گیاه زیبای نخل مرداب

معرفی نخل مرداب | سیر تا پیاز روش نگهداری و تکثیر گیاه نخل مرداب

زمان مطالعه : 5 دقیقه

نام علمی این گیاه Cyperus alternifolius بوده و از خانواده cyperaceae می باشد. نخل مرداب متعلق به ماداگاسکار و موریس می باشد.
این گیاه معمولا در باتلاق ها رشد می کند ولی امروزه شما می توانید آن را داخل خانه نگهداری کنید.
ارتفاع گیاه نخل مرداب تا 150 سانتی متر نیز می باشد ؛ اما ارتفاع ایده آل برای آن 100 سانتی متر است. ساقه آن به تنهایی 60تا100 سانتی متر ، طول دارد. ساقه های این گیاه به رنگ سبز تیره می باشند.
نخل مرداب به آب فراوانی نیاز دارد و دلیل نامگذاری اش ، آب مورد نیازش است.

برگ های این نخل به صورت دایره ای شکل هستند و از این گیاه به عنوان چتر پاپیروس هم یاد می شود. گیاه نخل مرداب در طول تابستان شکوفا می ‎شود و برگ های آن در ابتدا به رنگ سبز و پس از بالغ شدن به رنگ قهوه ای در خواهند آمد. این گیاه ساقه های سختی دارد که در انتها ، دارای براکته های سبز رگبرگ مانند هستند. این براکته ها ، حالت آبشاری دارد و در انتهای ساقه مانند چتر قرار می گیرند. نخل مرداب در تابستان ، گل های کوچکی در قسمت پایین براکته ها میدهد که اوایل زرد رنگ بوده و سپس به رنگ سبز و در آخر به رنگ قهوه ای در می آید.

این گیاه بسیار زیبا ، ارزان و ساده در نگهداری است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نگهداری از گیاه نخل مرداب

آبیاری:

همانطور که گفته شد این گیاه به آب زیادی نیاز دارد. آبیاری باید منظم باشد. در فصل بهار و در تابستان شما باید این گیاه را هر روز آبیاری کنید.
در فصول گرم باید همیشه زیر گلدانی پر از آب باشد.
در فصول سرد شما می توانید میزان آبیاری را کم کنید و به مدت سه روز در هفته رسانید. اگر نخل مرداب را در آب نگهداری می کنید ، باید هر هفته آب آن را تعویض کنید.
سعی کنید ک همیشه خاک گیاه را مرطوب نگه دارید و هر هفته غبار پاشی کنید.
گیاه نخل مرداب به کم آبی بسیار حساس بوده و اگر دچار کم آبی شود سریعا می میرد.

نخل مرداب

نور :

نور پارامتر مهمی در نگهداری از این گیاه محسوب می شود و بسیار تاثیر گذار است. اگر نخل مرداب را در آب نگهداری می کنید ، باید به گیاه نور زیاد برسانید.

اما اگر در آب نگهداری نمی کنید ، نور غیر مستقیم خورشید برای او مناسب است.

خاک:

این گیاه چون مخصوص مرداب بوده ، خاک سنگین را می پسندد. بهترین خاک برای او مخلوط خاک باغچه، رس، و ماسه است. خاک رس باعث جذب رطوبت در خاک می شود.

دما:

دمای بین 10 الی 35 درجه سانتی گراد ، دمای ایده آلی برای نخل مرداب می باشد. اما باید توجه داشته باشد که دما در زمستان به زیر 10 درجه نرسد. اگر در زمستان نخل مرداب شروع به خزان کرد نگران نباشید چون مجددا در فصل بهار و تابستان شروع به رشد خواهد کرد. در فصل تابستان ، به علت گرمای زیاد ، به آبیاری و غبار پاشی بیشتری نیاز می باشد.

رطوبت:

این گیاه به رطوبت زیاد برای شادابی اش نیاز دارد. پس در فصل های گرم سال ، هر روز و در زمستان هفته ای یکبار به شرط خزان نکردن ، عمل غبارپاشی را انجام دهید.

تغییر گلدان:

هرچقدر ریشه ان در گلدان زیاد باشد ، رشد برگی گیاه نیز بیشتر خواهد شد. پس برای تعویض زود گلدان عجله نکنید. ابتدا صبر کنید که ریشه خارج شود سپس تعویض کنید.
نکته: هنگام عوض کردن ، به ریشه آسیب نزنید.

کود دهی:

کود دهی در بهار و تابستان باید پس از آبیاری انجام شود ؛ اما در فصول سرد سعی کنید که کوددهی را قطع کنید یا به حداقل هر 2 ماه برسانید.

سعی کنید از کودهای کامل و محلول در آب و یا کود های مایع ( میکرو گرین ، یا کودهای میکرو اسپانیایی ) استفاده کنید.

نخل مرداب

بیماری های نخل مرداب:

  • چروک شدن برگ ها: هنگامی که در معرض نور مستقیم قرار گیرد این گونه می شود.
  • خشک شدن برگ ها در زمستان: دما برای نخل مرداب پایین است. گیاه را به مکان گرم تری منتقل کنید
  • کوچک بودن برگ ها: مواد مغذی برای گیاهتان کم است و هرچه سریع تر به او کود بدهید.
  • پیچیدگی برگ ها: نور برای گیاه کم است و شما باید گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید.
  • ظاهر شدن لکه های سوخته روی برگ: غبارپاشی در زیر نور خورشید باعث این رخداد شده و نباید این کار را انجام دهید.

 تکثیر نخل مرداب :

این گیاه به چند روش تکثیر می شود. دو روش اصلی عبارت اند از: 1.تقسیم بوته 2. قلمه برگ

روش تقسیم بوته:

شما می توانید گیاه نخل مرداب را از اواسط بهار تا اوایل تابستان به این روش تکثیر کنید. به این شکل که ابتدا کل بوته را از خاک خارج کنید. به طوری که ریشه گیاه دچار آسیب نشود. سپس با دست ریشه ها را به چند دسته تقسیم و از هم جدا کنید. در اخر ، داخل گلدانی که خاکش مرطوب است ، قرار می دهیم.

روش قلمه برگ:

برای این کار شما باید راس گیاه به همراه برگهای زیر آن را با یک قیچی تیز برش بزنید. سپس در کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید ؛ به طوری که برگ ها داخل آب باشد و ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد.  بعد از آنکه ریشه زد ، آن را به یک گلدان مناسب با سایز گیاه منتقل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *