معرفی کامل و جامع گل لیسیانتوس ،‌ روش نگهداری و تکثیر گل لیسیانتوس

زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان انتشار : 19 اسفند 1401

گل لیسیانتوس نوع اصلاح شده يك گل وحشي آمريكاي شمالي و بومي Gentianaceaeدشتهاي نبراسكا، كلرادو و تگزاس است.
نام انواع وحشي آن زنگوله آبي است كه از شكل گلهاي آبي رنگ گونه هاي وحشي آن گرفته شده، در منطقه غرب آمريكا نيز به آن جنتياناي دشتي گفته مي شود. كشت ليسيانتوس در سالهاي اخير به خصوص در ژاپن، بخاطر وجود ارقام بسيار زيباي آن در رنگهاي متنوع و فرمهاي كم پر و پرپر افزايش پیدا کرده است. ليسيانتوس خصوصيات كيفي لازم و ايده آل براي يك گل شاخه بريده نظير گلهاي جذاب و ماندگاري طولاني گل شاخه بريده را داراست. گلهاي لیسیانتوس به دليل شباهت زياد با گل رز اشتباه گرفته مي شوند.

گل‌های لیسیانتوس به حالت زنگوله‌ای می‌باشند که با گلبرگ‌های چین خورده به رنگ سفید، قرمز، بنفش و آبی هستند. ارقام مختلف این گل، به صورت پر‌پر یا کم پر است.

بعضی از گونه ها وجود دارند که گلبرگ‌های دو یا چند رنگ دارد. در اصطلاح به این نوع ابلق گفته می‌شود.

رنگ بنفش و رنگ‌های سرد لیسیانتوس فراوانی بیش تری نسبت به بقیه دارند اما امروزه رنگ‌های گرم تر آن مانند قرمز هم در گلفروشی های خاص تهران وجود دارد.

 

 

 

انواع گل لیسیانتوس

لیسیانتوس به صورت تک گل و دو گل و به صورت گل‌های کوچک و بزرگ و پرپر و کم پر موجود است، جالب است بدانید که هنوز هم گونه‌های جدیدی از این گل کشف می‌شود که مشخصه‌ی اصلی همه آن‌ها گلبرگ های ظریف و نازک است.

کاشت بذر

بهترین زمان برای کاشت بذر بهار است اما می توان در پاییز بذرها را در بستری که بتواند آب را در خود ذخیره کند کاشت وسه ماه بعد نشاء ها را به محیط کشت اصلی انتقال داد.

 

 

نحوه نگهداری از گل لیسیانستوس:

خاک:

خاک مناسب و اصلی برای رشد این گل لیسیانتوس، خاکی با زهکش مناسب و PH خنثی با پایه ذغال سنگ نارس و کمی خاک قلیایی می‌باشد.

آبیاری:

دقت کنید که بستر این نوع گیاه باید دائما مرطوب باشد اما اشباع شدن خاک به آن آسیب جدی وارد می‌کند. در مراحل اولیه رشد، که رشد و تکثیر آن کند است به آب خیلی کمی نیاز دارد ولی خشک شدن در زمان گلدهی، باعث کاهش تعداد گل‌ها و کیفیت خاک می‌شود.

دما:

این نوع گل به سرما حساسیت نشان می‌دهد و در گلخانه‌ها پرورش داده می‌شوند. اگر دمای هوا خنک و زیر صفر باشد، باعث محکم‌تر شدن ساقه می‌شود ولی از طرفی گلدهی به تاخیر می‌افتد و اگر دما در ماه اول نشا افزایش یابد، این امر باعث تحریک رشد طوقه می‌شود.

نور:

این نوع گل به سرما حساسیت نشان می‌دهد و در گلخانه‌ها پرورش داده می‌شوند. اگر دمای هوا خنک و زیر صفر باشد، باعث محکم‌تر شدن ساقه می‌شود ولی از طرفی گلدهی به تاخیر می‌افتد و اگر دما در ماه اول نشا افزایش یابد، این امر باعث تحریک رشد طوقه می‌شود.

تعویض گلدان:

گل‌های لیسیانتوس به جابه‌جایی حساس هستند به همین دلیل از همان ابتدا گیاه را در گلدان‌های مجزا از هم در محل‌های مورد نظر قرار دهیم و گلدان‌های آن را عوض نکنیم. گلدان‌هایی با عمق کم‌تر از 5 سانتی متری برای گل لیسیانتوس مناسب نیست.

بیماری برای گیاه:

اگر این گیاه دچار بیماری شود بسیار برایش سخت است و با احتمال بالا نمی تواند به حالت قبلی خود برگردد و گیاه می میرد.

تکثیر به وسیله قلمه:

در فصل بهار برای تکثیر گیاه به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را جدا کنید.

قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید.

چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید.

قلمه ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید تا رشد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *