گل زنبق

معرفی و نحوه نگهداری گل زنبق به همراه خواص آن برای سلامتی

زمان مطالعه : 0 دقیقه

 

گل زنبق بومی جنوب اروپا و منطقه مدیترانه است که بیشتر در مناطق معتدل موجود است . گیاهی بلند و زیبا به نام الهه یونانی که در بسیاری از رنگ های جادویی به چشم می خورد و به راحتی رشد میکند. نام علمی زنبقIris reticulate   می باشد.

حدود 300 گونه در جنس زنبق وجود دارد. رایج ترین نوع گیاه زنبق حداقل 70 سانتی متر ارتفاع دارد.

این گلها دارای شش گلبرگ بوده که سه گلبرگ آویز بیرونی (به نام “سقوط”) و سه گلبرگ به سمت راست داخلی (به نام “استاندارد”) است.

بیشتر اوایل تابستان گل می دهد منتهی بعضی از آنها از بین میروند و در تابستان دوباره شکوفا می شوند.

برخی گفته ها حاکی از این است که زنبق اولین بار در کشور یونان یافت شده و در زبان انگلیسی به ان آیریس گفته می شود که درزبان یونانیان به معنی رنگین کمان یا پیغام رسان است.

گل زنبق

اکثر نوع زنبق قد بلند بوده و برای کاشت در باغ و باغچه مناسبند نه گلدان . بعضی از گونه های جدید این گیاه قد کوتاه بوده و از این جهت میتوان در گلدان هم کاشت و نگهداری کرد.

بذر این گیاه در اوایل پاییز کاشته می شوند و در اواخر زمستان تا اواسط بهار گل می دهند.

چه زمانی گیاه زنبق را بکاریم؟

در اواخر تابستان تا اوایل پاییز ، هنگامی که دمای شبانه بین 40 تا 50 درجه فارنهایت یا بالاتر باقی می ماند. این به آنها زمان زیادی می دهد تا قبل از زمستان آینده مستقر شوند. گونه های ریش دار آنها بهتر است نزدیک به پاییز کاشته شوند زیرا در اوایل تا اواسط تابستان خفته می شوند.

زنبق در آفتاب کامل شکوفا خواهد شد گرچه میتوانند به اندازه دریافت نیم روز نور خورشید رشد کنند اما ایده آل نیست و بدون نور کافی انها شکوفا نخواهند شد . زنبق های ریش دار نباید توسط سایر گیاهان سایه زده شود.

آنها خاک حاصلخیز تا کمی اسیدی را ترجیح می دهند. زهکشی خوب در تمام طول سال بسیار مهم است. گل های زنبق خاک مرطوب در فصل زمستان را تحمل نمی کنند. سعی کنید خاکش را با کمپوست مخلوط کنید.

گل زنبق

 

برای زنبق های بی ریش ، ریزوم را به صورت افقی بکارید. در آب و هوای تابستان های گرم ، ریزوم را باید درست زیر سطح خاک کاشت. ریزوم گیاهان بسته به اندازه ، به صورت مجزا یا در گروه های 30 تا 60 سانتی متری از هم قرار دارند

یک سوراخ کم عمق به قطر 25 سانتی متر و 10 سانتی متر عمق داشته باشید . ریزوم ها را لبه خاک قرار داده و ریشه ها را در اطراف آن پخش کنید سپس سوراخ را با خاک پر کرده و دقت داشته باشید که ریزوم های این گیاهان باید تا حدی در معرض آب و هوای گرم قرار داشته باشند پس خیلی عمیق نکارید و با لایه نازکی از خاک آنها را بپوشانید

در اطراف آنها از کودگیاهی و مالچ استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث پوسیدگی آنها شود

آن ها را به طور کامل آبیاری کنید.

نحوه رشد گل زنبق:

در اوایل بهار گیاه را کمی کود دهید. استفاده از کود هایی با نیتروژن بالا بروی خاک یا مالچ کردن بی احتیاط با مواد آلی ، باعث پوسیده شدن ریزوم های گل شما می شود. همچنین رطوبت بیش از حد خاک پوسیدگی ریزوم ها را به همراه دارد. به طور منظم و مداوم گیاه را اب دهید خصوصا در زمان خشکسالی تابستان. ریزوم های زنبق برای رشد نیاز به کمی نورخورشید و هوا دارند. چنانچه آنها را با خاک زیادی بپوشانید یا اطرافشان پر از گیاهان متنوع باشد پوسیدگی را برای شما به ارمغان می آورد

پس از اتمام شکوفه دادن ساقه های گل را در پایه آنها برش دهید ، اما برگ های گل زنبق را اصلاح نکنید چرا که برای رشد سال آینده فتوسنتز میکنند. پس از سرما زدگی شدید در پاییز ، شاخ و برگ های زرد یا لکه دار را از بین ببرید و دور بیندازید.

برای حفاظت در زمستان ریزوم ها را با 2 تا 5 سانتی متر شن و ماسه ای بپوشانید. در اوایل بهار ، مالچ زمستانی و هر گونه شاخ وبرگ های قدیمی را برداشته تا رشد تازه و جدید برای شما امکان پذیر باشد

گل زنبق

 

خواص فوق العاده گیاه زنبق:

از خواص گیاه زنبق میتوان به درمان آسم ، سوختگی ، یبوست ، درد و ناراحتی کبد ، سفید کننده دندان ، بهبود پوست ، کمک به لاغری ، درمان میگرن اشاره کرد

از ریشه زنبق برای درمان آسم ، درد و ناراحتی کبد ویبوست که ریشه ها را خشک کرده و آسیاب کنید ، بگذارید دم بکشد و همراه عسل میل کنید ، از برگ انها در درمان سوختگی به این صورت که برگ ها را گرم کرده و در محل سوختگی قرار دهید ، ریشه های زنبق تاثیر به سزایی برای از بین بردن جوش و آکنه پوست دارد و میتوان انها را جوشانده و با ترکیب روغن زیتون تحت عنوان ماسک برای درمان و روشن سازی پوست خود استفاده کنید، با استفاده از چای زنبق سوخت و ساز بدن بالا  رفته و موجب کاهش وزن در طی زمان می شود.

در خصوص درمان میگرن میتوانید به دو صورت زنبق را مصرف کنید: – گل زنبق را دم کرده و به عنوان دمنوش استفاده کنید  – از روغن ان استفاده کنید به این طریق که در بینی بریزید یا پیشونی خود را با آن ماساژ دهید.

 

گل زنبق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *