گیاه دراسنا فلوریدا

معرفی گیاه دراسنا فلوریدا به همراه نحوه نگهداری و تکثیر آن

زمان مطالعه : 7 دقیقه

دراسنا فلوریدا یکی از گیاهان آپارتمانی از خانواده دراسنا است که علاقمندان زیادی دارد.نام علمی این گیاه Dracaena surculosa است.دراسنا فلوریدا بومی منطقه جنگلی بارانی غرب گرمسیری آفریقا است و اولین بار در این مناطق کشت و پیدا شده است.

این گیاه نام های دیگری هم دارد که خیلی از مردم آن را به  این نام ها می شناسند. این نام ها عبارتند از: دراسنا فلوریدا، دراسنا گرد طلا ، دراسنا لکه دار.

دراسنا فلوریدا گیاهی است آهسته ، ، همیشه سبز ، با ساقه های نازک راست ، پیچ خورده یا آویزان در مواقعی که حدود 60 سانتی متر ارتفاع می یابد و گسترش آن 38 سانتی متر  است. دارای شاخه های فراوان و دو یا سه برگ مخالف بیضوی با راس نوک تیز ، 8 سانتی متر  طول و 4 سانتی متر  عرض در ساقه های نازک اما سیم دار است. برگها به رنگ سبز تیره و خال دار هستند. برگهای جدید به شکل مخروط های محکم نورد شده ظاهر می شوند که برای نشان دادن علائم زرد رنگ کرمی زیبا ظاهر می شوند.

برگ های رنگی را بردارید تا مرتب بماند. هر از گاهی به شاخ و برگ آنها دوش دهید تا گرد و غبار را از بین ببرد. کوتاه کردن ساقه های قدیمی برای جوانسازی رشد توصیه می شود. ساقه های قائم را هنگامی که تعداد زیادی در ارتفاع دلخواه وجود دارد برای نمایش زیبایی زیبا و زینتی نگهدارید.

طول گل آذین 7-8 سانتی متر  با گلهای سفید کوچک است که در طول شب خوشبو است. میوه ها انواع توت های کروی با قطر حدود 15 میلی متر به رنگ نارنجی مایل به قرمز هستند.  در ادامه روش نگهداری دراسنا فلوریدا را معرفی می کنیم.

معرفی درانسا فلوریدا

شرایط نگهداری از دراسنا فلوریدا:

یک گیاه کوچک است که می توان آن را در باغ پرورش داد ، اگرچه در شرایط خشک تر داخل خانه تحمل می کند. عصاهای بامبو مانند بسیار مقاوم هستند و هرس شدید و غفلت را می پذیرند.

نور مناسب:

نیاز به نور زیادی دارد اما این نور نباید نور مستقیمم خورشید باشد چون نور مستقیم خورشید سببب می شود که برگ های گیاه بسوزند و بعد از مدتی به راحتی از بین بروند.

همچنین گیاه فلوریدا از نور کم نیز متنفر است و دوست ندارد در شرایطی باشد که هیچ نوری ندارد و تاریک است. بهترین نور برای فراهم کردن نور غیر مستقیم- زیاد است.

اگر به گیاه نور کم برسد گل دهی صورت نمی گیرد چون یکی از دلایل گل دهی درست نور کامل است. همچنین نور کم می تواند باعث ایست رشد گیاه و ایجاد گل های زشت شود.

سعی کنید در روز حدود 4 ساعت نور را برای گیاه فراهم کنید. در تابستان که هوا گرم است ، سعی کنید اصلا گیاه را جلوی نور شدید ظهر نگذارید و بهتر است گیاه را جلوی نور صبح و عصر بگذارید.اما در زمستان که هوا کمی خنک تر است ، در زمانی که آفتاب شدید نیست مشکلی نیست که آن را جلوی نور مستقیم بگذارید.

دما:

برای دراسنا فلوریدا دما در تابستان باید متوسط ​​و در زمستان حداقل 10 درجه سانتی گراد باشد. با ایستادن گلدان روی سینی با سنگریزه های مرطوب و گاهی اوقات غبارپاشی ، مقداری رطوبت به گیاه بدهید ، اما از آبیاری بیش از حد برگها خودداری کنید.

شرایط سردتر فقط برای یک یا دو هفته کشنده نیست. به محض افزایش دما از 18 درجه سانتی گراد ، رشد دوباره برقرار می شود.

دقت کنید که در خانه آن را جلوی وسایل سرمایشی مانند کولر و وسایل گرمایشی مانند بخاری نگذارید.

آبیاری:

به آبیاری متوسط نیاز دارد و به آبیاری بیش از حد یا کمتر از حد علاقه ندارد. به طور کلی هر زمان که خاک گیاه خشک شد می توانید اقدام به آبیاری کنید. برای تشخیص زمان آبیاری راه کاری وجود دارد. برای این کار باید انگشت خود را حدود 2 تا 3 سانتی متر درون خاک ببرید و رطوبت خاک را تست کنید. اگر خاک کمی خیس بود و انگشت شما رطوبت گرفت نشانه این است که خاک شما هنوز خیس است و نیازی به آبیاری ندارد. اما اگر خاک خشک بود یعنی زمان آبیاری فرا رسیده است.

این گیاه از آبیاری زیاد و خاک غرفابی متنقر است .در صورتی که دراسنا فلوریدا را بیش از حد آبیاری کنید، ریشه های گیاه پوسیده می شود و در آخر از بین می رود. همچنین یکی دیگر از علائم زیاد بودن آب شل شدن دراسنا و زرد شدن آن استو

آبیاری کم نیز می تواند خیلی بد باشد. اگر کم گیاه خوود را آبیاری کنید برگ های آن خشک و چروکیده خواهند شد.

در تابستان که هوا گرم است باید کمی به آبیاری گیاه بیافزایید چون در این فصل هوا گرم است و خاک زود تر خشک می شود. به طور دقیق تر در تابستان هر هفته گیاه 2 بار نیاز به آبیاری پیدا می کند.

در زمستان هم که هوا کمی خنک تر است بهتر است از آبیاری بکاهید و آن را به هفته ی 1 بار تا 10 روز 1 بار برسانید.

سعی کنید از آبی استفاده کنید که در خود املاح نداشته باشد چون املاح درون آب به گیاهان آسیب خواهند رساند. اگر از آب لوله کشی استفاده می کنید خوب است که قبل از آبیاری مقداری آب را در ظرفی برای مدت 2 ساعت نگهداری کنید تا املاح درون آن از بین بروند. استفاده از آبی با دمای ملایم بهترین کار است، دقت داشته باشید که از آب خیلی داغ یا آب خیلی سرد استفاده نکنید.

کود دهی:

در تابستان هر دو هفته یکبار کود مایع بدهید.

گل دهی:

هر سال در بهار با استفاده از مخلوط گلدان با زهکشی خوب خاک ، روی دراسنا فلوریدا قرار دهید.این گیاه نسبتاً کوچک است و برای حفظ رشد نیازی به بارگذاری مجدد ندارد. سالها در گلدان های کوچک رشد می کند و در گلدان های 12 سانتی متری به بلوغ می رسد.

خاک:

اولین و مهم ترین نکته برای خاک دراسنا فلوریدا زهکش مناسب است. دقت کنید که خاک استفاده شده حتما باید سبک باشد تا آب بتواند به راحتی از آن عبور کند و خاک غرقابی به وجود نیاید. استفاده از خاک های غنی برای دراسنا فلوریدا مفید است.

تعویض گلدان:

همانطور که گفته شد دراسنا فلوریدا رشد آرامی دارد و خیلی نیاز به تعویض گلدان ندارد. اما اگر دیدید که مدت خیلی زیادی است گیاه شما اصلا رشد نکرده است و در یک حالت مانده است می تواند نشانه این باشد که گیاه شما نیاز به تعویش گلدان دارد. برای مطمعن شدن می توانید به کف گلدان نگاهی بیندازید، اگر ریشه به کف گلدان رسیده بود یعنی زمان تعویض گلدان است. در صورتی که این اتاق نیفتاده بود یعنی مشکل از یک جای دیگر است.

ابتدا باید گلدان مناسب برای دارسنا فلوریدا انتخاب کنید. خیلی از مردم تصور می کنند که اگر برای گیاه خود از گلدان های بزرگ استفاده کنند در واقع به آن لطف کرده اند و باعث رشد بهتر آن خواهند بود که باید بگوییم این فکر کاملا اشتباه است.سعی کنید همیشه از گلدان هایی استفاده کنید که اندازه گیاه شما باشند.

دقت کنید که هنگام تعویض گلدان کردن به ریشه گیاه آسیب نرسانید. ریشه عضوی بسیار حساس است و اگر به آن آسیب وارد شود نمی توان آن را به راحتی جبران کرد.

تکثیر دراسنا فلوریدا:

دراسنا فلوریدا را می توان از قلمه های نوک گرفته شده با سه یا چهار برگ متصل شده تکثیر کرد. قلمه های نوک را در گلدان های 8 سانتی متری پر از مخلوط ریشه دار مرطوب شامل قسمت های مساوی از ذغال سنگ نارس و ماسه قرار دهید. گلدانها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آنها را در دمای 21-24 درجه سانتی گراد در موقعیتهای نیمه سایه دار نگه دارید. از طرف دیگر می توان از یک محفظه پخش کننده گرم استفاده کرد. به مدت چهار تا شش هفته به آب اضافی نیاز نخواهد بود.

بعد از ریشه زایی ، گلدان را برای کیسه پلاستیکی یا تکثیر کننده بردارید و آبیاری متوسط ​​گیاه جدید را شروع کنید ، مخلوط گلدان را در هر آبیاری مرطوب کنید و اجازه دهید تا سانتی متر بالای مخلوط قبل از آبیاری دوباره خشک شود. علاوه بر این ، کود مایع نیمه قدرت را در فواصل دو هفته استفاده کنید. هنگامی که ریشه ها روی سطح مخلوط ظاهر می شوند ، گیاه جوان را به گلدانی به اندازه یک اندازه بزرگتر که حاوی مخلوط استاندارد گلدان مورد استفاده برای گیاهان بالغ است منتقل کنید و با آنها به عنوان دراسنا بالغ رفتار کنید.

دراسنا فلوریداشما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *