تکثیر گل لیلیوم

آموزش جامع روش تکثیر گل لیلیوم

زمان مطالعه : 8 دقیقه

آشنایی با گل لیلیوم:

نام علمی این گل Lilium sp بوده و از خانواده Liliaceae می باشد. اکنون نزدیک به پنج هزار سال از کاشت لیلیوم (گل سوسن) می گذرد و زیبایی این گل غیر قابل انکار است. لیلیوم حدود 100 گونه از نوع خود دارد که گستردگی فراوانی دارند و اغلب در مناطق معتدل شمالی یافت می شوند. به طور کلی، گونه های هیبرید آن تنوع بیشتری دارند.

گل لیلیوم از جمله گیاهان پیازدار و گلده می باشد که معمولاً در فصل تابستان گل می دهد. اما برخی گونه‌های این گل در فصل بهار شروع به گل دهی می کنند. این گل برای کاشت در باغچه یکی از مناسب ترین گل ها است.

گل لیلیوم یکی از پرکاربرد ترین گل ها در دنیا است و به دلیل داشتن رنگ های مختلف و بزرگ بودن گل هایش، مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. از آنجایی که گیاهی کم توقع است، می توان آن را در منزل و یا حتی آپارتمان خود پرورش داد. طیف رنگی گسترده ازسفید تا قرمز بسیار تیره دارد که محبوبترین رنگ، رنگ زرد و نارنجی است.

ارتفاع آن ۱۵۰ – ۵۰ سانتیمتر بوده و دارای ساقه بلند ونازک و برگدار و سبز است. برگها کوتاه و راست بوده و در طول ساقه قرار گرفته اند و برگهای قاعده ای هم دیده می شود. بدون دمبرگ و گوشوارک هستند. برجستگی هایی زیر برگ دیده می شودو لبه برگ ها پرز دارد.

گل لیلیوم صورتینحوه تکثیر گل لیلیوم

گل لیلیوم از جمله گیاهانی است که دارای غده و پیاز است. از این رو متداول ترین روش تکثیر این گل، از طریق پیاز آن است. منظور از پیاز همان قسمتی است که ساقه گیاه از آن رشد می کند. ساقه ای که از پیاز آن رشد می کند، دارای برگ هایی بسیار کوتاه و ضخیم است که در نزدیکی ریشه گیاه قرار دارد.

یک گیاه لیلیوم دارای 7 پیازچه است که در اطراف پیازچه اصلی رشد کرده اند. برای تکثیر از طریق کاشت پیازچه فقط کافی است پیازچه‌ها را به‌آرامی از پیاز اصلی جدا کنید و آن را در خاکی مناسب که این خاک باید کمی اسیدی باشد بکارید. شما می توانید تعریف خاک مناسب را در ادامه این مقاله مطالعه کنید.

به یاد داشته باشید که برای انجام این کار باید پیازچه ها را در عمق 6 تا 15 سانتی متری بکارید.

– تکثیر لیلیوم از طریق کاشت پیاز:

برای جدا کردن پیازچه ها، ابتدا باید زمان مناسب را پیدا کنید. زمان مناسب برای کاشت پیازچه ها در اوایل پاییز و ماه مهر است.
پیاز های این گل به صورت عادی توان گل دهی ندارند و ممکن است به مشکل بخورند. به همین دلیل برای این گل عمل سرما دهی انجام می شود. در این روش بعد از جدا کردن پیازچه ها باید آن را به مدت 4 تا 6 هفته سرما دهید و در دمایی به اندازه ۳ درجه سانتی گراد در خاکی سبک قرار دهید تا گیاه توانایی گل دهی را داشته باشد. در مدت سرمادهی، آبیاری گیاه را فراموش نکنید و باید هر چند روز یک بار آن را آبیاری کنید.

بعد از اینکه سرما دهی تمام شد باید آن را در خاک کشت کنید. برای کاشت پیاز ها گودالی را بکنید که دو برابر خود پیاز ها باشد که بتوان پیاز ها را به راحتی در آن کاشت.
زمانی که می‌خواهید پیازچه را در خاک بکارید حتما به این نکته توجه داشته باشید که سر پیازچه رو به بالا قرارگرفته باشد. بعد از این کار روی آن را با خاک بپوشانید و آن را آبیاری کنید.
این پیازچه ها قابلیت کشت در باغچه و گلدان را دارند و می توانید در هر مکان از آنها به خوبی نگهداری کنید.
سعی کنید که در طول مدت کشت دما را بین  12 تا 15 درجه سانتی گراد نگهدارید تا پیاز به خوبی رشد کند. بعد از حدود 120 روز شاهد جوانه زنی پیاز خواهید بود.

گل لیلیوم روش دیگر نیز برای تکثیر دارد که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

گل لیلیوم زیبا

– تکثیر از طریق کاشت فلس

تکثیر با استفاده از این روش بسیار راحت است و هر کس می تواند آن را با کمی دقت انجام دهد. برای شروع کار عمل تکثیر را در پاییز انجام دهید و بعد از آن شما باید یک گل لیلیوم که سالم و سلامت باشد و هیچ بیماری نداشته باشد را انتخاب کنید. سپس برگ های آن را جدا کنید.
برای انجام این کار باید مقدار کمی از ساقه را نیز همراه با برگ جدا کنید. بعد از جدا کردن، آن را در خاک مناسب بکارید.

می توانید برای بهتر بودن عمل ریشه زنی برگ ها را به هورمون ریشه زا آغشته کنید. این عمل تاثیر خیلی خوبی در ریشه زنی دارد و احتمالا ریشه زنی را به نوعی دو برابر می کند.
بعد از تمام شدن فلس ها، گلدان را به محلی با نور غیر مستقیم ببرید تا فلس ها به خوبی رشد کنند.

می توانید روی گلدان را با نایلون بپوشانید تا برگ‌ها خشک نشوند. برای تکثیر از طریق فلس باید دو ماه صبر کنید تا پیازچه ها تشکیل شوند.

چه خاکی برای گل لیلیوم مناسب است؟

مخلوط خاک باغچه، خاک برگ پوسیده و کود حیوانی به همراه شن، ماسه، پرلیت و پیت ماس برای این گل مناسب است. بهتر است خاک کمی اسیدی باشد. پرورش گل لیلیوم در خاک قلیایی باعث می‌شود گیاهانی ضعیف و کوتاه قد به وجود بیایند.

چه آبیاری مناسب گل لیلیوم است؟

آبیاری کردن گل لیلیوم یکی از مهم ترین مسائلی است که باید درباره آن بدانیم و اصولی انجام شود تا گل آسیب نبیند. باید دقت شود که این گل بسیار به محیط خود حساس بوده و در صورت آبیاری بیش از حد پژمرده می شود. همچنین زردی برگ ها می تواند نتیجه ی آبیاری زیاد باشد. بنابراین باید دقت گردد، بنا بر نیاز گل لیلیوم به ان آب داده شود تا سبب بروز مشکلاتی برای گیاه نشود.

چه دمایی مناسب گل لیلیوم است؟

اگر منطقه ای که در آن زندگی می کنید گرمسیری است، باید دورانی که به هوای سرد احتیاج دارد را برایش فراهم کنید. میزان رشد و گل دهی این گیاه به میزان دمای و درجه حرارتی که دریافت می کند بستگی دارد که می تواند تاثیر مطلوبی بر روی رشد و نمو گیاه داشته باشد.

چگونه نور مناسب گل لیلیوم را فراهم کنیم؟

نور خوب و کافی در گلدهی بهتر گل لیلیوم تاثیر مستقیم دارد. اگر گل شما نور کافی دریافت نکند، بوته آن کم گل شده و گل‌ها کوچک می‌شوند. البته بهتر است برای کاشت گل لیلیوم در باغچه محلی را انتخاب کنید که نیم سایه داشته باشد. داخل منزل هم بهترین مکان برای قرار دادن گلدان، پشت پنجره نورگیر است؛ چرا که نور شدید و مستقیم خورشید می تواند به گیاه آسیب وارد کند.

تغذیه گیاه چگونه صورت میگیرد؟

در هنگام رشد گیاه می‌توانید هر دو هفته یکبار از کود کامل ۱۸-۱۸-۱۸ به مقدار یک گرم در لیتر به گیاه بدهید. بعد از اینکه گیاه بالغ شد و به مرحله غنچه‌دهی رسید بهتر است از کود ۱۲-۱۲-۳۶ استفاده شود. این کود مخصوص گلدهی است و با استفاده چند هفته‌ای باعث بزرگتر شدن و افزایش کیفیت گل‌ها می‌شود.

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این صفحه برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان پاسخگوی سوالات شما هستند.

گل لیلیوم قرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *