گل ارغوان

آشنایی با خواص گل ارغوان برای سلامتی

زمان مطالعه : 3 دقیقه

آشنایی با گل ارغوان

نام علمی گل ارغوان Cercis Silliquastrum و از خانواده Legominoseae می باشد.

برگ های گیاه قلبی شکل و شاخه ها آن بسیار چوب محکمی دارند. همچنین تنه آن به رنگ نقره ای است.این درخت تولید شاخه های زیادی در کنار هم در تولید زمین می کند، پرورش تک تنه ای آن مشکل است و بهتر است به همان شکل طبیعی و یا به فرم چند تنه ای تربیت شود.

این درختچه به گرما مقاوم نیست و دمای بیشتر از 22 درجه سانتی گراد را نمی تواند تحمل کند. درختچه ارغوان بسیار زیبا است و از آن برای زیبا سازی فضای پارک ها استفاده می شود. این گیاه علاوه بر زیبایی که دارد می تواند در طب سنتی هم به ما کمک کند که در ادامه به آن می پردازیم.

دم کرده به چند روش می تواند استفاده شود؟

گل، پوست، ریشه و برگ‌های ارغوان استفاده دارویی بسیاری دارد. از این گیاه به شکل دم کرده گل و دمکرده پوست ریشه استفاده می‌شود. همچنین خاکستر ریشه گیاه به صورت استعمال موضعی کاربرد دارد. مزه گل‌های ارغوان ترش و نسبتا مطبوع است و در برخی کشورهای اروپایی از آن برای تهیه ترشی استفاده می‌شود.

چگونه دم کرده گل ارغوان تهیه کنیم؟

مقدار 8 گرم از گیاه را در یک لیتر آب ریخته و اجازه دهید با حرات ملایم به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد.

 

گل ارغوان

خواص گل ارغوان

 

 گل ارغوان برای گلو و ریه

مصرف گل‌های تازه گیاه ارغوان  می تواند به باز شدن و بهبود صدای شما کمک کند. همچنین این گل می تواند با از بین بردن خلط های درون سینه تنفس را برای شما راحت تر سازد.

از دم کرده گیاه ارغوان می توان برای درمان ناراحتی‌های تنفسی مانند سرفه، برونشیت، آسم و تنگی نفس استفاده کرد.

گل ارغوان برای بهبود جای خونریزی

با استعمال موضعی ضماد سوخته گل ارغوان می توانید مکان خونریزی را بهبود ببخشید و خون ریزی را قطع کنید.

گل ارغوان

گل ارغوان برای جلوگیری از ریزش مو و ابرو

استفاده از خاکستر ریشه ارغوان مخلوط با روغن کنجد و استفاده از آن می تواند برای جلوگیری از ریزش مو و ابرو مفید باشد. جالب است بدانید در گذشته از گرد خاکستر ریشه این درخت به عنوان مداد ابرو استفاده می‌شده است و مژه‌ها را بلند و خوش حالت می‌کند.

گل ارغوان از بهبود دهنده حال مسموم

در برخی موارد که شخص دچار مسمویت های غذایی شده است می توان با دم کردن پوست ریشه و گل ارغوان و خوراندن آن به فرد مسموم، به معده برای بازگرداندن مواد مسموم به بیرون کمک نمود. زیرا این دمنوش بسیار استفراغ آور بوده و در این زمان ها می تواند به عنوان راهی برای خلاصی از وضعیت مسمومیت و حتی نجات زندگی فرد از آن کمک گرفت.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *