چگونه گلدان وارونه بسازیم + مزایا و معایب ساختن گلدان وارونه

زمان مطالعه : 10 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به ساخت گلدان وارونه بپردازیم. همراه ما باشید.

گلدان وارونه چیست؟

گلدان وارونه یک گلدان دکوراتیو و خاص است که در همه ی فضا ها می توان از آن استفاده کرد. اگر در محیط اطرافتان فضایی برای نگهداری گیاهان ندارید ، بهتر است تا کمی دقت نمایید. چون شما به قسمت کار آمد فضا بی تفاوت هستید. یعنی سقف منزل خود! شما با استفاده از گلدان وارونه می توانید از ظرفیت فضایی سقف نیز برای نگهداری گیاهان خود استفاده کنید.

گلدان وارونه یک گلدان آویز از سقف است که گیاه از انتهای آن خارج می‌شود. شاید با اولین نگاه فکر کنید که آبیاری در این گیاهان دشوار است ، یا اینکه خاک از زیر آن میریزد ، در صورتی که در ساخت این گلدان از فیلتر برای جلوگیری ریزش خاک استفاده می شود. در آبیاری گلدان وارونه نیز ، آب از بالا ریخته می شود و به ریشه های گیاه می رسد. لازم است بدانید که گلدان وارونه نه تنها در فضای خانگی ، بلکه در فضاهای اداری و خدماتی نیز قابل استفاده می باشد.

مدت زمان برای ساختن گلدان وارونه ، کمتر از یکساعت می باشد. بسیاری از افراد فکر می کنند که ساختن گلدان وارونه سخت می باشد ، اما اصلا این گونه نیست. همه ی شما می توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

 

آشنایی با کاشت وارونه گیاهان

همانطور که می دانید گیاهان در سلامتی و آرامش ما نقش موثری دارند و این گیاهان ، انرژی مثبت را به محیط القا می کنند. همچنین نگاه کردن به آنها می تواند تنش های روزانه را از بین ببرد. با وجود گل و گیاهان هنوز در خانه بسیاری از افراد به دلیل محدودیت فضا جای باز نکرده اند و یک راه حل برای این مشکل استفاده از گلدان های وارونه است. همانطور که می دانید دلیل پرهیز اغلب افراد از پرورش گل و گیاه کمبود فضا و البه کمبود زمان است. اغلبا خانه ها و دفاتر بزرگ نیستند و نمی توان گلدان های زیادی را در آنجا قرار داد و زمان زیادی برای  نگهداری آنها وجود ندارد. بیشتر اوقات فراموش می کنیم که گیاهان به آبیاری نیاز دارند و به همین دلیل پس از مدت زمانی خشک می شوند.

این گلدان ها معمولا در تراس خانه ها آویزان می شوند و منظره زیبایی را ایجاد می کنند. با این وجود گلدان وارونه را می تواند یک پدیده پست مدرن شمرد که معمولا از سقف آویزان شده اما به صورت برعکس ، این گیاه همیشه رو به زمین رشد می کند و تصور کنید چه منظره زیبا و جدیدی ایجاد خواهد شد.

یکی از نگرانی ‌‌هایی که معمولا در طراحی فضای سبز تراس وجود دارد، فشاری است که وزن گلدان‌ها به کف تراس وارد می‌کنند. در واقع باید شما ابتدا مقاومت تراس خود را در نظر بگیرد و سپس اقدام به قرار دادن آنها کنید.

وقتی که چند گلدان وارونه در تراس گذاشته می شود ، وزن تقسیم میگردد.تعدادی از گلدان‌ها و البته میز و صندلی روی زمین قرار می‌گیرند و چند گلدان هم از سقف آویزان می‌شوند. به این ترتیب فشار تقسیم خواهد شد.

شما می توانید حتی گلدان ها را در آشپزخانه خانه خود نیز قرار دهید. گیاهانی مثل رزماری و آویشن که نه تنها فضا را زیبا و معطر می‌کنند، بلکه در آشپزی هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. مطمئن باشید که با استفاده از این گیاهان تازه، طعم غذاها به شدت بهتر خواهد شد.

عده ای از گیاهان نیز تمایل به مبارزه با جاذبه دارند و وقتی به صورت وارونه در سقف قرار میگیرند ، می خواهند خودشان را به سمت پایین برسانند.

 

انواع گیاهان مناسب کشت وارونه

توجه داشته باشید که واریته های کوچک و متوسط در کاشت گوجه فرنگی از بهترین گزینه ها برای این کاشت محسوب می شود و در کنار این گیاهان توصیه می شود به دنبال ارقامی باشید که میوه آن ها با هم رشد نکنند. زیرا در این وضعیت باید در زمان کل میوه را برداشت کنید.

 

دستورالعمل کشت وارونه گیاهان به صورت خلاصه

بهتر است بدانید که برای کاشت گیاه در گلدان به صورت وارونه بایستی در ابتدا اقداماتی را انجام دهید زیرا از آنجایی که گیاه در گلدان وارونه از انتهای گلدان خارج می شود ابتدا باید انتهای گلدان پلاستیکی را با استفاده از اره برش دهید و در این روند استفاده از عینک محافظ را از یاد نبرید.

حالا نوبت به برش فیلتر می باشد. که باید انتهای گلدان را بر روی فیلتر قرار دهید و دور آن با استفاده از کالتر برش دهید و در نهایت یک دایره به اندازه کف دست به دست می آید. توجه داشته باشید که شکل کلی فیلتر مشابه یک حلقه است و در پایان باید روی سطح حلقه یک برش ایجاد کنید چرا که این برش کمک می کند تا فیلتر به راحتی دور ریشه گیاه بپیچد. از آنجایی که فیلتر حالت ارتجاعی ندارد به همین خاطر ریشه گیاه را هم نمی توان داخل سوراخ حلقه فرو کرد.

در این مرحله باید با استفاده از دریل دو سوراخ به قطر ۲ یا ۳ سانتی متر در دو طرف گلدان به وسیله دریل ایجاد کنید و همچنین برای ایجاد این سوراخ ها باید حدود ۷ سانتی متر از لبه گلدان پایین بیایید. توصیه می شود برای استفاده از دریل لبه گلدان را روی یک چوب بی استفاده قرار دهید ، زیرا این کار موجب می شود تا تعادل دریبل برقرار باشد.

در خصوص این موارد برای شما بیشتر و کاملتر خواهیم گفت.

 

دریل کردن گلدان

برای ساخت گلدان وارونه به چه وسایلی نیاز داریم ؟

 1. گیاه
 2. کاتر
 3. قیچی
 4. دریل
 5. طناب پلاستیکی
 6. اره با قطر برش ۷ تا ۸ سانتی متر
 7. گلدان پلاستیکی
 8. فیلتر هوا پنجره

 

چگونه گلدان وارونه بسازیم ؟

 • مرحله اول: ایجاد حفر در انتهای گلدان

چون که گیاه در گلدان وارونه از انتهای گلدان خارج می شود ، ابتدا باید انتهای گلدان پلاستیکی را با کمک اره برش دهید.

هنگام اینکار حتما از عینک استفاده کنید ، چون ممکن است به شما صدماتی وارد شود.

 • مرحله دوم : بریدن فیلتر

انتهای گلدان را بر روی فیلتر گذاشته و دور آن را با کاتر ببرید. به این صورت یک دایره به اندازه کف گلدان بدست می آید.

سپس فیلتر را چند تا میزنید و با قیچی یک برش منحنی شکل ایجاد کنید. به این صورت یک دایره کوچک در وسط دایره اصلی به وجود می آید.

شکل کلی فیلتر مانند ، یک حلقه می باشد.

در آخر کار روی سطح حلقه یک برش بزنید. این برش کمک می کند تا فیلتر به راحتی دور گیاه پیچ بخورد.

به دلیل اینکه فیلتر حالت ارتجاعی ندارد و ریشه گیاه را نیز نمی توان داخل سوراخ حلقه فرو کرد.

 • مرحله سوم : سوارخ کردن با دریل

دو سوراخ به قطر 3 سانتی متر در دو طرف گلدان به وسیله دریل ایجاد کنید. برای ایجاد سوراخ ، حدود 7 سانتی متر را از لبه گلدان پایین بیایید.

برای استفاده کردن از دریل می توانید لبه گلدان را روی یک چوب بی استفاده قرار دهید. اینکار باعث می شود تا گلدان در حین انجام دریل کاری ثابت بماند.

 • مرحله چهارم : وصل کردن طناب

طناب را از سوراخ بدنه گلدان ، به سمت داخل گلدان فرو کنید و داخل گلدان را یک گره محکم بزنید. (حتما از محکم بودن گره گلدان اطمینان حاصل کنید تا خطری نداشته باشد) اینکار را برای دو سوراخ روی بدنه گلدان انجام دهید.

شما می توانید برای واریز شدن گلدان وارونه از یک طناب یکپارچه و یا دو طناب مجزا استفاده کنید.

انتخاب تعداد طناب بسته به محل آویز گلدان متغییر و سلیقه شما می باشد. (در ساخت این گلدان از یک طناب یکپارچه استفاده شده است)

گلدان وارونه را در مکانی آویزان کنید که به آن دسترسی داشته باشید ، تا بتوانید نیاز های آن را براورده کنید.

دقت داشته باشید که جای گلدان دائمی نمی باشد و می توانید در هر مکانی که دوست دارید قرار دهید.

 • مرحله پنجم : کاشت گیاه و آویزان کردن گلدان وارونه

آخرین و مهم ترین مرحه در ساخت یک گلدان وارونه ، کاشت گیاه می باشد.

ابتدا سر گیاه را از لبه بالایی گلدان داخل ببرید و از سوراخ کف گلدان بیرون بیاورید. برای این کار خاک اطراف ساقه و ریشه گیاه را بگیرید تا گیاه بتواند در زیر گلدان مستقرر شود.

دقت کنید که خاک باید به میزان درست از ریشه ها جدا شود. (بهتر می باشد تا گلدان را در جایی آویز کنید تا برای کاشتن گیاه راحت تر باشید.)

بعد از اینکه گیاه را ثابت کردید ، فیلتر را دور ریشه گیاه بچرخانید و در انتهای گلدان در کنار ساقه ها قرار دهید. این کار باعث می شود تا خاک از زیر گلدان نریزد.

بعد از جایگذاری فیلتر ، خاک را به اندازه نیاز گیاه روی ریشه ها بریزید و کمی فشار دهید تا به هم بچسبند.

برای آبیاری گلدان وارونه ، از بالا آب را بریزید.

 

گلدان آویزان

ایده جذاب برای استفاده از گلدان وارونه

همانطور که گفتم ، گلدان وارونه بسیار فانتزی و دکوراتیو است. به همین جهت می توانید آن را در فضاهای اداری ، خدماتی و خانگی استفاده کنید.

از گلدان وارونه می توانید در صنعت کشاورزی نیز بهره ببرید.

 

مزیت کاشت گلدان وارونه

بسیاری از گیاهان را در فضای کوچک و به روش های دیگر نمی توان جا داد اما در کاشته وارونه این اجازه را دارید که گیاهان زیادی را نگهداری و کشت نمایید.

می توانید در بالای گلدان نیز ، گیاهان دیگری را پرورش دهید که خیلی تمایلی به رشد عمودی  و رو به بالا ندارند. همچنین گیاه آویز و رونده نیز از این قبیل می باشد که با این روش نگهداری ساده تری خواهید داشت و نیاز به داشتن قیم در آنها از بین خواهد رفت.

در گوجه فرنگی افتادن میوه ها روی خاک و پوسیدگی آن ها می تواند یک معضل باشد که در کاشت وارونه گیاهان این اتفاق نخواهد افتاد.

در برخی از موارد با روند کاشت وارونه گیاهان می توان از هجوم آفات و بیماری های مختلف به گیاه جلوگیری کرد. به عنوان مثال در حمله شته ها که مورچه ها نیز نقش مهمی دارند و عامل جا به جایی آنها محسوب می شوند.

اکثرا به دلیل عدم تماس با خاک در میوه ها و گیاهانی که به صورت وارونه رشد کرده اند ، می توان این روش را نوعی کشت پاکیزه و تقریبا ارگانیک  دانست.

 

سیستم خود آبیاری و آبیاری آهسته به گیاهان وارونه

مسئله دیگر نگهداری از گل و گیاه‌ها است. البته باغبانی و رسیدگی به گیاهان، یکی از آرامش ‌‌بخش‌‌ ترین کارهای جهان است اما هر کسی وقت و حوصله آن را ندارد.

این گلدان‌ها یک مخزن آب دارند و یک نشانگر که میزان آب موجود در مخزن را نمایش می‌دهد.

هر دو هفته یک بار مخزن آب را پر می‌کنید و گیاه به تدریج و قطره قطره آبیاری می‌شود. تا زمانی که مخزن پر باشد، نیازی نیست هر روز گلدان را آبیاری کنید. بنابراین خود آبیاری یکی از فواید گلدان وارونه است.

آبیاری آهسته و قطره ای ، هم برای سلامت گیاه مفید است و به صرفه جویی نیز کمک شایانی میکند.

همان طور که می‌دانید، صنعت کشاورزی در جهان به سمت آبیاری قطره‌ای رفته است و ما می‌توانیم با استفاده از گلدان وارون همین سیستم را در خانه‌های خود نیز پیاده کنیم.

بهترین آب برای آبیاری گیاهان وارونه ، آب ولرم و بدون کلر می باشد. آب های سرد و دارای کلر به ریشه گیاهان وارونه صدماتی وارد می کنند.

 

معایب کاشت گلدان وارونه

معملا به دلیل افزایش حجم ریشه به ویژه در کشت های بالا و پایین در گلدان تمامی گیاهان نیاز به آبیاری زیاد تری خواهند داشت و به همین خاطر استفاده از سیستم آبیاری قطره در این روش توصیه می شود.

در کاشت گیاهان مانند واریته های بزرگ خیار و یا گوجه فرنگی نیاز به خاک بیشتر بوده و وزن میوه و بوته نیز به مرور افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه نیاز به تکیه گاه بسیار مستحکمی خواهد داشت.

از آنجایی که گیاهان در این حالت آویز و رها هستند ، باد های شدیدی می تواند به آن ها صدماتی بزند که بنابراین بایستی گیاهان وارونه را در محیطی امن از این مشکلات پرورش دهید.

 

گلدان آویزان

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل به ساختن گلدان وارونه بپردازیم. بسیار ممنونم که تا پایان همراه سایت شرمیلا بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *