گل زیبای قاشقی

%%title%% نحوه نگهداری از گیاه قاشقی

زمان مطالعه : 0 دقیقه

سلام خدمت همراهان گرامی سایت شرمیلا امروز هم در خدمت شما هستیم با معرفی گیاه قاشقی با ما همراه باشید.

همه چیز درباره ی گل قاشقی

گیاه گل قاشقی گیاهی همیشه سبز و دارای برگ های گوشتی قلبی شکل و ابلق است . برگ های گل قاشقی گاها به رنگ های سفید کرمی و سبز هستند . نام علمی این گیاه  پپرومیا مگنولیا است . این گیاه برای اولین بار در برزیل و جنگل های امازون کشف شده است و این گیاه در جنگل های نسبتا تاریک رشد و نمو کرده به همین دلیل سایه پسند است . اندام کوچک این گیاه ارتفاعی حدود ۲۵ سانتی متر را دارند. در نوع ابلق این گیاه  لکه های سفید یا کرم رنگ روی برگ ها وجود دارند.

گلدان گل قاشقی

نور و دمای مورد نیاز  :

گل قاشقی سرمای زیاد را تحمل نمیکند تا ۱۰ درجه سانتیگراد میتواند دوام بیاورد دمای مناسب این گیاه در فصل بهار ۳۰-۲۴ درجه است و میتواند سایه فضای داخلی خانه ها را هم تحمل کند و نکته قابل توجه این که نور فلورسنت باعث مرگ گل قاشقی خواهد شد .

آبیاری : 

گیاه قاشقی میتواند مقداری آب را در برگهای گوشتی خود ذخیره کند و دچار بی آبی نمیشود . پس لازم است تا برای آبیاری این گیاه صبر کنید تا سطح خاک کامل خشک شود ولی نه به اندازه ای که بی حال و پژمرده شود . در زمستان دو هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار قاشقی را آبیاری کنید . این گیاه نیاز به رطوبت چندانی ندارد و یکبار اسپری برگی در هفته برای آن کافی است.

خاک مناسب  :

گیاه قاشقی عاشق خاک سبک است پس بهتر است خاک سبک انتخاب کنید تا اب درون خاک گل قاشقی انباشته نشود و باعث لطمه دیدن یا خراب شدن گیاه نشود . ترکیب مساوی از پیت، ماسه و خاک باغچه برای این گیاه مناسب است و کف گلدان را هم سنگریزه بریزید .

تغذیه و کوددهی :

برای تغذیه درست و نگهداری این گیاه باید کود محلول در اب را هر دوهفته یکبار به گیاهمان بدهیم و رنگ روشن برگ ها و بی حالی و کم شدن رشد این گیاه نشان میدهد که نیازمند کوددهی هستند.

گل گیاه قاشقی

تکثیر پپرومیا قاشقی :

گیاه قاشقی ابلق یا سفید با قلمه زدن تکثیر میشود و برای قلمه زدن این گیاه از بذر یا ساقه ی آن استفاده میکنیم.  برای تکثیر این گیاه به درستی لازم است تا به این شکل رفتار کنیم : در بهار و تابستان از قلمه ی گیاه استفاده میکنیم و  قلمه مان را به اندازه ی 4- 5 سانت در ماسه ی شسته فرو میکنیم در دمای 18 درجه در تاریکی قرار می دهیم . روش دیگر تکثیر این گیاه این است که برگ را روی سطح ماسه بگذاریم و روی آن ماسه شسته شده را بریزم و با گذشت مدت زمانی میتوانیم ببینیم که گیاه ما ریشه داده است و اماده ی رشد است. و زمان مناسب برای تعوض گلدان این گیاه فصل بهار است که فصل رشد همه ی گیاهان است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار بدهیم در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.

گل قرمز قاشقی

نکاتی برای نگهداری بهتر از گیاه قاشقی :

  1. بهتر است که گلدان گیاه قاشقی را در اول بهار تعویض کنید تا مشکلی برای گیاه پیش نیاید و به راحتی رشد کند .
  2. دقت کنید که برگهای گیاه قاشقی ترد و شکننده هستند و برای تمیز کردن آن ها با احتیاط هرچه تمام تر این کار را بکنید .
  3. غبارپاشی بیش از حد روی برگ های گیاه باعث میشود لکه هایی روی ان ظاهر شود .
  4. آبیاری اگر گیاهتان را بیش از اندازه آبیاری کنید دچار پوسیدگی میشود .

درمان مشکلات و بیماری های پپرومیا :

اگرگیاه شما رنگ زرد  و کنه های ریز قرمز رنگ در زیر برگ دارد : باید سمپاشی هر دوهفته یکبار انجام شود تا این مشکل گیاهتان حل شود.

دیدن کپک خاکستری روی برگ های گیاهتان : شما می بایست غبارپاشی را متوقف کنید و گلدان را به مکان گرمتر ببرید تا مشکل حل شود.

اگر در گیاه شما برگها خم شده: دلیل آن خشکی هوا و نبود آب است پس آبیاری به اندازه  و غبار پاشی فراموش نشود تا گیاه سرحال شود .

اگر برگهای گیاه شما کم رنگ و سفید است : نور زیاد است و گیاه شما از این نور زیاد رنج میبرد پس به مکان کم نور و نیم سایه منتقل شود .

برگ یا ساقه گیاه شما سیاه شده : آبیاری را کم کنید تا دوباره به حالت اولیه برگردد.

اگیر گیاه شما برگها رنگ پریده دارد و دیگر رشد نمیکند : گیاه شما نیاز به کوددهی و تغذیه ی درست و اصولی دارد پس برای بهتر شدن گیاه انجام دهید .

اگر برگهای گیاه شما چروک شده اند : گیاه شما گرما را دوست ندارد و گلدان را به مکان خنک تر ببرید .

اگر برگهای گیاه شما سقوط میکنند : گیاه شما دچار سرما شده است پس گلدان را به مکان گرم تر ببرید .

گل قاشقی

 

نظرات (1)

  1. مریم گل شیرازی

    سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت شما آشنا شدم و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران شما مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *