بیماری گل هلیکونیا | مشکلات گل خرچنگی

زمان مطالعه : 3 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به بیماری های گل هلیکونیا بپردازیم.

آشنایی با گل هلیکونیا

گل هلیکونیا را رنگ های زیبا و درخشان خود ، جلال تازه ای به خانه میدهد.

گل هلیکونیا گیاهی گرمسیر میباشد که پرنده ها ، آبزیان ، پروانه ها و انسان ها از حضور این گل منفعت میبرند. به عنوان مثال پرنده‌ای به نام گوشه‌گیر سینه حنایی آشیانه خود را بر روی این گیاه می‌سازد. انسان ها نیز از زیبایی های این گل و آرامشی که میدهد ، استفاده میکنند.

این گیاه را به نام خرچنگی نیز میشناسند.

حدود 200 گونه از  گل هلیکونیا ها را بررسی کردند ، همه ی آنها در جنگل های گرم آمریکا هستند.

این گیاه زیبا در گلدان نهایتا تا 60 سانتی متر رشد خواهد داشت اما در فضاهای آزاد رشد این گیاه چند برابر میشود و تا 9 متر نیز میرسد.

برگ های هلیکونیا بسیار شبیه موز هستند که مانند خوشه ای موز از درخت آوزیران میشوند.

این گیاه به  گل طوطی نیز مشهور است. عده از مردم به آن مرغ بهشتی نیز میگویند ؛ اما بیشتر با نام هلیکونیا شهرت دارد.

گل هلیکونیا از خانواه Heliconiaceae میباشد.

برگ های این گل جذاب و خاص ، قرمز و سفید هستند و برگ های آنان سبز براق کننده میباشند.

نام علمی گل هلیکونیا heliconia میباشد.

در ادامه به طور جزئی به بیماری های این گیاه میپردازیم

بیماری گل هلیکونیا

مورچه ها ممکن است بر روی این گیاه حرکت کنند و از شهد آن استفاده نمایند ، اما به آن مشکلی ایجاد نمیکند.

پرندگان نیز به گل هلیکونیا بسیار علاقه مند هستند و امکان دارد که مشکل کوچکی برای این گل زیبا به ارمغان بیاورد ؛ اما در کل خطر جدی برای این گیاه نمیباشد.

موش ها نیز این گیاه را بسیار دوست دارند و قسمتی از این گیاه را میخورند ؛ شما میتوانید با تله گذاشتن یا سم پاشی با آنها مبارزه کنید.

همچنین اگر گل هلیکونیا را در خانه نگهداری کنید ، مورد هجوم تار عنکبوتی قرار میگیرد. برای مبارزه با این بیماری ، گیاه خود را هر چند  وقت یکبار با آب و روغن شست و شو دهید.

برخی بیماری های قارجی موجب  پیچیدن برگ‌ها، ایجاد لکه، لبه‌های زرد یا ریزش برگ‌ها میشود. بیشتر این بیماری های قارچی به خاطر ریختن آب بر روی برگ گیاهان میباشد. برای کشتن قارچ ، میتوانید از قارچ کش صنعتی استفاده نمایید.

یک نوع دیگر باکتری که اسم آن راسلتونیا میباشد ، باعث پژمرده و قهوه ای شدن لبه برگ میشود. این گیاه مسر میباشد و به برگ های دیگر گیاه نیز انتقال میدهد.

بهتر است قبل از خرید یک گیاه جدید ریزوم‌های آن را بررسی کنید و از خریدن گیاهی که ریزوم‌های پوسیده یا خراب دارد حتما خودداری کنید. اما از انجایی که این کار همیشه امکان پذیر نیست می‌توانید ریشه‌های گیاه را قبل از کاشتن با محلولی که 90% آن را آب و 10% آن را مایع سفید کننده تشکیل داده بشورید ، این کار باعث مانع پوسیدگی ریشه گیاهتان میشود.

کرم‌های لوبه‌ ای با چشم قابل دیدن نمیباشد اما بسیار برای گیاهان مضرر هستند و به آنها آسیب میزنند. این موجودات از ریشه گیاه تغذیه میکنند و باعث ورم کردن آنها میشوند. در این صورت مواد مغذی دیگر در ریشه وجود ندارد ، و برگ های گیاهان زرد خواهند شد. برای درمان این مشکل ، کافی است که گیاه را به حمام ببرید و محیط حمام را کمی گرم کنید. سپس گل را 15 دقیقه در آبی که 50 درجه بالای صفر سانتی گراد میباشد ، قرار دهید. بعد از اتمام این زمان ، بلافاصله آن را در آب سرد قرار دهید ، تا این بیماری از بین برود.

 

گل هلیکونیا

ممنون که تا این لحظه ما را همراهی کردید ، اگر سوالی دارید میتوانید در انتها این بخش برای ما ارسال کنید ، همکاران ما پاسخگو شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *