گل سیزاب

معرفی گل سیزاب و روش نگهداری/تکثیر آن

زمان مطالعه : 3 دقیقه

نام علمی این گیاه Veronica spp  و از خانواده Plantaginaceae می باشد.این گل بومی مناطق نیمکره شمالی با چند گونه در استرالیا و نیوزلند است.این گیاه چند ساله همیشه سبز و خزان دار است که فرشی کوتاه از برگ‌های کوچک نوک تیز ایجاد کرده و از آن سنبله‌ها یا خوشه های کوچکی از گل‌های آبی یا سفید درخشان ظاهر می‌شود.
این گیاهان پوشش خوبی برای بهار گل فراهم می کنند.
گل سیزاب می تواند تا بلندی 10 و گستردگی 60  سانتی متر را به خوبی رشد داشته باشد.برگ های آن سر نیزه ای است و رنگ آنها کمی مایل به تیره است که به برگ ها جذابیت زیادی می بخشد. سنبله های گل آبی پررنگ آن از اوایل بهار تا تابستان ظاهر می شوند.
گل ها حدود 8 تا 12 میلیمتر عرض داشته، متقارن و چهار لوبی می باشند. این گل ها هرمافرودیت و خودبارور هستند. عمر گل های سیزاب بسیار کوتاه می باشد، بطوریکه، صبح شکوفا شده و پر از شهد می باشند (زنبورها به سمت گلها جذب می شوند) و صبح روز بعد پژمرده خواهند شد. گرده افشانی توسط حشرات و باد صورت می گیرد. میوه این گیاه کوچک و به شکل کپسولی کرکدار است.

گل سیزاب

روش نگهداری از گل سیزاب

نور:

این گیاه در محل آفتابی به خوبی رشد می کند .همچنین می تواند در آفتاب غیر مستقیم نیز به خوبی رشد کند.

دما:

این گیاه از نظر تحمل دما های مختلف بسیار فوق العاده است و می تواند هم دمای سرد و هم دمای گرم را به خوبی تحمل کند.به طور دقیق تر در دمای 10 تا 25  درجه می تواند به خوبی زندگی کند. به یاد داشته باشید که دما برای آن کمتر از 0 درجه سانتی گراد نشود زیرا ممکن است به گیاه آسیب برسد.

آبیاری:

به آبیاری زیاد و مرتب نیاز دارد. سعی کنید که اصلا نگذارید که خاک گیاه خشک شود و آن را مرتب آبیاری کنید.

خاک:

می تواند در انواع خاک به خوبی رشد کند.خاک مناسب آن همان خاک باغچه است.

 

نکته: این گیاهان برای اینکه بتوانند به خوبی رشد داشته باشند باید با فاصله 30 سانتی متری از یکدیگر کشت شوند.

تکثیر

از طریق تقسیم بوته، ریشه‌دار کردن قلمه چوب نرم یا نیمه رسیده و نیز کاشت بذر قابل افزایش است.برای کاشت بذر ابتدا دانه آن را از شب قبل کمی خیس کنید تا بذر برای رشد مناسب باشد. برای قلمه زنی نیزقلمه هایی به اندازه 5 سانتی متر تهیه کنید . شما می توانید برای اینکه گیاه بهتر ریشه زنی کند آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.

 

گل سیزاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *