار بزرگ است که توسط مو های شکر پاره پوشانده می شود و به مدت یک سال در سر گل قدیمی می ماند.

این گل صادرات بسیاری دارد. به صورت گل شاخه بریده به کشور های بسیاری وارد می شود. ساقه ها برای حمل سرهای سنگین گل باید ضخیم و قوی باشند. این کار، قلمه زدن را بسیار دشوار می کند. قلمه ها از چوب نیمه سخت به طول ۶-۱۰ سانتی متر تهیه می شوند.

 

تکثیر گل شکر پاره :

این گیاه توسط حیواناتی مانند اسکاراب ، سوسک ، حشرات و پرندگان شهدش گرفته می شود. سر های بزرگ گل مقدار کمی قابلیت گل سازی را در خود دارند و فقط 1 تا 30  درصد گل ها باعث ایجاد بذر می شود.

شما می توانید برای قلمه زدن این گیاه به مدت چهار ثانیه در محلول هورمون ریشه دار کردن فرو ببرید. باید در حرارت 25 درجه قرار داشته باشد.
قلمه های ریشه دار زمانی که ریشه ها بخوبی پرورش میابند ، در گلدان ها قرار می گیرند و در اواخر پاییز، در آفریقای جنوبی یا بهار، در مناطق سردسیری کاشته می شوند.

 

نشستن پرنده بر روی گل شکر پاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *