آموزش کامل تکثیر گیاه یشم | نحوه تکثیر کراسولا در آب

زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان انتشار : 27 اسفند 1401
گیاه یشم

گیاه یشم به جنوب آفریقا تعلق دارد و جز محبوب ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. نام دیگر گیاه یشم ، کراسولا نقره ای میباشد.

برگ های آن گوشتی بوده و آب را در خود نگه می دارند. گل یشم انرژی مثبت خوبی را به محیط اطراف اهدا میکند. داشتن گیاه یشم در هر خانه ای توصیه می شود تا آرامش و حس خوب را توسط این گیاه زیبا و خاص ، تجربه نمایید.

رنگ برگهای گیاه کراسولا(یشم) معمولا سبز یشمی بوده و به همین دلیل آن را گیاه یشم می نامند. البته با تغییر شرایط نوری و وجود نور مستقیم آفتاب در برگ ، رنگ قرمز هم به مرور پدیدار میشود. رنگ ساقه های جوان نیز سبز یشمی بوده ، اما ساقه های قدیمی تر ، بزرگ و قهوه ای رنگ می‌شوند. تحت شرایط مساعد محیطی ، گلهایی ستاره‌ای شکل به رنگ سفید و یا صورتی در بهار شکوفا می شوند. البته وجود دوره های تاریک سرد و خشک در زمستان نیز می تواند منجر به گل‌دهی این گیاه در این زمان از سال شود.

گیاه یشم در گلدان

طرز تکثیر گیاه یشم

تکثیر این گیاه معمولا از طریق قلمه برگ و ساقه انجام می شود.

– تکثیر گیاه یشم از طریق قلمه گیری :

ابتدا قلمه هایی به طول 5 تا 10 سانتی متر از گیاه مادر را جدا کنید. سپس برگ های قسمت پایین را تا قسمتی که در خاک قرار می گیرند جدا نمایید. شما می توانید این عمل را در تمام طول سال انجام دهید. سعی کنید خاکی با زهشکی بالا برای گیاه انتخاب کنید.
برای اینکه گیاه ریشه بهتری دهد ، میتوانید آن را به هورمون ریشه زا آغشته نمایید.
دقت کنید که آبیاری زیاد در این زمان نیاز نیست و چه بسا باعث پوسیدگی قلمه ها میگردد. اگر تنها خاک را مرطوب نگه دارید کافی است.
قلمه ها را در نور ملایم و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.
حدود 20 تا 30 روز طول می کشد که گیاه ریشه دهد.

– تکثیر گیاه یشم از طریق برگ :

برگ های سالم کراسولا را جدا کرده و در ترکیبات ذکر شده بکارید. دقت داشته باشید که برگ ها روی خاک مرطوب کاشته شوند.

ریشه زایی در آب :

همچنین می توان قلمه برگ و یا قلمه ساقه را در آب ریشه دار کرد و بعد از آن در خاک کاشت. این عمل ریسک قلمه‌گیری را به صفر رسانده و از پوسیدگی ناشی از عوامل قارچی درون خاک به قلمه‌ها جلوگیری می کند.
نکته ای که باید رعایت کنید این است که برگ های پایینی قلمه را تا جایی که درآب بوده جدا کنید. در واقع بایستی فقط ساقه در آب باشد.
از آب تمیز و تصفیه شده برای آن استفاده کنید و هر زمان که آب کدر و کثیف شد آن را تمیز نمایید.

مراحل بعدی مانند مراحل توضیح داده شده است.
زمانی که ریشه ها به طول حداقل ۵ سانتی متر رسیدند آن‌ها را در خاک‌های ذکر شده بکارید.
بعد از یک ماه قلمه ها آماده کاشته شدن هستند.

گیاه یشم

نظرات (1)

  1. نصرت

    باسلام من هرزمان گیاه را قلمهدراب میزارم بعداز مدتی پوسیده می‌شوند دلیلش چیه وهمچنین گیاه یشم من برگهایش زود چروکیده شده وخم می‌شوند با تشکر از زاهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *