فیلودندرون شاهزاده

معرفی فیلودندرون شاهزاده و روش نگهداری آن

زمان مطالعه : 10 دقیقه

اگر شما هم به گل و گیاهان علاقه داشته باشید و از آنها در خانه خود نگهداری کرده باشید حتما تا به حال نام فیلودندرون به گوشتان خورده است. این گیاهان برای نگهداری در آپارتمان بسیار مفید هستند و خواص خیلی زیادی هم در خود جای داده اند. در ادامه در مورد این گیاه محبوب بیشتر توضیح خواهیم داد

نام علمی فیلودندون شاهزاده Philodendron Prince  و از خانواده Araceae می باشد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری آمریکا یعنی آمریکای جنوبی است و اولین بار در این مناطق کشت و پیدا شده است.
فیلودندرون ها گونه های خیلی زیادی دارند. این گیاهان متعلق به مناطق گرمسیری بوده و 480 گونه از خانواده آراسه فیلودندرون هستند که فیلدودندون شاهزاده یکی از محبوب ترین گونه های این گیاه می باشد.

این گیاهان بخاطر سایز بزرگ و رنگ تیره برگ های خود در دسته گیاهان خانگی محبوب قرار میگیرند. بسیاری از واریته های فیلودندرون حالت رونده داشته و می توانید آنها را در سبد های آویزان نگهداری کنید.

از نظر باغبانان این گیاه به تنهایی مانند یک شاخه از تنه درخت می باشد. شما نمی توانید این گیاه را در هر محیطی به راحتی نگهداری کنید.

فیلوندرون شاهزاده به ارتفاع 60 سانتی‌متر می‌رسد و با برگهای زرد و قرمز رنگ خود، تضاد چشم‌نوازی با سایر گیاهان ایجاد می‌کند. البته این برگهای رنگی پس از رسیدن گیاه به بلوغ نسبی، به برگهای سبزرنگ تبدیل می‌شوند. گیاهان فیلودندرون بسیار خاص هستند چون که می توانند تغیر رنگ داشته باشند و همین سبب می شود که کمی عجیب باشد.

برگ های جدید در ابتدای رشد زردهستند، کم کم به مسی تغییر می کنند و در نهایت به سبز تیره می‌رسند. همین امر باعث شده است که طرفداران این گیاه خیلی زیاد باشد.
همچنین فیلودندون شاهزاده نسبت به گونه های دیگر فیلودندرون جثه بزرگ تری دارد و این موضوع هم می تواند باعث محبوبیت بسیار آن باشد.

برگ‌های این گیاه تا حدی پر و نزدیک به هم می‌روید که به سختی ساقه‌هایش قابل دیدن می‌باشد. این گیاه گرمسیری به راحتی می‌تواند در یک محیط کم نور و کم رطوبت رشد کند و می‌توان گفت که یک گیاه سایه دوست می‌باشد.

 

فیلودندرون شاهزاده

آیا فیلودندون شاهزاده سمی است؟

فیلودندون شاهزاده در خانه نگهداری می شود و بر خلاف ظاهر زیبا و خاص خود یک گیاه سمی است و می تواند بسیار مضر باشد. به همین دلیل سعی کنید هنگامی که این گیاه را در خانه نگهداری می کنید کودکان و حیوانات را از آن دور نگه دارید چون در صورت بلعیده شدن آسیب خواهد رساند.
همچنین به یاد داشته باشید که بعد از  آب دادن یا دست زدن به گلدان حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید تا سم نا خود آگاه به دهان یا چشمتان راه پیدا نکند.

فیلودندرون شاهزاده هم مانند دیگر فیلودندون ها نگهداری آسانی دارد و هرکس می تواند از این گیاه بسیار لاکچری در خانه خود نگهداری کند. در ادامه روش نگهداری این گیاه را معرفی می کنیم.

شرایط نگهداری فیلودندرون شاهزاده

نور:

به طور کلی این گیاه نیاز به نور متوسط دارد یا به عبارت دقیق تر نور غیر مستقیم – زیاد برای فیلودندرون شاهزاده کاملا مناسب است.بهتر است که همیشه شرایط ایده آل را برای گیاهتان فراهم کنید و آن راه به حال خود رها نکنید.

هیچ وقت آن را جلوی نور مستقیم خورشید در ظهر قرار ندهید چون این نور برای گیاهتان بسیار زیاد است و سبب سوزش برگ ها خواهد شد. سعی کنید که آن را در مکانی با نور زیاد اما غیر مستقیم قرار دهید. در تابستان که هوا گرم است می توانید برای قوت گرفتن گیاه، آن را جلوی نور صبحگاهی قرار دهید و هنگامی که به ظهر رسید آن را از جلوی نور بردارید.

در زمستان که هوا کمی خنک تر است نور خیلی مشکلی نمی توانند برای گیاهتان مشکل ایجاد کند.

اگر برای گیاه بیش از حد نور فراهم کنید در مدت طولانی گیاهتان رنگ پریده می شود و به نوعی رنگ سفید را به خود می گیرد. همچنین نور زیاد سبب خشک شدن و سوختگی حاشیه برگ ها می شود که اگر کنترل نشود برگ های آن می ریزند و در آخر گیاه از بین می رود.

همچنین اگر نور کم برای گیاه فراهم کنید بعد از مدتی شاهد ایست رشد گیاه خواهید بود و اگر این روند ادامه پیدا کند به زودی گیاهتان از بین خواهد رفت. پس در نتیجه سعی کنید که همیشه گیاهتان را از بهترین و ایده آل ترین نور برخوردار کنید.

آبیاری:

فیلودندرون به آبیاری خیلی زیادی نیاز ندارد و اگر آبیاری متوسطی برای آن فراهم کنید می تواند به راحتی به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی هر زمان که خاک گیاه خشک شد شما می توانید عمل آبیاری را انجام دهید.

برای اینکه تشخیص دهید رطوبت خاک چقدر است و یا خاک خشک شده است یا نه می توانید یک راه حل بسیار مفید را انجام دهید. برای این کار باید انگشت خود را حدود 2 تا 3 سانتی متر درون خاک ببرید و ببیبنید که آیا خاک رطوبت دارد. اگر خاک خیس بود نیازی نیست عمل آبیاری را انچام دهید و باید صبر کنید تا خاک گیاهتان خشک شود اما در غیر این صورت همان لحطه گیاه را آبیاری کنید.

در هنگام آبیاری گیاه را به مقدار کافی آب دهید تا خاک آن کاملا مرطوب شود و نگران چیزی نباشید. تنها نکته ای که باید بدانید این است که خاک زهکش داشته باشد تا آب به راحتی از آن عبور کند.

اگر بیش از حد گیاهتان را آبیاری کنید مشکلاتی مانند شل شدن برگ ها و زرد شدن برگ های گیاه را مشاهده می کنید که اگر شاهد چنین اتفاقی بودید ، آبیاری را تا مقداز لازم کاهش دهید.

همچنین آبیاری کم نیز مشکلات زیادی دارد را در بر دارد. اگر گیاه را به مقدار کمی آبیاری کنید در نهایت رشد گیاه متوقف می شود و برگ های آن تیره و چروکیده می شوند.

در تابستان که هوا گرم است و خاک گیاه زود تر خشک می شود باید به آبیاری گیاهتان دقت بیشتری داشته باشید و آبیاری را به دو بار در هفته یا بیشتر برسانید. در زمستان که هوا کمی خنک تر است نیازی نیست که برای آبیاری خیلی استرس داشته باشید و می توانید آن را هر هفته یک بار آبیاری کنید.

سعی کنید آبی که استفاده می کنید خیلی داغ یا خیلی سرد نباشد ، آب ولرم بهترین آب برای گیاهان است. آب لوله کشی چون دارای املاح است می توانید مشکلاتی را برای گیاه ایجاد کند . اگر از آب لوله کشی برای آبیاری گیاهتان استفاده می کنید بهتر است که قبل از آبیاری آن را در ظرف و یا هر چیزی در فضای باز قرار دهید تا املاح مانند کلر از داخل آب از بین بروند.

برای مطالعه معرفی انواع گیاه فیلودندرون کلیک کنید.

فیلودندرون شاهزاده

کود دهی:

شاهزاده نیاز کمی به کود دارد و کود مورد نیاز این گیاه بایستی سبک باشد. کود مایع برای این گیاه بهتر است.
کوددهی سبک در فصل بهار و تابستان بهتر است هر ماه به خاک تزریق شود و در زمستان و پاییز نیز این روند تقریبا هر دو ماه یکبار باید انجام شود.
دقت کنید اگر مشاهده کردید که گیاه تان رشد کافی ندارد و برگ‌هایش کوچک و کمرنگ شده خاک و میزان کوددهی به گیاه را بررسی نمایید. این نشان دهنده کمبود میزان منیزیم و کلسیم دریافتی گیاه است.
البته باید دقت شود کود زیاد نیز باعث فر و قهوه‌ای شدن نوک و کناره‌های برگ‌ها می‌شود.

برای مطالعه معرفی فیلودندرون مشکی کلیک کنید

دما:

فیلودندرون از نظر دما مشکل خیلی زیادی ندارد . بهترین دما برای آن همان دمای خانه است و اگر آن را در خانه نگهداری می کنید نیازی نیست که خیلی نگران دما باشید. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم دمایی بین  16 تا 24 مناسب ترین دما برای نگهداری فیلودندرون شاهزاده است.

دقت کنید که دما هیچ وقت سرد تر و یا گرم تر از این دما نشود. اگر دما به کمتر از 10 درجه سانتی گراد راه پیدا کند گیاه حالت یخ زده پیدا می کند و سبب ایست رشد گیاه می شود.
همچنین اگر دما بیش از حد زیاد باشد سبب سوخته شدن برگ ها می شود.

سعی کنید که گیاهتان را از وسایل سرمایشی مانند کولر و وسایل گرمایشی مانند بخاری دور کنید.

هرس کردن:

برخی از فیلودندرون ها در بهار نیاز دارند تا از نظر ظاهری آرایش شده و شاخ و برگ آنها هرس شود. بهترین زمان هرس در اواخر اسفند تا اواسط بهار می باشد. از شاخه های هرس شده می توانید جهت تکثیر نیز استفاده کنید.

نکته مهم: در هر فصل یکبار از قارچکش الیت و یا کاربندازیم بصورت آبیاری استفاده کنید تا از بروز بیماری های قارچی جلوگیری کرده باشید.

خاک:

همانظور که گفته شد باید به خاک آن خیلی دقت کنید چون اگر مناسب نباشد می تواند رشد گیاه را کلا خراب کند. اولین نکته ای که باید رعایت کنید زهکش مناسب است که اگر خوب نباشد آب در گیاه حالت باتلاقی می گیرد و سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد. بهتر است از خاک هایی استفاده کنید که در خود مواد عالی و معدنی زیادی دارند.

خاک فیلودندرون شاهزاده باید خاک مخلوط مبتنی بر پیت ماس ​​با پرلیت یا ورمیکولیت اضافه شده باشد.

تعویض گلدان:

یکی از علائم نیاز به تعویض گلدان رشد نکردن گیاه است. اگر دیدید که گیاهتان مدتی است که اصلا رشدی ندارد می تواند نشانه این باشد که گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد. همچنین اگر دیدید که ریشه گیاه به کف گلدان رسیده است و گیاهتان به سختی رشد می کند نشانه تعویض گلدان است.

برای تعویض گلدان باید به  مهم ترین نکته یعنی گلدان گیاه دقت بسیاری داشته باشید. بعضی تصور می کنند که اگر از گلدان های بزرگ تر استفاده کنند ، برای گلدان بهتر است. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است و این کار باعث می شود بیشترین مشکل برای گیاه ایجاد شود. انتخاب گلدان اندازه گیاه بهترین انتخاب است.
در صورتی که تمایلی به عوض کردن گلدان نداشته باشید خاک گلدان را بایستی با خاک جدید زهکشی شده عوض کنید.
در نهایت گیاه را هرس نمایید تا بار اضافی گیاه از بین برود.

در هنگام تعویض گلدان دقت داشته باشید که در هنگام خارج کردنگیاه  از گلدان اول به ریشه آن آسیب نرسد.

فیلودندرون شاهزاده

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید.همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *