زمان مطالعه : 0 دقیقه

معنی اسم نسرین

نسرین اسم دخترانه است، معنی نسرین:

1- (در گیاهی) گل‌های زرد یا سفید خوشه‌ای معطر که یکی از گونه‌های نرگس است

2- گیاه این گل که علفی، پایا، زینتی و از خانوادهی نرگس است و برگ‌های بلند و مخطط دارد

3- (در قدیم) (به مجاز) صورتِ معشوق.

توضیحات

گل نسرین گیاهی فوق العاده زیبا و دوست داشتنی و البته آپارتمانی. نسرین یا آماریلیس گیاهی است که اصالتا متعلق به منطقه آمریکای جنوبی است و گل‌هایی شیپوری و قشنگی دارد، این گیاه در بهترین حالت حدود 50 تا نهایت 60 سانتی‌متر رشد می‌کند و سه شاخه می‌دهد که هر شاخه به‌طور مجزا بین 2 تا 6 گل می‌دهد. نسرین از بهار تا اواخر تابستان برگ‌هایش رشد می‌کند و پس از آن زرد می‌شود و گیاه وارد یک دوره دو ماهه استراحت (خواب)  می‌شود و از اواسط زمستان شروع می‌کند به گل دادن ، در واقع گل‌ها زودتر از برگ‌ها ظاهر می‌شوند.

گل نسرین نماد چیست؟

گل نسرین از خانواده گل های آماریلیاسه می باشد.

آماریلیس به علت داشتن گل های بزرگ و زیبایی چشم گیری که دارد محبوبیت بالایی دارد.

این گل بومی در منطقه آمریکای جنوبی است.

این گل زیبا نمادی از کمال، باور به خود و قدرت و اعتماد به نفس است.

گل نسرین در رنگ های مختلفی همچون قرمز، نارنجی، صورتی و سفید وجود دارد.

برای هدیه روز زن، روز مادر و روز دختر آماریلیس سفید می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد چرا که نمادی از زنانگی، معصومیت و پاکی است.

برای آشنایی بیشتر با این گل در قسمت معرفی گل نسرین میتوانید دانسته های خودتان را افزایش دهید.

نظرات (5)

 1. Dariush

  با سپاس از سایت خوب و کوشش برای معرفی گیاهان. اما باید عرض کنم که گل نسرین این گل نیست و کاربرد این نام بی حد و مرز شده و برخی هم گل نرگس را نسرین مینامند. گل نسرین چنانکه حکیم فردوسی در این بیت سروده ((نگردد همی گرد نسرین تذرو-گل نارون خواهد و شاخ سرو)) گلیست از خانواده گل سرخیان و سفید رنگ و یک تا یک اینچ و نیم قطر گل آنست و در اطراف شیراز میروییده و هنوز هم ممکن است باشد. از سروده برمیآید که گیاهیست کوچک که پرنده تذرو یا قرقاول که پرنده بزرگیست روی آن نمینشیند و بدنبال شاخ سرو و یا درخت نارون میرود. این گل که در نواحی ایران و هندوستان و چین میروید به تقلید از اعراب غربی ها هم آنرا گل چینی مینامند اعراب به آن وردالصینی میگویند و ورد ال سینی همان گل سرخ چینی است. حافظ چندین بیت با نام این گل دارد و پیداست که بومی اطراف شیراز است. گل مشکین هم گل دیگریست که شباهت به این گل دارد . در لعتنامه دهخدا دنبال این نام بگردید و هنگامیکه این گل را شناختید محبت کرده و تصاویری را از آن در اینترنت قرار بدهید زیرا که حتی یک تصویر این گل که شاعران بزرگ ما از آن نام برده اند در اینترنت پیدا نمیکنید.

 2. ایران حدادی

  با احترام و عرض سلام – تشکر از زحماتی که متحمل هستید توضیحات خیلی کامله . ممنون از شما . برای من که توضیحات خیلی بجا بود بدلیل اینکه نام خواهرم نسرین می باشد .

 3. مهرداد

  درود بر شما
  در دیوان سعدی بزرگ و سایر شعرای ما از نسرین نام برده شده است بنابر این نسرین نمی تواند صرفا بومی امریکای جنوبی باشد.مگر اینکه نسرین زمان اجداد ما گل دیگری بوده است.

 4. مهدی

  واقعا احسنت و درود…دقیقا این ایراد وارده…چطوری میشه اسم گل نسرین حدود ۱۰۰۰سال وجود داشته باشه در حالی که خود گل رو ۴۰۰سال پیش در آمریکای جنوبی پیدا کنند

 5. حجت اله زارع

  سلام
  موافقم حافظ شعری داره که میگه
  آنکه رخسار تو را رنگ گل نسرین داد
  صبر و طاقت تواند به من مسکین داد
  این گل هر چی بوده گندمگون بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *