نگهداری گل مرجان

روش صحیح نگهداری از گل مرجان در آپارتمان و باغ

زمان مطالعه : 4 دقیقه

آشنایی با گل مرجان

گیاه مرجان بومی مناطق ماداگاسکار می باشد و نام علمی آن Euphorbia milii است . این گیاه گونه های زیاد خاصی دارد.
گل مرجان دارای برگ های قرمز زرشکی و برگ های زیبا و شاخه های منشعب و تیغ های زیاد است و بخاطر ظاهر منحصر بفردش، تبدیل به یک گیاه پر طرفدار شده است.
این گل می تواند در تمام طول سال گل دهی کند اما در زمستان بیشترین میزان گلدهی را دارد.
برگ‌های جدید گل مرجان بر روی ساقه‌های جوان و جدید گیاه شکل می‌گیرد و بنابراین قسمت‌های مسن‌تر گیاه به تدریج چوبی و کم برگ خواهد شد.
برگ های آن حدود ۴ سانتی متر طول دارند و گل های آن کوچک هستند و حدود ۱/۲ سانتی متر طول دارند.
گل های آن به رنگ های قرمز، صورتی و سفید یافت می شوند. رنگ قرمز از بقیه رنگ ها فراوانی بیشتر دارد.

گل مرجان قرمز

نحوه نگهداری از گل مرجان

آبیاری

برای بار دوم آبیاری شما باید هنگامی که خاک گیاه کامل خشک نشده اقدام به آبیاری کنید. اما پس از دوبار آبیاری بایستی کمی صبوری کنید تا خاک گیاه کاملا خشک شود تا مجدد به آن اب دهید

نور

این گیاه به نور زیادی نیاز دارد اما گذاشتن آن جلوی آفتاب شدید می تواند به آن آسیب شدیدی  وارد کند و باعث زرد شدن برگ های آن شود.
برای اینکه نور این گیاه را تامین کنید می توانید از نور اول صبح استفاده کنید. این نور برای رشد گل مرجانی خوب است. هنگام ظهر و زمانی که نور آفتاب شدید بر روی گل قرار گرفته، گیاه را در نور غیر مستقیم نگهداری کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.
همچنین می توانید گیاه را پشت پرده سفید قرار دهید.

گیاه مرجانی

خاک

گل مرجانی در مورد خاک سخت گیر نیست؛ اما بهتر است که خاک زهکشی مناسبی داشته باشد تا مانع از ماندگاری طولانی مدت آب در اطراف ریشه های گیاه شود. مثلا می توان از مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+ شن به نسبت مساوی و یا یک قسمت شن درشت+ نصف قسمت کوکوپیت + نصف قسمت ورمی کمپوست و یا کود بسیار پوسیده گاوی استفاده کرد که برای این گیاه مناسب است.

دمای مناسب گل مرجان

دمای خانه برای این گیاه کاملا مناسب است. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم دمای 16 تا 24 درجه مناسب ترین دما برای گیاه است.
دقت کنید که دما برای گیاه زیاد بالا نرود؛ زیرا گیاه مرجانی دمای بالا را نمی پسندد و سریعا باعث خراب شدن آن و زرد شدن برگ هایش می شود.

کود دهی

برای گلدهی گل مرجان و رشد آن نیاز به فسفر و نیتروژن است. اما اگر در استفاده از کود به شکل افراطی عمل کنید، در این صورت نتیجه معکوس خواهید دید. از فصل بهار تا پاییز زمان مناسبی برای کود دهی است. این کود دهی باید هر دو هفته یک بار انجام شود. فرمول در نظر گرفته شده بهتر است به شکل ۵-۱۰-۵ باشد. برای تعویض خاک گلدان فصل تابستان اقدام کنید.

گیاه مرجانی در گلدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *