گل گاو زبان

معرفی کامل گل گاو زبان ، خواص روغن گل گاو زبان به همراه نحوه کاشت و برداشت

زمان مطالعه : 1 دقیقه

گل گاو زبان(Viper’s-bugloss) گیاهیست پرزدار، که دارای گل هایی ابی رنگ به صورت متراکم است. این گل علفی که طول ان 50-60 سانتی متر است در تپه های شنی ، صخره ها و زمین های مختل شده یافت می شود. غالباً بر روی تکه های لخت خاک در زمین های گچی و مراتع سنگ آهک دیده می شود، در اطراف ساحل ، بر روی صخره ها رشد می کند . گونه های مختلفی از ان در سراسر دنیا وجود دارد که بعضی از انها بومی ایران بوده و بعضی دیگر بومی امریکا و اروپا و … است.ظاهر آنها شبیه هم بوده و تفاوت اساسی شان در خواصشان است.

گل گاو زبان در ایران تنها در دامنه های کوه البرز می روید .بخاطر خواص دارویی فراوانش ، شهرت زیادی دارد که در قدیم به به لسان الثور معروف بود

گیاه گل گاو زبان از شهریورماه شروع به شکوفایی میکند و مواد غذایی حشراتی مانند زنبور عسل و پروانه های بزرگ را فراهم میکند.

نحوه شناسایی این گیاه به این صورت است که دارای ساقه های کرکین و لکه دار ، برگ های باریک وشاخه های عمودی به گل های آبی روشن در خوشه های متراکم است.

Viper-bugloss ممکن است نام خود را “Viper” به معنای ساقه لکه دار گرفته باشد .گفته می شود شبیه نماد مار یا از شکل گلهای آن است که شبیه سر مار است گرفته شده.

“Bugloss”  اززبان یونانی ، به معنی “زبان گاوی” گرفته شده است و به برگهای خشن و به شکل زبان اشاره میکند.

گلهای نر در گرده افشانی محدود هستند . زنبورها مهمترین علت در گرده افشانی این گل ها هستند و هرچه زنبورهای بیشتری رو گل ها باشد، گل گاو زبان، گرده بیشتری منتشر میکند.زنبورها طرفدار گیاهانی که تعداد بیشتری از انها در منطقه وجود دارد هستند. برخلاف گلهای ماده که از نظر منابع محدود هستند ، گلهای نر می توانند گرده و شهد را بسیار راحت و بیشتر تولید کنند. به همین دلیل ، گلهای نر به میزان قابل توجهی شهد بیشتری نسبت به گلهای ماده تولید می کنند . به مرور اوضاع تغییر می باید و گیاه مجبور است منابع را به سمت تولید بذر هدایت کند.

گیاهی با برگ های باریک و گل های بزرگ که به طول 60 سانتی متر رشد می کند و گل های بنفش مایل به ابی رنگ معروف به bugloss را تولید میکنند. به 120سانتی متر می رسد. به عنوان شیطان آبی یا علف های هرز ابی هم نیز شناخته می شوند. این گیاه کاملا اروپایی است.

به راحتی در یک نقطه آفتابی و خاکی با زهکشی خوب و ترجیحا کمی آهک موجود در ان پرورش می یابد. بذر ها در فصل پاییز کاشته می شوند.

از خواص ان میتوان به درمان سردرد ، ارامش اعصاب ، جوانسازی پوست و … اشاره کرد . برای استفاده از این گیاه ، گل هایش را خشک کرده و به عنوان دمنوش از ان بهره می برند.

گیاه گاو زبان گیاهی خودرو بوده که علاوه بر ظاهر زیبایش خواص بسیاری دارد زیرا از تمامی قسمت هایش مانند گل ها ، برگ و دانه هایش میتوان برای درمان و خیلی از مصارف دیگر به نحوه های مختلف استفاده کرد که معمول ترین حالت ان دمنوش گل گاو زبان است.

کاربرد اصلی گل گاو زبان از بین بردن افسردگی و کنترل سیستم عصبی بدن بوده و ارامش بخش است و از مزیت های بخصوص دیگر ان میتوان به درمان سنگ کلیه و تقویت حواس پنج گانه انسان اشاره کرد.

خواص روغن گل گاو زبان:

دانه های این گیاه برای تهیه روغن کاربرد دارند . به علت اسید موجود در دانه و برگ های گل گاو زبان هنگام ماساژ ان روی پوست ، بدن روغن گل گاو زبان را به اسید چرب مفید تبدیل می کند که التهاب پوست ، تب و استرس را می کاهد .  گردش خون را بهبود بخشیده و از لخته شدن خون جلوگیری میکند . همچنین مصرف ان از مبتلا شدن به سرطان پروستات جلو گیری می کند.

گل گاو زبان

 

 

نحوه کاشت گل گاو زبان:

گام اول :

ابتدا خاک منطقه را بررسی کنید و ترجیحا خاکی را انتخاب کنید که گیاه گاو زبان بتواند بهترین رشد و بازدهی را در ان داشته باشد. خاک مناسب برای گل گاو زبان خاکی است که از آب فراوان و بارش باران زیادی برخوردار باشد.

گام دوم:

برای افزایش باروری گیاه و رشد خوب ان کود مناسبی تهیه کنید. کود مورد نظر ترجیحا گوسفندی و کمپوست قارچ باشد که رشد ایده الی حاصل شود.

گام سوم:

باغ یا مکان مورد نظر خود را شخم زده و به میزان لازم کود روی سطح خاک پاشیده و زمین را از هر گونه سنگی پاک کنید و بذر ها را بکارید. دقت کنید که فاصل بین بذر ها حداقل 70 سانتی متر باشد

گام سوم:

بعد از کاشت بذر ها نوبت آبیاری رسیده(حدود دو هفته طول می کشد تا گیاه رشد کند) ، تا زمانی که گیاه شروع به رشد کند تقریبا هفته ای دو تا سه بار بذر ها را اب دهید. این گیاه مشکلی با غرق شدن در اب ندارد و به خوبی ان ها را سیراب کنید بعد از شکوفا شدنشان هفته ای یکبار ابیاری هم کفایت میکند. در در منطقه ای هستید که باران خیز است پس ازگلدهی گاو زبان میتوانید دیگر آنها را اب ندهید در غیر این صورت ماهی یکبار کافی است.

گام چهارم:

بعد از گلدهی نوبت برداشت است دقت داشته باشید غنچه هایی که هنوز گل ندادند را نچینید.  که عموما از اردیبهشت شروع شده و بعضا تا مرداد ادامه دارد.

گام پنجم:

بعد از برداشت گل گاو زبان وقت خشک شدن انهاست . یادتان باشد بعد از چیدن گیاه باید انها را در سینی یا هر جایی پخش کنید و روی هم تلمبار نشوند.

حداکثرتا نیم ساعت پس از برداشت  گل ها در سایه پهنشان کنید تا  در تابستان خودشان به مرور خشک شوند و نیاز نیست کار خاصی کنید. پس از گذشت یکروز گل ها خشک شده اند و اماده هر گونه استفاده ای هستند میتوانید از ان عرق بگیرید یا دمنوش درست کنید یا روغن و هر چیز دیگری.

برای مطالعه بیشتر در خصوص خواص گل گاو زبان میتوانید در بخش خواص گل گاو زبان ما را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *