معرفی کامل گل ژربرا ، روش نگهداری و رشد گیاه ژربرا

زمان مطالعه : 0 دقیقه
زمان انتشار : 19 اسفند 1401

گیاه ژربرا جزء گیاهان معروف خانگی می باشد که از آفریقای جنوبی آمده است. گل های این گیاه رنگ های بسیار متنوعی دارند و روشن می باشند . این گیاهان جذاب طیف مختلفی از رنگ ها را دارا هستند و در رنگ های زرد ، سفید، قرمز و نارنجی دیده می شوند.

شکوفه های این گیاه نیز در سایزهای مختلف هستند و می توانند تا چهار سانتی متر رشد کنند . شکوفه های این گل با یکدیگر متفاوت هستند، در نتیجه گل های متفاوت با شکل ها و رنگ های مختلفی از آنها می روید. مراقبت کردن از این گیاه نیز آسان است. گیاهان فشرده ژربرا مراقبت آسان تری نسبت به انواع بلند قدشان دارند چرا که ساقه های این گیاهان کوتاه محکم تر و قوی تر می باشند.

گل ژربرا نماد چیست ؟

این گل نماد شادی، پاکی و مثبت نگری است. می توانید از این گل برای نشان دادن وفاداری تان به شخص مقابل استفاده کنید یا آن را به کسی هدیه کنید که در حال شروع تغییر بزرگی در زندگی اش است. رنگ صورتی این گل نماد تحسین است.

مراقبت از گل ژربرا

این گل نسبتا ارزان قیمت است و به راحتی می توان دانه آن را خرید و در منزل پرورش داد و همچنین می توانید تلفیقی از آن ها را بکارید. مراقب باشید که بهتر است دانه این گیاه را بعد از این خرید سریع تر بکارید زیرا با تغییر فصل نمی توانید از این دانه استفاده کنید. می توانید در فصل بهار به راحتی بین قسمت های فشرده شده کمی تفکیک ایجاد کنید.

روش نگهداری گل زیبای تصفیه کننده هوای ژربرا

نور مناسب گل زیبای ژربرا

گل ژربرا نیاز به مکان روشن با حدود 16 ساعت نور دارد در شدت نور زیاد، گلدهی آن بهتر است ولی برای تولید گل های با دم گل بلند، شرایط نیمه آفتاب و کمی سایه لازم است. این گیاه نسبت به جهت تابیدن نور حساس است. شدت نور بیشتر باعث افزایش فتوسنتز،ذخیره کربوهیدرات و افزایش عمر گل شاخه بریده شده و شدت نور کم موجب طویل شدن ساقه ها و تأخیر در سفت شدن آن و استحکام ناکافی ساقه موجب خمیدگی دمگل میشود.

دمای مناسب گل زیبای ژربرا

گل ژربرا به سرما حساس بوده و کمترین دما برای آن C°5 است. برای این گیاه دمای روزانه 21 و شبانه 17 درجه سانتی گراد تا زمان مشاهده جوانه گل بهینه است. پس از آن دمای روزانه 24 درجه باعث تسریع نمو جوانه می شود. افزایش دما باعث افزایش سطح برگ شده و بیشترین سطح برگ در دمای 25 درجه مشاهده شده است. با افزایش اختلاف دمای شب و ، طول دم گل افزایش می یابد.گرم کردن ناحیه ریشه تا 21 درجه سانتی گراد می تواند برای ادامه گل به کار رود.

آبیاری مناسب گل زیبای ژربرا

گل ژربرا نیاز به آب فراوان و بستر زه کشی شده دارد آبیاری بیش از حد، پوسیدگی طوقه و ابتلا به کپک پودری و بوتریتیس میشود و تنش آب باعث مانند شوری موجب تسریع پیری و کاهش ماندگاری گل و کاهش قطر گل ها و کوتاهی دم گل ها شود.

خاک مناسب گل زیبای ژربرا

گل ژربرا تقریبا در تمام خاک ها به جز خاک های سنگین می تواند رشد کند. خاک باید کاملا سبک، غنی از مواد آلی و دارای زه کشی مطلوب باشد. pHمناسب آن 6.5 –7 است. اگر در پیت خالص یا پیت و ماسه کشت شود و با کود شمیایی، اوره و نیترات آمونیوم در محل های کودی تغذیه شود، نتیجه مطلوبی به دست می آید. ریشه این گیاه عمیق بوده و زمین مورد نظر برای کاشت، باید تا عمق ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر شخم زده شود. ژربرا به پوسیدگی طوقه و ریشه در خاک های با زه کشی ضعیف حساس است موجب کوتاه ماندن ساقه های گل و تیرگی برگها به علت تجمع مواد غذایی و توسعه ی جوانه های رویشی به جای زایشی

رطوبت مناسب گل زیبای ژربرا

رطوبت مناسب گل زربرا 85 -60 % است. رطوبت بالا در گلخانه موجب بلند شدن وکش آمدن ساقه های گل ،و هم چنین در هوای سرد و کم نور زمستان باعث افزایش و جمع شدن رطوبت و شیوع قارچ میشود. رطوبت پایین، بسته شدن روزنه ها، کاهش جذب co2، کاهش فتوسنتز و کاهش گلدهی و پایین آمدن کیفیت گل ها را به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *