معرفی گل آلسترومریا و ویژگی های آن

زمان مطالعه : 5 دقیقه

آشنایی با گل آلسترومریا

در این مقاله ما می خواهیم که گل آلسترو مریا را برای شما معرفی کنیم. در ادامه با سایت شرمیلا همراه باشید.

آلسترومریا دو نام دارد که نام دیگر آن سوسن پرویی است. نام علمی این گیاه Alstroemeria و از خانواده آمارانتاسه  می باشد.
این گیاه بومی سه کشور مکزیک ،استرالیا و نیوزیلند است.
این گیاه حدود 60 گونه از نوع خود را دارد که ارتفاع آنها می تواند بین 30 تا 140 سانتی متر باشد.
این گیاه رنگ های بسیار متنوعی در خود دارد و در انواع رنگ یافت می شود.به همین دلیل محبوبیت زیادی بین مردم دارد.
این گل دوام بسیاری دارد و می تواند در هر شرایطی خود را وقف دهد. از ویژگی های دیگری که این گیاه دارد این است که به محض رشد کردن این گل در لبه های خود رنگ هایی ایجاد می کند.
شما می توانید این گل را در رنگ های سفید، زرد، نارنجی، صورتی و بنفش با خال های سیاه روی گلبرگ ها پیدا کنید.
این گیاه عطر ندارد ولی زیبایی آن هر کس را شگفت زده می کند. این گل را معمولا در هوای خنک نگهداری می کنند چون که در هوای گرم نمی توند گل دهی کند.

گل آلسترومریا

به طور کلی آلسترومریا از نظر گل دهی به دو دسته تقسیم می شود.

گل آلسترومریا ارکیده ای:

از اول بهار به مدت 3 تا 5 ماه حداکثر گل دهی خود را انجام می دهد. برای گل دادن نیاز مند یک دوره ی سرمای 10-15 درجه سانتی گراد بوده و بعد از گلدهی تا بهار به رشد خود ادامه میدهند..

گل دهی آلسترومریا به صورت پروانه ای:

این گونه گل دهی نسبت به گل دهی بالا فرق زیادی دارد. آلسترومریا پروانه ای 9 تا 12 ماه سال را گل دارند. برای اینکه گل بدهند نیاز دارند که در دمای 13 تا 16 درجه سانتی گراد باشند و بعد از آن نیاز به طول روزبلند دارند انواع دیپلویید و تتراپلویید مناسب گلدان و تولید گل بریده هستند. همچنین ارتفاع گل آلسترومریا پروانه ای از گل ارکیده ای کمر است.

تاریخچه جالب گیاه آلسترومریا

نام آلسترومریا از گیاه شناس معروف سوئدی، کلاس بون آلسترومر، کاشف این گل گرفته شده است. او در سفری به اسپانیا در سال ۱۷۵۳ دانه این گل را جمع آوری کرد.

نماد این گل بسیار زیبا و دلنشین است. اگر می خواهید از نماد این گیاه مطلع شوید روی نماد کلیک کنید.

 

در ادامه چند سوالی که در مورد این گیاه ممکن است برای شما هم وجود داشته باشد را معرفی می کنیم.

آلسترومریا چند ساله است یا یک ساله؟

گل آلسترومریا از گیاهان چند ساله علفی است که ریشه های گوشتی دارند. این گل ها از غده هایی مانند پیاز رشد می کنند، هر بهار ساقه های برگ جدید تولید می کنند ، در تابستان و پاییز گل می دهند، و در طول زمستان از بین می روند.

بهترین مکان برای اینکه آلسترومریا را بکارید کجاست؟

آلسترومریا به طور کلی دوست دارد که همیشه در خاکی مرطوب باشد. اگر برای آن جایی را فراهم کنید که در ماه های تابستان از خاک مرطوب برخوردار باشد به نگهداری آن کمک زیادی کرده اید. همچنین نکته دیگر اینکه باید مکانی را انتخاب کنید که در آن نور مستقیم خورشید وجود داشته باشد. اگر چه که می تواند در نور غیر مستقیم – زیاد خورشید هم رشد داشته باشد.
آلسترومریا دوست دارد که خاک آن غنی و پر از مواد معدنی باشد. پس خوب است که خاکی را برای آن انتخاب کنید که سرشار از مواد معدنی باشد.

گل آلسترومرییا تا چه مدت دوام می آورد ؟

گل آلسترومریا یک گل بسیار محبوب است که امروزه در بسیاری از دسته گل ها وجود دارند و شما می توانید به راحتی این گل را در گل فروشی محلتان پیدا کنید. گل های شاخه بریده این گل در دسته گل ها حدود 1 تا 2 هفته می توانند دوام داشته باشند. بستگی به شرایط نگهداری شما دارد که این گل ها چقدر دوام دارند.
برای اینکه گل های شما همیشه به خوبی بمانند سعی کنید که آنها را را در مکان های خنک نگهداری کنید. نور مستقیم خورشید به دلیل دمای بالایی که دارد برای گل های شاخه بریده اصلا مناسب نیست و اگر مدتی در آن قرار بگیرد از بین خواهند رفت.
سعی کنید که گل خود را جلوی وسایل گرمایشی مانند بخاری و وسایل سرمایشی مانند کولر نگذارید.

آیا گل آلسترومریا نیاز به آفتاب کامل دارد؟

آفتاب خیلی شدید و زیاد خورشید می تواند برای گیاهتان مفید نباشد چون که اگر این گرما بیش از حد باشد باعث گل ندادن گیاه می شود.

به طور کلی این گیاه در روز حدود 6 ساعت نور مستقیم نیاز دارد. در تابستان که هوا خیلی گرم است بهتر است این نور، نور ظهر نباشد . بهترین زمان برای قرار گرفتن نور جلوی گیاه صبح و عصر می باشد.

در زمستان که هوا خیلی گرم نیست و آفتاب هم زجر آور نیست ، آفتاب مشکلی برای گل شما ندارد و می توانید آن را جلوی نور قرار دهید.

قد گیاه آلسترومریا چقدر است؟

یک گیاه آلسترومریا ممکن است به بلندی 120 سانتی متر رشد کند و رنگ گل های آن از سفید، صورتی و ماهی آزاد تا نارنجی ، قرمز و بنفش روشن باشد.

آیا در زمستان آلسترومریا را باید کاهش داد؟

هنگامی که می خواهید آلسترومریا را قطع کنید دقت کنید که حتما گل و ساقه ها را از گیاه بکشید نه اینکه آنها را از پایه جدا کنید.

هنگامی که در ماه های زمستان دوباره از بین رفت می توانید با قطع ساقه ها به پایه آنها را مرتب کنید.

آیا گیاهان آلسترومریا برای انسان ها سمی هستند؟

در جوب سمی بودن آلسترومریا باید بگوییم که بله، آلسترومریا کاملا سمی است و اگر توسط انسان ها بلعیده شود می توانید مشکلات زیادی را به بار بیاورد و فرد را بیمار کند. همچنین خوردن آلسترومریا توسط حیوانات هم آسیب به حیوانات وارد می کند.
شیره آلسترومریا سمی است و اگر انسان ها آن را لمس کنند باعث ایجاد حساسیتت های پوستی می شود.
سعی کنید که کودکان و حیوانات را از آن دور کنید و خودتان هم هنگام کار کردن با گیاه دستکش به همراه داشته باشید. در صورتی که از دستکش استفاده نکردید حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید.

گل آلسترومریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *