خواص گل ساعتی

گل ساعتی نماد چیست؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه

آشنایی با گل ساعتی

نام علمی این گیاه Passiflora spp و از خانواده Passifloraceae می باشد. این گیاه از گیاهان گلدار است و در مناطقی مانند آمریکا و آفریقا رشد می کند این گیاه زینتی رشد بسیار سریعی دارد و گیاهی بالا رونده است.
گل های این گیاه درشت و این گل ها در رنگ های قرمز، ارغوانی، آبی و بنفش  یافت می شود.
ساقه این گیاه می تواند به دور درختان بپیچد که به همین دلیل به آن پیچ ساعتی نیز می گویند.
میوه این گیاه رنگ سبز دارد که در میوه این گیاه موادی مانند اسید سیتریک و نیز دارای پرولین، مالتول و اتل مالتول موجود است.
همچنین گاهی اوقات از برگ ها و میوه این گیاه استفاده دارویی می شود.

گل های این گیاه منفرد و تک هستند که ظاهر آن ها به شکل پنجه  یا به شکل یک ساعت است. این گل ها منتهی به دمبرگ هستند.مجموعه ای از برگهای کوچک نیز به صورت انولوکری گلهای آنها را از خارج فرا میگیرد.
این گل به سرما بسیار حساس است و نمی تواند در سرما رشد خوبی داشته باشد. پس اگر در زمستان شاهد رشد نکردن این گیاه بودید ،یکی از دلایل آن می تواند به خاطر سرما باشد.

نماد گل ساعتی

گل ساعتی نماد چیست؟

گل ساعتی را سیاحان اسپانیایی در پرو به سال ۱۵۶۹ کشف کردند. این گل در آنجا سمبل مصیبت حضرت مسیح بود و مردم پرو اعتقاد داشتند روییدن گل ساعتی در سرزمین آن‌ها نشان می‌دهد که آن حضرت از شیوه زندگی و کارهای آن‌ها راضی است. یکی از معانی Passion در زبان انگلیسی، «مصیبت حضرت مسیح (ع)» است. منشأ هر دو نام علمی و عمومی گیاه نیز همین باور است. احتمالاً آشنایی مردم عامه با این گیاه، به مدت‌ها قبل از کشف رازک در پرو بازمی‌گردد. بر پایه این باور عمومی، این‌گونه تصور می‌شود که قسمت گل‌دار گیاه، نمایانگر قسمت‌های تصلیب عیسی مسیح است. سه مادگی، سه میخ کوبیده شده به دست‌ها و پاهای حضرت مسیح و پنج پرچم، پنج زخم روی بدن آن حضرت را نشان می‌دهد. مادگی گیاه شبیه چکش و تاج خورشیدی گل، همانند تاجی از خار روی سر مسیح است. گلبرگ‌ها، نماینده ده تن از حواریون راستین هستند و رنگ‌های سفید و بنفش متمایل به آبی، نشانگر خلوص، پاکی و بهشت است.

نماد گل ساعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *