گیاهان تصویه کننده هوا

چه گیاهانی هوا را تصفیه می کنند؟ | معرفی کامل گیاهان تصفیه کننده هوا

زمان مطالعه : 16 دقیقه

زندگی در یک ساختمان از نظر انرژی می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشد. یکی از این عوارض جانبی جریان کمتر هوا است. کمبود جریان هوا باعث می شود آلودگی هوای ساختمان افزایش یافته و باعث مشکلات سلامتی مانند آسم یا سندرم ساختمان بیمار شود.

در واقع مبلمان مدرن ، مصالح ساختمانی مصنوعی و حتی فرش شما ممکن است بیش از حد انتظار مواد شیمیایی را حمل کنند. این مواد شیمیایی می توانند تا 90 درصد آلودگی هوای داخل ساختمان را تشکیل دهند.

در سال 1989 ، ناسا کشف کرد که گیاهان آپارتمانی می توانند سموم مضر هوا را جذب کنند ، به ویژه در فضاهای بسته با جریان هوای کم.

فواید دیگر گیاهان در خانه:

  • افزایش روحیه و بهره وری
  • افزایش تمرکز و حافظه
  • کاهش استرس و خستگی

ناسا دو یا سه گیاه در گلدان های 20 تا 30 سانتی متری برای هر 30 سانتی متر مربع توصیه می کند. برخی از گیاهان در حذف برخی از مواد شیمیایی بهتر از بقیه هستند.

سمی بودن گیاهان :

اگر حیوانات خانگی مانند گربه و سگ دارید، ممکن است بخواهید در انتخاب گیاهان تصفیه کننده هوا تجدید نظر کنید. بسیاری از این گیاهان می توانند برای آنها سمی باشند. از کارکنان گلخانه محلی خود در مورد گزینه های ایمن برای حیوانات خانگی و آلرژی استفاده کنید.

البته گیاهان آپارتمانی وجود دارند که اصلا سمی نیستند و شما می توانید از آنها با وجود داشتن حیوان خانگی استفاده کنید.

نگهداری آنها:

از آنجا که گیاهان تصفیه کننده معمولا آپارتمانی هستند، اکثر آنها نگهداری بسیار راحتی دارند و هر کس می تواند از این گیاهان در خانه خود استفاده کند. در ادامه گیاهان مناسب برای پاکسازی هوا را معرفی می کنیم.

گیاهان

بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا

1-فیلودندون:

یکی از گل های همیشه سبز آپارتمانی، فیلودندرون است که رنگ سبز براق آن بسیار چشمگیر است. این گیاه از خانواده ی آراسا می باشد و به دو شکل وجود دارد. یکی نوع بالا رونده و دیگری غیر بالا رونده است. گیاه فیلودندرون یکی از انواع گیاهان گل دار است که برای دکوراسیون خانگی استفاده می شود. اینکه چرا این گیاه را می توان یک گیاه خانگی نام برد، دلایل متفاوتی دارد؛ اما دلیل اصلی آن ظاهر زیبای آن است که جذابیت زیادی به محیط می بخشد .

این گیاه می تواند به خوبی سم های درون خانه را از بین ببرد و زندگی سالم تری را برایتان فراهم کند.

فیلودندرون ها جه سمی را از بین می برند؟ این گیاهان می توانند سم فرمالدهید را از بین ببرند.

 گیاه فیلودندون

2-گیاه عنکبوتی(گندمی):

این گیاه آپارتمانی که به آن گیاه ربان، لانه پرنده و گیاه عنکبوتی هم می‌گویند، بومی مناطق گرمسیری جنوب آفریقا و غرب استرالیا است. اولین بار در سال ۱۷۹۴، شرحی از گیاه گندمی در کتاب‌های گیاهشناسی راه پیدا کرد و پس از آن پژوهش‌هایی درباره این گیاه صورت گرفت. گیاه گل گندمی، انواع گوناگونی دارد. می‌توانید نوع دلخواه این گیاه را در بخش‌های مختلف خانه و محل کار خود نگهداری کنید. برگ‌های این گیاه ظریف و کشیده است و ریشه‌های آن به‌صورت گوشتی و غده‌ای رشد می‌کنند.

گل گندمی، از جمله گیاهانی است که می‌تواند هوا را تصفیه کند و ناسا کشت و گسترش آن‌را برای آینده الزامی می‌داند. گندمی برای کسانی که از حیوانات نگهداری می‌کنند خطری ندارد و یک گیاه بی خطر محسوب می‌شود.

گیاه گندمی چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ این گیاه می تواند سموم فرمالدهید و زایلین را تصفیه کند.

گیاه عنکبوتی (گندمی)

 

3-گیاه سانسوریا:

در جهان سانسوریا را با نام‌هایی چون شمشیری، گیاه مار یا زبان مادر شوهر می‌شناشند. این گیاه جزء دسته گیاهان مقاوم میباشد و در شرایط نامساعد محیطی به راحتی دوام می آورد. نگهداری سانسوریا راحت است و همین مساله باعث محبوبیت فراوان آن شده است.

گیاه سانسوریا در طول شب هم اکسیژن آزاد می‌کند و می‌تواند در افزایش آرامش هنگام خواب ، بسیار مؤثر و مفید باشد. به همین دلیل کارشناسان قرار دادن سانسوریا را در منزل ، مخصوصاً اتاق خواب پیشنهاد می‌کنند.

سانسوریاها به آبیاری کمی نیاز دارند و در اثر آبیاری زیاد دچار پوسیدگی می‌شوند. خاک این گیاه باید سبک با زهکشی خوب ومناسب باشد.

چه سمومی را از بین می برد؟ سانسوریا در تصفیه هوای محیط بسیار مفید است. چون این گیاه سم‌ها و گازهای مضر موجود در محیط مثل فرمالدئید و تولوئن را جذب می‌کند و سبب بهبود کیفیت هوای محیط می‌شود.

گیاه سانسوریا

4-پتوس:

پوتوس یا پتوس از خانواده گل شیپوری است. برگ های آن قلبی شکل هستند. این گیاه آپارتمانی رونده در محیط های گرم رشد و نمو پیدا میکند. گیاه پتوس جذاب و زیبا شرایط رشد آسانی دارد و سازگاری بالایی با محیط دارد. پوتوس جزء گیاهانی است که در تصفیه هوا زبانزد است. همچنین رطوبت محیط را افزایش داده و در مجموع هوای محیط خود را مطلوب می سازد و همچنین گیاهی است که در طراحی دکوراسیون استفاده زیادی از آن میشود.

پتوس چه سمومی را از بین می برد؟  این گیاه می تواند سموم زایلین، بنزن، فرمالدهید و تری‌کلرواتلین را از بین ببرد.

گیاه پتوس

5-ققنوس:

نخل ققنوس گیاهی است کند رشد با برگ هایی به شکل پر که طول آن ها بین ۶۰ الی ۱۲۰ سانتی متر می باشد و این گیاه با وجود زیبایی منحصر به فردی که دارد به محیط اطراف خود جلوه خاصی می بخشد. گیاه ققنوس بومی مناطق شرق آسیا از جمله جنوب غربی چین تا شمل لائوس و ویتنام بوده و از آنجا که زیستگاه اولیه آن نواحی گرمسیری است، حساسیت زیادی در برابر سرما دارد.

این گیاه چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟  ققنوس می تواند سموم فرمالدهید و زایلین را از بین ببرد.

گیاه ققنوس

6-گل داوودی:

گیاه داوودی جزء خانواده کامپوزیت ها می باشد که در طیف وسیعی از رنگ های جذاب ، سایزها و اشکال مختلف در دسترس می باشد و این گیاه برای اولین بار حدود 6 قرن پیش در کشور چین یافت شد.

گل داوودی شامل انبوهی از گل ها می باشد که از دو مدل گلچه تشکیل شده است . گلچه های زبانه ای که در بیرون گل قرار دارند و گلچه های لوله ای که درون گل قرار دارند. گلچه های زبانه ای نقش گل های ماده را دارند که از نظر رنگ می توانند بسیار متنوع و از نظر شکل نیز جذاب باشند. گل داوودی حدود 100 گونه از نوع خود دارد.

گل داوودی چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ آمونیاک، بنزن، فرمالدهید و زایلین را می تواند از بین ببرد.

گل داوودی

7-فیکوس:

نام فیکوس در برگیرنده بسیاری از گیاهان سرزمینهای گرم با تفاوت های بسیار زیاد از نظر عادت رشداست. از درخت انجیر گرفته تا کائوچو ودرختان شکوهمند تا گیاهانی خزنده در کف زمین.
زمانی فیکوس نازک برگ نیز در بازار رواج داشت، اما این فیکوس قدیمی جایش را به دو فیکوس کائوچوک جذابتر داد
فیکوس الاستیکا دکورا و فیکوس الاستیکا ربوستا .

چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ زایلین، بنزن، فرمالدهید و تری‌کلرواتلین رامی تواند به خویی از بین ببرد.

گیاه فیکوس

8-سرخس:

زمانی که یک گیاه را درون خانه نگهداری می کنید، راحت تر به نیازهای مراقبتی آن پی می برید.

گیاه سرخس نیز یکی از گیاهانی است که در داخل منزل نگهداری می شود و در اقلیم های شرجی دوام بهتری دارد.

سرخس چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ این گیاه می تواند فرمالدهید و زایلین را از بین ببرد و فضای خانه شما را پاک کند.

گیاه سرخس

9-دراسنا:

اگر به دنبال گیاهی زیبا با مقاومت بالا هستید، انواع دراسنا میتواند گزینه خوبی برای شما باشد. چرا که دارای برگهای فوق العاده جذاب و دوست داشتنی و شرایط نگهداری راحتی میباشد.
گیاه دراسنا حدود 120 گونه دارد که برخی به شکل درخت و برخی به شکل گیاهان آپارتمانی  هستند.

دراسنا چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ این گیاه می تواند زایلین، تری‌کلرواتلین و فرمالدهید موجود در هوا را پاک سازد.

گیاه دراسنا

10-آلوئه ورا:

آلوئه ورا معمولاً به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده می شود و به علت ژل موجود در برگ های آن باعث تسکین بیماری های پوست می شود. اگرچه بعضی از افراد به این ژل حساسیت دارند.

بیش از 300 گونه گل آلوئه ورا وجود دارد، اما گونه ای که معمولاً به عنوان گیاه خانگی پرورش می یابد، آلوئه باربادنسیس (barbadensis) است. دارای برگهای ضخیم و شاداب است که با ژل آبکی پر شده است. برگها از پایه گیاه، به حالت گل رز رشد می کنند و دارای لبه های دندانه دار با خارهای انعطاف پذیر هستند.

این گیاه چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ فرمالدهید را می تواند از بین ببرد.

گیاه آلوئه ورا

11-پاپیتال:

نام علمی این گیاه HEDERA CANARIENSIS و از خانواده Araliaceae می باشد. گیاه پاپیتال بومی اروپا، آسیا و شمال آفریقا است و اولین بار در کشور جزایر قناری کشت شده است.
پاپیتال گیاه پوششی و همیشه سبزی است که دارای ساقه های دائمی چوبی و بالا رونده چسبنده میباشد.
این گیاه را معمولا به دو نام می شناسند که عبارت اند از : عشقه و پاپیتال. در ایران اکثر مردم آن را به نام عشقه صدا می زنند.

چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ فرمالدهید و بنزین.

گیاه پاپیتال

12-نخل راپیس:

این گیاه زیبا برای اولین بار از سوی ژاپنی ها برای تزیین کاخ ها گسترش و محبوبیت یافت و سپس به اروپا، و بعد از آن به امریکا راه یافت. این گیاه به‌خوبی هوا را تمیز می‌کند. برخلاف باور عمومی، نخل راپیس هوای خنک بین ۱۵ تا ۲۳ درجه را ترجیح می‌دهد. درجه حرارت تا -5 درجه سانتیگراد را تحمل میکند. در شرایط آب و هوایی که در آن ممکن است به دوره های طولانی مدت از آب و هوای سرد قرار گرفته عادت میکند.

این گیاه چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ فرمالدهید، آمونیاک و زایلین را می تواند از هوا پاکسازی کند.

نخل راپیس

13-آگلونما:

آگلونما ، بومی مناطق شرق آسیا بوده و همچنین یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است. علت محبوبیت آن نیز نگهداری آسان از این گیاه است. این گیاه نور کم را می تواند به خوبی تحمل کند و رشد کافی داشته باشد. گیاه آگلونما از گیاهان همیشه سبز است و برگ های آن به صورت معمولی به شکل مستطیل است، گل های شیپوری آن در تابستان ظاهر می شود اما گاهی در پاییز و بهار نیز قادر به مشاهده گل‌های این گیاه خواهیم بود.

این گیاه چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟  می توانید سموم فرمالدهید و زایلین را به راحتی از هوا پاکسازی کنید.

آگلونما14بامبو:

اعتقاد بر این است که نگه داشتن بامبو در خانه ها و اماکن تجاری باعث خوشبختی و رونق می شود و این اعتقاد باعث افزایش فروش شاخه های بامبو خوش شانس که در گلدان های تزئینی رشد کرده اند را دارد. این گیاه به محبوب ترین گیاه سرپوشیده در مناطقی سبز هندوستان به تنوع گیاهی تبدیل شده است. معمولاً گیاه بامبو ازکشور چین و تایوان به سراسر جهان صادر می شود.

این گیاه چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزین.

گیاه بامبو

15-آنتوریوم:

یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی با نگهداری کمی سخت میباشد و علاقه مندان زیادی در نقاط مختلف دنیا دارد. تنها سختی نگهداری این گیاه تامین رطوبت کافی در منزل است.

آب و هوای زادگاه آنتوریوم مناطق گرم معتدل و بارانی استوایی میباشد. یعنی به رطوبت زیاد و درجه هوای مابین 15 الی 25 درجه هوا برای رشد این گیاه نیاز دارد. گیاه آنتوریوم درمکانهای سایه روشن به دور از تابش مستقیم آفتاب به رشد خود ادامه میدهد. نیاز نوری شدیدی دارد اما نباید آفتاب مستقیم به آن بتابد.

این گیاه چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ سموم فرمالدهید، آمونیاک، زایلین و تولوئن را پاکسازی می کند.

گیاه آنتوریوم

16-نخل هندی یا اریکا:

گیاه نخل اریکا بسیار زیبا و انطباق پذیر با محیط اطراف است. این گیاه از خانواده ی Arecaceae بوده و بومی مناطق ماداگاسکار است و از بهترین گیاهان برای نگهداری داخل منزل می باشد. ارتفاع این گیاه ممکن است تا ۶ متر هم برسد و معمولا ۶ تا ۸ برگ روی یک جوانه بزرگ که از بدنه ی اصلی درآمده است نمایان میشود. هر برگ اصلی از ۴۰ الی ۶۰ برگ فرعی تشکیل میشود.

این گیاه چه سمومی را از بین می برد؟ بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و زایلین.

نخل آربکا

17-چمچه ای یا اسپاتی فیلوم:

برگ‌های این گیاه به شکل نیزه و به رنگ سبز براق است و گل‌های کوچک آن روی سنبله‌ای استوانه‌ای و سفید رنگ قرار دارد که با یک برگ تغییر شکل یافته شبیه قاشق (اسپات) پوشیده شده است.

این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است. گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. اسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه‌ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه‌ای، ظاهر می‌شوند. نحوه نگهداری از آن را میتوانید از بخش نگهداری از گل اسپاتی فیلوم مطالعه نمایید.

گیاه اسپاتی فیلوم چه سمومی را از بین می برد؟ بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و زایلین را می تواند تصویه کند.

اسپاتی فیلوم

18-فیکوس بنجامین

فيكوس بنجامين، بومي جنوب و جنوب شرقي قاره آسيا و اروپا است و به دليل شرايط مرطوب و استوايي اين منطقه، نگهداري گياه در پاسيو و فضاي خانه انتخاب مناسبي است. برگ‌های گياه بنجامین به رنگ سبز روشن و براق، بیضی‌شکل و نوک‌تیز بوده و شاخه‌های آن آويزان و آبشاري است. ارتفاع اين گياه در شرايط مساعد تا پنج‌متر هم می‌رسد.
در نوع ابلق، برگ‌ها به رنگ سبز روشن و سفيد – كرم ديده می‌شوند. آويزان بودن شاخه‌ها در بنجامين ابلق بيشتر است و ریشه‌ها توسعه كمتري دارند؛ به همين دليل انواع ابلق را روي نوع برگ سبز پيوند می‌زنند.
چه سمومی را می تواند از بین ببرد؟ فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزن.
گیاه بنجامین
همچنین شما می توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *