گیاه ناندنیا

معرفی کامل گل ناندیینا و روش نگهداری آن

زمان مطالعه : 10 دقیقه

نام علمی این گیاه Nandina domestica و از خانواده Berberidaceae می باشد. این گیاه اولین بار در مناطق شرق آسیا کشت شده است و بومی کشور های هیمالیا تا ژاپن است. Nanten به معنی southern sky یا آسمان جنوبی است. Nanten معنی دیگری در فرهنگ لغوی ژاپن نیز دارد که معنی آن ” Problems with turn for the better” یعنی “مشکلاتی که به سمت بهتر شدن پیش می‌رود” است.
نام معروف آن که در ایران هم معمولا آن را به این نام می شناسند بامبوی مقدس است . همچنین آن را به نام های دیگر مانند بامبوی بهشتی (heavenly bamboo)، نی هندی مقدس ، نی مقدس ژاپنی نیز می شناسند.

شاخ و برگ های این گیاه در تمام طول سال زیبا است. بامبوی مقدس بر خلاف بامبوری وافعی گیاه ر توقعی نیست و بسیار آسان نگهداری می شود. شما می توانید با یک فضای ایده آل بهترین نگهداری را برای گیاه فراهم کنید.

بامبوی مقدس گیاهی پرساقه و همیشه سبزی است که با انبوه پاجوش های خود رفته رفته به صورت درختچه ای پرپشت در می آید. شاخ و برگ آن فراوان است اما به بیننده نوعی احساس سبُکی و نرمی القا می کند و در باغ های سبک ژاپنی کشت می شود.اما در هر جا که بخواهیم تضادی با گیاهانی بسازیم که شاخ و برگ تیره تر و بافت سنگین تر دارند می توانیم این گیاه استفاده کنیم.

گل های سفید و کوچک که روی این گیاه وجود دارند بعد از مدتی به انگور های سرخ تبدیل می شوند. دمای نگهداری گیاه می تواند روی رنگ گیاه تاثیر داشته باشد به طور مثال از این گیاه در مکان  های خنگ نگهداری می کند می توانید انتظار داشته باشید که برگ های آن رنگ پاییزی به خود بگیرند.
بامبوی مقدس عمر طولانی دارد و بعد از 3 تا 5 سال بالغ می شود و آنگاه گلها و انگوریهایش را تولید می کند. از ویژگی های این گل ارتفاع زیاد  آن است که می تواند تا 2 متر را رشد داشته باشد.. البته توجه کنید که برای این رشد باید حتما شرایط ایده آل برایش فراهم باشد.
به دلیل ارتفاع زیاد آن می توان ایجاد حریم و حایل یا مخلوط با دیگر گیاهان پرورش داد.

مشخصات گیاه

برگ‌های باریک و بیضی شکل آن وقتی جوان هستند در بهار صورتی و قرمز رنگ هستند و سپس سبز می‌شوند. برگ‌های مسن نیز مجددا و قبل از ریزش، قرمزی ارغوانی رنگ می‌شوند.
همانطور که گفته شد رنگ این گیاه با توجه به نگهداری آن تغیر می کند. این تغیر به نوری که برای گیاه فراهم می کنید بستگی دارد.

چرا از این گیاه به عنوان یک گیاه مقدس نام برده می شود؟

شاید برای شما هم سوال پیش آماه باشد که چرا از این گیاه به عنوان یک گیاه مقدس نام برده می شود و در نام خود کلمه مقدس را دارا است. در جواب این سوال باید بگوییم که علت مقدس بودن این گیاه این است که در باور مردم ژاپن این گیاه خوش‌شانسی می‌آورد. به اعتقاد آنها هر کس که این گیاه را در خانه خود داشته باشد می تواند برکت را به زندگی خود هدیه ببخشد و به نوعی انگار فردی که از آن نگهداری می کند خوشبختی را با خود خمل می کنند.

 

سمی بودن:

ناندیا گیاهی فوق‌العاده سمی برای حیوانات خانگی، پرنده‌ها و کودکان است. میوه‌های قرمز رنگ این گیاه می‌تواند به‌سرعت باعث ایجاد استفراغ، تب، افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، تنگی نفس و در صورت بلعیده شدن حتی به مرگ نیز منجر شود. از سوی دیگر خوردن برگ‌های بامبوی مقدس نیز خطرناک است و باعث ایجاد مسمومیت می‌شود. درنتیجه بهتر است است گیاه را از دسترس حیوانات خانگی، کودکان یا پرندگان دور نگه دارید.

گیاه ناندیناروش نگهداری ناندینا

آبیاری:

به طور کی این گیاه نیاز به آبیاری متوسط دارد. برای آبیاری کردن باید هر زمان که خاک گیاه خشک شد این عمل را انجام دهید. برای اینکه ببینید خاک گیاه خشک شده است یا نه می توانید انگشت خود را حدود 2 تا 3 سانتی متر درون خاک ببرید و رطوبت خاک را تست کنید. اگر خاک خیس بود و رطوبت آن به نوعی زیاد بود نیاز به آبیاری نیست و بای صبر کنید که خاک گیاه کامل خشک شود اما در صورتی که خاک گیاه خشک بود و هیچ خیسی در آن احساس نکردید حتما آن را آبیاری کنید.

این گیاه خشکی را می تواند تا حدی تحمل کند اما اگر در معرض آبیاری زیاد قرار بگیرد آسیب های جدی می بینید. در صورتی که آن را بیش از حد آبیاری کنید ریشه و ساقه آن پوسیده می شود و برگ های گیاه کمی زرد خواهند شد.

اگر آبیاری به درستی برای گیاه فراهم نشود در نهایت برگ های آن خشک و حالت چروکیده می شود که سبب پژمردگی و از بین رفتن گیاهتان می شود.

در تابستان که هوا گرم تر است و خاک گیاه زود تر خشک می شود باید گیاه را بیشتر آبیاری کنید. در زمستان هم که هوا کمی خنک تر است باید کمی از آبیاری گیاه بکاهید تا گیاه شما در معرض آبیاری بیش از حد قرار نگیرد.

به طور کلی در تابستان هر هفته 1 بار و در زمستان هر دو هفته یک بار به گیاه آب بدهید. برای مطمعن شدن حتما خاک گیاه را نگاه بیندازید که خشک شده است یا نه.

سعی کنید که برای آبیاری از آب خیلی سرد و یا خیلی گرم استفاده نکنید. مناسب ترین آب برای گیاه همان آب ولرم است. همچنین نباید تا جایی که می توانید نباید از آبی استفاده کنید که آب لوله کشی است . چون این آب درون خود املاح بسیاری دارد و می تواند به گیاه آسیب برساند. بهتر است که قبل از آبیاری آن را مدتی در یک ظرق در بار نگهداری کنید تا میزان کلر آن کمتر شود. همچنین می توانید از آب های تصفیه شده استفاده کنید.

نور:

نور یکی از مهم ترین نیاز های ناندینا می باشد. در حالت کلی این گیاه نیاز به نور غیر مستقیم – زیاد خورشید دارد. این نور یعنی حدود 5 ساعت نور مستقیم در روز می باشد. دقت کنید که این نور نباید نور مستقیم خورشید در تابستان باشد چون که این نور خیلی شدید است و می تواند برگ های گیاه را به حالت سوخته در آورد. سعی کنید در تابستان آن را جلوی نور صبحگاهی و عصر گاهی قرار دهید چون این نور ها نسبت به نور ظهر شدت کمتری دارد و به گیاه آسیب وارد نمیکند. در زمستان می توانید برا راحتی گیاه خود 5 ساعت جلوی نور مستقیم قرار دهید.

اگر بیش از حد نور به گیاه برخورد کند در نهایت حاشیه برگ های گیاه سوخته می شوند. در صورتی که برای ناندنیا نور مناسب فراهم نباشد گیاه از رشد باز می ماند  و برگ های آن رنگ پریده می شوند.

دما:

این گیاه به طور کلی به دمای مناسب خانه عادت دارد و می تواند در این دما به خوبی رشد داشته باشد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم دمای بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد برای نگهداری از این گیاه مناسب می باشد.

ناندینا سرما را دوست ندارد. همیشه به یاد داشته باشید که نگذارید دما برای آن به کمتر از 7 درجه سانتی گراد راه پیدا کند چون این دما برای گیاه بسیار سرد است و دچار یخ زدگی و ضعف در رشد گیاهتان می شود.

همچنین گرمای بیش از حد می تواند برگ های این گیاه را خشک و پژمرده کند. سعی کنید که بهترین نگهداری را در بازه دمای گیاه داشته باشید.
نکته: هیچ گاه آن را جلوی وسایل سرمایشی مانند کولر و وسایل گرمایشی مانند بخاری نگذارید تا گیاهتان سالم و سرحال بماند.

خاک:

مهم ترین نکته برای فراهم کردن خاک زهکش مناسب است. دقت کنید که خاک استفاده شده حتما باید زهکش مناسب داشته باشد تا آب به راحتی بتواند از آن عبور کند و سبب پوسیدگی ریشه نشود.
به ظور کلی ناندیناها با انواع مختلف خاک سازگار هستند. بطور کلی ، این بوته ها خاک هوموس (هوموس ، محصول ثانویه تجزیه بقایای جانوری و گیاهی است.) را با دامنه pH 7/3 تا 6/4 ترجیح می دهند که در خاک های شنی چنین کاری انجام نمی دهند.

کود دهی:

آرد استخوان یا غذای کامل برای درختچه دوست داشتنی ما ، خوب است. اما انواع ناندینا ها از انواع خوراکی های اضافی غنی شده با آهن یا اسیدی شده قدردانی می کنند. این کود ها را در پایان فصل زمستان به گیاه خود بیفزایید.

این به شما کمک می کند تا ناندینای شما بدون داشتن زردی ناخواسته برگها ، سبز زیبا و محکم بماند. ناندیناها را به سختی در اواخر زمستان / اوایل بهار برای فشار قوی رشد بهار و دوباره در اوایل سپتامبر تغذیه کنید.

گیاه ناندینا

هرس کردن:

بهتر است بدانید که یکی از راه های نگهداری از گیاه ناندینا هرس آن است که البته گیاه ناندینا برای رشد نیاز به هرس منظم ندارد و تنها گاهی اوقات به منظور جلوگیری از انبوه شدن بیش از حد گیاه و یا شکل دهی به آن و همچنین قطع شاخه های آسیب دیده هرس سبکی لازم می شود. چنانچه به گیاهی برخورد کردید که مدت زمان زیادی هرس نشده بود و دارای شاخسار های انبوهی بود می توانید در حدود یک سوم کل حجم شاخسار ها را از گیاه جدا نمایید و البته که لازم است این کار را به شکل متوالی و در مدت سه سال انجام دهید. به طور کلی بهترین زمان برای هرس این گیاه اواخر فصل زمستان است زیرا انجام هرس در فصل بهار می تواند منجر به کم شدن گل ها و میوه های این گیاه شود. البته که نیازی به نگرانی در زمینه تشکیل میوه های این گیاه نیست و شما می توانید در فصل بهار اقدام به هرس نمایید. دقت داشته باشید در مورد گیاهانی که به خوبی هرس می شوند به صراحت می توان یک چهارم کل شاخسار را در یک قطع زمانی در اوایل بهار از بوته جدا نمود و آنان را از سطوح خاک قطع نمود.

مجل کشت:

یکی از نکاتی که در کاشت این گل بسیار مهم است محل کاشت آن است. باید دقت داشته باشید که در چه مکانی آن را کشت می کنید.
شما باید بامبوی مقدس را در مناطقی قرار دهید که خورشید کامل با سایه بعد از ظهر دریافت می کند.کاشت این گیاه در گلدان بسیار مناسب است. در ماه های گرم  و سرد سال باید به دقت از گلدان نگهداری کنید تا آسیب جدی به گیاه نرسد.

محل کشت را برای ناندینای خود عاقلانه انتخاب کنید، چون که گیاهان توده بزرگی از ریشه را در خاک ایجاد می کنند و حدود 100 سال زندگیی می کند.

همانطور که گفته شد این گیاه بسیار کم توقع است و اگر در شرایط بد قرار بگیرد به خوبی رشد می کند.

این گیاه در اقلیم های مختلف تحمل نشان داده است.رنگ شاخ و برگ هایش برحسب موقعیت کشت فرق می کند.  اگر در سایه قرار گیرند برگ ها سبز روشن خواهند شد و اگر در آفتاب کاشته شوند به سرخی متمایل می شوند.

تکثیر ناندینا

ناندینا به دو روش تکثیر می شود که  روش اول کاشت بذر می باشد. روش کاشت بذر خیلی محبوب نیست چون اگر از این روش برای تکثیر استفاده کنید می تواند حدود چند سال تا ریشه زنی طول بکشد.
بهترین روشی که می توانید این گیاه را با استفاده از آن تکثیر کنید قلمه های چوبی نیمه رسیده است ، آنها را در گلدان های چوبی یا سینی های خوب تخلیه شده قرار دهید.

قلمه های ناندینا باید در ماه های سرد سال یعنی پاییز و زمستان پیوند داده شوند. شما می توانید برای بهتر شدن عمل ریسه زنی از هورمون رییشه زایی استفاده کنید. استفاده از این کود سرعت ریشه زنی را بیشتر می کند.

در مرحله کاشت و دوباره قبل از شروع رشد جدید در فصل بهار ، گیاهان جدید را با کود تغذیه کنید. هفته ای یکبار گیاهان را آبیاری کنید اما از آبگرفتگی که منجر به کلروز آهن می شود جلوگیری کنید.

ناندنیا

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمتزین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *