معرفی کامل بیماری های گل گاردنیا و روش درمان آن

زمان مطالعه : 12 دقیقه
زمان انتشار : 28 اسفند 1401
معرفی گل گاردنیا

آشننایی با گل گاردنیا:

گاردنیا در خود حدود 250 گونه دارد که این گیاهان به صورت درختچه یا درخت های کوچک ، همیشه سبز رشد می کنند. خیلی از مردم از این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده می کنند چون می توان آن را در شرایط خاص در خانه نگهداری کرد.   انگلیسی این گیاه GARDENIA JASMINOIDES و از خانواده RUBIACEAE ( روناس) می باشد. گاردنیا بومی مناطق گرمسیری و معتدل می باشد.
گاردنیا بسیار محبوب است و یکی از دلایل محبوبیت آن خواص این گیاه می باشد. گاردنیا پر از خواص است به طور مثال گاردنیا مانند تمام گیاهان آپارتمانی می تواند تصفیه کنندگی هوا را انجام دهد و سموم موجود در هوا را به راحتی از بین ببرد.
همچنین از این گل می توانید برای کاهش استرس و تولید اگسیژن استفاده کنید.

یکی از ویژگی های این گل عطر خوش آن است. عطر گاردنیا بسیار خاص و دلنشین است که یکی از دلایل محبوبیت این گیاه همان عطر است. حتی می توانم بگویم که اگر گاردنیا این عطر را نداشت ، به این اندازه طرفدار پیدا نمی کرد.
بوته گاردانیا بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتی متر ارتفاع داشته و برگ‌های آن طول ۵ الی ۱۰ سانتی متری دارند. گل‌های این بوته سفید رنگ بوده و حداقل ۵ گلبرگ دارد. در فصل بهار گل‌های گاردنیا ظاهر شده و در تابستان باز می‌شوند.

ار بذر های موجود در میوه گاردنیا برای تکثیر این گیاه استفاده می شود. میوه های این گل کوچک ، نارنجی رنگ و بیضی شکل هستند.در ادامه به بیماری های گل گاردنیا می پردازیم.

گل گاردنیا

بیماری های گل گاردنیا

علت زرد شدن برگ و شاخسار:

زرد شدن این گیاه یک مشکل بسیار شایع است و خیلی از دلایل می تواند باعث این مشکل شود. به طور دقیق تر آبیاری بیش از اندازه- سنگین بودن خاک و زهکش نامناسب آن- کمبود آهن- استفاده از آبهای املاح دار برای آبیاری-آسیب دیدن ریشه ها در طی زمستان به دلیل هوای سرد – خیس و غرقابی شدن بستر کاشت و خفگی ریشه ها- کمبود نور و پایین بودن دما می تواند باعث این مشکلات شود.

هیچکس به اندازه شما در مورد گیاهتان اطلاعات ندارد و نمی تواند مشکل شما را حل کند. شما باید در ذهن خود نگاهی به روز های اخیر بیندازید و ببیند که در روز های پیش کدام یک از دلایل بالا را رعایت نکرده اید و گیاه شما به این حال روز افتاده است. اگر هر کدام از آنها ها را انجام داده اید باید روش درست آن را انجام دهید تا گیاه شما درمان شود.

چگونه گاردنیا را باید آبیاری کنیم؟

این گیاه به طور کلی به آب متوسطی نیاز دارد و اصلا دوست ندارد که خاک آن غرقابی یا خیلی خشک شود. به همین دلیل توصیه می شود که رطوبت گیاه خود را در حد اندازه نگه داری کنید.

این گیاه باید حیلی منظم آبیاری شود تا رشد خوبی داشته باشد. برای تعین زمان آبیاری می توانید از رطوبت سطح خاک استفاده کنید. برای این که باید انگشت خود ر حدود ۴ تا ۵ سانتی متر درون خاک ببرید رطوبت خاک را تشخیص دهید. اگر خاک کمی خیس بود نیازی نیست که آن را در همان لحظه آبیاری کنید و باید صبر کنید خاک گیاه کاملا خشک شود. اما اگر دیدید که خاک کاملا خشک است یعنی زمان آبیاری فرا رسیده است.

در صورتی که گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید در نهایت شاهد زرد شدن و نرم شدن برگ های گیاه خواهید بود که اگر از آن جلوگیری نشود به زودی گیاهتان از بین خواهد رفت. اگر چنین علائمی را در گیاه خود دیدید باید به سرعت آبیاری را کاهش دهید.

دقت داشته باشید که در آبیاری حتما از آب هایی که املاح ندارند استفاده کنید چون آب دارای املاح به گیاه آسب فراوان می زند.

از چه خاکی برای گاردنیا استفاده کنیم؟

بهترین خاک برای گاردنیا ، خاکی اسیدی است. اسیدی بودن خاک مهم ترین نیاز گاردنیا است و اگر خاک فراهم شده اسیدی نباشد، گل شما قادر به جذب و استفاده از برخی عناصر غذایی بخصوص آهن نیست که در نتیجه آن برگها زرد می‌شوند. سعی کنید خاک استفاده شده حتما مقدار پیت ماس کافی را داشته باشد. در هر بستری که برای گیاه آماده می کنید باید حتما 30 درصد پیت ماس داشته باشد.

نکته بعدی در مورد خاک گاردنیا زهکش مناسب است. سعی کنید که خاک استفاده شده حتما زهکش داشته باشد. در غیر این صورت خاک حالت غرقابی به خود می گیرد و ریشه پوسیده می شود.

سیاه شدن برگ و شاخسار: 

این مشکل نیز می تواند چند دلیل داشته باشد.از جمله مشکلاتی که باعث این مشکل می شود می توان به سرمای محیط در زمستان – خشک بودن هوا در تابستان وآبیاری نکردن در هوای گرم- تغیر در مکان نگهداری گیاه.

چه دمایی برای گاردنیا مناسب است؟

اولین نکته فراهم کردن خاکی معتدل است. چون این گیاه بومی مناطق معتدل است. دمای بین ن ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد مناسب ترین دما برای نگهداری از گاردنیا است.

دقت کنید که گاردنیا به دمای سرد حساس است و اگر به دمای زیر 12 درجه سانتی گراد راه پیدا کند برگ های آن یخ می زنند و باعث سیاه شدن گیاه خواهد شد.

دمای گرم نیز برای این گل مشکل ساز است و در صورتی که دما خیلی زیاد باشد برگ ها خشک و چروکیده خواهند شد.

سعی کنید اگر این گیاه را در خانه نگهداری می کنید ، آن را از وسایل سرمایشی مانند کولر و وسایل گرمایشی مانند بخاری دور کنید.

سعی کنید که گیاه خود را هیچ وقت بدون دلیل تغیر مکان ندهید چون این گل نسبت به تغیر مکان خیلی حساس است.

گل ندادن گیاه گاردنیا:

این می تواند به این دلیل باشد که شما گیاه خود را در دمایی بالاتر از ۲۰ درجه سانتی گراد نگه داری کرده اید. اگردوست دارید که گیاهتان همیشه به درستی گل دهی کند سعی کنید دما را برای آن خیلی خوب نگه دارید.

 

پژمردگی برگ ها:

به دلیل خشکی هوا می باشد. سعی کنید که رطوبت درست و خوبی را برای گیاهتان فراهم کنید. در ادامه روش درست رطوبت این گیاه را توصیح خوایم داد.

چه رطوبتی برای گاردنیا مناسب است؟

گاردنیا نیاز به رطوبت زیادی دارد و اگر رطوبت به درستی برای آن فراهم نشود برگ های آن می سوزند. در تامین رطوبت گاردنیا غبار پاشی موثر است اما در روز های گرم تابستان تنها غبار پاشی کردن نمی تواند رطوبت مورد نیاز گادنیا را فراهم سازد. همچنین ریزش قطرات آب بر روی گلها می تواند منجر به زرد-قهوه ای شدن گلها و ریزش آنان بشود.بنابراین می‌توان یک زیر گلدانی که بزرگتر از زیر گلدانی گیاه است تهیه کرد و داخل آن سنگریزه ریخت و گلدان را بر روی این سنگریزه ها قرار داد.

بعد باید در زیر گلدانی مقدارری سنگ ریزه بریزید.باید این آب به طوری ریخته شود که ته گلدان گاردنیا با آب در تماس نباشد.و سطح آب موجود در زیر گلدانی پایین تر از کف گلدان حاوی گیاه قرار گیرد. چون در صورتی که با هم تماس داشته باشند آب از زهکش نمی تواند خارج شود وسبب پوسیدگی ریشه خواهد شد.آب موجود در زیر گلدانی به تدریج تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگسار گاردنیا را فراهم می‌کند. البته با وجود بکارگیری این روش غبارپاشی برگسار را فراموش نکنید.
خوب است که چند بار در روز این کار را انجام دهید. دقت کنید که آب استفاده شده املاح نداشته باشد چون گاردنیا به این املاح بسیار حساس است. اگر از آب لوله کشی استفاده می کنید قبل از آب دادن به گیاه مقداری آب را در فضایی باز برای مدت 1 ساعت نگهداری کنید تا کمی از املاحی که درون آن وجود دارد کم شود. هرچه املاح کمتر باشد گل با کیفیت تری دریافت خواهید کرد.

ریزش جوانه های گل و بد شکلی آنها:

یکی دیگر از مشکلات شایع این گیاه ریزش جوانه ها می باشد. این اتفاق می تواند به دلیل تغییرات شدید دما- کمبود و یا بیش بود آبیاری- آبیاری نامنظم-زهکش نامناسب خاک و باقیماندن آب به مدت طولانی در اطراف ریشه های گیاه-دمای کم – ریزش قطرات روی گل ها و به نوعی برخورد آب با شکوفه ها- نور کم و نامناسب برای گل گاردنیا.

درمان:

سعی کنید دما، آبیاری و خاک را طبق روش گفته شده انجام دهید. یکی از نکات در نگهداری گاردنیا این است که دقت کنید آب به شکوفه ها برخورد نداشته باشد. اگر در هنگام آبیاری بی دقت باشید و آب به روی گل ها ریخته شود سبب این مشکل می شود.

چه نوریی برای نگهداری  از گاردنیا مناسب است؟
گاردنیا به محیطی پر از نور نیاز دارد اما گاردنیای گلدانی باید از تابش نور شدید و مستقیم آفتاب در روزهای گرم بخصوص ظهر روزهای تابستان محافظت شود. نور شدید در روزهای گرم موجب سوختن برگهای گاردنیا می‌شود اما در طی زمستان گلدان را در جایی بگذرید که از حداکثر نور محیط بهره‌مند شود. گاردنیا برای گلدهی نیاز به نور دارد و کمبود نور یکی از دلایل ریزش غنچه های گل است. همچنین در صورت کمبود نور برگها نیز نازک و ضعیف می‌شوند.

معرفی گل گاردنیا

آفات گیاه گاردنیا

این گیاه همواره در معرض خطر دو آفت می باشد. این دو آفت عبارت اند از شپشک آرد آلو و کنه عنکبوتی که از شیره گیاه تغذیه می کنند و مانع رشد گل می شوند. در ادامه در مورد این دو آفت بیشتر توصیح خواهیم داد.

شپشک آرد آلو:

این حشره متعلق به خانواده pseudiciccidae و راسته homoptera می باشد.  شپشک در مکان های گرم به کار خود ادامه می دهد. به همین دلیل است که شما اکثیر در محیطی مثل گل خانه آن ها را می یابید.
اگر شما از کسانی باشید که خیلی به گل کاری علاقه دارید و سال ها است که این کار انجام می دهید احتمالا با این حشره آشنا هستید و مضرات آن را برای گیاه می دانید.
این حشرات در مکان های مخفی و سایه گیاه زندگی می کنند. به صورت نقاط سفید و پودری هستند که به گیاه  به گیاه حمله کرده و با ایجاد زخم و مکیدن شیره گیاه باعث نابودی آن می‌شود.طول این حشرات حدود 3 میلی لیتر می باشد و بدن آن پشمالو و به راحتی قابل تشخیص می باشد.
شپشک های آرد آلود به سرعت تکثیر می یابند و برخلاف حشرات سپردار دیگر می توانند به راحتی حرکت کرده و به سرعت به تمامی اندام گیاه حتی ریشه هم سرایت کنند.

این گیاهان علاقه شدیدی به کاکتوس و ساکولنت دارند. و اگر از این دو گیاه د رخانه خود نگهداری می کنید باید بسیار مراقب باشید که گیاه به این آفت دچار نشود و گرنه گیاه از بین می رود.

این آفت به شکل گروهی بر روی قسمت‌های مختلف گیاه همانند ناحیه اتصال برگ به ساقه، بین زوایای موجود بین ساقه‌های گیاه، در زیر پوسته‌های زخمی و نه چندان محکم ساقه گیاه، لابه‌لای گلبرگ‌ها و کاسبرگ‌ها گل‌ها و حتی بر روی ریشه گیاه بخصوص در ناحیه اتصال ساقه به ریشه جمع می‌شود.

گونه های مختلفی از این گیاه وجود دارد که ممکن است از نظر چگونگی رشد،. اندازه حشرات در مراحل مختلف زندگی. زواید و رشته های اطراف بدن دوره تخمگذاری و …متفاوت باشند.

نشانه های وجود شپشک آرد آلود

همانطور که گفته شد این حشرات به راحتی دیده می شوند. تخم های آنان نیز مانند خودشان با پشم پوشیده شده است اگر چنین چیزی را مشاهده کردید نشانه از وجود آنها در گیاه شما است. تخم های آنان می توانند کمی نارنجی و یا صورتی باشند.
البته گاهی اوقات ممکن است این حشرات خود را در لابلای برگها و یا تیغ ها پنهان کنند و یا فقط در درون خاک و اطراف ریشه حضور داشته باشند که در اینصورت بررسی دقیق تری نیاز است.

وجود شیره عسلی بر روی سطح گیاه نیز می تواند دلیلی بر حضور این حشرات باشد. البته ناگفته نماند برخی از کاکتوس ها به طور طبیعی این شیره را از خود ترشح می کنند ولی معمولا شیره ای که شپشک ها ترشح می کنند مورد هجوم قارچ های سیاه رنگ قرار می گیرد. وجود این شیره بر روی گیاه موجب جذب مورچه ها نیز می شود و در واقع مورچه ها به نوعی پرورش دهنده این حشرات می باشند. پس ازدحام مورچه ها در اطراف گیاه می تواند دلیل بر وجود این آفت باشد.

روش خانگی مبارزه با شپشک آرد آلو:

شما می توانید هنگامی که تعداد این گیاهان در گل زیاد نشده باشد از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کیند و بر روی گیاه استفاده کنید تا این حشرات زا از بین ببرید.کافی است که ۲ قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی را با نیم لیتر آب مخلوط کرده و بعد به شکل اسپری بر روی ناحیه اجتماع و زندگی شپشکها اسپری کرد و شپشک ها را با تکه ای پنبه یا پارچه جمع کرد.شما میتوانید برای اینکه اثر این مایع بیشتر شود کمی روغن به گیاه افزون کنید.

گل گاردنیا

کنه عنکبوتی:

کنه قرمز تار عنکبوتی با نام علمی Tetranychus urticae از خانواده arachnid از آفات مهم درختان گیاهان زینتی، کاکتوس‌ها و ساکولنت ها می‌باشد.

این آفت خزنده، بدون بال، و دارای ۶ یا ۸ پا (بسته به مراحل رشدی) و بسیار ریز (در حدود ۰٫۵ میلی‌متر طول) می‌باشد و برای مشاهده آن به یک ذره بین قوی نیاز است.
حضور این آفت در ابتدا به‌صورت لکه‌های سفید تا زرد روشن در بدنه کاکتوس و یا سطح رویی برگ در گیاهان برگ دار قابل تشخیص است. این آفت از طریق آرواره‌های خود بافت گیاه را زخمی کرده و از شیره گیاهی تغذیه می‌کند. خسارت وارده تا حدودی شبیه به آفتاب سوختگی بوده و ایجاد لکه‌های خشک قهوه‌ای و چوب پنبه‌ای می‌کند. در مرحله پیشرفته‌تر قسمت‌های دیگر گیاه مانند جوانه و گل را آلوده کرده و برگ‌ها برنزه و بد شکل شده و در نهایت باعث مرگ گیاه می‌شود.
رنگ کنه قرمز تار عنکبوتی در بهار و در زمان زمستان گذرانی قرمز و در زمانی که تازه از تخم خارج شده سفید است. کنه‌های بالغ گاهی سفید و گاهی سبز رنگ و دارای دو نقطه در پشت می‌باشند.

 

کنه عنکبوتی چه خساراتی را ایجاد می کند؟

از علائم آلودگی این آفت می‌توان به ایجاد لکه‌های زرد و قهوه‌ای رنگ (در صورت عدم درمان، کل برگ قهوه‌ای رنگ می‌شود) اشاره کرد. کنه‌ها با سوراخ کردن بافت گیاهی از شیره گیاهی تغذیه می‌کنند.

به دلیل تغذیه لکه‌های نقطه‌ای زرد و قهوه‌ای ایجاد می‌کنند، اما با افزایش جمعیت قطر لکه‌ها افزایش پیدا می‌کند. وجود تارهای کنه بر روی برگ‌ها و شاخه‌ها، لوله‌ای شدن، خشک شدن و ریزش برگ‌ها از نشانه‌های وجود این آفت است.

علت ایجاد این لکه‌ها، تغذیه این نوع کنه از سلول‌های سطح زیرین برگ و از بین بردن کلروفیل برگ است. همچنین از علائم دیگر آلودگی می‌توان جمع شدن گرد و خاک روی برگ را نام برد. کنه‌ها در جمعیت زیاد می‌توانند گیاه را کاملا از بین ببرند.

چگونه کنه قرمز را کنترل کنیم؟

کنترل شیمیایی با استفاده از کنه‌کش‌های موجود در بازار. لازم به تاکید است که تخم کنه‌ها توسط کنه کش از بین نمی‌رود بنابراین، سم‌پاشی مجدد و استفاده از روش‌های تلفیقی ذکر شده در بالا الزامی است. مراقب خسارت فوتو تکسی باشید.
سموم سیستمیک چون دیر عمل می‌کنند برای مبارزه فوری مناسب نیستند و بیشتر جنبه پیشگیری دارند. بهتر است در سم‌پاشی از سموم تماسی استفاده شود. سم کنه کش مانند آبامکتین استفاده کنید.

گل گاردنیا

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پاییین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *